Nr 1-2
Nr 1-2

Samolot od ręki Trzeba mieć kasę, żeby kupić samolot, ale jak już stoi przed domem to tylko z niego korzystać. Wizja sielskiego obrazka z samolotem w roli głównej jako środkiem transportu, jeszcze długo będzie dotyczyła tylko nielicznych. Póki co małe zakłady produkują po kilka egzemplarzy samolotów rocznie i znajdują nabywców. O swoich samolotach, projektowaniu i realizacji marzeń opowiadają pracownicy bielskiego „3Xtrimu”. Do startu czy wylądowania samolotu potrzebne jest utwardzony teren o długości do 400 metrów, choć mały samolot ultralekki wzbije się w powietrze i na stu metrach – mówi Krzysztof Zmyśliński, prezes firmy 3Xtrim.

W numerze:

 

Stosowanie Maszyn ma przyszłość
Wielkim dokonaniem zawodowym Tadeusza Szwajcy, przedsiębiorcy z Katowic jest opracowanie i uruchomienie produkcji silnika hydraulicznego, którego napędem jest specjalna emulsja składająca się z wody ze śladowym dodatkiem oleju mineralnego.

Artykuły naukowe
Modelowanie przepływu dielektryka w procesie wycinania elektroerozyjnego (WEDM) – analiza wpływu siatki elementów na dokładność obliczeń - artykuł naukowy pracowników Politechniki Warszawskiej: Lucjana Dąbrowskiego, Doroty Oniszczuk i Rafała Świercza.

Badania mikrostruktury warstwy wierzchniej po obróbce elektroerozyjnej (EDM) - artykuł naukowy pracowników Politechniki Warszawskiej: Lucjana Dąbrowskiego i Rafała Świercza.

Informacje prasowe
- Konstruktorzy samolotów obecnie nie mogą wykonywać swojej pracy bez nowoczesnego oprogramowania - mówi Grzegorz Kazimierczak, prezes zarządu i właściciel GM System. Druga informacja prasowa informuje o czyściwach tekstylnych do maszyn produkowanych przez firmę Mewa.

Warto wiedzieć
W jednym z zakładów pracy działających na terenie Małopolski miał miejsce ciężki wypadek przy pracy. Na stanowisku obsługi wiertarki kolumnowej, podczas ruchu obrotowego narzędzia, nastąpiło pochwycenie dłoni pracownika.

Niezapłacone faktury
Przedsiębiorcy z Nysy napisali list do Marka Goliszewskiego, prezesa Business Centre Club. Skarżą się na obowiązujące przepisy prawa podatkowego, które nakazuje wliczyć w koszty fakturę za sprzedany towar niezależnie od tego, czy na konto sprzedającego wpłynęła zapłata, czy też nie. W sytuacji, gdy kontrahenci nie płacą, sprzedający kredytuje kupującego.