Nr 7-8
Nr 7-8

W numerze 7-8/2019: SIEMENS: Inteligentna produkcja * EMO: Coboty - Udana współpraca między człowiekiem a robotem * Inspiracja łapami gekona i koncepcja NASA * Skąd wiadomo, że robot SCARA to dobry wybór * URZĄDZENIE DO LASEROWEGO ZNAKOWANIA WAŁKÓW * Przemysłowa Wiosna powiała świeżością * PLASTPOL 2019 – REKORD razy trzy * ITM Polska - arena światowych trendów w przemyśle * FABRYKA SIEMENSA DLA PRZEMYSŁU 4.0 W POLSCE * Premiera bolidu elekrycznego AGH Racing – RTE 2.0 „Lem” * DeburringEXPO: Mistrzowie Jakości Komponentów * Prima Power: Automaty gnące – wydajne rozwiązania do gięcia cienkiej blachy * Premiera na lato od 3Dconnexion * Postaw na AMB 2020

 Co nowego w numerze:

 
Coboty - Udana współpraca między człowiekiem a robotem
Robotyka i automatyzacja należą do kluczowych technologii zapewniających trwały sukces międzynarodowy. Coboty oddziałują bezpośrednio z ludźmi i dają firmom produkcyjnym przewagę konkurencyjną na rynku. Podczas targów EMO Hannover 2019 goście targowi znajdą niezliczone rozwiązania automatyzacyjne oraz roboty współpracujące, których celem jest zwiększenie wydajności.
Czytaj więcej
 
 
Inteligentna produkcja
Maszyny transportowe samodzielnie przemieszczające się po halach fabrycznych, zakłady optymalizujące na bieżąco zużycie energii, roboty wykonujące kontrole jakości i dokonujące niezbędnych korekt w toku produkcji – wykorzystanie sztucznej inteligencji w przemyśle ma ogromny potencjał. Już teraz czyni produkcję bardziej wydajną, elastyczną i niezawodną.
Czytaj więcej
 
 
Inspiracja łapami gekona i koncepcja NASA
Dotknięcie szklanej lub innego rodzaju gładkiej tafli zazwyczaj powoduje pojawienie się na niej śladu. Trzeba było aż technologii rodem z NASA, żeby ułatwić producentom używającym tych materiałów zautomatyzowanie ich przenoszenia. Szyba, lustro, ekran czy panel słoneczny – tego rodzaju elementy mogą być teraz w delikatny sposób obsługiwane przez roboty wyposażone w odpowiednie chwytaki.
 
Skąd wiadomo, że robot SCARA to dobry wybór do danego zastosowania?
Roboty SCARA to popularne rozwiązanie do niewielkich, zrobotyzowanych aplikacji montażowych. SCARA to akronim od Selective Compliance Articulated Robot Arm, co oznacza, że ramię w osiach X i Y porusza się obrotowo względem siebie i liniowo w osi Z. Konfiguracja SCARA jest unikatowa i przeznaczona do pracy z wieloma materiałami.
 
URZĄDZENIE DO LASEROWEGO ZNAKOWANIA WAŁKÓW ORAZ USUWANIA ZENDRY HARTOWNICZEJ Z POWIERZCHNI WIELOWYPUSTÓW
W firmie MARCOSTA opracowano i jest produkowane urządzenie przeznaczone do oczyszczania z zendry hartowniczej wytypowanych wałków samochodowych w trakcie procesu seryjnej produkcji, a następnie znakowanie ich laserem nanosząc umowne symbole i numery seryjne. Urządzenie to jest przystosowane do automatycznej pracy trzyzmianowej. Ma zastosowanie w firmach produkujących podzespoły samochodowe.
Czytaj więcej
 
Przemysłowa Wiosna powiała świeżością
W 2019 roku już po raz 12 Targi Kielce zmieniły się na kilka dni w przemysłową wioskę. Tysiące ludzi przyjechały do świętokrzyskiego, aby delektować się nowościami technicznymi i poznać wiodące kierunki rozwoju branży. Obróbka metali, technologie laserowe, roboty przemysłowe, różnego rodzaju narzędzia, nowinki technologiczne, druk 3D – to tylko garstka obszarów, jakich można było dosłownie dotknąć na tym międzynarodowym wydarzeniu. 
Czytaj więcej
 
PLASTPOL 2019 – REKORD razy trzy
Kto odwiedził Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy, które w Targach Kielce odbyły się po raz 23., tego nie trzeba przekonywać, że to największe wydarzenie branży w Polsce. Rosnące systematycznie zainteresowanie PLASTPOLEM wystawców zagranicznych sprawia, że targi są obowiązkowym punktem w kalendarzu światowej branży. Można podsumować, że rok 2019 to dla kieleckich targów przetwórstwa tworzyw sztucznych rekord do sześcianu – największa powierzchnia, liczba wystawców i zwiedzających.
 
ITM Polska - arena światowych trendów w przemyśle
Po czterech intensywnych dniach targi ITM Industry Europe, Modernlog, 3D Solutions, Subcontracting dobiegły końca. To była udana edycja z kolejnymi pobitymi rekordami. Swoją flagową ofertę zaprezentowało blisko 1000 wystawców z kraju i z zagranicy. Efektownie zaaranżowane stoiska zajęły aż 26.500 m2. Ekspozycja nowoczesnych maszyn, robotów i specjalistycznych urządzeń przyciągnęła do Poznania 18.573 zwiedzających profesjonalistów.

POWSTAJE PIERWSZA FABRYKA SIEMENSA DLA PRZEMYSŁU 4.0 W POLSCE
W październiku powstanie zakład Siemensa produkujący wysokiej klasy szafy sterownicze. Odpowiednio skonfigurowana szafa to mózg każdej współczesnej fabryki, bez którego nie może się odbywać zautomatyzowana produkcja. W Polsce będzie ich powstawać ponad tysiąc rocznie, co znacząco wpłynie na rozwój krajowego przemysłu 4.0. Urządzenia będą również eksportowane do Unii Europejskiej. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie blisko 150 osób.
 
 
Premiera bolidu elekrycznego AGH Racing – RTE 2.0 „Lem”

KUKA: KR QUANTEC

FANUC: M-2000iA/2300 Największy Siłacz wśród robotów 

Roboty przemysłowe SCARA

IRB 910SC (SCARA) szybki i precyzyjny

Epson SCARA T3 Series (Podstawowy nie musi oznaczać prosty)

15-lecie SCHUNK Polska

DeburringEXPO: Mistrzowie Jakości Komponentów

Prima Power: Automaty gnące – wydajne rozwiązania do gięcia cienkiej blachy

Postaw na AMB 2020

Premiera na lato od 3Dconnexion: CadMouse Pro Wireless Left

Mały, kompaktowy i ekonomiczny: nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus