Tytu³: ¦wiat Obrabiarek i Narzêdzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Czêstotliwo¶æ: dwumiesiêcznik
Nak³ad: 2000-3000 egz.
Rok za³o¿enia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Aktualno¶ci

 

Stabilny trend w kierunku automatyzacji

2022-07-04

Automatyzacja od lat utrzymuje koszty produkcji na niskim poziomie. W dzisiejszych czasach rynek wymaga jednak wysokiego stopnia indywidualizacji produktów. Korzy¶ci p³yn±ce z automatyzacji s± zatem szczególnie mile widziane. Przyk³adowe rozwi±zania zostan± zaprezentowane przez wystawców na Miêdzynarodowej Wystawie Obróbki Metali (AMB) w Stuttgarcie w dniach 13-17 wrze¶nia 2022 r.

 

Welcome assistance

Stabilny trend w kierunku automatyzacji w bran¿y obróbki skrawaniem

Automatyzacja od lat utrzymuje koszty produkcji na niskim poziomie, a procesy stabilne dla firm zajmuj±cych siê obróbk± metali realizuj±cych produkcjê seryjn±. W dzisiejszych czasach rynek wymaga jednak wysokiego stopnia indywidualizacji produktów, co skutkuje mniejszymi wielko¶ciami partii. Korzy¶ci p³yn±ce z automatyzacji s± zatem szczególnie mile widziane, je¶li chodzi o wdra¿anie elastycznych procesów produkcyjnych w ma³ych ilo¶ciach. Przyk³adowe rozwi±zania zostan± zaprezentowane przez wystawców na Miêdzynarodowej Wystawie Obróbki Metali (AMB) w Stuttgarcie w dniach 13-17 wrze¶nia 2022 r.



Na targach AMB liczni wystawcy zaprezentuj± swoje rozwi±zania z zakresu automatyzacji dla przemys³u obróbki metali i budowy maszyn.

Potrzeby bran¿y obróbki metali w zakresie in¿ynierii mechanicznej i rozwi±zañ z zakresu automatyki stale rosn±. Zagadnienia takie jak modularyzacja, mo¿liwo¶æ ponownego wykorzystania i elastyczna automatyzacja staj± siê coraz wa¿niejsze. Zw³aszcza w heterogenicznych ¶rodowiskach produkcyjnych koncepcje automatyzacji i cyfryzacji mog± znacznie zwiêkszyæ wydajno¶æ pracowników i systemów. 

Bior±c to pod uwagê, rynek automatyzacji, robotyki i technologii obs³ugi bêdzie równie¿ nadal rós³. Firma Grob - wystawca AMB - jest o tym przekonany w przypadku maszyn piêcioosiowych. Pomy¶ln± automatyzacjê mo¿na osi±gn±æ tylko wtedy, gdy wszystkie ogniwa w ³añcuchu wspó³pracuj± ze sob± p³ynnie. Grob wierzy, ¿e same maszyny bêd± mia³y dodatkowe, indywidualnie zintegrowane z nimi osie NC, aby zapewniæ dodatkowe opcje, takie jak operacje posuwu. Tokarki i frezarki z mocowaniem hydraulicznym po³±cz± ró¿ne rodzaje obróbki z mo¿liwo¶ci± automatyzacji. Co wiêcej, Grob widzi, ¿e rozwój koncepcji automatyzacji idzie jeszcze dalej w kierunku robotów przemys³owych, aby zast±piæ bardziej sztywne koncepcje i zintegrowaæ dodatkowe operacje, takie jak gratowanie, czyszczenie i monta¿. Uwa¿a to wszystko za rozwój, który ju¿ odgrywa wa¿n± rolê w dalszym rozwoju uniwersalnych maszyn i rozwi±zañ automatyzacji i bêdzie odgrywaæ wa¿n± rolê w przysz³o¶ci.

