Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

MOULDING EXPO 2019
MOULDING EXPO 2019

Informacje prasowe

 

Electric mobility - innowacyjne koncepcje obróbki dla wszystkich komponentów

2018-10-11

Mobilność elektryczna staje się coraz ważniejsza w branży motoryzacyjnej. Liczba produkowanych pojazdów napędzanych elektrycznie wzrasta. MAPAL oferuje już szeroką gamę innowacyjnych rozwiązań obróbczych do produkcji pojedynczych części i komponentów, które są obrabiane.

 

Electric mobility - innowacyjne koncepcje obróbki dla wszystkich komponentów 


Za pomocą narzędzi firmy MAPAL można niezawodnie osiągnąć ścisłe tolerancje kształtu i położenia.
 

Wysoka precyzja w przypadku dużych średnic przy użyciu ultralekkich narzędzi

Precyzyjna obróbka głównego otworu w obudowie stojana stanowi wyzwanie dla narzędzia i maszyny. Wszystkie inne etapy produkcji obudowy stojana mogą być wykonywane na maszynach z wrzecionem HSK A63. W przypadku głównego otworu konieczne było jednak zastosowanie maszyny z wrzecionem HSK A100. Wynika to z jednej strony z wysokich momentów skrawania do 500 Nm, a z drugiej strony z maksymalnej dopuszczalnej masy narzędzia i momentu obrotowego.

Opłacalna produkcja z krótkimi czasami trwania cyklu wymaga rozwiązania, w którym kompletna obróbka może zostać przeprowadzona na jednej maszynie. Aby sprostać tym wymaganiom, firma MAPAL opracowała precyzyjne narzędzie do wytaczania ultralekkich konstrukcji. Niska waga około 10 kg spełnia warunek wstępny dla maszyn z mniejszymi wrzecionami. Oprócz ciężaru, MAPAL zoptymalizował również kanały chłodzące, specjalny system płukania zwrotnego zapewnia o wiele skuteczniejsze usuwanie wiórów, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom w obróbce powierzchni.


Firma MAPAL opracowała narzędzie do wytaczania precyzyjnego w ultralekkiej konstrukcji do obróbki głównego otworu w obudowie stojana
 

 

Obróbka bardzo złożonych cienkościennych obudów baterii

MAPAL oferuje niezbędne narzędzia z optymalną strategią dla różnych wariantów obudowy baterii. PCD jako materiał skrawający i technologia MQL są stosowane dla maksymalnej opłacalności. W celu zmniejszenia sił skrawania stosowane są różne technologie frezowania, w zależności od wymaganego usuwania materiału, obróbki i komponentu. Na przykład dla niektórych konturów może być celowe zastosowanie frezu do obróbki wielkoseryjnej. Frez SPM firmy MAPAL idealnie nadaje się do tego zastosowania. Dzięki wysokiej dodatniej geometrii ostrza i zoptymalizowanym rowkom wiórowym siła skrawania jest zmniejszona nawet o 15% w porównaniu z konwencjonalnymi frezami. 


Dla obróbki różnych wariantów obudowy akumulatora MAPAL oferuje niezbędne narzędzia.
 

 

Formy spiralne z tolerancjami w zakresie μm 

Na elektryfikację pojazdów wpływa nie tylko napęd i system magazynowania energii, ale także szereg jednostek pomocniczych. Jednym z przykładów jest elektryczna sprężarka czynnika chłodniczego. Sercem sprężarki elektrycznego czynnika chłodniczego są dwie aluminiowe spirale zagnieżdżone - spirala stojana i wirnik spiralny. Wydajność elektrycznej sprężarki czynnika chłodniczego zależy przede wszystkim od dokładności wykonania tych części. Wymagania dotyczące tolerancji kształtu i położenia leżą w tym zakresie w zakresie kilku μm. 

 

Narzędzia do obróbki obudów stojana, obudowy akumulatorów i sprężarki czynnika chłodniczego są z powodzeniem stosowane w praktyce. Pokazują one wiele procesów i rozwiązań oferowanych przez MAPAL do obróbki części w pojazdach napędzanych elektrycznie.

 Więcej na: 
www.mapal.com

 

Źródło: MAPAL Dr. Kress KG

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.