Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Aktualności

 

Rozwiązania wyznaczające trendy dla procesów zrównoważonego malowania

2020-01-08

Cyfryzacja, indywidualizacja i ochrona klimatu to megatrendy, które stanowią wyzwanie dla malarni, warsztatów lakierniczych i firm oferującymym malowanie. Targi PaintExpo oferować będą niezrównaną na skalę światową ofertę rozwiązań.

 

8. Miedzynarodowe Targi Technologii Powłok Przemysłowych w Karlsruhe (Niemcy) w dniach 21–24 kwietnia 2020 r

Rozwiązania wyznaczające trendy dla procesów zrównoważonego malowania


Źródło obrazu: GEMA

Cyfryzacja, indywidualizacja i ochrona klimatu to megatrendy, które stanowią wyzwanie dla malarni, warsztatów  lakierniczych i firm z wewnętrznymi operacjami malowania. Z około 500 wystawcami nadchodzące PaintExpo w dniach od  21 do 24 kwietnia 2020 r. będzie oferować niezrównaną na skalę światową ofertę rozwiązań. Portfolio wiodących na  świecie targów technologii powlekania przemysłowego obejmuje wszystkie sekwencje procesów do malowania płynnego i UV, a także malowania proszkowego i cewkowego.

 

Popraw jakość, produktywność i zrównoważony rozwój, zwiększ wydajność i reaguj niezwykle elastycznie na różne wielkości partii i wymagania projektowe. Firmy zajmujące się malowaniem wewnętrznym specjalizujące się w produkcji pojazdów, produkcji dóbr inwestycyjnych i dóbr konsumpcyjnych, zastosowaniach architektonicznych i wszystkich innych sektorach przemysłu stoją przed tymi wyzwaniami - niezależnie od tego, czy elementy wykonane z metali, tworzyw sztucznych, drewna i materiałów drewnianych, szkła, kompozytów czy inne materiały muszą być pomalowane lub zabezpieczone.

PaintExpo to jedyna na świecie platforma informacyjna i zakupowa dla technologii malowania przemysłowego, która obejmuje ten szeroki zakres zastosowań i zadań. Potwierdza to rzut oka na listę wystawców. Na 8. edycję w dniach 21–24 kwietnia 2020 r. około 500 firm z 26 krajów zarezerwowało już swoje stoisko pod koniec grudnia 2019 r. Z około 16 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej netto, zarezerwowali więcej powierzchni wystawienniczej niż podczas imprezy w 2018 roku. Pod ręką będą globalni gracze branży, podobnie jak jej innowacyjne małe i średnie firmy. „Dzięki temu lakiernicy pracujący w warsztacie oraz goście z firm zajmujących się powlekaniem wewnętrznym mogą gromadzić kompleksowe informacje na temat najnowszych osiągnięć i trendów we wszystkich obszarach technologii powlekania przemysłowego”, wyjaśnia Jürgen Haußmann, dyrektor zarządzający organizatorów imprez FairFair GmbH.

Nacisk na Automatyzację i Cyfryzację

„Uwaga będzie oczywiście skoncentrowana również na rozwiązaniach automatyzacji i digitalizacji procesów malowania na nadchodzącym PaintExpo. W międzyczasie nie chodzi już tylko o automatyzację poszczególnych etapów powlekania, ale raczej o połączenie łańcucha procesów w sieć”, kontynuuje Jürgen Haußmann. Wśród innych rozwiązań zostaną zaprezentowane roboty wieloosiowe specjalnie zaprojektowane dla przemysłu lakierniczego oraz roboty malujące komórki do malowania płynnego i malowania proszkowego, które łączą wysoką jakość i powtarzalność malowania robotycznego z elastycznym i opłacalnym rozwiązaniem, które sprawia, że jest on również dla średnich i mniejszych firm możliwe jest rozpoczęcie automatycznego malowania. W międzyczasie oprócz programów do ręcznego uczenia dostępne są również wydajne rozwiązania do programowania offline sekwencji ruchu robota. Wymagana technologia aplikacji jest dostosowana do danego projektu. Nowe sterowniki pistoletu natryskowego zapewniają bardzo precyzyjną aplikację. Wszystkie parametry malowania są łatwo dostępne i regulowane bardzo dokładnie - w niektórych przypadkach nawet ze smartfona lub tabletu. Pomaga to również ograniczyć zużycie materiału, a tym samym obniżyć koszty operacyjne. Kolejne funkcje, które można skutecznie zautomatyzować i uczynić bardziej wydajnymi pod względem zużycia materiału za pomocą nowych rozwiązań, obejmują przygotowanie farby i transport, a także dozowanie i zmianę koloru. Wystawcy PaintExpo zaprezentują również innowacyjne rozwiązania, które umożliwią firmom operacyjnym zintegrowanie ich systemów MES w celu wdrożenia zautomatyzowanego monitorowania parametrów procesu, takich jak ilość farby, temperatura i powietrze procesowe, aż do monitorowania strumienia natryskowego oraz rejestrowania i oceń uzyskane dane. Systemy kontroli jakości powlekanych powierzchni można również zintegrować z procesem. W przypadku wykrycia wady, naprawa odbywa się za pomocą automatycznego szlifowania, a polerowanie jest możliwe dzięki kolejnemu nowemu rozwojowi.


Źródło obrazu: PaintExpo
 

Indywidualizacja ze zmniejszonym lub bez nadmiernego rozpylania

W wyniku tendencji do większej indywidualizacji popyt na powłoki wielobarwne stale rośnie. Celem jest możliwość nakładania powłok w ogóle bez maskowania lub przy znacznie zmniejszonej pracy maskowania i mniejszym natrysku. Oprócz nowych rozwiązań w zakresie szybszego i łatwiejszego maskowania, w tym względzie przyczynia się również zastosowanie elektrostatycznych systemów aplikacyjnych, które z natury powodują mniej rozprysku. Nowe rozwiązanie aplikacyjne, które działa całkowicie bez nadmiernego natrysku, jest obecnie stosowane w produkcji seryjnej do dwukolorowego lakierowania dachu pojazdu.

Kompletny program wystawienniczy PaintExpo obejmuje urządzenia do powlekania do procesów płynnych, proszkowych, UV, zanurzeniowych i cewkowych, farby i emalie do wszystkich procesów, systemy aplikacji, pistolety natryskowe i rozpylacze, technologie automatyzacji i transportu, czyszczenie i obróbkę wstępną, suszenie i utwardzanie, środowisko technologia, pneumatyka, dostawa sprężonego powietrza i oczyszczanie spalin, uzdatnianie wody, recykling i utylizacja, akcesoria, maskowanie, technologia pomiarowa i testowa, zapewnienie jakości, identyfikacja, usuwanie farby, lakierowanie w warsztacie, usługi i literatura techniczna.

Więcej informacji, całe portfolio wystawy oraz wstępna lista wystawców są dostępne na stronie www.paintexpo.com

 

 

Źródło: SCHULZ. PRESSE. TEXT / FairFair GmbH

 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.