Rodzinna firma zaprezentuje równie¿ rozwi±zania z zakresu automatyzacji dla zwiedzaj±cych Miêdzynarodowe Targi Obróbki Metali, w tym uniwersaln± maszynê G150 z komórk± robota GRC-V. Sterowana kamer± automatyka CNC jest odpowiednia do masowej produkcji ma³ych i ¶rednich partii. W¶ród prezentowanych rozwi±zañ automatyzacji znajdzie siê równie¿ uniwersalna maszyna G440 ze zmieniaczem palet. Ta maszyna rozszerza modu³ G w elastyczn± komórkê produkcyjn±.

Szybkie po³±czenie mechaniczne i komunikacja

Elastyczno¶æ jest równie¿ najwy¿szym priorytetem dla producentów technologii mocowania. Wystawca AMB, firma Schunk, mo¿e poszczyciæ siê oferowaniem szybkich i prostych rozwi±zañ automatyzacji z wykorzystaniem lekkich robotów. Zestaw aplikacji MTB zosta³ zaprojektowany w celu zapewnienia ³atwego wprowadzenia do czê¶ciowej automatyzacji za pomoc± cobotów. Mo¿e byæ u¿ywany do za³adunku maszyn, wykonywania ogólnych zadañ prze³adunkowych lub zapewnienia jako¶ci, a nawet wykonywania czynno¶ci monta¿owych. Oprócz maszyny Schunk oferuje zestawy z jednym uchwytem, które automatycznie ³aduj± maszyny nawet w ograniczonych przestrzeniach. Z drugiej strony zestaw podwójnego chwytaka ³aduje i roz³adowuje w cyklu, zwiêkszaj±c w ten sposób wydajno¶æ maszyny. W samej maszynie do ciêcia zestaw bloku si³y docisku zapewnia beztarciowe wspó³dzia³anie chwytaka i zautomatyzowanego bloku si³y docisku. 

Odwiedzaj±cy Miêdzynarodow± Wystawê Obróbki Metali mog± na w³asne oczy przekonaæ siê, w jaki sposób ró¿ne szczêki i blok si³y zacisku mo¿na dodatkowo dostosowaæ oraz jak zestaw po³±czeniowy mechanicznie ³±czy chwytak z robotem i umo¿liwia komunikacjê w kilku prostych krokach. Zawarte w zestawach chwytaki i zaciski s± przystosowane do stosowania w obróbce skrawaniem i mo¿na je ³±czyæ z pakietami po³±czeniowymi specyficznymi dla robota. Oszczêdza to czas planowania i, wed³ug Schunk, przyspiesza za³adunek i roz³adunek nawet o 50 procent, poprawiaj±c wykorzystanie maszyny w d³u¿szej perspektywie. Sprzêt i oprogramowanie obs³uguj± ³±cznie sze¶ciu producentów robotów. Obecnie wspierani producenci to Universal, Doosan, Omron, ABB, Fanuc i Techman.

Wspó³praca i lekko¶æ

Producent robotów Fanuc równie¿ dostrzega du¿e zapotrzebowanie na roboty wspó³pracuj±ce na rynku europejskim. Shinichi Tanzawa, prezes i dyrektor generalny Fanuc Europe Corporation, jest pewny swojej pozycji w AMB. Firma niedawno rozszerzy³a swoj± ofertê produktów o trzy nowe wspó³pracuj±ce lekkie roboty z serii CRX. Te coboty uzupe³niaj± istniej±c± liniê produktów cobotów CR i CRX firmy Fanuc, która teraz obejmuje ³±cznie 11 modeli i mog± obs³ugiwaæ ³adunki od 4 do 35 kg.

Szczególnie dobrze nadaj± siê do zastosowañ takich jak inspekcja oraz za³adunek i roz³adunek maszyn, ale tak¿e do procesów takich jak pakowanie, paletyzacja, szlifowanie, spawanie i inne. Wszystkie piêæ modeli CRX posiada certyfikat IP67 w zakresie py³oszczelno¶æ i wodoodporno¶æ, co oznacza, ¿e klienci mog± ich u¿ywaæ w ró¿nych ¶rodowiskach w swoich fabrykach. Roboty CRX s± wyposa¿one w czujniki i mo¿na na nich polegaæ - zatrzymaj± siê, gdy wejd± w kontakt z osob± lub przedmiotem. Firma podkre¶la, ¿e technologia ta pozwala CRX na bezpieczn± pracê obok i z lud¼mi bez konieczno¶ci stosowania kosztownych urz±dzeñ zabezpieczaj±cych.


