Tytu³: ¦wiat Obrabiarek i Narzêdzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Czêstotliwo¶æ: dwumiesiêcznik
Nak³ad: 2000-3000 egz.
Rok za³o¿enia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Aktualno¶ci

 

Targi pe³ne inspiracji

2022-06-08

Energia biznesowych spotkañ „face to face” powróci³a na Miêdzynarodowe Targi Poznañskie z ca³± moc±. Hale wype³ni³y nowoczesne maszyny i roboty, nie brakowa³o rozwi±zañ przysz³o¶ci. Czê¶æ z nich zostanie dopiero zaimplementowana przez firmy sektora przemys³owego, ale ich historia zaczê³a siê w³a¶nie tu, w Poznaniu.

 

 Targi pe³ne inspiracji

Energia biznesowych spotkañ „face to face” powróci³a na Miêdzynarodowe Targi Poznañskie z ca³± moc±. Hale wype³ni³y nowoczesne maszyny i roboty, nie brakowa³o rozwi±zañ przysz³o¶ci. Czê¶æ z nich zostanie dopiero  zaimplementowana przez firmy sektora przemys³owego, ale ich historia zaczê³a siê w³a¶nie tu, w Poznaniu. Oferta blisko sze¶ciuset wystawców bloku ITM INDUSTRY EUROPE zadzia³a³a jak magnes. Wydarzenie odwiedzi³o 11 687 uczestników. To by³y cztery dni pe³ne innowacji, eksperckiej wiedzy i pomys³ów na biznes w niestabilnych czasach. 

- Zarówno pandemia jak i wojna bardzo mocno zmieni³a uk³ad relacji gospodarczych. ¦wiat dzisiaj w Polsce widzi miejsce gdzie mo¿e znale¼æ rzetelnego partnera, gdzie mo¿e znale¼æ dostawcê i producenta wysokiej jako¶ci produktów. Widz±c to co dzisiaj jest na stoiskach, na pewno za kilka lat znajdziemy w fabrykach. - mówi³ na inauguracji targów ITM INDUSTRY EUROPE Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Podczas tegorocznej edycji wrêczono osiem Z³otych Medali Grupy MTP dla najbardziej innowacyjnych produktów. Przyznano tak¿e nagrody ACANTHUS AUREUS za najlepiej zaaran¿owane stoiska targowe. 6 wystawcom targów ITM INDUSTRY EUROPE oraz jednemu wystawcy Modernlog.

Bogata ekspozycja ITM INDUSTRY EUROPE 2022 pozwoli³a poznaæ aktualne trendy z wszystkich kluczowych ga³êzi przemys³u. Flagowa oferta targów to m.in.: Obrabiarki do metali, Narzêdzia, Automatyka przemys³owa, Robotyka, Metalurgia, Odlewnictwo, Spawanie i ciêcie, Obróbka powierzchni, Technologie addytywne, Oprogramowanie, Metrologia przemys³owa. Zaaran¿owano tak¿e dwie wydzielone specjalnie strefy: Smart Factory oraz Strefê startupów.

Szanse dla przemys³u w niestabilnych czasach

Pod has³em: Rok wyzwañ dla polskiego przemys³u odby³a siê druga edycja Kongresu IndustryNext. Eksperci dyskutowali z jakimi problemami mierz± siê firmy dzia³aj±ce w bran¿ach przetwórstwa przemys³owego w kontek¶cie perturbacji na rynku surowców. Przedstawiciele czo³owych krajowych instytucji oraz organizacji tego sektora podjêli temat relokacji europejskiego przemys³u i zwi±zanych z nim szans dla polskich firm oraz nowych kierunków eksportowych. Jak zauwa¿y³ Stefan ¯yczkowski, Przewodnicz±cy Rady Nadzorczej, Forum Automatyki i Robotyki Polskiej: Ostatnie lata i zmieniaj±ca siê rzeczywisto¶æ pokaza³y, ¿e obecnie lepiej zamiast strategii 5-letniej przygotowywaæ 3-letni±. Trzeba te¿ bardzo umiejêtnie operowaæ kapita³em. Pamiêtajmy jednak, ¿e kryzys jest szans± ¿eby zrobiæ co¶ inaczej.

