Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

MOULDING EXPO 2019
MOULDING EXPO 2019

Informacje prasowe

 

50 lat obrabiarek firmy HURCO — 50 lat innowacji

2018-07-04

Krótkie czasy przebiegu i wyjątkowa precyzja na wszystkich etapach obróbki to cechy, które łączą wszystkie obrabiarki marki HURCO. Historia sukcesu firmy HURCO zaczęła się w 1968 r. w amerykańskim stanie Indiana wraz z wdrożeniem innowacyjnego sterowania wspomaganego komputerowo.

 

50 lat obrabiarek firmy HURCO
50 lat innowacji

 

Najszybsza droga do gotowego produktu

Gerald Roch jako sprzedawca firmy Humston Companies zajmującej się produkcją instalacji przekonał się, że przedsiębiorstwa wytwarzające pojedyncze i niewielkie serie produktów za pomocą obrabiarek do metalu praktycznie nie są w stanie funkcjonować rentownie ze względu na ręczne konfigurowanie maszyn i kontrolę produkcji. Inżynier ten wpadł na pomysł wyposażenia giętarek do metalu w zautomatyzowane układy sterowania. Coś, co obecnie wydaje się oczywiste, było wówczas całkowitą nowością. W pierwszych latach po wynalezieniu komputery były dostępne jedynie w instytucjach publicznych, a ponadto były bardzo duże i drogie. Mimo to Gerald Roch i jego partner biznesowy Edward Humston wierzyli w swoją wizję i w 1968 r. razem założyli przedsiębiorstwo HURCO Companies Inc. (HU od nazwiska Humston, R od imienia Roch i CO od angielskiego słowa „company” oznaczającego firmę). 


Gerald Roch (z lewej) i Edward Humston 
 

Pierwszy na świecie zautomatyzowany układ sterowania giętarkami do metalu nazywał się „Au-tobend”. Już w 1969 r. firma HURCO zaczęła sprzedawać moduł sterowania, a niezbędny kapitał początkowy pozyskano od 21 prywatnych udziałowców. Jednak dopiero w 1979 r. doszło do biznesowego przełomu w odniesieniu do tego innowacyjnego podzespołu. Gerald Roch stale pracował nad ulepszeniem modułu Autobend. Teraz 2-osiowy sterownik CNC umożliwiał zaprogramowanie wybranego kąta wygięcia, a jednocześnie długości elementu poddawanego obrób-ce. Jednocześnie do modułu Autobend dodano innowacyjną pomoc instalacyjną, dzięki której użytkownik mógł samodzielnie zainstalować program. W ten sposób operator maszyny odzyskał kontrolę nad procesem produkcji.


2-osiowa maszyna CNC „HURCO Compucat” zaprojektowana w 1973 r. przez założyciela firmy, Geralda Rocha
 

Firma HURCO jest liderem technologicznym od 50 lat

Wizja Geralda Rocha, założyciela firmy HURCO, jest wciąż konsekwentnie realizowana: Zwiększanie rentowności w produkcji warsztatowej — w szczególności w przypadku pojedynczych i niewielkich serii — poprzez skrócenie czasu przezbrajania i programowania. Już w 1974 r. ten lider technologiczny wprowadził na rynek pierwszą frezarkę sterowaną za pomocą sterownika CNC. Stała się ona sztandarowym produktem przedsiębiorstwa. Dwa lata później, w 1976 r., firma HURCO zaprezentowała pierwszą wersję programowania dialogowego. Ten typ programowania określany w języku angielskim jako „conversational programming” uznaje się powszechnie za decydujący krok umożliwiający dalszy rozwój technologiczny branży. W 1979 r. już ponad 30% obrotu przedsiębiorstwa pochodziło spoza Stanów Zjednoczonych. W produkcji elementów sterowania w coraz większym stopniu wykorzystywano własne maszyny. W 1986 r. firma HURCO zaprezentowała pierwszą maszynę z 3-osiowym sterownikiem CNC, a w 2003 r. swoją pierwszą bramę do obróbki w pięciu osiach. Poprzez przejmowanie innych spółek i nawiązywanie współprac zwiększała się obecność rynkowa firmy HURCO również w Europie. Niemcy jako kraj uprzemysłowiony miał przy tym kluczowe znaczenie. Od 1988 r. za kierowanie sprzedażą i obsługą klienta w całej Europie odpowiada spółka HURCO GmbH Deutschland z siedzibą w Pliening pod Monachium. 


