Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
AMB 2022: miejsce spotkañ partnerów handlowych
Producenci i u¿ytkownicy obrabiarek z kluczowych rynków europejskich spotkaj± siê w Stuttgarcie
Bran¿a obróbki metali spotka siê w Stuttgarcie w dniach 13-17 wrze¶nia 2022 r. na AMB 2022, gdzie po raz kolejny spotkaj± siê partnerzy biznesowi z ca³ej Europy. To bardzo dobry powód, aby poznaæ partnerów handlowych ponad 100 wystawców ze stowarzyszeñ bran¿owych VDMA „Narzêdzia precyzyjne” i „Technologia pomiarowa i kontrolna”.
Bran¿a obróbki metali spotka siê po raz kolejny na AMB 2022. W tym roku po raz kolejny spotkaj± siê partnerzy biznesowi z ca³ej Europy. Prawa autorskie: Landesmesse Stuttgart GmbH
Zak³ócenia w ³añcuchu dostaw, wady czê¶ci i stagnacja produkcji dla klientów to g³ówne wyzwania, przed którymi stoi obecnie wiele firm. Narasta równie¿ niedobór materia³ów i personelu, a tak¿e powa¿ne wzrosty kosztów surowców, transportu i energii. Jednak sprzeda¿ narzêdzi do obróbki skrawaniem i uchwytów wzros³a w 2021 roku dwucyfrowo. Wynika³o to g³ównie z miêdzynarodowego biznesu, który by³ motorem napêdowym wielu producentów. Z drugiej strony znacznie s³abszy by³ wzrost sprzeda¿y w Niemczech.
Ogólnie sytuacja gospodarcza bran¿y narzêdziowej poprawi³a siê w 2021 r. w piêciu kluczowych krajach europejskich, które s± równie¿ reprezentowane przez ECTA (European Cutting Tools Association), choæ w ró¿nym stopniu. Wspomniane problemy i kolejne fale pandemii spowolni³y o¿ywienie nieco bardziej ni¿ oczekiwano, co os³abi³o dalszy optymizm. Europejski przemys³ narzêdziowy zwiêkszy³ miêdzynarodowe dostawy narzêdzi do obróbki o oko³o jedn± pi±t±. Handel miêdzy sob± pozosta³ priorytetem. Wzros³o o 21 proc., czyli nieco powy¿ej ¶redniej. Oznacza to, ¿e 60 procent wszystkich europejskich narzêdzi zosta³o kupionych przez klientów z 27 krajów UE.
W³ochy jako kluczowy partner handlowy
W Niemczech produkcja w przemy¶le motoryzacyjnym – wa¿nym sektorze obróbki skrawaniem – by³a poni¿ej oczekiwañ. W przeciwieñstwie do tego, wzros³o zapotrzebowanie na narzêdzia w dziedzinach takich jak in¿ynieria mechaniczna. Podobnie sytuacja wygl±da³a we W³oszech: Atrakcyjne odpisy specjalne doprowadzi³y do postêpu dostawców urz±dzeñ przemys³owych w bran¿y narzêdziowej, podczas gdy produkcja samochodów stanê³a.
¦rednia miesiêczna i ³±czna liczba sprowadzonych z W³och narzêdzi precyzyjnych pozosta³a prawie taka sama jak w roku poprzednim, tylko nieznacznie wzros³a. Ogólnie rzecz bior±c, wzrost ten wzrós³ o 12 procent; Niemcy sprowadzi³y narzêdzia do produkcji form o warto¶ci oko³o 53 mln euro. Udzia³ narzêdzi z sektora form wzrós³ z 44 mln euro w 2020 r. do oko³o 50 mln euro w nastêpnym roku, przy czym formowanie wtryskowe i podobne narzêdzia stosuj± ten sam wzorzec, z 22 mln euro do oko³o 27 mln euro.
Oznacza to, ¿e trzy czo³owe pozycje nadal zajmuj± produkty do budowy narzêdzi i produkcji form. Inne produkty obejmuj± gwintowniki, zadziory i technologiê mocowania narzêdzi i czê¶ci. ¦rednio import wynosi³ oko³o 17 milionów euro miesiêcznie – mniej wiêcej po³owê kwoty dostarczanej do W³och.
