Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

Inspiracja łapami gekona i koncepcja NASA ułatwiają automatyzację przenoszenia płaskich, gładkich elementów

2019-07-18

Dotknięcie szklanej lub innego rodzaju gładkiej tafli zazwyczaj powoduje pojawienie się na niej śladu. Trzeba było aż technologii rodem z NASA, żeby ułatwić producentom używającym tych materiałów zautomatyzowanie ich przenoszenia. Szyba, lustro, ekran czy panel słoneczny – tego rodzaju elementy mogą być teraz w delikatny sposób obsługiwane przez roboty wyposażone w odpowiednie chwytaki.

 

Inspiracja łapami gekona i koncepcja NASA ułatwiają automatyzację przenoszenia płaskich, gładkich elementów 

Baza robotów przemysłowych zainstalowanych na całym świecie do końca 2017 roku wynosiła blisko 2,1 mln (dane Międzynarodowej Federacji Robotyki, International Federation of Robotics, IFR), a do końca 2020 przewiduje się, że liczba ta przekroczy 3,2 mln. Dzięki nowym technologiom roboty mogą automatyzować znacznie więcej zadań, mogą też pracować w bezpośredniej bliskości człowieka - takie roboty, wyposażone w odpowiednie funkcje bezpieczeństwa oraz ograniczenia mocy i siły, nazywane są robotami współpracującymi (ang. collaborative robots, cobots). System robotyczny składa się z robota – tzw. manipulatora i różnego rodzaju narzędzi, montowanych na końcu ramienia robota. Mogą to być na przykład chwytaki, które pełnią rolę dłoni robota. To one umożliwiają manipulowanie elementami i wykonywanie zadań, np. podnieś i upuść (pick & place). Bardzo innowacyjne podejście do chwytania prezentuje chwytak Gecko firmy OnRobot, zainspirowany naturą. Wykorzystuje on do chwytania takie samo rozwiązanie, jak łapy jaszczurki gekon: miliony cieniutkich włókien, wywierając siłę van der Waalsa, przyczepiają się do powierzchni przenoszonego przedmiotu. Czym są siły van der Waalsa? Wynikają one z wzajemnego oddziaływania elektronów i jąder w cząsteczkach. W wyniku ruchu elektronów walencyjnych – znajdujących się w ostatniej zewnętrznej powłoce – gęstość ładunku ujemnego atomów ulega szybkim zmianom powodując podobne zachowanie się elektronów sąsiednich atomów. W wyniku tego powstają szybkozmienne układy dwóch ładunków przyciągających się (dipole). Właśnie to przyciąganie pozwala „przyklejać” przedmioty do chwytaka Gecko. W rozwiązaniu Gecko Gripper firma OnRobot korzysta z licencji na koncepcję pierwotnie opracowaną w NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) we współpracy z Uniwersytetem Stanford, którą doprowadziła do postaci umożliwiającej komercjalizację w zastosowaniach przemysłowych.

Pierwotnie NASA badała możliwości wykorzystania technologii Gecko w kosmosie, m.in. do mocowania ładunków w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). „Gecko Gripper” pozwala poruszać się po zewnętrznej stronie ISS i sprawdzać, czy nie ma uszkodzeń spowodowanych przez mikrometeoroidy i orbitalne śmieci. Chwytaki mogą również serwisować satelity przedłużając żywotność istniejących zasobów kosmicznych i obniżając koszty ich działania. Technologia Gecko może być także użyta do wyłapywania dużych fragmentów kosmicznych śmieci, zmniejszając tym samym ryzyko kolizji na orbicie geostacjonarnej. 

Jakie umiejętności na Ziemi zyskują roboty dzięki tej „kosmicznej” technologii? Do przenoszenia dużych płaskich przedmiotów nie trzeba już stosować chwytaków podciśnieniowych oraz wymaganych do nich układów pneumatycznych. Chwytak Gecko bez problemów przenosi, nie zostawiając śladu, nie tylko gładkie elementy, takie jak szyby, panele słoneczne czy ekrany, ale radzi sobie także z porowatymi przedmiotami jak płytki obwodów drukowanych. Nie potrzebuje do tego kosztownego skompresowanego powietrza lub zewnętrznego źródła energii. Otwiera to nowe, ekonomiczne zastosowania robotyki w przemyśle, z wykorzystaniem elementów, które wcześniej wymagały zręczności i delikatności ludzkiej ręki. 

Możliwości chwytania są ściśle powiązane z zabrudzeniem mikrostruktur wykorzystywanych w chwytaku. Aby zmaksymalizować siłę adhezji, OnRobot opracował specjalny mechanizm samoczyszczący. Jest wbudowany pod cztery wkładki chwytające i zapewnia długą żywotność włókien. 

Wysoki poziom innowacyjności tego rozwiązania został zauważony przez organizacje IEEE Robotics and Automation Society (IEEE/RAS) oraz IFR, które przyznają prestiżową nagrodę IERA – za innowacyjność i przedsiębiorczość w robotyce. W ubiegłym roku wyróżnienie zdobył chwytak Gecko. W ubiegłym tygodniu chwytak Gecko zdobył kolejne dwie ważne nagrody: the Edison Awards oraz the Robotics Awards, przyznawaną podczas targów Hannover Messe. 

 

Autor: Aleksander Marinkovic, General Manager CEE, OnRobot

 

 

O firmie OnRobot 
Firma OnRobot z siedzibą w Odense w Danii oferuje rozwiązania techniczne — zarówno sprzęt jak i oprogramowanie — wykorzystywane w narzędziach montowanych na końcu ramienia robota (end-of-arm-tooling) głównie w robotach współpracujących (cobotach). Firma On Robot została założona w 2015 roku. W 2018 roku pod nową nazwą OnRobot połączyła się z firmami OptoForce z Węgier oraz Perception Robotics z USA. OnRobot rozwija chwytaki, czujniki i inne elementy wyposażenia cobotów, ułatwiające wykorzystywanie ich w zastosowaniach takich jak pakowanie, kontrola jakości, przenoszenie materiałów, obsługa maszyn, montaż i spawanie. Firma planuje nabywanie i rozwijanie dodatkowych technologii przy globalnym wsparciu. Oprócz centrali w Danii, OnRobot ma obecnie biura handlowe w Polsce, Niemczech, Chinach, USA, Hiszpanii, Malezji i na Węgrzech. 

 

Źródło: OnRobot / Omega Communication

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.