Z kolei Piotr Kryjom, ekspert Platformy Przemys³u Przysz³o¶ci zwraca³ uwagê na kwestie dba³o¶ci o ¶rodowisko naturalne. Przekonywa³, ¿e jednym z priorytetów dla firm sektora przemys³owego jest Zielony £ad. - Polskie firmy zostan± obarczone dodatkowymi obci±¿eniami administracyjnymi, ale dziêki temu przyczyniaj± siê do wiêkszej dba³o¶ci o ¶rodowisko naturalne - stwierdzi³. Jednocze¶nie zauwa¿y³, ¿e zmiany na rynku s± obecnie tak gwa³towne, ¿e wcze¶niejsze strategie w zderzeniu z rzeczywisto¶ci± mog± okazaæ siê chybione.

Paneli¶ci Kongresu zwracali uwagê, ¿e fundamentem stabilnej gospodarki jest przemys³ ery cyfrowej, który opiera siê na wiedzy i otwarto¶ci do dzielenia siê do¶wiadczeniem.

Podczas Kongresu zastanawiano siê jak bardzo wojna w Ukrainie wp³ynê³a na polskie firmy i organizacje dzia³aj±ce w bran¿y przemys³owej. - My pozyskali¶my cenn± wiedzê, poniewa¿ zaczêli u nas pracê naukowcy ukraiñscy. Ukraina chroni±c swój dorobek intelektualny nie objê³a kadr naukowych obowi±zkiem s³u¿by wojskowej– zauwa¿y³ Marcin Kraska, Wiceprezes ds. Badañ i Rozwoju z Sieci Badawczej £ukasiewicz.

Jak podnosili eksperci wojna wp³ynê³a na logistykê, ³añcuchy dostaw i zmianê ¶rodków transportu

- Po wybuchu wojny nawi±zali¶my wspó³pracê z klastrami ukraiñskimi, czê¶æ przedsiêbiorstw ze wschodniej Ukrainy relokowa³a swoje zak³ady na zachodzie kraju i kooperuj± z nami w zakresie utrzymania produkcji – mówi³ Sebastian Rynkiewicz, prezes Klastra Obróbki Metali.

Wskazywano na problem cen energii, dostaw ze Wschodu oraz  kadr. Stefan ¯yczkowski przekonywa³, ¿e powinno siê w pierwszej kolejno¶ci zadbaæ obecnie o dywersyfikacjê ³añcucha dostaw, zwiêkszyæ liczbê maszyn i automatyzowaæ procesy produkcyjne, wprowadzaj±c cyfrowe rozwi±zania. Eksperci byli zgodni, ¿e oferta targów ITM INDUSTRY EUROPE pokazuje jak bardzo te technologie siê rozwinê³y.

Paneli¶ci analizuj±c obecn± sytuacjê geopolityczn± wskazywali nowe mo¿liwo¶ci i kierunki eksportowe dla polskiego przemys³u.

- Konsekwencje wojny maj± wp³yw na narastaj±ce dysfunkcje naszego ¶wiata. Nie rozmawiajmy teraz o odbudowie Ukrainy, najpierw wygrajmy tê wojnê dla ¶wiata wolno¶ci i przysz³o¶ci naszych dzieci. Chiny sta³y siê hegemonem produkcyjnym i ta tendencja siê utrzymuje. Dlatego powinna nast±piæ integracja biznesu w walce o ka¿dy kontrakt. Ka¿dy partner, któremu mo¿emy sprzedaæ z rentowno¶ci± jest warto¶ciowy. – przekonywa³ Janusz Piechociñski, Prezes Izby Przemys³owo-Handlowej Polska-Azja.

- Naszym zadaniem jest namawianie przedsiêbiorców do podejmowania ryzyka i wej¶cia na wydawa³oby siê z pozoru egzotyczne rynki. S± to czêsto ró¿nice kulturowe i inne rozumienie biznesu, ale to ogromna szansa. Konflikt w Ukrainie pokaza³ Polskê w innym ¶wietle, bo ¶wiat zobaczy³ jak± rolê nasz kraj odgrywa w tej wojnie – dowodzi³ £ukasz Grabowski, Zastêpca Dyrektora Centrum Eksportu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Kierunek: cyfryzacja

Pod has³em EDIH HPC4Poland - DIGITAL TRANSFORMATION OF INDUSTRY- DATAWEEK 2022 odby³y siê warsztaty Kongresu IndustryNext. Nie zabrak³o sporej dawki wiedzy na temat digitaltwin, transformacji cyfrowej przemys³u oraz IoT. 

