Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

MOULDING EXPO 2019
MOULDING EXPO 2019

Aktualności

 

Krok po kroku w kierunku nowych technologii

2018-07-31

Cyfryzacja w obróbce metali: oznacza to, że narzędzia, systemy mocujące i detale uczą się czegoś nowego i komunikują się z innymi elementami zaangażowanymi w proces. Jak właściwie to funkcjonuje w codziennej produkcji? I czy ostatecznie doprowadzi to do samo optymalizującej się obrabiarki?

 

Krok po kroku w kierunku nowych technologii

Cyfryzacja w obróbce metali idzie pełną parą

 

Odpowiedzi i rozwiązania na te pytania zostaną przedstawione na najbliższych AMB, Międzynarodowych Targach Obróbki Metali, w Stuttgarcie w dniach 18-22 września 2018 r.

 


Poprzez połączenie w jedno kongresu i wystawy towarzyszącej, specjalny pokaz "Digital Way" podczas AMB w Centrum Targów w Stuttgarcie w dniach 18 i 19 września 2018 r. skupi się na cyfryzacji w produkcji. (Foto: Messe Stuttgart)

 

Nadal jest wiele do zrobienia w zakresie digitalizacji. Korporacja Reconstruction Loan (KfW) z pewnością odkryła to podczas ankiety przeprowadzonej ostatnio wśród średnich firm: "Odsetek średnich firm, które pomyślnie ukończyły projekty digitalizacji w ciągu ostatnich trzech lat, tj. 26 procent, jest znacznie niższy niż wcześniej zakładano."

Bliższe badanie ujawnia jednak, że przemysł wytwórczy intensywnie wykorzystujący R&D, który obejmuje budowę obrabiarek, jest tutaj nieco lepszy, na poziomie 31 procent. Dotyczy to jednak przede wszystkim inwestycji w infrastrukturę IT i interfejsy, a także kontaktów z klientami i dostawcami. Do chwili obecnej tylko 19 procent projektów obejmuje digitalizację produktów i usług.

Mimo to wydatki na cyfryzację w 2016 r. wyniosły niespełna 14 mld EUR. Dla porównania: wydatki inwestycyjne średnich firm wyniosły 3,2 miliarda euro, podczas gdy inwestycje w budynki, osprzęt i wyposażenie wyniosły 169 miliardów euro. Głównymi problemami są: brak umiejętności informatycznych, bezpieczeństwo danych, ochrona danych, organizacja firmy i pracy oraz słaba jakość połączeń internetowych. Jednak KfW pilnie zaleca "dalszą ekspansję cyfryzacji w średnich firmach niemieckich".

 

"Digital Way" pokaże, jak to może działać

AMB, jedna z pięciu największych wystaw obrabiarek na świecie, udzieli odpowiedzi w tym zakresie. Podczas nowego specjalnego pokazu "Digital Way", dostawcy IT dokładnie pokażą, w jaki sposób wspierają firmy produkujące obrabiarki na drodze do Industry 4.0.

Poprzez połączenie dwudniowego kongresu (18 i 19 września 2018 r.) oraz towarzyszącą mu wystawę "AMB zyska nową platformę, na której użytkownicy będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób Przemysł 4.0 i digitalizacja mogą zostać w konkretny sposób wdrożone w produkcji" powiedział Gunnar Mey, dyrektor Industrial Trade Fairs w Messe Stuttgart.

 Producenci maszyn i podzespołów odpowiedzą również na prośby i obawy odwiedzających. Na przykład Chiron, dostawca rozwiązań "pod klucz" do obróbki metalu: "Często istnieje sceptycyzm w kwestii bezpieczeństwa danych podczas łączenia komputerów z Internetem, ponieważ wiele firm obawia się, że ich własne know-how jest zagrożone. Zastanawiam się poważnie i zakładam, że możemy przekonać te firmy do naszych bezpiecznych rozwiązań "- obiecuje Pascal Schröder, ekspert ds. rozwiązań cyfrowych pod ogólnym terminem "Smartline" w Grupie Chiron.

 

Przemysł 4.0 pojawił się na hali produkcyjnej

"Mimo, że droga do samo optymalizującej się obrabiarki ma się dobrze, rozwój w tym temacie się nie kończy" - ocenił Jürgen Förster, członek zarządu firmy AMF Andreas Maier, producenta systemów mocujących. "W końcu zawsze chodzi o komunikację między różnymi mediami, komponentami i systemami, co powinno stanowić część codziennej pracy dla naszej branży, a każda firma powinna zdawać sobie sprawę z tego, jaki wkład w tym przypadku może wnieść".

