Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

umati - globalny język produkcji

2020-04-03

VDMA i VDW łączą siły, aby promować stosowanie i rozpowszechnianie standardów OPC UA w całym sektorze inżynierii mechanicznej pod marką umati.
„Marketing międzybranżowy i marketing obejmujący wiele technologii zrobi znaczący krok naprzód w kierunku klienta” - powiedział dr Wilfried Schäfer, dyrektor wykonawczy VDW (Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Maszyn), wyjaśniając strategię na wspólnej konferencji w Frankfurcie nad Menem.

 

umati - globalny język produkcji

Sektor mechaniczny i inżynierii napędzający przemysł w kierunku Industry 4.0

„Firmy produkcyjne dysponują nie tylko obrabiarkami, ale także własnym indywidualnym zestawem maszyn, urządzeń, robotów i systemów. Jeśli wszystkie te technologie mogą istnieć we wspólnym ekosystemie, który idealnie nadaje się do produkcji rozwiązań typu plug-and-play, użytkownik końcowy zaoszczędzi dużo czasu i pieniędzy - kontynuował Schäfer. Hartmut Rauen, zastępca dyrektora wykonawczego VDMA (Niemiecka Federacja Inżynieryjna), dodał: „Ponad 30 specjalistycznych grup w ponad 17 stowarzyszeniach pracuje nad interfejsami specyficznymi dla technologii „Companion Specifications”. Wysoki poziom współpracy stanowi podstawę - otwarta interoperacyjność między maszynami i systemami oprogramowania, od hali produkcyjnej po chmurę. Tylko VDMA jest w stanie zjednoczyć niezbędne siły integracyjne z szerokiego zakresu domen produkcyjnych.” 

Specyfikacja towarzysząca OPC UA dla maszyn, która zostanie opublikowana w 2020 r

Sektor inżynierii mechanicznej i zakładowej przyjął OPC UA jako standard wymiany danych od wczesnego etapu. Wynika to z faktu, że OPC UA zapewnia jednolite ramy dla interoperacyjności maszyn i systemów. Dzięki oddolnemu przyjęciu stało się jasne, jak ważne jest posiadanie jednolitych definicji podstawowych elementów dla dużej części różnorodnej gamy produktów w inżynierii mechanicznej i zakładowej. Najprostszym przykładem jest identyfikacja maszyny, w tym takie cechy, jak producent, numer seryjny, rok produkcji i typ maszyny.

Tutaj różne działy VDMA - takie jak Inżynieria Napędu Elektrycznego, Maszyny do Tworzyw Sztucznych i Gumy, Wizja Maszyn, Metalurgia, Robotyka i Obrabiarki - opracowują obecnie Podstawową specyfikację towarzyszącą OPC UA dla maszyn. „Pierwsza wersja ma zostać opublikowana w tym roku”, ogłosił Hartmut Rauen.


Hartmut Rauen, Deputy Executive Director of the VDMA (German Engineering Federation) 

umati skierowane do klientów końcowych

Przemysł obrabiarek również był na czele tego procesu. Inicjatywa opracowania otwartego, znormalizowanego interfejsu została zaprezentowana w 2017 r. Również tutaj podjęto decyzję na korzyść OPC UA jako technologii bazowej. Zaledwie dwa lata później grupa 70 partnerów z dziesięciu krajów zademonstrowała na targach EMO w Hanowerze, że możliwe jest podłączenie 110 maszyn do 28 usług oprogramowania dystrybuowanych na terenie wystawy w systemie, który funkcjonuje we wszystkich celach i  na zasadzie „plug and play”. Ponadto VDW wprowadziło w 2018 roku umati - uniwersalny interfejs obrabiarki, markę skierowaną przede wszystkim do klientów na całym świecie.

W międzyczasie VDMA i jej organizacje partnerskie opracowały wiele innych specyfikacji OPC UA Companion. Aby nadać tym specyfikacjom lepszą widoczność i zwiększyć ich poziomy użytkowania, umati jest teraz rozszerzane, aby objąć cały przemysł mechaniczny i inżynierię jako społeczność do użytku i marketingu specyfikacji OPC UA Companion.

Nowa nazwa umati - uniwersalny interfejs technologii maszynowej stanowi obietnicę wydajności interoperacyjnej produkcji. umati to marka dla społeczności, która zjednoczyła się, aby propagować standardy OPC UA w sektorze inżynierii mechanicznej. Zapewnia ramy dla wspólnego marketingu, public relations, demonstracji przypadków użycia i komunikacji z klientem końcowym. Opiera się na standaryzacji interfejsu OPC UA w różnych gałęziach inżynierii mechanicznej i zakładowej. „Dlatego w przyszłości zawsze będziemy odnosić się do najnowszej wersji specyfikacji OPC UA Companion for Machine Tools”, wyjaśnia Wilfried Schäfer z VDW.


Dr. Wilfried Schäfer, Executive Director of the VDW (German Machine Tool Builders' Association) 

Kolejne kroki obejmują optymalizację odpowiednich specyfikacji towarzyszących, rozpowszechnianie odpowiednich standardów oraz wystawianie witryn na targach. Witryny umati podkreślają praktyczne zastosowanie różnych standardów OPC UA w różnych branżach, mające na celu wykazanie przydatności standardów OPC UA do codziennego użytku w produkcji dla różnych grup klientów.

„Oczekujemy, że pierwsze konkretne produkty oparte na specyfikacji OPC UA dla obrabiarek zapewniające łączność z klientami dostępne będą w drugiej połowie tego roku”, powiedział Schäfer. „Dla naszych partnerów tym ważniejsze jest zatem, aby rozwój społeczności umati przestrzegał również tej mapy drogowej, zapewniając wyraźną widoczność i podnosząc poziom świadomości” - kontynuował.

„VDW i VDMA postanowiły wspólnie zająć się tym w przyszłości. Kierownicy produkcji na całym świecie muszą być w stanie liczyć na to, że maszyny dowolnego producenta będą mogły mówić tym samym językiem, dzięki czemu  umati łącząc świat maszyn stanie się rzeczywistością" - podsumował Rauen.

 

Źródło: VDW
 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.