Pierwszy blok warsztatów IndustryNext przygotowa³ Poznañski Park Naukowo-Technologiczny. O po³±czeniu w styczniu tego roku kilku instytutów Sieci Badawczej £ukasiewicz w jeden Poznañski Instytut Technologiczny (PiT) mówi³ Piotr Nêdzewicz reprezentuj±cy tê jednostkê. - W wyniku synergii kompetencji jako Poznañski Instytut Technologiczny mo¿emy zwiêkszyæ nasz potencja³ badawczo-rozwojowy czy anga¿owaæ siê w nowe kierunki badawcze, które do tej pory nie mia³y szansy zafunkcjonowaæ. - przekonywa³ ekspert. Instytut zachêca do komercjalizacji wskazuj±c nisze na rynku, jednocze¶nie szkol±c m.in. z modelowania biznesowego wykorzystuj±c swoje interdyscyplinarne know-how.

- Nasz± dzia³alno¶æ rozpoczêli¶my od analizy rynku. Spo¶ród ró¿nych technologii na ró¿nym etapie zaawansowania zle¼li¶my 70 takich, które rokuj± na tyle dobrze, ¿e chcemy siê zaj±æ nimi w pierwszej kolejno¶ci a 20 takich, których potencja³ pokazuje, ¿e mo¿emy ju¿ zacz±æ je formowaæ by pojawi³y siê pó¼niej na rynku –zdradza³ tajniki komercjalizacji Piotr Nowak z Sieci Badawczej £ukasiewicz Poznañskiego Instytutu Technologicznego.

O tym jak ³±czyæ ¶wiat fizyczny z cyfrowym mówi³a podczas warsztatów IndustryNext Joanna Redmer, prezes GS1 Polska, która jest czê¶ci± GS1, globalnej organizacji rozwijaj±cej najpowszechniej stosowany system standardów na ¶wiecie. Jak przekonywa³a ekspertka standardy GS1 umo¿liwiaj± organizacjom sprawn± identyfikacjê, przechwytywanie i wymianê informacji. Przypomnia³a uczestnikom, ¿e kody kreskowe maj± ju¿ 50 lat. Zdradzi³a tak¿e, ¿e celem jej organizacji jest przej¶cie do 2027 roku z kodów liniowych na kody 2D.

Drugi blok warsztatów przygotowa³o Poznañskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. O tworzeniu i realizacji strategii transformacji i cyfrowej mówi³ Krzysztof Pietrusewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Konieczno¶æ wdro¿enia robotyzacji w przedsiêbiorstwach porówna³ do konsumpcji szwedzkiego ¶ledzia. – To jest mit, ¿e ka¿demu to musi smakowaæ. To tak jak z robotyzacj±. Czy ka¿dy jest na ni± gotowy? Gdzie jest strategia? A mo¿e ta firma potrzebuje czego¶ innego? Mo¿e szkolenia pracowników, a mo¿e  informatyzacja obiegu dokumentów? Po to w³a¶nie jest audyt ¿eby sprawdziæ dojrza³o¶æ cyfrow± firm-przekonywa³ ekspert.

Krzysztof Witczak z Deloitte zauwa¿y³, ¿e dzisiaj nie jest problemem technologia, ale lokalizacja pomys³u i jego wykorzystanie za pomoc± technologii. – Tu na targach widaæ jak bardzo ¶wiat siê zmieni³. To ¶wiat ioT, internetu rzeczy i robotyzacji, inteligentnej sieci rozumianej w znaczeniu komponentów i analityki. Nie pod±¿aj±c za zmian± zostajemy w tyle.