Chiron na przykład zaprezentuje dwa nowe produkty z rodziny Smartline podczas AMB. Conditionline to oprogramowanie, które w pełni automatycznie analizuje wszystkie parametry obrabiarki istotne dla niezawodnego działania. Schröder: "W ten sposób można zwiększyć dostępność maszyny i precyzyjnie zaplanować konserwację i naprawy, zapobiegając tym samym spadkowi produktywności." Chiron przedstawi także koncepcję obsługi Touchline, która pomoże operatorowi maszyny w informacji kontekstowej.

 

Procesy produkcyjne mogą być kontrolowane i zoptymalizowany za pomocą rozwiązań do digitalizacji z grupy Chiron; te rozwiązania gwarantują również dostępność maszyn - na przykład za pomocą prognozowanej, planowanej konserwacji. (Foto: Chiron)

Nie ma inteligentnej fabryki bez sieci

Networking musi się opłacać. To główny priorytet dla Hansjörga Sannwalda, szefa działu zarządzania produktami i rynkami systemów CNC w Bosch Rexroth: "Rozwiązania zakończą się sukcesem, jeśli przyniosą realne korzyści". Według Sannwalda, najbardziej ekonomicznym sposobem jest koncepcja rozwoju oprogramowania: "Producenci obrabiarek już teraz wykorzystują zainstalowane maszyny i systemy i nawiązują z nimi współpracę".

 

Narzędzia dostarczają również dane

Zaskakujące jest to, że wielu producentów narzędzi precyzyjnych intensywnie uczestniczy w cyfryzacji. Giari Fiorucci, wiceprezes ds. Usług w Mapal Dr. Kress, początkowo potwierdził problemy określone przez KfW: infrastrukturę IT, ale także jakość istniejących danych. "Wiele średnich firm pracuje obecnie nad projektami w kierunku Industry 4.0, jednak większość z tych projektów działa jedynie jako izolowane rozwiązanie i nie zawiera żadnej wizji szerokiego rozwoju, który jest niezbędny do ciągłej digitalizacji."


(Foto: Walter)


Według Floriana Böpple, dyrektora ds. cyfrowej produkcji w firmie Walter, średnie firmy mają pewną niechęć do Industry 4.0. Mówi, że chociaż firmy zajmujące się obróbką metali są generalnie zmotywowane, często brakuje konkretnych korzyści z oferowanych rozwiązań. Jego konkluzje: "Firmy zajmujące się obróbką metalu potrzebują praktycznych rozwiązań, które pomogą im usprawnić procesy i obniżyć koszty".

Możliwe, że dzięki sztucznej inteligencji? Dr Jan Brinkhaus, szef działu biznesowego "Digital Solutions“ w Ceratizit, obiecuje nie mniej niż "zdolności do sztucznej inteligencji” dla obrabiarki. "System pomocy "Toolcope" automatycznie wykrywa, na przykład, pęknięcia narzędzi, adaptacyjnie reguluje prędkość posuwu lub rozdziela dane narzędzia na serwerach Cloud. Oprogramowanie "Toolscope Cockpit" służy do wyraźnego wyświetlania tych danych i oceny ich na różne sposoby."


System pomocy "Toolscope" firmy Ceratizit wykorzystuje metody sztucznej inteligencji dla obrabiarki: automatycznie wykrywa pęknięcia narzędzi, adaptacyjnie reguluje posuw lub rozdziela dane narzędzia na serwerach Cloud. (Foto: Ceratizit)

 

Musi istnieć możliwość jak najłatwiejszej integracji rozwiązań digitalizacyjnych w sieci. Interfejsy między elementami digitalizacji zwykle stanowią duże wyzwanie w tym przypadku. Karl-Heinz Schoppe, Innovation & Marketing at mimatic, dodał: "Nasz produkt eltimon reprezentuje jedno podejście: jako otwarta platforma dla partnerów i klientów zawiera najważniejsze elementy digitalizacji, dlatego większość interfejsów staje się zbyteczna". Eltimon będzie zatem integralną częścią planowanej prezentacji Elabo Smart Factory podczas specjalnego pokazu "Digital Way".

 

 

Źródło: Landesmesse Stuttgart GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.