Nr 11-12
Nr 11-12

W numerze 11-12/2017: FANUC ROBODRILL - obrabiarka z wysokim potencjałem * Warsaw Industry Week - Spotkanie z przemysłową rewolucją! * HARD - DOŚWIADCZENIE I DORADZTWO TECHNICZNE * Blachmix i Poręba w jednej firmie * Tradycja i prestiż - XXII edycja Targów EUROTOOL® * Inteligentna produkcja, czyli jak funkcjonuje Przemysł 4.0 * Nowe gwintowniki Yamawa * TOOLEX 2017 – jubileuszowy sukces * TACUMI U800 - pięcioosiowe centrum obróbkowe typu Gantry * CENTRUM EDUKACJI TECHNICZNEJ HAAS W TARNOWIE * INTEC 2019 * Eldec - nagrzewanie indukcyjne * QuantumS FaroArm® * SMARTTECH - Optyczna kontrola jakości * Kt7 CNC - Uczniowie tną we Wronkach! * „MATE - Eksperci optymalizacji” - zaproszenie do III edycji konkursu! * Koła zębate wykonane drukarką 3D * Gwintowniki przynoszące korzyści producentom z branży lotniczej * Bezpieczeństwo między wysokimi regałami * Rozpoczęła się rezerwacja stoisk na targi EuroBLECH 2018

 

Co nowego w numerze:

FANUC ROBODRILL - obrabiarka z wysokim potencjałem 
Obróbka skrawaniem jest jednym z najważniejszych procesów technologicznych we współczesnej działalności przemysłowej. Bazuje na niej szereg producentów - zarówno tych, którzy produkują tradycyjne części z metali np. do maszyn czy pojazdów, jak i  tych, którzy dostarczają wyrafinowane produkty użytkowe takie jak implanty, biżuterię czy smartfony wytwarzane z rzadkich metali. Niezależnie od branży o sukcesie producentów decydują używane przez nich obrabiarki. To właśnie od nich zależy czas dostarczenie produktu, jego jakość i finalny koszt wytworzenia, co bezpośrednio przekłada się na zyski z produkcji.  
Czytaj więcej

 

Spotkanie z przemysłową rewolucją
Rewolucja przemysłowa na świecie, także w Polsce, staje się faktem. Już po raz drugi przedstawiciele branży przemysłowej spotkają się na Targach Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week 14-16 listopada, w Ptak Warsaw Expo, by rozmawiać o rozwoju Przemysłu 4.0., który w bardzo szybkim tempie zmienia otaczający nas świat. 
Czytaj więcej

 

 

Blachmix i Poręba w jednej firmie
Dwadzieścia lat temu Piotr Małucha, dwudziestokilkulatek z Limanowej założył firmę, która miała się zajmować zaopatrzeniem miejscowego rynku w  akcesoria dachowe - nazwał ją Blachmix. Jednym z pierwszych zakupów  firmy było imadło, które kosztowało 160 zł. - Do dziś pamiętam tę cenę – mówi Piotr Małucha, dziś 46-latek. – Gdyby teraz ktoś mnie zapytał ile kosztowała maszyna zakupiona przed paroma dniami, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zakres prowadzonego przez niego biznesu tak się powiększył w ciągu tych dwudziestu lat, że nie ma szans na zapamiętanie wszystkiego, a tym bardziej kwot.
Czytaj więcej

 

Tradycja i prestiż - XXII edycja Targów EUROTOOL®
Do rozpoczęcia jednego z najważniejszych spotkań branży obróbki pozostały niewiele czasu. Tylko do 24 listopada możliwa jest bezpłatna rejestracja on-line. Pospieszyć powinni się także niezdecydowani Wystawcy – zostały ostatnie wolne powierzchnie ekspozycyjne. Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL® odbędzie się w dniach 28-30 listopada 2017 r. w EXPO Kraków. 
Czytaj więcej

 

 

Inteligentna produkcja, czyli jak funkcjonuje Przemysł 4.0
W dobie czwartej rewolucji przemysłowej rozwiązań z grupy „inteligentnych” mamy na rynku coraz więcej. Pojęcie to jest coraz częściej nadużywane przez producentów wszelakich produktów. Swoje pochodzenie zawdzięcza jednak motorom zmian każdej kolejnej rewolucji przemysłowej – maszynom. Te zawsze były podstawą rewolucjonizowania zakładów przemysłowych, problem w tym, że tym razem to postęp technologiczny prześciga aktualną wiedzę i kompetencje pracowników fabryk. Jak firmy mogą skorzystać z nadchodzących zmian?

 

Nowe gwintowniki Yamawa zwiększają wydajność produkcji części samochodowych
Firma Yamawa, światowy lider w produkcji gwintowników  i narzędzi  do gwintowania wewnętrznego i zewnętrznego, zaprezentowała nowe gwintowniki MHSP na targach EMO 2017 w Hanowerze w Niemczech. Seria jest przeznaczona do poprawy wydajności przy gwintowaniu otworów nieprzelotowych w elementach stalowych.

