Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Open House Pfronten 2019
Open House Pfronten 2019

Aktualności

 

Wiedza w pigułce

2018-04-13

Zmiany demograficzne dotarły do hal produkcyjnych, a duże firmy często wychwytują najzdolniejsze osoby, wykorzystując dobrą koninkturę. Istnieje jednak wiele pozytywnych przykładów tego, jak można znaleźć dobrych stażystów w czasach niedoboru personelu. Niektórzy wystawcy AMB, Międzynarodowej Wystawy Obróbki Metali, która odbędzie się w Stuttgarcie w dniach 18-22 września 2018 r., pokażą, co można zrobić. Samo wydarzenie będzie również upubliczniać fantastyczną branżę poprzez ekscytujący program towarzyszący.

 

Wiedza w pigułce

Jak branża obrabiarek przyciąga stażystów
AMB przekona młode pokolenie do ekscytujących ofert

 


Firma Haimer regularnie organizuje "pokazy kariery", aby wzbudzić entuzjazm wśród młodych ludzi
w zawodach w przemyśle wytwórczym. (foto: Haimer)

 

 

"Ze względu na zmienioną sytuację na rynku pracy, firmy stają przed wyzwaniem bardziej aktywnego podejścia do kandydatów", powiedziała Kathrin Haimer, HR Manager w firmie Haimer, dostawcy systemów do obróbki metali, podsumowującej obecną sytuację. Na przykład firma z Igenhausen utrzymuje dwa centra edukacji szkolnej i dwa razy w roku organizuje "pokazy kariery". Te regionalne targi pracy są przeznaczone specjalnie dla uczniów szkół.

"Aby wzbudzić entuzjazm dla technologii i naszej branży, zapewniamy również fundusze na projekty szkolne i regularnie przedstawiamy możliwości i potencjał rozwojowy poprzez podwójne szkolenia zawodowe w innowacyjnej firmie" - dodał Haimer. Haimer wykorzystuje także AMB jako platformę do promowania młodych ludzi. Praktykanci Haimera wspólnie uczestniczą w AMB "w celu wzmocnienia ich więzi z firmą i branżą". Odpowiedzi na quiz technologiczny należy znaleźć, zdobywając informacje na wystawie podczas trwania targów.

Szwajcaria ma podobne problemy. Fraisa, producent precyzyjnych narzędzi, ma swoją siedzibę w Bellach. Firma wykorzystuje kilka metod, aby zwrócić uwagę na atrakcyjne miejsca szkolenia i miejsca pracy. Każdego roku ponad 1200 studentów bierze udział w ogólnokrajowym konkursie "Fraisa ToolChampions", co jest warte uwagi: oprócz sławy i honoru można wygrać sumę nagród w wysokości 60 000 CHF.

W rejonie Greater Solothurn firma reklamuje się również na lokalnych targach pracy. Szczególną cechą targów pracy jest to, że odbywają się w halach produkcyjnych, a nie w hali wystawowej. Praktykanci z firmy Fraisa zapewniają około 2500 uczniom w klasach od 7 do 10, oferując wgląd z pierwszej ręki w zawody oferowane przez firmę.

 

Kurs przygotowania zawodowego połączony z praktyką

 

Stowarzyszenie Inżynierów Niemieckich (VDI) i Niemiecki Instytut Gospodarczy (IW) podały ostatnio następujące informacje: "Zawody inżynierskie: niedobory personelu hamują wzrost i innowacje". W ostatnim kwartale 2017 roku było ponad 80 000 wolnych miejsc pracy w porównaniu z zaledwie 24 000 osób poszukujących pracy. Producent narzędzi precyzyjnych Walter nie pozwala sobie, aby po prostu usiąść i obserwować ten rozwój, zwłaszcza w świetle nowych wyzwań stawianych przez Industry 4.0. Transformacja cyfrowa jest obecnie jednym z najważniejszych celów korporacyjnych dla firmy z siedzibą w Tübingen.

Wraz z Uniwersytetem Państwowym w Badenii-Wirtembergii w Villingen-Schwenningen, trzyletnie podwójne szkolenie z zakresu informatyki biznesowej będzie oferowane jako Bachelor of Science. Ten stopień będzie łączyć studia naukowe z praktycznym doświadczeniem w firmie w branży narzędziowej: co trzy miesiące uczniowie będą przełączać się pomiędzy Uniwersytetem a szkoleniem praktycznym. Studenci będą zatem zdobywać wiedzę, doświadczenie zawodowe i tzw. "Umiejętności miękkie". Studenci otrzymają stałe wynagrodzenie przez cały okres studiów. Będą również korzystać z przywilejów oferowanych wszystkim pracownikom. Treść praktycznych zadań będzie tak różnorodna, jak przyszłe zajęcie. W programie jest również międzynarodowy staż trwający kilka tygodni w jednej z filii Waltera, który zwiększy atrakcyjność pracodawcy.


