Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Aktualności

 

Obróbka na sucho i MQL

2019-04-12

Menedżerowie produkcji w produkcji często muszą sobie zadać pytanie: czy powinniśmy kontynuować konwencjonalne smary do obróbki skrawa-niem i chłodziwa, czy też obróbka na sucho lub smarowanie minimalną ilością (MQL) stanowią realne alternatywy?

 

Obróbka na sucho i MQL
zdobywa coraz więcej zwolenników

Mokro lub sucho - EMO Hannover 2019 prezentuje szeroką gamę technologii (część 1)

 

 

Na tę decyzję wpływa kilka czynników. W części 1 tej dwuczęściowej serii artykułów technicznych opublikowanych w ramach przygotowań do EMO Hannover 2019, eksperci i naukowcy z dziedziny systemów smarowania dokonują oceny. Producenci narzędzi i maszyn rzucają światło na temat w drugiej części.

 

Podczas obróbki powstają bardzo wysokie temperatury w strefie skrawania. Smary chłodzące zmniejszają tarcie, zapewniają chłodzenie (ale mo-gą również powodować niszczące wstrząsy termiczne) i wspomagają usuwanie wiórów. Na przełomie tysiącleci niektórzy eksperci przewidywali, że obróbka na sucho uczyniłaby przełom jako proces zastępczy. Nadszedł czas, aby ocenić obecną pozycję. W jakich obszarach ustalono ten proces lub smarowanie minimalną ilością (jak obróbka quasi-sucha) iw jakim zakresie? W tym dwuczęściowym raporcie technicznym producenci systemów smarowania, dostawcy maszyn i narzędzi oraz naukowcy zapewniają wszechstronną ocenę z różnych perspektyw i identyfikują zalety i wady odpowiednich technologii.

Szczególne znaczenie dla obróbki seryjnej

„Głównym obszarem zastosowań dla smarowania minimalnej ilości jest obróbka części prototypowych, które można znaleźć w produkcji seryjnej na dużą skalę w przemyśle motoryzacyjnym - zwłaszcza w układach na-pędowych. Zakres części obejmuje głowicę cylindrów i blok silnika, wał korbowy lub wałek rozrządu, korbowód, przekładnia i wspornik kół itp.” - mówi Jürgen Keppler (Technical Sales at bielomatik Leuze GmbH + Co. KG in Neuffen). Firma inżynieryjna z siedzibą w Badenii-Wirtembergii jest uznanym specjalistą w dziedzinie rozwoju i produkcji wysokiej jakości systemów MQL. „Dalsze zastosowania przemysłowe obejmują obróbkę elementów sześciennych oraz odlewy maszynowe, takie jak armatura, obudowy pomp lub zawory. Jest to również ogromna zaleta w przemyśle lotniczym, jeśli złożone składniki nie są zalane emulsją.”


Wióry, które powstają podczas obróbki przy użyciu smarowania minimalną ilością (MQL) są praktycznie wolne od pozostałości i mogą być bezpośrednio poddane recyklingowi. 
(Foto: bielomatik Leuze)

Ekspert szacuje, że MQL jest używany do obróbki około 15 procent nowych elementów wielkoseryjnych, na przykład do 70 procent w przypadku wiercenia głębokich otworów w wałach korbowych. „MQL będzie nadal rósł w innych obszarach zastosowań, o których właśnie wspomniałem” - przekonuje Keppler. „Przewidywany wzrost obróbki MQL około 20 lat temu nastąpił głównie w sektorze motoryzacyjnym. W tym przypadku zalety MQL można w pełni wykorzystać w obróbce części odlewanych i kutych. Nowe obszary zastosowań pojawią się również w związku ze zbliżającymi się zmianami w e-mobilności i produkcji przyrostowej. Ogromną zaletą MQL jest oszczędność kosztów w takich zasobach, jak ropa, woda i energia. ”

Kolejnymi zaletami są suche elementy, brak przenoszenia emulsji i zanieczyszczeń w halach produkcyjnych, oraz zapobieganie związanym z tym zagrożeniom dla zdrowia. „Ciągły rozwój materiałów i aplikacji stawia nowe wymagania przed procesami obróbki, a tym samym nad systemami MQL. Z pewnością zaowocuje to ciekawymi rozwiązaniami” - dodaje Keppler.
 

Co mówią naukowcy?

