Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

Niezawodne gratowanie, mycie i suszenie detali w 15-sekundowym cyklu

2020-03-10

Jako odpowiedź na stale zwiększające się zapotrzebowanie na ekonomiczne gratowanie i dokładne mycie części, Ecoclean wprowadził system EcoCvelox. Jego modułowa konstrukcja pozwala na konfigurację dostosowaną do potrzeb klienta oraz późniejszą rozbudowę urządzenia, łącząc wysokociśnieniowe gratowanie, mycie i suszenie. Dzięki temu można uzyskać czas cyklu 15 sekund na paletkę. Kolejnymi opcjami wyznaczającymi standardy w systemie EcoCvelox są interfejs CAD/CAM do szybkiego i prostego programowania offline funkcji wysokociśnieniowego gratowania plus bardzo dynamiczna technologia manipulowania częściami.

 

EcoCvelox zapewnia innowacyjną kombinację procesów wysokociśnieniowego wodnego gratowania i mycia pod niskim ciśnieniem 

Niezawodne gratowanie, mycie i suszenie detali w 15-sekundowym cyklu

 


Nowa maszyna EcoCvelox łączy procesy gratowania, mycia i suszenia z bardzo dynamiczną i szybką manipulacją detalami. Pozwala to na przeprowadzenie tych procesów wydajnie w jednym urządzeniu. Foto: Ecoclean GmbH

Hydrauliczne i pneumatyczne komponenty, bloki silników, obudowy pomp i zaworów, dysze, elementy napędu, układu kierowniczego czy hamulcowego oraz inne komponenty mechatroniczne – to tylko niektóre przykłady części, które podlegają coraz bardziej surowym specyfikacjom pod kątem gratowania i czystości. Wcześniej, spełnienie obu wymagań w optymalny sposób wymagało zastosowania urządzeń różnych producentów. Teraz, dzięki innowacyjnej koncepcji EcoCvelox, Ecoclean GmbH stworzył modułowe rozwiązanie, które łączy 5-osiowe, wysokociśnieniowe gratowanie z wieloma procesami mycia i suszenia detali w wydajny i ergonomiczny sposób. Co więcej, poza elastycznością, ten nowy system wyznacza standardy w kwestii stosunku procesu do czasu cyklu, zaawansowania technicznego, wygody obsługi, łatwości serwisowania i niezawodności. 

 

Maksymalna elastyczność pozwala na optymalne dostosowanie do potrzeb użytkownika

Modułowa konstrukcja pozwala użytkownikowi indywidualnie konfigurować systemy, które łączą wysokociśnieniowe gratowanie, mycie i suszenie, rozbudowując urządzenie wraz z rosnącym zapotrzebowaniem. Połączenie z innymi maszynami tego producenta, np. myjką rozpuszczalnikową przed gratowaniem w przypadkach gdzie mamy do czynienia z dużą ilością oleju jest również możliwe. Różnorodne standardowe moduły EcoCvelox są dostosowane do detali mierzących 200 x 200 x 200 mm które dostarczane są na paletkach. Ten format pokrywa większość zastosowań w przemyśle ogólnym. 

Konfiguracja oprzyrządowania dla różnorodnych procesów również może być dostosowana do danych części. Tak więc wysokociśnieniowe gratowanie może się odbywać przy użyciu standardowego pojedynczego wrzeciona i ciśnienia do 1000 bar (lub maksymalnie 3000 bar jeśli będzie taka potrzeba). Opcjonalna wysokociśnieniowa głowica może pracować z nawet pięcioma różnymi narzędziami obsługując skomplikowane operacje gratowania. Czas zamiany narzędzia wynosi tylko 1,5 sekundy. Narzędzia do wrzeciona i wysokociśnieniowej głowicy mogą być specjalnie zaprojektowane, żeby odpowiadać danej części oraz mogą wykonane w technologii druku 3D. W procesie mycia można wybrać i połączyć mycie zalewowo-iniekcyjne, mycie natryskowe oraz selektywne płukanie. Suszenie może się odbywać za pomocą nadmuchu powietrza i/lub próżni, przy czym suszenie powietrzem może być zintegrowane również z modułem myjącym. 


Wysokociśnieniowe gratowanie może się odbywać z wykorzystaniem standardowego pojedynczego wrzeciona lub opcjonalnej ruchomej głowicy, która może pracować z nawet pięcioma różnymi narzędziami. Możliwy czas cyklu to tylko 15 sekund na paletkę. Foto: Ecoclean GmbH

Interfejs CAD/CAM do prostego programowania operacji gratowania 

Interfejs CAD/CAM który może być zintegrowany z maszyną to absolutna nowość w systemach gratowania, mimo że jest popularnym rozwiązaniem w maszynach innego typu. Pozwala na transfer danych projektowych detalu w celach zaprogramowania etapu gratowania wysokociśnieniowego. Może się to odbywać offline wczytując dane do kontrolera maszyny, co jest prostsze i szybsze niż jakakolwiek konwencjonalna metoda. Co więcej, pozwala to na ustawianie procesów gratowania dla nowych części w najkrótszym czasie i przy niskich kosztach. Do identyfikacji części może zostać wykorzystany zintegrowany system z kamerą. Rezultatem jest efektywny i ekonomiczny proces gratowania nawet w przypadku jednostkowej produkcji.  


