Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Aktualności

 

Inteligentne oprogramowanie na EMO Hannover

2019-06-13

Celem AMendate GmbH z Paderborn jest przeniesienie produkcji addytywnej na wyższy poziom. Nowa firma planuje przygotować swoje najnowsze oprogramowanie na czas targów EMO w Hanowerze, gdzie zaprezentuje swoją innowację na wspólnym stoisku start-up.

 

Inteligentne oprogramowanie na EMO Hannover

AMendate przedstawia innowacyjne narzędzie do optymalizacji lekkich konstrukcji

 

Celem młodych przedsiębiorców jest podniesienie profilu firmy, a następnie szybkie zdominowanie rynku projektowania generatywnego.

Wszystko zaczęło się od czterech przyjaciół, którzy podczas ponad czterech lat badań w Centrum Badawczym Wytwarzania Addytywnego (DMRC) Uniwersytetu Pader-Born, osiągnęli ważną realizację: przemysłowy druk 3D oferował wiele różnych możliwości produkcji delikatne, ale bardzo wytrzymałe elementy z lekkiego metalu przy niskim koszcie, ale brakowało odpowiedniego oprogramowania. Ręczny transfer danych do formatów CAD był czasochłonny i pracochłonny i pozostawiał wiele miejsca na interpretację. To z kolei doprowadziło do utraty jakości. „Naszym celem było rozwiązanie tego problemu”, mówi dr Thomas Reiher, który w ramach swojej pracy doktorskiej zbadał generowanie złożonych struktur bionicznych, a obecnie jest dyrektorem zarządzającym zespołu założycielskiego AMendate GmbH. Od ponad czterech lat rozwija technologię, która automatyzuje i interpretuje proces transmisji danych i inteligentnie wygładza wynikające z tego dane geometryczne. Doprowadziło to do powstania firmy zajmującej się uczynieniem tej technologii bardziej przyjazną dla użytkownika.

 
Uczniowski samochód wyścigowy obliczony w zaledwie kilka godzin. Zdjęcie: AMendate GmbH

 

Więcej czasu na dodanie wartości zamiast ręcznego przesyłania danych

Efektem jest oprogramowanie, które zwiększa jakość produkowanych addytywnie komponentów i znacznie przyspiesza procesy. Po otrzymaniu ostatecznej polisy, jej wprowadzenie na rynek planowane jest na lato. Reiher: „Nasze oprogramowanie zapewnia, że geometrie nie są już mimowolnie usuwane podczas wygładzania danych. Ponadto technologia pozwala na wykonanie kroków roboczych w dniach, które w przeciwnym razie zajęłyby kilka tygodni."

Obawy, że automatyzacja może sprawić, że wykwalifikowany personel stanie się zbyteczny, są zdecydowanie przeciwstawiane przez młodych przedsiębiorców. Dr Gereon Deppe, współzałożyciel start-upu, odpowiedzialny za marketing i finanse, uważa, że wręcz przeciwnie, ich rola w tworzeniu wartości zyska na znaczeniu: „Zamiast wpadać w drobiazgi przetwarzania danych inżynierowie mogą poświęcić więcej uwagi procesowi twórczemu, co daje im czas na zoptymalizowanie podstawowej koncepcji produktu i zintegrowanie dodatkowych funkcji.”

Przemysł już zdał sobie sprawę, że takie podejście może zrewolucjonizować produkcję addytywną. Czytelnicy portalu branżowego 3Dnatives w międzynarodowej ankiecie wybrali  AMendate jako najbardziej innowacyjny start-up w 2018 roku. Firma mogła również wylądować na stypendiach Exist dla trzech swoich pracowników. Ponadto nawiązał ścisłą współpracę z Protiq GmbH z Blomberg, producenta przyrostowej technologii. Opierając się na technologii AMendate, Protiq jest obecnie pierwszym na świecie dostawcą usług oferującym optymalizację topologii online, która tworzy wartość dodaną dzięki łatwości obsługi.