AMB odbêdzie siê na Messe Stuttgart w dniach 13-17 wrze¶nia.

Automatyzacja istniej±cych maszyn

Eksperci ds. technologii mocowania w firmie Hainbuch równie¿ zmierzaj± w kierunku automatyzacji nie tylko nowych systemów. Roboty ³aduj±ce, które mog± wykonywaæ proste zadania konfiguracyjne, takie jak mocowanie g³owicy uchwytu, urz±dzenia mocuj±cego lub narzêdzi, bêd± równie¿ w coraz wiêkszym stopniu przyczyniaæ siê do automatyzacji istniej±cych maszyn. Hainbuch zaprezentuje swoj± liniê AC do automatycznej wymiany urz±dzeñ mocuj±cych w obrabiarkach specjalnie na Miêdzynarodow± Wystawê Obróbki Metali we wrze¶niu. AC, co oznacza Automated Change, umo¿liwia automatyczne ustawianie i produkcjê detali o ró¿nych ¶rednicach mocowania, profilach mocowania i g³êboko¶ciach mocowania. Na stoisku zostanie ustawiona zrobotyzowana cela, aby pokazaæ, jak mo¿e wygl±daæ kompletne rozwi±zanie automatyzacji dla gniazd produkcyjnych do frezowania, toczenia, szlifowania lub monta¿u. Dziêki temu odwiedzaj±cy bêd± mogli zobaczyæ pe³ny obraz, od urz±dzenia mocuj±cego, celi robota, urz±dzenia monta¿owego, chwytaka i mocowania po czujniki i oprogramowanie. 

Firma z siedzib± w Marbach jest szczególnie dumna z ma³ego, ³atwego w obs³udze robota ³aduj±cego o nazwie Robilo. Mo¿e byæ u¿ywany do automatycznego za³adunku i roz³adunku detali na tokarkach i frezarkach. Wbudowana kamera wykrywa pozycjê przedmiotu obrabianego, dziêki czemu nie trzeba go ju¿ ustawiaæ przez podajnik przedmiotu obrabianego. Eliminuje to potrzebê czasoch³onnego procesu konfiguracji lub programowania. Poniewa¿ nie jest wymagana ¿adna specjalna wiedza z zakresu robotyki, dane mo¿na utworzyæ w ci±gu piêciu minut za pomoc± intuicyjnego interfejsu u¿ytkownika. 

Niemo¿liwe bez oprogramowania

Inteligentne oprogramowanie jest kluczem do udanej automatyzacji dla dostawcy kompletnej obróbki skrawaniem WFL Millturn Technologies. W po³±czeniu z odpowiednimi rozwi±zaniami automatyzacji nie tylko umo¿liwia za³adunek i roz³adunek detali, ale tak¿e w pe³ni automatyzuje konfiguracjê obrabiarek z wymian± narzêdzi i urz±dzeñ mocuj±cych. Specjalista ds. automatyzacji Frai, bêd±cy czê¶ci± WFL Millturn, opracowuje w tym celu wysoce elastyczne systemy robotów. Podczas AMB 2022 firma WFL zaprezentuje specjalnie swoje nowe centrum tokarskie, wiertnicze i frezarskie M20-G Millturn z technologi± skivingu przek³adni, rozwi±zaniem automatyzacji intCELL i zintegrowanymi czujnikami. Dziêki zintegrowanemu ³adowaniu, WFL zmniejszy³o wymagania przestrzenne o 50 procent w porównaniu z konwencjonaln± komórk± produkcyjn±. Zintegrowane ³adowanie M20-G jest przeznaczone do czê¶ci uchwytu o ¶rednicy do 300 mm i masie przedmiotu obrabianego do 15 kg. W przypadku czê¶ci wa³u mo¿e przyj±æ ¶rednicê przedmiotu obrabianego 100 mm i d³ugo¶æ przedmiotu obrabianego 300 mm.

