Nr 5-6
Nr 5-6

W numerze 5-6/2019: DMG MORI: OBRÓBKA ADDYTYWNA * YAMAWA: MHSP Nowe gwintowniki dla branży motoryzacyjnej * PRIMA POWER: Prasa krawędziowa vs. centrum gnące * INNOFORM®: Kooperacja w najlepszym wydaniu! * Wymiana wkładki za pomocą łożyska wymiennego igus * Druk 3D w lotnictwie * LTA: Wydajny system filtracji * ITM Polska 2019 – rozwiązania SMART przyszłością przemysłu * ECOCLEAN: Nowe rozwiązania czyszczące * STOM: Rekord „Przemysłowej Wiosny” * HURCO: POŁĄCZENIE MASZYN STEROWANYCH NUMERYCZNIE Z ROBOTEM ZAŁADOWCZYM * OSAWA: NARZĘDZA MONOLITYCZNE DO WIERCENIA I FREZOWANIA * ITM: LAUREACI ZŁOTEGO MEDALU ITM POLSKA 2019! * Nikko: jakość, wydajność, wszechstronność * EMO Hannover 2019: Egzoszkielety łagodzące stres * EMAG VLC 200 GT * parts2clean 2019 * MAPAL: TTD-Tritan * AMB obchodzi jubileusz * PaintExpo: Technologie powlekania * MEWA: Zintegrowane zastosowanie myjki

 

Co nowego w numerze:

 

YAMAWA: MHSP Nowe gwintowniki dla branży motoryzacyjnej

Yamawa, światowy lider wśród producentów rozwiązań do gwintowania, wprowadza na rynek nowe gwintowniki MHSP zaprojektowane z myślą o poprawie wydajności gwintowania otworów ślepych w stali węglowej średniej twardości.

 

Kooperacja w najlepszym wydaniu! – podsumowanie Targów INNOFORM®

Za nami 3. edycja Targów INNOFORM®. Edycja niezwykle udana, która pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy: zarówno pod względem frekwencji jak i liczby Wystawców. Swoją ofertę zaprezentowało 360 firm (o 100 więcej w stosunku do roku poprzedniego!). Jeszcze lepiej prezentują się statystyki dotyczące uczestników: imprezę odwiedziło niemal 4 000 osób! Ale – jak zgodnie podkreślają Wystawcy – nie tylko liczba jest imponująca. Równie istotny jest ich profil: to przede wszystkim specjaliści z branży i decydenci przychodzący na targi w konkretnym celu: poznać nowości i wdrożyć je w swojej firmie, uzupełnić park maszynowy i nawiązać współpracę z podwykonawcami.

 

Wymień szybko, gdy jest zamontowane na szynie: wymiana wkładki za pomocą łożyska wymiennego igus 

Specjalista motion plastics igus opiera się na bezsmarowych wkładkach wykonanych z wysokowydajnych polimerów, które zapewniają cichy i precyzyjny ślizg prowadnic liniowych. Na początku roku firma igus opracowała wymienne łożysko z modułowej serii łożysk liniowych drylin W, specjalnie w celu szybkiej wymiany wkładek w aplikacjach o wysokiej częstotliwości ruchów. Zasada działania jest prosta: odblokuj łożysko, wyciągnij wkładkę, wymień i gotowe. Łożysko wymienne, które oszczędza czas i koszty, jest teraz również dostępne w rozmiarach 16 i 20 dla prowadnic liniowych serii drylin W, oprócz standardowego rozmiaru montażowego 10.

 

Druk 3D w lotnictwie

Druk 3D jest chętnie stosowany w branży samochodowej i lotniczej. Pozwala on na skrócenie czasu prototypowania i obniżenie kosztów poprzez wykorzystanie druku niskonakładowego. Drukarka przemysłowa Factory 2.0 firmy Omni3D doskonale sprawdza się w polskich placówkach naukowych i akademickich, takich jak Instytut Lotnictwa, czy Lotnicza Akademia Wojskowa.

 

DMG MORI: OBRÓBKA ADDYTYWNA 

Maszyny LASERTEC 3D hybrid i LASERTEC 3D umożliwiają spawanie laserowe z zastosowaniem dyszy proszkowej. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie, umożliwiające obróbkę addytywną z zastosowaniem dyszy proszkowej i konwencjonalną obróbkę w jednym mocowaniu. Maszyna LASERTEC 65 3D hybrid pozwala na 5-osiowe frezowanie symultaniczne elementów o średnicy do 500 × 400 mm. Maszyna LASERTEC 4300 3D hybrid umożliwia 6-stronną obróbkę tokarsko-frezarską detali o średnicy do 660 × 1 500 mm. Zaprojektowane do kompleksowej obróbki części o niestandardowych geometriach, maszyny z serii LASERTEC 3D hybrid pozwalają na elastyczną naprzemienną obróbkę tokarską lub frezarską oraz z zastosowaniem metody napawania laserowego.

 

 

LTA: Wydajny system filtracji dla szczególnych wymagań

Aerozole powstające w ślusarni (opary spawalnicze i suchy pył) nie są usuwane w sposób zadowalający przez zamontowane na kolumnach hali indywidualne systemy odsysania. Również niemożliwe do realizacji było zastosowanie mobilnych systemów odsysania oraz stałych otworów odsysania ze względu na brak miejsca i dużą ilość dźwigów. Wspólnie z klientem opracowano różne koncepcje, aby w jak najlepszym stopniu spełnić indywidualne wymagania stawiane zadowalającemu systemowi odprowadzania powietrza. 

 

PRIMA POWER: Prasa krawędziowa vs. centrum gnące – czym się wyróżniają?

