Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

Światowa premiera: LASERTEC 125 3D hybrid

2019-12-02

W dziedzinie 5-osiowego spawania laserowego DMG MORI zaprezentowało podczas targów Formnext nowy LASERTEC 125 3D hybrid, maszynę przeznaczoną do detali o średnicy do ø 1250 x 745 mm i masie do 2000 kg.

 

Światowa premiera:
LASERTEC 125 3D hybrid
 

Kompleksowe kompetencje - konserwacja, naprawa i produkcja dużych komponentów.

 

  • Konsekwentny rozwój serii LASERTEC 3D hybrid
  • Detale o wymiarach do ø 1250 x 745 mm i wadze przedmiotu obrabianego do 2000 kg
  • Wysokie wskaźniki kompilacji
  • Do HRC 63 bez obróbki cieplnej
  • Do 80 procent skrócenie czasu przetwarzania dla zadań produkcyjnych i naprawczych
  • Ekonomiczna naprawa dzięki hybrydowemu połączeniu 5-osiowej frezarki i napawania laserowego
  • Wygodne zarządzanie produkcją dzięki AM Assistant i Siemens NX
  • AM Assistant kontroli, oceny i zapewnienia jakości procesu produkcyjnego w oparciu o rozbudowany system czujników do monitorowania procesu
  • Wysokowydajne oprogramowanie CAM dla technologii dysz proszkowych opracowane specjalnie dla DMG MORI przez Siemens NX

 

Produkcja addytywna staje się coraz bardziej uznawana za pionierską procedurę do zastosowań przemysłowych. Zmieniają się zatem wymagania stawiane tej technologii. DMG MORI konsekwentnie bierze to pod uwagę przy kolejnych etapach rozwoju swoich maszyn, co imponująco odzwierciedla nowy LASERTEC 125 3D hybrid. Oparty na serii monoBLOCK, przeznaczony jest do obróbki części o wymiarach do ø 1250 x 745 mm i wadze przedmiotu obrabianego do 2000 kg.

Sztywna konstrukcja maszyny i wysoka dynamika LASERTEC 125 3D hybrid umożliwiają dokładną, niezawodną, a jednocześnie ekonomiczną obróbkę wymagających części 3D. Klienci mogą spodziewać się szybkiej produkcji i powtarzalnej dokładności związanej zwykle z maszynami CNC.


W dziedzinie 5-osiowego napawania laserowego DMG MORI zaprezentowało podczas targów Formnext nowy LASERTEC 125 3D hybrid, maszynę przeznaczoną do przedmiotów o średnicy do ø 1250 x 745 mm i wadze 2000 kg.

 

Krótsze łańcuchy procesowe i znacznie skrócony czas procesu

Automatyczne przełączanie między napawaniem laserowym a jednoczesnym frezowaniem 5-osiowym w jednym ustawieniu skraca czas obróbki nawet o 80 procent. Oszczędności te można osiągnąć eliminując całkowicie etapy procesu, takie jak obróbka cieplna, ponieważ LASERTEC 125 3D hybrid może obrabiać materiał o twardości do 63 HRC. Naprzemienne stosowanie spawania laserowego i jednoczesnego frezowania 5-osiowego jest szczególnie korzystne dla poprawy procesów produkcyjnych lub tworzenia nowych geometrii komponentów. Jednym z przykładów są zamknięte wirniki. Kolejną równie imponującą siłą maszyny hybrydowej jest nowa produkcja części oraz naprawa matryc do formowania i kucia na gorąco i na zimno. Na przykład ostrza tnące mogą być ponownie używane podczas jednej zmiany dzięki technologii dysz proszkowych.

Nowe możliwości

LASERTEC 125 3D hybrid może również wytwarzać lekkie konstrukcje, które zmniejszają ciężar detali, takich jak łopatki turbin, nawet o 90 procent. Kluczowym unikalnym punktem spawania laserowego jest możliwość szybkiej zmiany dwóch materiałów oraz sterowania CNC. Spawanie twarde w celu zmniejszenia zużycia można przeprowadzić w jednym obszarze, a spawanie odporne na korozję w celu zapobiegania oddziaływaniu na środowisko odbywa się w innym obszarze.