 
Wizja zespołu założycielskiego AMendate: generatywny projekt dla każdego komponentu (od lewej: Dr. Gereon Deppe, Dr. Thomas Reiher, Steffen Vogelsang, Anne Düchting) Zdjęcie: AMendate GmbH

 

Szeroki zakres zastosowań dla lekkich komponentów

Według jego założycieli podejście firmy zmieni produkcję dodatków z obiecującej technologii w kluczową technologię. Reiher: „Istnieje duże zapotrzebowanie na delikatną, lekką konstrukcję - szczególnie do produkcji niewielkiej liczby specjalnych maszyn - w wielu dziedzinach, od przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego po inżynierię mechaniczną i maszynową. Oferujemy ekonomiczne narzędzie, które generuje komponenty dla natychmiastowe użycie i zmniejsza ilości materiału”. Koncentrujemy się nie tylko na pracy dla uznanych klientów w celu przeprojektowania klasycznych komponentów produktu w sposób, który pozwala na produkcję addytywną, ale także na tworzeniu całkowicie nowych komponentów za pomocą drukarki 3D.

 
Nośnik kół idealnie zaprojektowany do produkcji przyrostowej i zoptymalizowany przez AMendate. Zdjęcie: AMendate GmbH

 

Zwiększenie wzrostu jako lidera rynku

Zespół pracuje obecnie nad intuicyjnym interfejsem użytkownika, który pozwala zoptymalizować komponenty bez konieczności wcześniejszej szerokiej wiedzy, a tym samym umożliwia mniejszym firmom wykorzystanie produkcji addytywnej w ich produkcji. Deppe: „Naszym celem jest być kluczowym w kształtowaniu rynku projektowania generatywnego. Naszą wizją jest możliwość optymalizacji wszystkich komponentów w przyszłości. Pomoże to zmniejszyć poziom zużycia surowców i promować zrównoważoną produkcję”. Aby urzeczywistnić tę wizję, firma AMendate postawiła sobie za cel osiągnięcie szybkiego rozwoju krajowego i międzynarodowego opartego na wiodącej technologii. Rynek jest obecnie stosunkowo niewielki, ale Deppe jest przekonany, że stanowi on dobrą podstawę: „Klienci wciąż mają trudności ze znalezieniem dostawców o niezbędnym doświadczeniu, kompetencjach lub odpowiednich ofertach. sami kształtować rynek i aktywnie napędzać procesy ”.

 
Złożone lekkie konstrukcje nośnika koła o geometrii organicznej produkowane w bardzo krótkim czasie. Zdjęcie: AMendate GmbH

 

EMO Hannover - platforma do pozyskiwania klientów

Przyda się tutaj EMO Hannover. Start-up liczy na międzynarodowy profil wiodących światowych targów obróbki metali i ma nadzieję nawiązać kontakt z nowymi klientami i zainteresowanymi stronami z kluczowych branż i rynków zbytu. „To wspaniałe uczucie rozmawiać z ekspertami i odkrywać, że Twój pomysł jest do-brze odbierany. Targi pomagają nam się uczyć i uzyskać wyraźniejszy obraz po-trzeb rynku” - mówi Reiher, który będzie w EMO Hannover ze swoim zespołem krótko przed pierwszymi urodzinami firmy. Temat targów - Inteligentne technologie napędzające jutrzejszą produkcję! - Idealnie nadaje się również dla młodej firmy - mówi z entuzjazmem Deppe: - Dokonujemy cyfryzacji ręcznego procesu, który może być następnie wspierany przez sztuczną inteligencję i odbywa się w przyszłości autonomicznie. Dzięki temu jesteśmy zdolni do wytwarzania przyrostowego na rynku masowym. prawdziwa siła napędowa produkcji przyszłości.”

 
Struktura siatki zoptymalizowana przez AMendate, aby rosnąć organicznie z geometrią innego komponentu. Zdjęcie: AMendate GmbH

 

Author: Stefan Schwaneck, VDW

 

 

Źródło: VDW German Machine Tool Builders’ Association

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.