W 2021 r. dostawy niemieckich narzêdzi do W³och wzros³y o 24 procent. W tym samym roku do w³oskiego kraju partnerskiego dostarczano ¶rednio miesiêcznie prawie 30 mln euro narzêdzi. O¿ywienie po gwa³townym spadku w pierwszej po³owie 2020 r. z powodu koronawirusa trwa³o wiêc do 2021 r.
Precyzyjne narzêdzia frezarskie pozosta³y zdecydowanie najwa¿niejszym eksportem narzêdzi precyzyjnych w Niemczech. Uchwyty narzêdziowe zajê³y drugie miejsce w 2021 r., natomiast poda¿ zadziorów i wierte³ ponownie wykaza³a wyra¼n± poprawê.
Wzloty i upadki w Hiszpanii
Chocia¿ Hiszpania dobrze siê poprawi³a, szczególnie w pierwszej po³owie roku, niedobór pó³przewodników i niedawny wzrost kosztów energii elektrycznej przyczyni³y siê do spowolnienia produkcji w kraju, a tym samym do popytu klientów na narzêdzia. Szczególnie rozczarowuj±ca by³a równie¿ hiszpañska bran¿a motoryzacyjna.
W 2021 r. dostawy niemieckich narzêdzi do Hiszpanii wzros³y o piêæ procent. W tym samym roku do kraju partnerskiego dostarczano ¶rednio 12 mln euro miesiêcznie. Z tego powodu o¿ywienie zaczê³o powoli postêpowaæ w 2021 r. po powa¿nym spadku w pierwszej po³owie 2020 r. w wyniku pandemii Covid-19. W sektorze narzêdzi precyzyjnych najwa¿niejszymi niemieckimi towarami eksportowanymi do Hiszpanii by³y precyzyjne narzêdzia frezarskie, formy wtryskowe i uchwyty narzêdziowe.
Niewielki spadek importu do Niemiec z Hiszpanii odnotowano w 2021 r. By³y one o 3 proc. ni¿sze. Trzy najwa¿niejsze grupy produktów to budowa narzêdzi i produkcja form. Dostarczono równie¿ inne produkty, takie jak narzêdzia do wiercenia, technika mocowania narzêdzi i narzêdzia frezarskie, ale tylko w ograniczonym zakresie. Ca³kowity import wyniós³ ¶rednio oko³o 4 mln euro miesiêcznie, czyli oko³o jednej trzeciej wielko¶ci niemieckich wysy³ek do Hiszpanii.
Wzrost w s±siedniej Francji
We Francji, drugiej co do wielko¶ci gospodarce UE, handel precyzyjnymi narzêdziami i urz±dzeniami mocuj±cymi by³ znacznie bardziej rozpowszechniony pod wzglêdem sprzeda¿y ni¿ we W³oszech czy Hiszpanii. Wa¿ny biznes z przemys³em lotniczym powoli odradza³ siê we Francji, podczas gdy produkcja we francuskim przemy¶le motoryzacyjnym utrzymywa³a siê na tym samym poziomie co rok wcze¶niej.
W 2021 r. dostawy niemieckich narzêdzi do Francji wzros³y o dziesiêæ procent. W tym samym roku do s±siedniego kraju Francji dostarczono ¶rednio 25 mln euro miesiêcznie. Z tego powodu o¿ywienie wykaza³o znaczny postêp w 2021 r. po powa¿nym spadku w pierwszej po³owie 2020 r. w wyniku pandemii Covid-19. W sektorze narzêdzi precyzyjnych najwa¿niejszymi niemieckimi towarami eksportowanymi do Francji by³y wysokoprecyzyjne narzêdzia frezarskie, narzêdzia do formowania i wykrawania, a tak¿e zadziory i uchwyty narzêdziowe.
Silny wzrost importu do Niemiec z Francji za spraw± jednorazowych efektów odnotowano w 2021 r. Wzrós³ on o 40 proc. W szczególno¶ci w przypadku narzêdzi do wiercenia i frezowania nast±pi³ silny wzrost z niskiego poziomu. Ca³kowity import wynosi³ ¶rednio oko³o 5,5 mln euro miesiêcznie, czyli oko³o jednej pi±tej wolumenu przesy³ek z Niemiec do Francji.