Detale są również myte i suszone jako pojedyncze części. Do tych procesów można wykorzystać mycie zalewowo-iniekcyjne, natryskowe, selektywne płukanie jak również nadmuch powietrza i/lub suszenie próżniowe. FotoEcoclean GmbH

Czas procesu 14,5 sekundy w 15-sekundowym cyklu 

Obróbka detalu w procesie gratowania odbywa się w podstawowej wersji w jednej osi Y. Jednak dla dużych ilości i związanych z nimi dokładnych czasów cyklu, możne wyposażyć moduł w drugą oś Y. Pozwala to na jednoczesny załadunek i rozładunek podczas gratowania. Dzięki temu czas procesu wynoszący 14,5 sekundy staje się prawie równoznaczny z czasem cyklu trwającym 15 sekund. To samo można osiągnąć dla modułu mycia i suszenia przez integrację drugiej,  jednocześnie działającej komory roboczej.

Paletki są przesuwane pomiędzy indywidualnymi stacjami za pomocą zintegrowanego liniowego systemu napędowego, który charakteryzuje się dynamiczną pracą i bezawaryjnym silnikiem. Dostarcza części z jednej stacji do następnej z prędkością 4 do 5 metrów na sekundę, przyczyniając się jeszcze bardziej do wydajności pracy tego systemu. Proces załadunku może być zautomatyzowany poprzez specjalny portal lub robota. 

Co najmniej o 50 procent dłuższa żywotność narzędzi

Z powodów specyficznych dla danego procesu, wszystkie narzędzia używane do gratowania podlegają zużyciu, co z kolei skutkuje spadkiem ciśnienia. Oznacza to, że narzędzia należy wymieniać po określonej liczbie godzin pracy. W nowej EcoCvelox opatentowane oprogramowanie i wysokociśnieniowa pompa z przetwornicą częstotliwości zapewniają, że ciśnienie procesu jest dostosowane do tego zjawiska. To inteligentne rozwiązanie, zapewniając ciągłe dostosowanie poziomu ciśnienia, wydłuża żywotność narzędzi o co najmniej 50 procent i dzięki temu zwiększa dostępność całej jednostki.  

Do szybkiej i wydajnej wymiany narzędzia, moduł gratujący posiada boczne drzwi serwisowe. Zapewniają one łatwy dostęp do lancy wrzeciona  oraz wysokociśnieniowych narzędzi zamontowanych na głowicy obrotowej. 


Na 19-calowym, płaskim ekranie (HMI), wszystkie moduły systemu są zaprezentowane osobno i czytelnie jako kompletny wykres, podobnie jak na ekranie smartfona. Foto: Ecoclean GmbH

Inteligentne rozwiązanie dla prostej i efektywnej obsługi 

Kolejną cechą przyczyniającą się do wysokiej niezawodności procesu i dostępności jest nowy, intuicyjny system wspierający operatora. Na 19-calowym płaskim ekranie (HMI), zaprezentowane są wszystkie moduły systemu w czytelny sposób, podobnie jak na ekranie smartfona. Jeśli wystąpi jakiś problem, objawia się on zmianą koloru danego modułu, np. na żółto lub czerwono. Dzięki temu, że dokumentacja cyfrowa jest zintegrowana z HMI, wystarczy dotknąć grafiki odpowiedniego modułu na ekranie dotykowym, żeby zobaczyć wykresy technologii procesu, przepływu czy schemat elektryczny, w którym pokazane są wszystkie zainstalowane elementy elektryczne, z „uszkodzonym” komponentem (np. pompą) podświetlonym innym kolorem. Szczegółowy widok tego elementu można przywołać jednym dotknięciem palca. Funkcje takie jak aktywowanie lub dezaktywowanie tego komponentu nie tylko wspomagają szybkie i intuicyjne znajdywanie źródeł problemów, ale dostarczają też jasnych rozwiązań. Co więcej, lista części zamiennych i zużywalnych w dokumentacji cyfrowej pomoże w zamawianiu części. 

Dzięki wysokiej elastyczności w kwestii konfiguracji urządzenia i procesu,  EcoCvelox jest wydajnym, kompleksowym rozwiązaniem dla wszystkich potrzeb związanych z gratowaniem, myciem i suszeniem detali. W celu uniknięcia usuwania zużytego powietrza, system może być opcjonalnie wyposażony w wydajny energetycznie system recyrkulacji powietrza. 

SBS Ecoclean Group projektuje, produkuje i sprzedaje innowacyjne maszyny, systemy i usługi dla zastosowań mycia przemysłowego i obróbki powierzchniowej. Jej rozwiązania pomagają firmom na całym świecie w prowadzeniu wydajnej i niezawodnej produkcji oraz osiągnięciu wysokich standardów jakościowych. Głównymi klientami są firmy z branży samochodowej i jej dostawcy, a poza tym gałęzie przemysłu obejmujące od producentów sprzętu medycznego, mikrotechnologii i urządzeń precyzyjnych, przez branżę mechaniczną i optyczną, aż po energetykę i lotnictwo. Sukces firmy Ecoclean opiera się na innowacji, najnowszej technologii, bliskiej współpracy z klientem, różnorodności i szacunku. Grupa zatrudnia ok. 900 pracowników w 12 zakładach w dziewięciu krajach na świecie.

 

Źródło: Ecoclean GmbH / SCHULZ. PRESSE. TEXT

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.