 

TOOLEX 2017 – jubileuszowy sukces
10. edycja Międzynarodowych Targów  Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX, jak przystało na jubilata, wypadła okazale. Doceniane przez specjalistów i wysoko oceniane pod względem efektywności i merytoryki targi były imponujące: blisko 500 Wystawców z 14 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek, zaprezentowało nowości z branży na imponującej powierzchni 15 tys. m kw. Targom towarzyszył bogaty program seminariów i prelekcji. Wydarzenie odwiedziło blisko 10 tysięcy zwiedzających. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby podkreślić wyjątkowość 10. edycji m.in. poprzez wręczenie  specjalnych statuetek 10-lecia dla wystawców, którzy od początku wspierali rozwój wydarzenia.
Czytaj więcej

 

TACUMI U800 - Nowe pięcioosiowe centrum obróbkowe typu Gantry
Takumi prezentuje nowość na europejskim rynku: pięcioosiowe centrum obróbkowe U800 do precyzyjnej produkcji narzędzi i form, zapewniające szybką i dokładną obróbkę. W efekcie użytkownik otrzymuje idealnie wykończone powierzchnie. Kompaktowa konstrukcja typu Gantry wymaga stosunkowo mało przestrzeni, a przy tym zapewnia dużą dokładność i stabilność termiczną. Maszyna jest przeznaczona do obróbki elementów wymagających dużej precyzji i wysokiej jakości powierzchni. 

 

Eldec - nagrzewanie indukcyjne: gwarancja idealnych temperatur dla procesów spawania
Procesy spawania są nieodzowne w przypadku produkcji wielu komponentów dla branży motoryzacyjnej. Znaczenie tej metody stale wzrasta, choćby ze względu na fakt, że w przypadku kół przekładniowych w samochodach osobowych wiele połączeń śrubowych można zastąpić spawanymi. W ten sposób można obniżyć ich masę oraz koszty materiałowe danego elementu. Istotną rolę w przypadku licznych procesów spawania odgrywa podgrzewanie. Zapobiega ono stwardnieniu struktury materiału w tzw. strefie wpływu ciepła – obszarze znajdującym się bezpośrednio przy spoinie. Dzięki temu można niemal całkowicie wyeliminować ryzyko pęknięcia elementu po zespawaniu. Niemniej jednak tempo obróbki w nowoczesnej produkcji dla przemysłu motoryzacyjnego stanowi szczególne wyzwanie w zakresie procesów podgrzewania: w ciągu kilku sekund element w ramach zautomatyzowanego procesu musi osiągnąć dokładnie zdefiniowaną temperaturę. 

 

„MATE - Eksperci optymalizacji” - zaproszenie do III edycji konkursu!  
Konkurs „MATE - Eksperci optymalizacji”, którego organizatorem jest firma Amatex wyłączny dystrybutor narzędzi MATE Precision Tooling jest zaproszeniem do podzielenia się problemami wynikającymi ze stosowania narzędzi do pras wykrawających i ofertą rozwiązań, jakie oferują narzędzia MATE.

 

INTEC - 17. Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Technologii i Automatyzacji Produkcji - Lipsk
Międzynarodowe Targi Intec odbędą się w dniach 5 – 8 lutego 2019 roku. W ramach targów wystawia się ponad 1 020 wiodących na międzynarodowym rynku producentów obrabiarek, maszyn specjalnych, narzędzi, urządzeń oraz technologii i usług z zakresu innowacyjnych technik produkcyjnych z 22 krajów.

 

Rozpoczęła się rezerwacja stoisk na targi EuroBLECH 2018
25. Międzynarodowe Targi Technologii Obróbki Blach, odbędą się w dniach 23–26 października 2018 roku na terenach wystawowych w Hanowerze w Niemczech. Na rok przed tymi najważniejszymi na świecie targami technologii obróbki blach, które ponownie zajmą w Hanowerze osiem pawilonów, ich organizator, firma Mack Brooks Exhibitions, rozpoczął rezerwację stoisk. Wyniki ostatniej imprezy w 2016 roku były bardzo pozytywne: uczestniczyło w niej 1505 wystawców z 41 krajów, zajmując powierzchnię wystawienniczą netto 87 800 metrów kwadratowych, a także 60 636 odwiedzających ze 102 krajów.

 

CENTRUM EDUKACJI TECHNICZNEJ HAAS W TARNOWIE

17. Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Technologii i Automatyzacji Produkcji Lipsk, 05 – 08 lutego 2019

QuantumS FaroArm®

Optyczna kontrola jakości obiektu wielkogabarytowego

Uczniowie tną we Wronkach!

Koła zębate wykonane drukarką 3D

Gwintowniki przynoszące korzyści producentom z branży lotniczej

Znamy już wszystkich finalistów drugiej edycji zawodów „Starcie Szlifierzy”!

Bezpieczeństwo między wysokimi regałami