W zakładach produkcyjnych, gdzie wytwarzane są elementy z blachy cienkiej i średniej grubości, najczęściej nieodzownym procesem, tuż obok cięcia lub wykrawania, jest gięcie. Produkcja metalowych mebli, fasad i paneli drzwiowych, elementów wind i schodów ruchomych, maszyn, a także szaf i skrzynek elektrycznych wymaga precyzyjnie wykonanych elementów, które razem zmontowane tworzą gotowy produkt. Zarówno prasa krawędziowa, jak i centrum gnące, choć na pozór podobne, ze względu na gięcie płaskich formatek, różnią się między sobą zasadą pracy i możliwościami. Porównajmy obie technologie.

 

ITM Polska 2019 – rozwiązania SMART przyszłością przemysłu

„Na drodze do Przemysłu 4.0” – to hasło przewodnie nadchodzącej edycji targów Innowacje-Technologie-Maszyny ITM Polska, które odbędą się w Poznaniu w dniach 4-7 czerwca 2019 r. ITM Polska to wiodące targi w Europie Środkowo-Wschodniej kompleksowo prezentujące ofertę polskiego i światowego przemysłu, którego produkty i usługi zgodne są z ideą Smart Industry. To kluczowe miejsce spotkań i wymiany technologicznych doświadczeń liderów sektora innowacji. Światowej klasy wystawcy, profesjonaliści z zakresu automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali, nowoczesne maszyny i technologie, bogaty program wydarzeń towarzyszących i niepowtarzalna atmosfera – to wszystko sprawia, że czerwcowe targi są obowiązkowym punktem w kalendarzu dla firm poszukujących innowacji i zoptymalizowanych rozwiązań na miarę czwartej rewolucji przemysłowej.


ECOCLEAN: Nowe rozwiązania czyszczące 
Innowacyjne rozwiązania do bardzo dokładnego czyszczenia i aktywacji

Powlekanie, klejenie, uszczelnianie, malowanie - to tylko niektóre operacje produkcyjne wymagające gruntownie czystych, a czasem aktywowanych powierzchni części. Mając to na uwadze, Ecoclean opracował zestaw nowych rozwiązań czyszczących. Jeden z nich łączy mokre chemiczne i niskociśnieniowe czyszczenie plazmowe w jednym urządzeniu. Inna innowacja polega na zintegrowaniu różnych aplikacji do częściowego lub pełnego czyszczenia powierzchni lub aktywacji - np. obróbce plazmą pod ciśnieniem atmosferycznym, lasera, czyszczeniem CO2 i / lub kontroli powierzchni - w jednym systemie przetwarzania. Ten zestaw narzędzi umożliwia operatorom zaspokojenie praktycznie wszystkich potrzeb związanych z obróbką wstępną.

 

Rekord „Przemysłowej Wiosny” 

Kielecki Salon Technologii Obróbki Metali STOM, EXPO-SURFACE, CONTROL-STOM, KIELCE FLUID POWER, WIRTOPROCESY, SPAWALNICTWO, Targi TEiA oraz DNI DRUKU 3D zgromadziły przez 3 targowe dni blisko 14 tysięcy zwiedzających. Wzrost frekwencji w porównaniu do zeszłorocznej edycji o niemal 20 procent nie pozostał niezauważony przez wystawców. - To, co nas zaskoczyło, to liczba osób, które przyszły w tym roku – mówił w wywiadzie dla „MM Magazynu Przemysłowego” Marcin Rybicki, właściciel AJAN Polska - to, co jest w tym wszystkim najważniejsze, to „jakość” tych klientów, bo są to ludzie mocno zainteresowani zakupem. W mojej opinii targi STOM to jedne z najlepszych targów w Polsce. Na targach  prezentowały się najważniejsze firmy oferujące narzędzia skrawające i oprzyrządowanie technologiczne obrabiarek, pojawili się producenci maszyn do obróbki blach oferujące najwyższej klasy maszyny i urządzenia. Można było także zobaczyć wiodących producentów maszyn do cięcia. Licznie reprezentowana była branża poświęcona technologii szlifowania.  

 

POŁĄCZENIE MASZYN STEROWANYCH NUMERYCZNIE Z ROBOTEM ZAŁADOWCZYM OZNACZA WIĘKSZĄ EFEKTYWNOŚĆ WYTWARZANIA

Współpraca firmy HURCO Werkzeugmaschinen z producentami zautomatyzowanych systemów załadowczych otwiera drogę do większej produktywności i zwiększonych zysków. Zautomatyzowany system załadowczy umożliwia zwiększenie możliwości zarówno wytwarzania pojedynczych sztuk produktów, jak i produkcji małych serii wyrobów, bez dodatkowych nakładów w postaci osób obsługujących maszyny. Poza tym roboty załadowcze mogą pracować również na zmianach nieobsadzonych przez operatorów, a także w weekendy.

 

POZNAJ 5 TECHNOLOGII DRUKU 3D

OSAWA: NARZĘDZA MONOLITYCZNE DO WIERCENIA I FREZOWANIA.

ITM: LAUREACI ZŁOTEGO MEDALU ITM POLSKA 2019!

Nikko: jakość, wydajność, wszechstronność

EMO Hannover 2019: Egzoszkielety łagodzące stres

EMAG VLC 200 GT: Połączenie technologii obróbki nowoczesnych elementów przekładni

parts2clean 2019: Future-proofing the cleaning of industrial parts

MAPAL: TTD-Tritan - Obróbka wymienników ciepła przeniesiona na kolejny poziom

AMB obchodzi jubileusz

PaintExpo: Trendy oraz impuls dla technologii powlekania

MEWA: Zintegrowane zastosowanie myjki do części, czyściw i mat olejowych gwarantuje czystość w zakładzie