Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Targi Lipskie 5-8.02.2019
Targi Lipskie 5-8.02.2019

Informacje prasowe

 

Równoczesne smarowanie, chłodzenie i czyszczenie za pomocą CO2

2017-11-21

Wykorzystując CO2 jako chłodziwo procesowe, można znacznie poprawić opłacalność obróbki. Dzięki systemowi quattroClean firma acp opracowała rozwiązanie odpowiednie do wykorzystania w produkcji seryjnej. Między innymi zwiększa produktywność o około jedną trzecią podczas obróbki detali wykonanych z PEEK i aluminium. Kolejną zaletą jest to, że komponenty i obrabiarki pozostają znacznie czystsze.


Równoczesne smarowanie, chłodzenie i czyszczenie za pomocą CO2

Wyraźny wzrost wydajności procesów obróbki skrawaniem


W ostatnich latach wykorzystanie CO2 jako chłodziwa do procesów obróbki stało się znacznie bardziej popularne jako alternatywa dla konwencjonalnych koncepcji smarów chłodzących. Jednym z powodów tego jest wyższa szybkość usuwania materiału, co zwiększa produktywność, a także zmniejsza zużycie narzędzia i związane z tym przestoje. Tak zwana kriogeniczna metoda chłodzenia z dwutlenkiem węgla obniża koszty produkcji. Dzięki technologii odśnieżania quattroClean, acp - advanced clean production GmbH oferuje system chłodzenia, który sprawdził się w seryjnych produkcjach. Może być również zintegrowany z maszynami CNC i centrami obróbkowymi na późniejszym etapie.

Niezawodne chłodzenie dzięki nie zużywającej się okrągłej dyszy

System quattroClean wykorzystuje ciekły dwutlenek węgla, który powstaje jako produkt uboczny z procesów chemicznych, a także z wytwarzania energii z biomasy, dzięki czemu jest neutralny dla środowiska. Jest transportowany w temperaturze pokojowej do niezużywającej się okrągłej dyszy. C02 gdy opuszcza dyszę przekształca się ze stanu ciekłego w stan stały w postaci drobnych kryształów śniegu. Kryształy są następnie wiązane przez strumień sprężonego powietrza o okrągłym płaszczu i przesuwane do strefy procesu z prędkością naddźwiękową. Temperatura medium w tym punkcie może wynosić zaledwie 78°C. Z jednej strony opatentowana technologia z płaszczem odrzutowym zapewnia stały nacisk i niezmiennie dobre wyniki chłodzenia. Z drugiej strony dostarczana jest tylko taka ilość dwutlenku węgla, która potrzebna jest do uzyskania pożądanego efektu chłodzenia.

Obróbka na sucho i bez zanieczyszczeń

Fakt, że dwutlenek węgla w stanie stałym ulega sublimacji w temperaturze pokojowej, czyni ten proces procesem suchym. W związku z tym wióry są czyste i suche, a także w pełni nadają się do recyklingu. Obróbka na sucho oznacza również, że obrabiane przedmioty i maszyny pozostają znacznie czystsze. W wielu przypadkach nie ma już potrzeby czyszczenia obrabianych przedmiotów po przetworzeniu. W zależności od wymogów czyszczenia moduł czyszczący można szybko i skutecznie zintegrować za procesem obróbki. Kolejną zaletą chłodzenia CO2 jest to, że części, na przykład dla produktów medycznych, są obrabiane maszynowo bez zanieczyszczeń. Niska temperatura minimalizuje również ryzyko odkształcenia obrabianego przedmiotu. Na koniec nie ponoszone są żadne koszty związane z konserwacją, pielęgnacją lub usuwaniem smarów chłodzących.

Zewnętrzne chłodzenie zapobiega zamarzaniu i ułatwia modernizację

W przeciwieństwie do innych rozwiązań, chłodzenie odbywa się zewnętrznie za pomocą systemu quattroClean, a nie za pomocą narzędzia. Nieabrazyjny i nietoksyczny strumień śniegu i sprężonego powietrza jest łatwy do ogniskowania i można go skierować dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne w określonej strefie technologicznej wokół krawędzi skrawającej, wiórów i narzędzia. W tym celu dysza CO2 "przemieszcza się" wraz z narzędziem. Poza innymi zastosowaniami, system quattroClean jest wykorzystywany w seryjnych produkcjach do smarowania, chłodzenia i jednoczesnego czyszczenia obrabianych mechanicznie implantów i komponentów medycznych wykonanych z PEEK. Innym zastosowaniem jest seryjna obróbka metalu. W tym przypadku system służy do chłodzenia narzędzi podczas obróbki części wykonanych z aluminium. W obu przypadkach wydajność można zwiększyć o ponad 30% poprzez chłodzenie CO2 z zewnątrz za pomocą systemu acp.

Kompaktowa i ukierunkowana kontrola

Dzięki modułowej koncepcji system quattroClean firmy acp może być łatwo dostosowany do wymagań klientów i ma bardzo małą powierzchnię. Parametry procesu, takie jak strumień objętości sprężonego powietrza lub wymagana ilość dwutlenku węgla, mogą być optymalnie dostosowane do danego zastosowania.
Czas trwania strumienia dla obu parametrów procesu można również zmodyfikować oddzielnie. Ten wysoki stopień elastyczności umożliwia zastosowanie systemu w zupełnie nowych aplikacjach, a także w aplikacjach, które nie powiodły się w przypadku standardowych systemów.
 

www.acp-micron.com
 

acp_Cooling i czyszczenie za pomocą technologii quattroClean podczas obróbki aluminium

Z jednej strony opatentowana technologia z płaszczem odrzutowym zapewnia stały nacisk i niezmiennie dobre wyniki chłodzenia. Z drugiej strony dostarczana jest tylko ilość dwutlenku węgla potrzebna do uzyskania pożądanego efektu chłodzenia.
 


acp_Cooling i czyszczenie za pomocą systemu quattroClean podczas obróbki PEEK

System quattroClean służy również do jednoczesnego smarowania, chłodzenia i czyszczenia obrabianych implantów i komponentów medycznych wykonanych z PEEK. Zwiększona wydajność o ponad jedną trzecią.
 


Źródło: SCHULZ. PRESSE. TEXT./acp – advanced clean production GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.