Wraz z Uniwersytetem Państwowym w Badenii-Wirtembergii w Villingen-Schwenningen Walter oferuje trzyletnie, dwuletnie szkolenie z zakresu informatyki biznesowej: stopień ten łączy studia naukowe z praktycznym doświadczeniem w firmie z branży narzędziowej. (foto: Walter)

Jürgen Widmannn, dyrektor zarządzający EVO Informationssysteme w Durlangen, firmie zajmującej się oprogramowaniem i doradztwem, poszukuje wykwalifikowanych osób jako ekspertów ds. digitalizacji. "Rekomendacje nadal są najlepszą metodą, jednak osoby szkolone muszą być rekrutowane na wczesnym etapie" - powiedział Widmann. Z tego powodu firma Widmann aktywnie wspiera Młodzieżową Fundację Budowy Maszyn Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Maszyn (VDW). EVO dostarcza rozwiązania digitalizacyjne do produkcji bez użycia papieru "w celu zademonstrowania atrakcyjności szkolenia zawodowego, na przykład jako mechanika do cięcia metalu". Szkoły zawodowe i uniwersytety w Nadrenii Północnej-Westfalii, Hesji i Badenii-Wirtembergii są specjalnie wyposażone w oprogramowanie ECO. "Wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań do wdrażania cyfrowych procesów produkcyjnych i Przemysłu 4.0 może być zatem nauczane podczas szkolenia." - dodaje Widmann.

 

Praktykanci promujący swój zawód na stoiskach wystawowych

 

Młodzi ludzie mogą być najbardziej pod wrażeniem innych młodych ludzi. "Atrakcyjność naszych zawodów szkoleniowych musi być wyraźnie podkreślona, zwłaszcza gdy brakuje wykwalifikowanych pracowników, a trend dąży do akademizacji, dlatego fakt ten musi być bardziej widoczny dla uczniów" - powiedział  z przekonaniem Jan Scharffenberg, kierownik ds. szkoleń grupowych w DMG Mori. W związku z tym producent obrabiarek zatrudnia dużą liczbę praktykantów jako personel stoisk dla "Specjalnego pokazu dla młodzieży" Fundacji Młodzieży Inżynierii Mechanicznej. To specjalne show odbędzie się w atrium (Entrance East). Scharffenberg: "Zainteresowani młodzi ludzie będą nie tylko doświadczać technologii na żywo i z bliska, ale mogą również uzyskać informacje na temat różnorodności naszych zawodów szkoleniowych podczas bezpośredniego kontaktu z naszymi uczniami".

Przez dziesięć lat firma wspierała również WorldSkills na poziomie międzynarodowym oraz niemieckie mistrzostwa CNC podczas AMB. Firma zapewnia cztery zaawansowane technologicznie tokarki CNC i ekspertów jury, a także koordynuje cały harmonogram konkursu, w tym wstępne decyzje, szkolenia i bezpłatne oprogramowanie dla uczestniczących praktykantów. Jörg Harings, szef szkolenia w DMG Mori Academy: "Zawodowe zawody angażujące młodych ludzi komunikują dodatkowe treści techniczne, inspirują ich do osiągania najwyższych wyników i zachęcają do ciągłego ponownego przemyślenia istniejących treści szkoleniowych w firmach szkoleniowych."

Harings zwraca uwagę na kolejne wyzwanie w szkoleniu zawodowym: digitalizację. "Zaprosiliśmy dużą liczbę technicznych instytucji szkoleniowych do AMB w celu dostarczenia informacji na ten temat i omówienia potencjalnych rozwiązań." W jego opinii AMB jest idealną platformą do dostarczania informacji na temat cyfrowej transformacji w szkoleniu zawodowym. Jest pewien: "W ciągu najbliższych kilku lat popularność zawodów związanych z obróbką metalu znacznie wzrośnie z powodu dużej liczby nowych dodatkowych tematów cyfrowych".


DMG Mori robi wiele, by promować i przyciągać młodych ludzi: podczas AMB 2018 firma będzie wspierać
pokaz specjalny dla młodzieży oraz WorldSkills Germany. (foto: DMG Mori)

 

Atrakcyjny program dla młodych ludzi

 

Od marca VDW Mechanical Engineering Youth Foundation znalazła drugą lokalizację w południowych Niemczech, tj. w Tybindze. Na obszarze 250 metrów kwadratowych firmy z branży inżynierii mechanicznej w południowych Niemczech otrzymują kompetentne porady dotyczące szkoleń. Kierownikiem budowy jest Michael Mühlegg: "Nasi konsultanci odwiedzają również firmy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Nadrenii-Palatynacie i udzielają pomocy w związku z tematem podwójnego szkolenia." Jednym z centralnych punktów jest mobilna, cyfrowa platforma edukacyjna opracowana przez Fundację Młodzieży i pomagająca firmom w organizowaniu szkoleń ukierunkowanych na przemysł 4.0. Kolejnym celem jest poprawa wizerunku szkolenia w celu rekrutacji pilnie potrzebnych młodych ludzi jako specjalistów.