Jak wa¿ne s± to zagadnienia potwierdzi³y kolejne wyst±pienia ekspertów na temat AR digitaltwin wizualnego – wirtualnej rekonfiguracji stanowisk roboczych na produkcji, narzêdzi IoT i przyk³adów ich zastosowañ, narzêdzi do symulacji komputerowych oraz AI i kontroli jako¶ci. Wszystkie te tematy ³±czy³o jedno: mo¿liwo¶æ implementacji do przemys³u i przyspieszenie transformacji cyfrowej przedsiêbiorstw.

Kto ma dane ten ma w³adzê

Nie brakowa³o tak¿e ciekawych dyskusji na Scenie Trendów dla Przemys³u. Jakie rozwi±zania wdro¿yæ na pocz±tku drogi do Przemys³u 4.0? Dlaczego automatyczne zbieranie danych produkcyjnych mo¿e pomóc zwiêkszyæ konkurencyjno¶æ? Jak poprawiæ efektywno¶æ produkcji? To tylko czê¶æ pytañ, na które odpowiadali podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE eksperci COMARCH w trakcie wyk³adu pt.: Przemys³ 4.0 – trzy praktyczne sposoby digitalizacji firm produkcyjnych?

- Covid nie tyle co nas zmusi³, a przy¶pieszy³ proces cyfryzacji. Ciê¿ko jest powiedzieæ, ¿e jest jaka¶ gotowa receptura na wdro¿enie mechanizmów przemys³u 4.0. Ka¿da firma jest inna- mówi³ Sebastian Gleñ, Business Development Manager w Cormach.

Na Scenie Trendów pierwszego dnia targów odby³a siê tak¿e debata pt.: "Bez danych ani rusz”. Eksperci z firm: SPiID, APA, PF Electronic, Jantar, Evatronix, Aiut i 5sAutomate zrzeszonych w Klastrze Silesia Automotive & Advanced Manufacturing przy Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. dyskutowali na temat skutecznego planowania procesów zbierania danych z maszyn i ludzi, organizacji sprawnego procesu gromadzenia, przetwarzania i wykorzystania danych, czy te¿ przebiegu produktu w procesie i automatyzacji wspó³pracy cz³owieka z maszyn±.

- Jest takie powiedzenie: kto ma statystykê ma w³adzê. Ja bym powiedzia³, ¿e kto ma dane, to ma w³adzê. Bo z jednej strony mówimy o tych danych oczywistych – maszyna mówi nam o temperaturze, sposobie pracy, b³êdach i ró¿nego rodzaju rzeczach, ale podchodzimy w firmie w ten sposób, do ró¿nego rodzaju procesów, ¿e przede wszystkim musimy je poznaæ i zrozumieæ – zauwa¿y³ S³awomir Krzewiñski Auto Id Technical Manager-Jantar Sp. z o.o.

Eksperci zwracali uwagê na fakt, ¿e w Polsce w wielu wypadkach brakuje nie tyle nowych technologii co technologów. Problemem s± te¿ niewystarczaj±ce regulacje prawne dotycz±ce cobotów.

Bo w startupie wa¿ny jest pomys³

W ramach eskpozycji uczestnicy targów mogli zapoznaæ siê z ofert± kilkunastu, innowacyjnych startupów, które mog± istotnie przyczyniæ siê do rozwoju firm dzia³aj±cych w sektorze przemys³owym. Gospodarzem strefy startupów by³ Krakowski Park Technologiczny. KPT ScaleUP zapracowa³ sobie na miano najwiêkszego polskiego przemys³owego akceleratora. W tym roku go¶cie targów ITM INDUSTRY EUROPE mogli osobi¶cie przekonaæ siê o skuteczno¶ci dzia³añ KPT ScaleUP w obszarze unowocze¶niania polskiej gospodarki. - Przez ten d³ugi ju¿ okres wypracowali¶my bardzo szeroki wachlarz form wsparcia dla firm znajduj±cych siê na ka¿dym etapie rozwoju. Z jednej strony wspó³pracujemy z du¿ymi przedsiêbiorcami przemys³owymi, czy firmami, ma³ymi i ¶rednimi przedsiêbiorstwami. Natomiast kluczowe miejsce, w¶ród naszych aktywno¶ci, zajmuj± start-upy i spó³ki technologiczne z bardzo ciekawymi pomys³ami - mówi³a Dorota Skotnicka wiceprezes zarz±du, Krakowski Park Technologiczny.