Prekursor aktualnie stosowanego układu sterowania WinMax: Mechanizm Autobend IV z 1977 r. był drugą generacją układu sterowania CNC firmy HURCO
 

Od samego początku firma HURCO stale inwestuje nie tylko w nowe produkty, lecz także, a nawet przede wszystkim w dalsze rozwijanie już istniejących. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest wielu inżynierów, mechaników i specjalistów IT. Od 1984 r. dzięki podwójnemu ekranowi Ultimax etap programowania stał się jeszcze prostszy, w 1997 r. na rynek wszedł system sterowania VMax, w 2000 r. — WinMax Desktop, a następnie w 2006 r. — oprogramowanie WinMax. „Oferowane przez firmę HURCO maszyny CNC są stale dopasowywane do zmieniających się potrzeb klientów. Obrabiane elementy są coraz bardziej złożone, a ich produkcja — bardziej wymagająca. Nowe wymogi spełniamy dzięki możliwościom naszego układu sterowania CNC” — wyjaśnia Michael Auer, prezes firmy HURCO Deutschland. „W firmie HURCO dbamy o prostotę procesów. Dzięki temu możemy je szybko wdrażać.” 


Inżynier aplikacyjny HURCO w aktualnym 5-osiowym centrum obróbkowym VMX 30 Ui ze zintegrowanym stołem uchylno-obrotowym — idealne rozwiązanie do obróbki średniej wielkości części
 

Klienci wybierają firmę HURCO ze względu na większą produktywność

Gdy pytamy „Co doceniają Państwo w firmie HURCO?”, 65 procent ankietowanych w pierwszej kolejności wymienia sprawność układu sterowania. „Do pracy można wdrożyć nawet pracowników bez konkretnej wiedzy z dziedziny programowania. Najpóźniej po dwóch dniach nowi operatorzy potrafią obsługiwać maszyny firmy HURCO” — deklaruje Michael Auer. Jest to również częścią recepty na sukces firmy HURCO. Dzięki kompleksowej ofercie szkoleń oraz programowi serwisowemu możliwa jest partnerska współpraca z klientami. W ten sposób pracownicy firmy HURCO dowiadują się o szczególnych wymaganiach klientów i przyszłościowych trendach. 

„Never accept the status quo” — z języka angielskiego „Nigdy nie poprzestawaj na status quo” — to motto Geralda Rocha. Tylko dzięki pomysłowości pracowników przedsiębiorstwa udało się zgłosić ponad 60 patentów. Współzałożyciel firmy HURCO dodaje od siebie, że miał szczęście widzieć, jak pewne rzeczy powinny funkcjonować, a także zawsze miał u swego boku zdolnych pracowników.

 

 

O firmie HURCO

HURCO Companies Inc. została założona w roku 1968. Specjalizujące się w branży technologii przemysłowych przedsiębiorstwo projektuje i produkuje interaktywne systemy sterowania komputerowego, oprogramowanie i sterowane komputerowo obrabiarki i komponenty obrabiarek. Głównym obszarem specjalizacji grupy jest umożliwienie indywidualnej produkcji elementów pojedynczych i niewielkich serii na potrzeby klienta w ramach większych przedsiębiorstw działających w branżach takich jak przemysł lotniczy i kosmiczny, obronny, technika medyczna, energetyka, transport i techniki komputerowe. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Indianapolis, Indiana (USA), posiada zakłady produkcyjne na Tajwanie, we Włoszech i w USA. Grupa sprzedaje swoje produkty w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Spółki córki działające w Niemczech, Włoszech, Francji, Anglii, Polsce, Chinach, Indiach, Singapurze, RPA i USA zajmują się dystrybucją, serwisem technicznym i aplikacyjnym oraz obsługą klientów.

www.hurco.com 

 

HURCO GmbH Deutschland z siedzibą w Pliening pod Monachium to spółka córka HURCO odgrywająca kluczową rolę. Spółka ta zajmuje się koordynacją sprzedaży i obsługi klienta w całej Europie. Oddział w Niemczech istnieje od 1988 roku i zatrudnia około 100 pracowników.

www.hurco.de

 

Kontakt: 
HURCO GmbH, Gewerbestraße 5 a, 85652 Pliening, Niemcy
Imke Blohm
Telefon: +49 89 905094 28
Faks: +49 89 905094 90
 

 

 

Źródło:  HURCO GmbH / Media Contor Narjes & Junghanns GbR

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.