Specjalna wystawa dla młodych ludzi w AMB idzie również dokładnie w tym kierunku. "Na powierzchni około 600 metrów kwadratowych będziemy codziennie witać 750 uczniów w wieku od 7 do 10. Wraz z naszymi firmami partnerskimi pobudzimy entuzjazm tych studentów do zawodów technologicznych i szkoleniowych w branży obróbki metalu i elektryczności" - powiedział Mühlegg. Trenerzy i nauczyciele z regionu i nie tylko mogą uzyskać informacje na temat usług Fundacji i bieżących tematów. "Dzięki centralnej lokalizacji AMB jest oczywiście doskonałą okazją, aby jak najlepiej dotrzeć do naszej grupy docelowej i przedstawić Fundację Młodzieży, a także zaprezentować naszą nową lokalizację w możliwie najlepszym świetle".

W najbliższym sąsiedztwie odbywają się również "WorldSkills Germany" zajmujące się obróbką skrawaniem i frezowaniem, w których mogą wziąć udział młodzi specjaliści do 22 roku życia. Organizacja WorldSkills Germany została założona w 2006 roku. Poprzez organizowanie krajowych i międzynarodowych konkursów zawodowych tworzy platformy dla sukcesu zawodowego młodych ludzi Zwycięzcy dwóch dyscyplin rozgrywanych podczas AMB wezmą udział w 2019 WorldSkills Competition w Kazaniu. inne specjalne wydarzenia nie są bezpośrednio skierowane do uczestników, ale są również interesujące dla młodych ludzi: podczas konkursu "Operator roku tokarki" organizowanego przez czasopismo branżowe "Fertigung" w czwartek, 20 września 2018 r., widać wyraźnie, jak " praca z dawnymi rękoma - wycieczka PTW Innovation Tour w nowej hali Paul Horn Hall (hala 10) zapewni znakomity przegląd rozwoju w dziedzinie cięcia i produkcji metalu. "Przeżyj przyszłe trendy" będzie motto specjalnego pokazu organizowanego przez Instytut Zarządzania Produkcją, Technologią i Narzędziami (PTW) na Politechnice w Darmstadt. Liderzy innowacji zaprezentują swoje nowe osiągnięcia w tym specjalnym programie. Inne tematy obejmują połączenie produkcji dodatków i obróbki mechanicznej lub zwiększoną efektywność energetyczną opartą na obszernych danych dotyczących energii w kontekście Przemysłu 4.0.

Słowo kluczowe Przemysł 4.0: ten gorący temat będzie punktem centralnym nowego specjalnego dwudniowego programu zatytułowanego "Droga cyfrowa" w dniach 18 i 19 września 2018 r. Koncepcja ta obejmuje najpierw ekskluzywny kongres specjalistyczny. Po drugie, producenci oprogramowania w zakresie cyfrowych modeli biznesowych, produkcji cyfrowej, rozwoju produktów cyfrowych, usług cyfrowych i obsługi klienta, rozwoju oprogramowania, a także dostawców usług i producentów sprzętu zaprezentują swoje produkty i usługi na wystawie towarzyszącej. Witryny i portale prezentują również przegląd interakcji między procesami sieciowymi w firmach.


"Pokaz specjalny dla młodych ludzi" Fundacji Młodzieży Inżynierii Mechanicznej: tworząc model samochodu Formuły 1, młodzi ludzie mogą zaznajomić się z typowym łańcuchem procesów. (foto: Michael Pyper)

 

O AMB

Około 90 000 odwiedzających targi międzynarodowe i 1500 wystawców ma wziąć udział w AMB 2018 w Stuttgarcie w dniach 18-22 września 2018 r. Na powierzchni wystawienniczej ponad 120 000 metrów kwadratowych wystawcy zaprezentują innowacje i osiągnięcia w dziedzinie obróbki metalu, procesów, precyzyjnych narzędzi, systemów pomiarowych i zapewnienia jakości, robotów, obrabianych przedmiotów i narzędzi, oprogramowania i inżynierii przemysłowej, komponentów, akcesoriów. AMB 2018 jest wspierany przez Stowarzyszenie VDMA Precision Tools, VDMA Software and Digitalisation Association oraz Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Narzędzi Maszynowych (VDW).

 

 

Źródło: Landesmesse Stuttgart GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.