Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

Bezpieczeństwo IT w produkcji - duże wyzwanie dla producentów maszyn

2020-01-30

Niemal codzienne doniesienia o atakach hakerów niepokoją opinię publiczną. Według wyników ankiety Deutsche Telekom, prawie dwie trzecie niemieckich firm padło ofiarą włamania przynajmniej raz. Także przemysł maszynowy doświadcza znacznego wzrostu liczby ataków na swoje zakłady produkcyjne. Steffen Zimmermann, szef Centrum Bezpieczeństwa Przemysłowego VDMA, wyjaśnia, że w ostatniej ankiecie VDMA ponad jedna trzecia członków, którzy na nią odpowiedzieli, zgłosiła straty produkcyjne spowodowane atakami hakerów, a ponad połowa firm skarżyła się na straty kapitałowe. Dzwonki alarmowe powinny teraz odzywać się w każdej firmie. Wymagane jest lepsze zapobieganie - podobnie jak lista ekspertów, których można szybko wezwać w celu udzielenia wsparcia w przypadku ataku.

 

Bezpieczeństwo IT w produkcji - duże wyzwanie dla producentów maszyn

Kongres Cyberbezpieczeństwa podeczas METAV 2020 rzuca światło na problem ochrony danych

 

Natalia Oropeza, dyrektor ds. Bezpieczeństwa cybernetycznego w Siemens AG, mówi: „Musisz zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z produktami infrastruktury - i być przygotowanym na reagowanie na nie. Zignorowanie ich może zniszczyć Twój biznes”. Oropeza wygłosi przemówienie na kongresie VDMA i VDW Cyber Security 11 marca 2020 r. na targach METAV w Düsseldorfie. Będzie mówić o bezpieczeństwie w dobie Przemysłu 4.0 oraz o znaczeniu Security by Design. Musi to obejmować cały łańcuch dostaw, aby zapewnić wiarygodność. Przemysł, producenci i użytkownicy potrzebują przejrzystości technologicznej i jednolitych wymagań na różnych rynkach.

 
Natalia Oropeza, Chief Cyber Security Officer of Siemens AG

Kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych?

Większość maszyn będzie w przyszłości połączona z Internetem. Sytuacja ta stanie przed wszystkimi odpowiednimi stronami - producentami maszyn, dostawcami komponentów, operatorami maszyn i ewentualnie usługodawcami - z zupełnie nowymi wyzwaniami. Wydajność, solidność, długowieczność i niezawodność były kiedyś głównymi priorytetami, podczas gdy bezpieczeństwo IT zyskuje na znaczeniu. Praktyczne doświadczenie pokazuje, że istnieje wiele różnych potencjalnych luk w zabezpieczeniach. „W wielu przypadkach nie są to poważne ataki hakerów, które stanowią największe zagrożenie w codziennej produkcji” - mówi dr Alexander Broos, dyrektor ds. Badań i Technologii w VDW. „Raczej jest to na przykład regularna i nieunikniona wymiana danych przez interfejs USB kontrolera, który zapewnia bramę do systemu”. Specjaliści IT stosunkowo łatwo oferują natychmiastowe rozwiązania, takie jak po prostu zamknięcie interfejsu USB. „Jednak uniemożliwia to wydajne korzystanie z maszyny” - kontynuuje Broos. Na przykład technicy serwisowi muszą być w stanie odczytać dzienniki błędów i zainstalować aktualizacje. Wynika to z faktu, że automatyczna aktualizacja oprogramowania sterującego, jak ma to miejsce w systemie operacyjnym komputera biurowego, jest stosunkowo rzadka w urządzeniach produkcyjnych. Cykle życia trwające 10 lat i dłużej nie są rzadkością w maszynach i systemach sterowania. Ponadto oprogramowanie sterujące dla złożonych produktów, takich jak obrabiarki, jest wysoce dostosowane i jest specjalnie dostosowane do konkretnych zastosowań. Powstaje zatem pytanie, kto jest odpowiedzialny za zlikwidowanie luk bezpieczeństwa. „W różnym stopniu odpowiedzialność spoczywa na producentach maszyn, dostawcach sterujących i operatorach” - kontynuuje Broos. „Ostatecznie jednak odpowiedzialni jesteśmy wszyscy razem”.


Bernd Gehring, in charge of Industrial Security at Voith AG in Heidenheim

Bernd Gehring, odpowiedzialny za bezpieczeństwo przemysłowe w Voith AG w Heidenheim, dodaje: „Istnieje ryzyko, że oprogramowanie starszych maszyn będzie całkowicie przestarzałe, a producenci nie będą dostarczać żadnych dalszych aktualizacji. W związku z tym zaleca się firmom przygotowanie się na cyfrowe utrzymanie swoich maszyn na wczesnym etapie”. Uważa, że operatorzy, których wymagania bezpieczeństwa muszą spełnić producenci maszyn, zwiększają presję, podobnie jak normy określające bezpieczne systemy informatyczne. Są one niezbędne w takich obszarach, jak zdalna konserwacja. Wskazuje również, że czasami konieczne są znaczne inwestycje w celu zapewnienia bezpieczeństwa maszyn. Często jednak nie ma początkowego zwrotu z takich inwestycji.

 

Kongres Cyberbezpieczeństwa na METAV, mający na celu zwiększenie poziomu przejrzystości i wrażliwości na luki w bezpieczeństwie

Podczas VDMA i VDW Cyber Security Congress, który odbędzie się w czasie targów METAV 2020, speakerzy - np. firmy Siemens, ZF Group, Niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji, Voith, Trumpf i Deutsche Telekom - będą rozmawiać o konkretnych wyzwaniach związanych z cyberbezpieczeństwem w branży motoryzacyjnej, potencjalnych możliwościach systemów bezpieczeństwa i rozwiązaniach do zarządzania ryzykiem.


Steffen Zimmermann Head of Competence Center Industrial Security VDMA

„Naszym celem są w szczególności dyrektorzy zarządzający i menedżerowie produktów z firm przemysłowych o silnej kulturze innowacji. Są szczególnie narażeni na ryzyko i należy zająć się kwestią bezpieczeństwa na najwyższym poziomie”, podsumowuje Steffen Zimmermann. Niemniej jednak nie ma czegoś takiego jak 100-procentowe bezpieczeństwo, biorąc pod uwagę, że cel jest ciągle w ruchu, a hakerzy ciągle zmieniają swoje metody. Producenci maszyn muszą współpracować z dostawcami komponentów i operatorami w celu zwiększenia bezpieczeństwa procesów produkcyjnych. Model biznesowy Przemysłu 4.0 może działać tylko wtedy, gdy usługi cyfrowe są absolutnie bezpieczne. Wszyscy partnerzy wnoszący wkład mają w tym silny i wspólny interes.

 

Kongres Cyberbezpieczeństwa
Cyber Security Congress

 

Kiedy: środa, 11 marca 2020 r., Od 10:30 do 14:30

 

Gdzie: METAV 2020, centrum wystawowe w Düsseldorfie, Stockumer Kirchstraße 61, hala 1, sala 14

Opłata: 89,00 € plus VAT.

Rezerwacje: v.hoffmann@vdw.de

Więcej informacji: metav.de lub

https://www.metav.com/en/METAV_2020/Supporting_Programme/Cyber_Security_Congress

 

 

Źródło: VDW

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.