„Dzięki nowoczesnym materiałom tnącym, obróbka na sucho została wprowadzona w prawie wszystkich obszarach produkcji skrawania. Zwiększenie presji kosztowej, ale także zużycie energii i aspekty ekologiczne prowadzą do renesansu tych technologii”, mówi dr Ivan Iovkov Kierownik Technika cięcia w Instytucie Technologii Obróbki ISF Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie. „Obróbka na sucho jest stosowana nie tylko w konwencjonalnym frezowaniu lub toczeniu. Istnieją również wysiłki, aby zminimalizować lub całkowicie uniknąć stosowania smarów chłodzących w złożonych procesach, takich jak głębokie wiercenie i frezowanie kół zębatych. Jednak procesy cięcia i technologia wciąż wymagają pewnych dostosowań.


Istnieje wiele udanych przykładów obróbki na sucho w poszczególnych branżach lub firmach. Jak dotąd nie ma jednak powszechnych zamienników klasycznych środków smarnych. (Foto: ISF)

„Obróbka na sucho jest bardziej powszechna w dużych firmach, które przetwarzają większe ilości niż w mniejszych firmach, które specjalizują się w różnych rodzajach wysokiej precyzji i skomplikowanych podzespołów. Myślę, że w przyszłości będzie zarówno obróbka na sucho, jak i na mokro”, przewiduje. „Przy podejmowaniu decyzji, czy obróbka na sucho ma sens, czy też będzie wymagała nieproporcjonalnie wysokich kosztów adaptacji procesu, musimy przyjąć całościowy obraz produkcji. Ciągły dalszy rozwój technologii urządzeń MQL i powłok, rosnąca dokładność parku maszynowego, ale także digitalizacja - na przykład poprzez monitorowanie czujników odpowiednich zmiennych w trakcie procesu - umożliwi w przyszłości wykonywanie coraz bardziej suchej lub obróbki MQL w solidnych warunkach praktycznych. ”
 

Podsumowanie

Jest zbyt wcześnie, aby mówić o konwencjonalnych procesach obróbki skrawaniem, które zostały zastąpione przez obróbkę suchą lub smarowa-nie minimalną ilością, ponieważ obróbka na mokro (obejmująca większe ilości środka chłodzącego) nadal jest szacowana na 85% obróbki. Nie-mniej jednak suche procesy podbijają coraz więcej obszarów, zarówno w ogólnym sektorze maszynowym, jak i przede wszystkim w specjalnych obszarach. W drugiej części artykułu producenci narzędzi i maszyn mają praktyczny pogląd na różne technologie produkcji i zalecają przyjęcie podejścia holistycznego. Odwiedzający targi EMO Hannover 2019 znajdą obszerne informacje i wsparcie, które pomogą im znaleźć odpowiednią technologię do ich indywidualnych zastosowań.


Użytkownikom zaleca się przyjęcie całościowego poglądu przy podejmowaniu decyzji o wdrożeniu obróbki suchej lub MQL lub o tym, czy należy zastosować klasyczny proces. (Foto: Dag Heidecker)

 

EMO Hannover 2019 - najważniejsze na świecie targi branży obróbki metali

W dniach 16–21 września 2019 r. światowi producenci technologii produkcji będą zwracać uwagę na inteligentną inżynierię podczas targach EMO w Hanowerze. Zgodnie z mottem „Inteligentne technologie napędzające jutrzejszą produkcję” najważniejsze światowe targi branży obróbki metali pokażą całe pasmo współczesnej technologii obróbki metali. Targi będą prezentować najnowsze maszyny, a także wydajne rozwiązania techniczne, usługi wspierające produkt, zrównoważony rozwój w procesie produkcyjnym i wiele, wiele więcej. Głównym celem EMO Hannover są obrabiarki do cięcia i formowania metali, systemy produkcyjne, precyzyjne narzędzia, zautomatyzowane przepływy materiałów, technologia komputerowa, elektronika przemysłowa i akcesoria. Odwiedzający targi EMO pochodzą ze wszystkich głównych sektorów przemysłu, takich jak producenci maszyn i urządzeń, przemysł motoryzacyjny i jego dostawcy, sektor lotniczy, mechanika precyzyjna i optyka, przemysł stoczniowy, technologia medyczna, produkcja narzędzi i matryc, stal i lekka konstrukcja. EMO Hannover jest najważniejszym na świecie międzynarodowym miejscem spotkań specjalistów technologii produkcji. W targach EMO Hannover 2017 wzięło udział prawie 2230 wystawców z 44 różnych krajów oraz około 130 000 odwiedzających z 160 krajów. EMO jest zastrzeżonym znakiem towarowym Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Maszynowego CECIMO.

 

 

Autor: Dag Heidecker, daxTR - Technik + Redaktion, Wermelskirchen

Źródło: VDW German Machine Tool Builders’ Association

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.