Maksymalizacja autonomicznego czasu pracy

Hermle oferuje rozwi±zania w zakresie automatyzacji, pocz±wszy od ³atwych w obs³udze zmieniaczy palet i systemów manipulacyjnych do magazynowania czê¶ci przy u¿yciu palet, po rozwi±zania premium z ró¿norodn± gam± systemów robotów i coraz czê¶ciej ³añcuchów liniowych, jak wyja¶nia szef marketingu Udo Hipp na konferencji prasowej przed AMB.

System robotów RS 1 to pe³noprawna komórka kombinowana do automatyzacji palet i detali. Celem jest elastyczno¶æ i produktywno¶æ: koncepcja sk³adowania w rega³ach zapewnia wyj±tkowo d³ugi autonomiczny czas pracy, podczas gdy wymiana chwytaka i narzêdzia odbywa siê automatycznie, a w pe³ni rozwiniêta stacja ustawiania umo¿liwia ustawianie palet i no¶ników obrabianych przedmiotów podczas pracy maszyny. Wed³ug Hippa sprawia to, ¿e RS 1 jest idealnym rozwi±zaniem automatyzacji dla wielu firm. System robota mo¿e byæ u¿ywany z jedn± maszyn± lub dwoma po³±czonymi ze sob± maszynami w celu uzyskania maksymalnej wydajno¶ci. Mo¿na go równie¿ przekszta³ciæ z jednego do dwóch centrów obróbczych lub rozbudowaæ o trzeci modu³ rega³owy, system mycia, maszynê pomiarow± lub system transportu bez kierowcy (DTS).

Transfer wiedzy dla ³añcuchów pracy

Odwiedzaj±cy AMB mog± byæ równie¿ podekscytowani, widz±c, jak nowe do¶wiadczenie odnosi sukces w walce o wy¿szy stopieñ automatyzacji. Przejêcie Greidenweis pozwoli³o Grupie Chiron poszerzyæ swoje do¶wiadczenie w automatyzacji i integracji systemów. Przejêcie by³o napêdzane zwiêkszonym zapotrzebowaniem na zautomatyzowane rozwi±zania „pod klucz”. Celem wprowadzenia tej nowej spó³ki do Grupy jest produkcja holistycznych, innowacyjnych rozwi±zañ automatyzacji dla wysokowydajnych procesów ciêcia metali, monta¿u i produkcji. 


Zw³aszcza w heterogenicznych ¶rodowiskach produkcyjnych koncepcje automatyzacji i cyfryzacji mog± znacznie zwiêkszyæ wydajno¶æ pracowników i systemów.

Odwiedzaj±cy AMB mog± zobaczyæ, jakie wyniki przynios³a fuzja ju¿ po sze¶ciu miesi±cach: zintegrowane rozwi±zania automatyzacji, samowystarczalne rozwi±zania autonomiczne, po³±czone centra obróbcze oraz procesowa i systemowa integracja tych rozwi±zañ z liniami monta¿owymi i produkcyjnymi. Oprócz wewnêtrznego rozwoju i monta¿u maszyn i systemów do laminowania, ³±czenia i klejenia dla przemys³u motoryzacyjnego, Greidenweis zajmuje siê równie¿ integracj± procesów i systemów. Firma zdoby³a do¶wiadczenie w in¿ynierii mechanicznej i holistycznych rozwi±zaniach automatyzacji, ¶ledz±c ca³e procesy, od budowy z wykorzystaniem technologii CAD/CAM i 3D, przez symulacje robotów, zarz±dzanie projektami, produkcjê i monta¿ po uruchomienie i serwis.

 

¬ród³o: Landesmesse Stuttgart GmbH

 

 

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u¿ytkowników. Korzystaj±c ze strony zgadzasz siê na ich zapisywanie w pamiêci urz±dzenia zgodnie z ustawieniami przegl±darki. Wiêcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno¶ci.