Tymi pomys³ami przedstawiciele startupów mogli przez kilka dni podzieliæ siê na Scenie Trendów dla Przemys³u.

Druk 3D i skanowanie

Technologie addytywne od lat towarzysz± targom ITM INDUSTRY EUROPE. Tak by³o i tym razem, mo¿na by³o odwiedziæ stoiska firm dzia³aj±cych w bran¿y druku 3D oraz skorzystaæ z eksperckiej wiedzy. Techniki addytywne w s³u¿bie ludzko¶ci. Jak szybciej osi±gn±æ prze³omowe wyniki badañ w zró¿nicowanych dziedzinach nauki?- to temat, który poruszy³ Andrzej Burgs – CEO i Prezes Zarz±du Sygnis S.A. podczas wyst±pienia na Scenie Trendów dla Przemys³u.

- Bardzo czêsto stosuj±c druk 3D stosujemy go wprost, tak jakby¶my stosowali maszyny tradycyjne. A to, tak na dobr± sprawê, trzeba zacz±æ du¿o wcze¶niej – na etapie projektowania, ca³ej koncepcji i my¶lenia o produkcie – mówi³ Andrzej Burgs – CEO i Prezes Zarz±du Sygnis S.A.

Jak dowodzi³ ekspert tylko wtedy mo¿na zoptymalizowaæ ten proces.

Podczas targów jedn± z atrakcji by³y pokazy firmy SMARTTECH, która premierowo prezentowa³a najnowsze rozwi±zanie do kompleksowej kontroli jako¶ci obiektów wielkogabarytowych – SMARTTECH3D Photogrammetry wykorzystuj±c luksusowy model Tesli S3. Anna Gêbarska, wspó³za³o¿ycielka SMARTTECH przekonywa³a, ¿e przysz³o¶æ metrologii jest w pomiarach optycznych. - Skanery to teraz takie maszyny wspó³rzêdno¶ciowe, które ju¿ niczego nie dotykaj±. Zalety skanowania? Precyzja - potwierdzona metrologicznie, Szybko¶æ, Efektywno¶æ i £atwo¶æ obs³ugi – mówi³a podczas wyk³adu na Scenie IndustryNext.

Pokazy TESLI to nie jedyne spektakularne widowisko, które mo¿na by³o podziwiaæ na targach. Wyj±tkowe „show” skanowania bolida wy¶cigowego przy u¿yciu laserowych skanerów 3D Creaform, obrazuj±ce proces akwizycji i obróbki danych na potrzeby in¿ynierii odwrotnej by³o jedn± z atrakcji przygotowanych w tym roku specjalnie na targi ITM INDUSTRY EUROPE przez firmê ITA Polska.

Trzy wyzwania, jeden cel

Talenty i technologie dla bezpiecznej infrastruktury - takie has³o przy¶wieca³o hakatonowiDrone Power, wyj±tkowej burzy mózgów, która po raz pierwszy towarzyszy³a targom ITM INDUSTRY EUROPE. Przed zespo³ami postawiono wyzwania: klasyczne, robotyczne i koncepcyjne. £±czy je jedno: stworzenie algorytmu, technologii b±d¼ rozwi±zania zapewniaj±cego nieprzerwane i bezpieczne dzia³anie infrastruktury pañstwa. Dwa pierwsze wyzwania hakatonu dotyczy³y energetyki, trzecie zwi±zane by³o z wiatro³omami i wy³omami.

- Przed nami 1, 5 dnia wyzwañ. Cieszê siê, ¿e choæ na chwilê uda³o nam siê wyj¶æ z naszego ¶wiata wirtualnego do tego rzeczywistego tu na targach - mówi³ podczas inauguracji hakatonu Krzysztof Kurowski z Poznañskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe PCSS, realizatora przedsiêwziêcia. Partnerem G³ównym hakatonu by³a GRUPA ENEA.