Praktycznie wszystkie kraje ECTA mia³y dobry pocz±tek roku
Szwajcaria, gdzie obserwuje siê wzrost zapotrzebowania na narzêdzia w prawie wszystkich segmentach klientów, w ubieg³ym roku wykaza³a najsilniejszy rozwój w sieci ECTA. W Wielkiej Brytanii problemy logistyczne ograniczy³y o¿ywienie w przemy¶le wytwórczym. Pomimo swojego znaczenia, produkcja samochodów po raz kolejny pozosta³a tutaj znacznie w tyle za poprzednim rokiem.
W daj±cej siê przewidzieæ przysz³o¶ci dalsze o¿ywienie nie nast±pi tak szybko, jak oczekiwano, ze wzglêdu na skutki wojny na Ukrainie i ograniczenia wprowadzone w zwi±zku z pandemi± Covid-19. W sumie jednak eksperci rynkowi VDMA ufaj± optymistycznym perspektywom dla Europy i dobrym warunkom rynkowym dla AMB 2022. I wreszcie, prawie wszystkie kraje ECTA mia³y pozytywny start do 2022 roku.
Ruestzeug_fuer_die_Produktion_von_morgen_Bild4.jpg: Dyskusja jest konieczna: Wzrost sprzeda¿y krajowej by³ znacznie s³abszy ni¿ w biznesie miêdzynarodowym. Prawa autorskie: Landesmesse Stuttgart GmbH
Miejsce spotkañ cz³onków VDMA
AMB to jedne z najwa¿niejszych miêdzynarodowych targów bran¿owych dla firm zajmuj±cych siê obróbk± metali. W tym roku na AMB bêdzie reprezentowanych ponad 100 wystawców ze stowarzyszeñ bran¿owych VDMA „Narzêdzia precyzyjne” i „Technologia pomiarowa i kontrolna”, g³ównie z sektorów obróbki skrawaniem, techniki mocowania i technologii pomiaru d³ugo¶ci. Dziêki temu s± jedn± z najwiêkszych grup wystawców.
Forum Technologiczne VDMA w hali 1
W tym roku Forum Technologiczne VDMA to miejsce dla ekspertów w dziedzinie produkcji. Przez cztery z piêciu dni targów, w dniach 13-16.09.2022, firmy cz³onkowskie VDMA i partnerzy rozwojowi zaprezentuj± swoje innowacyjne rozwi±zania z zakresu obróbki skrawaniem, techniki mocowania, techniki pomiarowej i testowej, digitalizacji i badañ w motywuj±cych wyk³adach na Forum Technologicznym (stoisko VDMA B50, Hala 1). Po raz pierwszy Forum zaoferuje równie¿ m³odym start-upom mo¿liwo¶æ zademonstrowania swojego potencja³u w bran¿y obróbki metali na boiskach i umowach o wspó³pracy.
O AMB
AMB prezentuje najwa¿niejsze wydarzenia z miêdzynarodowego przemys³u obróbki metali od 1982 roku. Ostatnie targi AMB w 2018 roku przyci±gnê³y do Stuttgartu ponad 90 000 go¶ci bran¿owych i ponad 1400 wystawców. Na powierzchni wystawienniczej oko³o 120 000 metrów kwadratowych wystawcy zaprezentowali innowacje i dalsze udoskonalenia w zakresie obrabiarek procesowych do ciêcia i usuwania metali, narzêdzi precyzyjnych, systemów pomiarowych i zapewnienia jako¶ci, robotów, obs³ugi obrabianych przedmiotów i narzêdzi, oprogramowania przemys³owego i in¿ynierii, komponenty, zespo³y i akcesoria. AMB 2022 jest wspierany przez idealnych zwolenników promocji, tj. Stowarzyszenie Narzêdzi Precyzyjnych VDMA, Stowarzyszenie Oprogramowania i Cyfryzacji VDMA oraz Stowarzyszenie Producentów Narzêdzi Niemieckich (VDW). Wiêcej informacji mo¿na znale¼æ na stronie www.amb-messe.en
¬ród³o: Landesmesse Stuttgart GmbH