Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Aktualności

 

Globalna społeczność obrabiarek toruje drogę dla Industry 4.0

2019-09-19

70 firm z dziesięciu krajów połączyło 110 maszyn i 28 usług o wartości dodanej na targach EMO Hannover 2019 za pośrednictwem standardowego interfejsu umati. „Umati otwiera nowy rozdział w produkcji” - mówi dr Heinz-Jürgen Prokop, prezes VDW (Verein Deutscher Werkzeugmaschinenhersteller - Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Obrabiarek) podczas konferencji prasowej umati 16 września 2019 r. w Hanowerze.

 

Globalna społeczność obrabiarek toruje drogę dla Industry 4.0

Duże zaangażowanie międzynarodowe w prezentację VDW Umati na EMO Hannover 2019

 

„Interfejs umożliwia producentom obrabiarek spełnienie kolejnej obietnicy Przemysłu 4.0: prostej, szybkiej i bezpiecznej wymiany danych”, kontynuuje Prokop. Utworzenie połączenia i zapewnienie jednolitego języka dla maszyn, systemów i oprogramowania są niezbędnymi warunkami wstępnymi do czerpania korzyści z digitalizacji w produkcji. Fakt, że poszczególne firmy nie muszą się już martwić o prawidłowe funkcjonowanie połączenia sieciowego, stanowi ogromny krok naprzód.

Międzynarodowa akceptacja

umati już wywarło duże wrażenie na światowej arenie. Trzy międzynarodowe konsorcja z głównych krajów produkujących obrabiarki dołączyły do interfejsu: ProdNet ze Szwajcarii, Edgecross z Japonii i NCLink z Chin. Ponadto stowarzyszenia obrabiarek z Chin, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii i Tajwanu, a także europejskie stowarzyszenie obrabiarek Cecimo wspierają projekt

„Wybór standardu OPC UA jako podstawy do opracowania interfejsu pomaga międzynarodowemu rozpowszechnianiu. Zapewnia to, że umati może być używane bezpłatnie na całym świecie”, wyjaśnia Prokop. 90 firm przyczynia się do prac normalizacyjnych we Wspólnej Grupie Roboczej wraz z Fundacją OPC. Wydanie wersji 1.0 specyfikacji Companion, kolejnego kamienia milowego, planowane jest na połowę przyszłego roku.


Podczas otwarcia targów Minister tTansportu i Infrastruktury Cyfrowej Andreas Scheuer na targach EMO Hannover 2019 słucha informacji o umati (universal machine tool interface)

 

Prezentacja EMO pokazuje skuteczność umati

Prezentacja na targach EMO Hannover 2019 pokazuje, że interfejs jest już uruchomiony. Każda maszyna ma serwer OPC UA, który wysyła dane do koncentratora danych, który został skonfigurowany specjalnie na targi. Tam oprogramowanie o wartości dodanej może uzyskać dostęp do danych za pośrednictwem klientów OPC UA i pokazać, jaką wartość dodaną można wygenerować z uzyskanych danych. Sposób, w jaki dane się łączą, można sprawdzić za pomocą pulpitu nawigacyjnego na żywo w centralnej kabinie informacyjnej Umati (E24) w hali 9.

O sukcesie umati zadecyduje rynek

To, czy umati odniesie sukces, będzie ostatecznie zależeć od tego, jak klienci ocenią wartość dodaną interfejsu. Ze swojej strony producenci muszą zapewnić tę wartość dodaną w niezawodny sposób. „W tym celu potrzebujemy partnerów, którzy mogą dostarczyć niezbędne komponenty, takie jak architektura sterowania i komponenty oprogramowania. Osiągniemy to dzięki ścisłej współpracy z producentami układów sterowania, a w przyszłości bez wątpienia także z rozległymi gałęziami łańcucha dostaw”, mówi Prezes VDW Prokop.

Ale do tego czasu grupa robocza umati wciąż ma wiele do zrobienia. Wersja 1.0 będzie sygnałem startowym do wprowadzenia rzeczywistych produktów. „W przyszłości marka umati powinna stanowić obietnicę: każdy, kto kupi maszynę umati i ma oprogramowanie interfejsu umati, powinien mieć możliwość bezproblemowego przepływu danych” - mówi Prokop. 

Aby osiągnąć podobnie rozległą dystrybucję do złącza USB w sektorze dóbr konsumpcyjnych, VDW pracuje - oprócz specyfikacji towarzyszących - nad ustanowieniem wiążącej specyfikacji dla konfiguracji parametrów komunikacji, określeniem minimalnych wymagań do wdrożenia oraz opracowanie standardowych procedur testowych w celu oceny wydajności. Dalsze cele obejmują zwiększenie globalnego zasięgu marki, zdefiniowanie wiążących warunków jej użytkowania i stworzenie realnej struktury organizacyjnej. „Wersja 2.0 jest już na horyzoncie, ponieważ istnieje wiele aspektów, które nie zostały jeszcze rozwiązane, takie jak zarządzanie zleceniami produkcyjnymi na maszynach lub zarządzanie narzędziami”, podsumowuje prezes VDW.

 

O umati 
umati - uniwersalny interfejs obrabiarki to inicjatywa branżowa VDW. Zostało założone w 2017 roku przez firmy Chiron, DMG Mori, Emag, Grob, Heller, Liebherr-Verzahntechnik, Trumpf i United Grinding. Jego celem jest osiągnięcie otwartego standardu wymiany danych w oparciu o globalny standard interoperacyjności OPC UA. Definiuje także wszystkie niezbędne warunki ramowe w celu zapewnienia płynnej i bezpiecznej integracji maszyn i oprogramowania klientów. Ostatecznym celem marki umati jest zapewnienie międzynarodowej widoczności i wsparcie działań marketingowych i zapewniania jakości partnerów. Po działaniach normalizacyjnych Wspólnej Grupy Roboczej utworzonej z Fundacją OPC śledzi obecnie prawie 100 firm na całym świecie. www.umati.info

 

Niemiecki przemysł obrabiarkowy należy do pięciu największych grup specjalistów w branży inżynierii mechanicznej. Dostarcza technologię produkcji do obróbki metali we wszystkich gałęziach przemysłu i wnosi istotny wkład w innowacje i zwiększenie wydajności w całym sektorze przemysłowym. Ze względu na absolutnie kluczową rolę w produkcji przemysłowej jej rozwój jest ważnym wskaźnikiem dynamiki gospodarczej sektora przemysłowego jako takiego. W 2018 r., Zatrudniając około 73 500 pracowników (średnia roczna w 2018 r., Firmy zatrudniające ponad 50 pracowników), sektor ten wyprodukował maszyny i usługi o wartości 17,1 mld euro.

 

Źródło: VDW - Verein Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.