Kosmos coraz bli¿ej

Rozwijaj±cy siê dynamicznie przemys³ kosmiczny nie mo¿e funkcjonowaæ bez przemys³u tradycyjnego. Wynikiem obserwacji tego trendu by³ panel dyskusyjny podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE organizowany przez Zwi±zek Pracodawców Sektora Kosmicznego. - Dla wielu ludzi ten temat jest jak kosmos…odleg³y…To pokazuje, ¿e potrzebujemy nowej kadry, firm i specjalnych programów takich jak Krajowy Program Kosmiczny, który ma sfinansowaæ powstanie pierwszego w Polsce satelity- przekonywa³a Joanna Baksalary, Kierownik ds. sektora kosmicznego, ITTI Sp. z o.o.

Eksperci zwracali uwagê na bardzo dynamiczny rozwój tego sektora. W tej bran¿y pracuje ju¿ 70 polskich firm. Pawe³ Lejba z Centrum Badañ Kosmicznych (CBK) i Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu zdradzi³ uczestnikom, ¿e CBK od wielu lat ma centrum kryzysowe i ma bardzo du¿e sukcesy na tym polu a co najwa¿niejsze, wyniki tej dzia³alno¶ci s± powszechnie wykorzystywane.Przemys³ kosmiczny jest jednym z priorytetowych obszarów dla Komisji Europejskiej.

-Kosmos jest jednym z najszybciej rozwijaj±cych siê sektorów technologicznych. Jednak ten sektor, nie ma roz³o¿onych równomiernie si³ i mo¿liwo¶ci. Dlatego, w ostatnim czasie zaczêto stawiaæ nacisk na to, by ma³e i ¶rednie firmy, by start-upy, czy te¿ spó³ki o ¶redniej kapitalizacji, do³±czy³y do graczy obecnych ju¿ na rynku i ¿eby wspólnie mogli pracowaæ nad rozwi±zywaniami, które bêd± odpowiedzi± na globalne wyzwania – mówi³a Anna ¦widerska z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

O tym jak w praktyce rozwi±zania „kosmiczne” zosta³y zaimplementowane w codziennym ¿yciu wspomina³ Tomasz Zapalski ze Zwi±zku Pracowników Sektora Kosmicznego. - Filtry do wody, s³uchawki bezprzewodowe, ¿arówki ledowe, laserowa korekcja wzroku, czy pompy insulinowe – to s± wszystko rozwi±zania, które kiedy¶ by³y przeznaczone dla kosmosu, a teraz wykorzystujemy je w ¿yciu codziennym – przekonywa³ ekspert.

Wszyscy paneli¶ci byli zgodni, ¿e brakuje odpowiednich kadr i kierunków uczelnianych, które mog³yby wykszta³ciæ ekspertów technologii kosmicznych. Wskazywali tak¿e na brak ¶wiadomo¶ci zarz±dzaj±cych firmami na temat potencja³u sektora kosmicznego i mo¿liwo¶ci jakie daje wspó³praca z nim.

Digital twin jak YETI?

Spe³nia siê wizja wirtualnego ¶wiata, który w pe³ni odwzorowuje otaczaj±c± nas rzeczywisto¶æ. To drzwi, które otwieraj± ca³kowicie nowe mo¿liwo¶ci w procesie transformacji cyfrowej w przemy¶le.

Digital Twin umo¿liwia uzyskanie danych i wykorzystanie ich do stworzenia cyfrowej repliki produktów b±d¼ ca³ego ¶rodowiska produkcyjnego w celu pozyskania kompleksowej wiedzy o danym obiekcie, jego zachowaniach i reakcjach.

Bli¼niak cyfrowy – jeszcze wizja czy rzeczywisto¶æ?, Prognoza kierunków rozwoju robotyzacji w Polsce, Sposoby finansowania procesu robotyzacji przedsiêbiorstwa - to tematy panelu zorganizowanego przez DBR77 na targach ITM INDUSTRY EUROPE.

Dr Piotr Wi¶niewski, CEO Platformy Robotów DBR77 zainicjowa³ powstanie pierwszego, kompleksowego raportu dotycz±cego stanu robotyzacji polskiego przemys³u wraz z predykcj± kierunków jego rozwoju w zakresie robotyzacji i digitalizacji Trzeciego dnia targów na Scenie IndustryNext podczas targów prezentuj±c slajd z postaci± Yeti stwierdzi³: - Wszyscy tu od kilku dni mówi± o digitaltwin a Yeti jest tutaj! My go znale¼li¶my. To dziêki niemu ³±czymy ¶wiat fizyczny z wirtualnym.

