Nr 3-4
Nr 3-4

W aktualnym numerze publikujemy artykuł naukowy dotyczący obróbki szybkościowej z zastosowaniem silnika pneumatycznego. Nawiązujemy również do tegorocznych imprez targowych tj. Stom, Plastpol czy Stuttgart. Bieżący numer poświęcamy pamięci Justyny Moniuszko, z którą mieliśmy przyjemność współpracować na łamach naszego czasopisma.

W numerze:

 

Marcowy STOM
Była stewardesą podczas feralnego lotu
Informacje prasowe
Energooszczędne dmuchawy śrubowe
Wydajne frezowanie tytanu
Karty do gry wycięte wodą
Co, kto, gdzie, kiedy
Targi to bezpośredni kontakt
Innowacje w Poznaniu
Generalne czyszczenie w Stuttgarcie
Prawo i przepisy
Rozwój wpisany w psychikę
Jak dobrze spakować obrabiarkę
Wykorzystanie silnika pneumatycznego do obróbki szybkościowej
Plastpol - spotkanie liderów 25-28.05
Zastosowanie Safety Integrated na przykładzie obrabiarki Scharmann Heavycut
Rower niczym piórko

 

  Była stewardesą podczas feralnego lotu. Śp. Justyna Moniuszko

 

Wśród ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem była Justyna Moniuszko, 25 - letnia stewardesa. W grudniu 2006 r. prowadziła seminarium naukowo-techniczne na Politechnice Warszawskiej. „Świat Obrabiarek” był patronem medialnym tego spotkania. Już wtedy Justyna była znana na swojej uczelni. Wcześniej zdobyła tytuł Miss Politechniki Warszawskiej, a jednocześnie Miss Publiczności. Była bezpośrednia i sympatyczna, pełna energii. Opowiadała o swojej pasji lotniczej, o skokach spadochronowych, których mimo młodego wieku, wykonała kilkaset, o lotach szybowcami. Studiowała na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. 10 kwietnia 2010 r. wykonywała obowiązki stewardesy na pokładzie rządowego samolotu 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Korzystając z jej obecności na seminarium, poprosiliśmy ją o pozowanie do fotografii. Jedno ze zdjęć umieściliśmy na okładce „Świata Obrabiarek” nr 1-2 z 2007 r. Choć później już nie było okazji do spotkania, to zapamiętaliśmy ją jako nieprzeciętną dziewczynę, której życiowa pasja, wyznaczała kierunek jej życiu. Będziemy o Justynie pamiętać.