Wydajność chłodzenia części można znacznie zwiększyć w porównaniu z konwencjonalnymi koncepcjami chłodzenia. Dzięki tej technologii rdzeń wykonany z brązu, który rozprasza ciepło, można przyspawać do formy odlewniczej i jednocześnie do zewnętrznej powłoki wykonanej ze stali narzędziowej.


Aplikacje wieloskładnikowe i materiały stopniowane można również realizować za pomocą maszyn z serii LASERTEC 3D / 3D hybrid firmy DMG MORI.

Ekonomiczna naprawa

W ciągu ostatnich pięciu lat spawanie laserowe stało się doskonałą technologią w obszarze napraw i powlekania w wielu docelowych branżach. Podobnie jak wcześniej LASERTEC 65 3D hybrid, również LASERTEC 125 3D hybrid konserwuje i naprawia części w ekonomiczny sposób. W tym najnowszym modelu użytkownicy mogą teraz konfigurować również duże części i matryce. Uszkodzony obszar jest najpierw przygotowywany przez frezowanie przed naprawą za pomocą spawania laserowego. Część jest następnie wykończona w procesie końcowego frezowania - wszystko w jednym ustawieniu. Innymi słowy, wszystkie poszczególne procesy są zebrane razem na jednej maszynie bez uszczerbku dla innych zasobów produkcyjnych. Dzięki precyzyjnej kontroli procesu spawany materiał jest niezwykle wysokiej jakości. Dzięki naprawie wkładek odlewanych osiągnięto trzykrotnie dłuższą żywotność niż w przypadku konwencjonalnych napraw przy ręcznym spawaniu.

Inne zastosowanie tej technologii ma miejsce w obszarach, w których priorytetem jest dostępność instalacji i skrócenie czasu konserwacji. Obejmują one takie gałęzie przemysłu, jak ropa i gaz, a także przemysł chemiczny, farmaceutyczny i energetyczny. Użytkownicy korzystają tutaj z elastyczności modeli LASERTEC 3D hybrid.

Inteligentne rozwiązania programowe do wygodnego zarządzania produkcją

Podobnie jak jego siostrzane modele, model LASERTEC 125 3D hybrid można zintegrować z hybrydowym łańcuchem procesów CAD / CAM, co znacznie przyczynia się do zwiększenia produktywności. System NX hybrid CAM firmy Siemens umożliwia kompleksowe programowanie napraw. Klienci mogą płynnie przełączać się między obróbką skrawaniem a spawaniem laserowym podczas programowania. Wszystkie etapy procesu są następnie wysyłane do maszyny w jednym programie i wykonywane naprzemiennie w trybie automatycznym.

AM Assistant jest częścią innowacyjnej oferty oprogramowania i sprzętu dla LASERTEC 125 3D hybrid. Obejmuje to między innymi zintegrowaną kamerę termowizyjną do ciągłego monitorowania termicznego całego komponentu lub określonych obszarów, monitorowanie wielkości i temperatury obszaru topionego lub monitorowanie odstępu między dyszą a komponentem. Wartości progowe dla wszystkich istotnych parametrów procesu, takich jak objętość proszku, odległość robocza lub objętość gazu obojętnego, można zapisać za pomocą maski wejściowej AM Guard - również stanowiącej część AM Assistant. Jeśli te wartości zostaną przekroczone, proces zostanie przerwany, a następnie bez problemu ponownie uruchomiony po dokonaniu korekty. Prędkości odrzucania spowodowane przez niezoptymalizowane parametry procesu są już z góry minimalizowane. Oprogramowanie AM Evaluator to inteligentne oprogramowanie do oceny danych procesowych 3D. Można go wykorzystać do graficznego wyświetlania przechowywanych danych procesu 3D z procesu produkcyjnego do celów oceny. Dane z analizy napawania, monitorowania przepływu proszku lub mocy lasera można analizować indywidualnie, w porównaniu ze sobą oraz z poprzednimi zadaniami procesu. Możliwe jest również automatyczne generowanie raportów dla zapewnienia jakości w produkcji. Dzięki AM Assistant DMG MORI oferuje optymalne wsparcie dla wytwarzania przyrostowego oraz warunki wstępne dla maksymalnej jakości i niezawodności procesu w całym łańcuchu wytwarzania.


AM Evaluator umożliwia szczegółową analizę danych procesowych w celu poprawy stabilności wytwarzania.

 


Źródło: DMG MORI Polska Sp. z o.o.

 

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.