Obok Sceny na stoisku DBR 77 mo¿na by³o obejrzeæ jaka powinna byæ fabryka przysz³o¶ci w my¶l has³a: Futureisnow. Stworzono wyj±tkow±, wirtualn± przestrzeñ - strefê wirtualnego zak³adu, której rozwi±zania przyci±ga³y t³umy zwiedzaj±cych.

Sztuczna inteligencja w przemy¶le

Co to jest sztuczna inteligencja?, Geneza przemys³u 4.0 i analityki, Zastosowania AI w przemy¶le, ¦wiat nauki a wdro¿enia przemys³owe - to tylko czê¶æ zagadnieñ, które przedstawili eksperci podczas panelu dyskusyjnego firmy TIDK.

- Im wiêcej jeste¶my w stanie przetworzyæ danych tych wiêcej korzy¶ci dla biznesu mo¿emy zrealizowaæ. Do koñca 2022 bêdziemy inwestowaæ jako ¶wiat trzy tysi±ce dziewiêæset miliardów dolarów w sztuczn± inteligencjê. Firmy bêd± implementowa³y takie algorytmy, które pomog± im w podejmowaniu decyzji. – mówi³ £ukasz Grala z TIDK, Mentor, futurolog, pasjonat danych i sztucznej inteligencji.

O tym jak sztuczna inteligencja jest istotna w bran¿y przemys³owej, choæby w obróbce skrawaniem zwraca³ tak¿e uwagê Micha³ Niemiec z firmy SANDVIK Coromant.

- Zmieniamy siê ca³y czas. SANDVIK odchodzi od firmy, która jest postrzegana tylko jako dostawca narzêdzi skrawaj±cych. Wchodzimy w obszary, w których wcze¶niej nie istnieli¶my – cyfryzacja produkcji, automatyzacja, autonomia, sztuczna inteligencja. Co¶ co 5-6 lat temu wydawa³o siê dla firmy narzêdziowej w ogóle nieinteresuj±cym obszarem. My widzimy w tym potencja³ – mo¿e jeszcze nie teraz, mo¿e za 10 lat, ale jeste¶my na rynku od ponad 150 lat i szacujemy, ¿e ten kierunek tak bêdzie siê zmienia³ – prognozowa³ ekspert SandvikCoromant.

Pyrix i Tyrix czyli robotyczne kozio³ki

Niew±tpliw± atrakcj± targów ITM INDUSTRY EUROPE by³y pokazy robotycznych kozio³ków przygotowane przez Politechnikê Poznañsk± i firmê MAB ROBOTICS. Wykorzystano do nich roboty krocz±ce, do których przymocowano g³owy koz³ów wydrukowane w technologii 3D. W nawi±zaniu do poznañskiej tradycji codziennie o 12.00 kozio³ki tryka³y siê na scenie. 

Grupa MTP zorganizowa³a konkurs na imiona dla robotów, w którym wygra³y:  Pyrix i Tyrix . Komisja konkursowa doceni³a nawi±zanie do imion poznañskich kozio³ków podziwianych na ratuszowej wie¿y w Poznaniu.

Targi ITM INDUSTRY EUROPE trwa³y od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. W tym samym czasie odbywa³y siê tak¿e: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, Targi Kooperacji Przemys³owej SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST.

 

Znamy ju¿ datê nastêpnej edycji wydarzenia. Najwiêksze w tej czê¶ci Europy spotkanie przemys³u, targi ITM INDUSTRY EUROPE odbêd± siê 30.05-2.06.2023.

 

Wiêcej na: www.itm-europe.pl

 
 
¬ród³o: Grupa MTP
 
 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u¿ytkowników. Korzystaj±c ze strony zgadzasz siê na ich zapisywanie w pamiêci urz±dzenia zgodnie z ustawieniami przegl±darki. Wiêcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno¶ci.