Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Informacje prasowe

 

Wysokowydajna obróbka skrawaniem odkuwek stalowych

2020-07-14

Odkuwki stalowe często znajdują zastosowanie tam, gdzie muszą zostać spełnione wysokie wymagania dotyczące wytrzymałości i niezawodności, na przykład jako ucha dyszli maszyn rolniczych. Do ich wytwarzania stosuje się stale do ulepszania cieplnego, ponieważ materiały te charakteryzuje doskonała wytrzymałość i ciągliwość. Oznacza to jednak również, że podczas obróbki skrawaniem tych materiałów konieczne jest stosowanie dużych sił.

 

Zwiększenie wartości dodanej dzięki obróbce wykańczającej 

Wysokowydajna obróbka skrawaniem odkuwek stalowych 

 

Mają one również tendencję do tworzenia długich, trudnych do odprowadzania wiórów. Odpowiednio wysokie są zatem wymagania stawiane obrabiarkom do wysokowydajnej obróbki takich elementów. Firma Ferdinand Bernhofer GmbH obróbkę swoich elementów wykonuje na frezarce dwuwrzecionowej firmy Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW). Raport z doświadczeń.


inż. Ferdinand Bernhofer Jun. (po lewej) i Christian Stempfer (po prawej) przed centrum obróbczym BA 722, które zostało zakupione do obróbki uch dyszla maszyn rolniczych i budowlanych. Źródło: SW GmbH

„Nasze średniej wielkości przedsiębiorstwo, zarządzane przez właściciela, specjalizuje się w kuciu matrycowym wysokiej jakości elementów stalowych w zakresie wagowym od 2,5 do 20 kg”, wyjaśnia inż. Ferdinand Bernhofer, właściciel i dyrektor zarządzający ds. technicznych firmy Ferdinand Bernhofer Ges. m.b.H. w Höhnhart (Austria). Wytwarzane są głównie krótkie i średnie serie o wielkości partii od 500 do 50 000 sztuk/rok. Na życzenie klienta elementy są mu dostarczane w stanie gotowym do użycia. Odbiorcami są producenci pojazdów takich jak samochody ciężarowe i maszyny rolnicze oraz pojazdów terenowych – od maszyn budowlanych po motocykle terenowe, czyli z sektora ogólnej inżynierii mechanicznej, a także producenci układów hydraulicznych. Kucie jest wyjątkowo ekonomicznym procesem produkcyjnym, w którym materiał jest wykorzystywany bez strat, czyli w sposób zrównoważony. We współpracy z klientami firma Bernhofer opiera się na swoich kompetencjach w zakresie technologii kucia, aby na życzenie móc wspierać użytkowników w zorientowanej na proces optymalizacji projektowania elementów. 


Klienci firmy Bernhofer GmbH coraz częściej oczekują kompletnych pakietów usług od jednego dostawcy, dlatego też stale rozszerza ona paletę usług o obróbkę odkuwek do stanu gotowego do montażu. Źródło: Klaus Vollrath

Obróbka wykańczająca z korzyścią dla klientów

„W kwestii dostaw odbiorcy coraz częściej oczekują kompletnych pakietów usług od jednego dostawcy”, dodaje F. Bernhofer. Aby móc skoncentrować się na własnych kompetencjach głównych, zamiast wielu indywidualnych usługodawców chcą oni współpracować z jednym partnerem, oferującym cały łańcuch produkcyjny aż do dostawy gotowych do montażu elementów lub podzespołów z jednego źródła, – oraz przejmującym całą odpowiedzialność za ten proces. W związku z tym firma Bernhofer już przed laty zaczęła ambitnie rozszerzać paletę swoich usług. Przede wszystkim standardową usługą ma stać się obróbka elementów do stanu gotowego do montażu. W przyszłości ta dotychczas częściowo podzlecana usługa będzie w coraz większym stopniu realizowana we własnym zakresie w zakładzie. Dlatego też firma Bernhofer rozpoczęła poszukiwania producenta odpowiednich obrabiarek. Urządzenia te powinny być przede wszystkim wystarczająco wytrzymałe i wydajne, aby poradzić sobie z wykonywaną w systemie trójzmianowym obróbką często wysokowytrzymałych, a tym samym trudnych w obróbce skrawaniem odkuwek. Elementy przeznaczone do obróbki pogrupowano w taki sposób, aby przestawienie lub przezbrojenie urządzeń mogło zostać przeprowadzone możliwie szybko i sprawnie. Dodatkowym kryterium była tu możliwie jak najdalej idąca automatyzacja umożliwiająca pracę w trybie 24/7, która jednocześnie oszczędzałaby zasoby. 


Trendy rynkowe zmierzają w kierunku odkuwek po obróbce wykańczającej  Źródło: SW GmbH

Rozpoczęcie obróbki elementów ram motocyklowych

„Pierwszym projektem była obróbka mechaniczna grupy elementów składającej się z sześciu wariantów, wykonanych ze stali do ulepszania cieplnego, przeznaczonych do ram motocykli”, zdradza Christian Stempfer, regionalny kierownik sprzedaży Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH na terenie Austrii. Celem była w pełni automatyczna obróbka oraz możliwość zmiany asortymentu bez konieczności przezbrajania urządzenia. Wybór padł na centrum obróbcze SW BA 322 z dwoma równolegle pracującymi wrzecionami w układzie poziomym. Klient był tak zadowolony z urządzenia, że jeszcze przed upływem roku dostawy firma SW została wyróżniona nagrodą Supplier Award 2016 spółki Ferdinand Bernhofer. 


W umieszczaniu uch dyszli na urządzeniu mocującym pomocna jest grawitacja. Mocowanie odbywa się za pomocą dźwigni hydraulicznych. Źródło: Klaus Vollrath

Urządzenie firmy SW optymalnie przystosowane do ciężkiej obróbki skrawaniem stalowych uch dyszli

„Zaufanie zbudowane na tej podstawie skłoniło nas do ponownego wyboru SW podczas realizacji kolejnego projektu”, mówi F. Bernhofer. Jego przedmiotem były dość masywne ucha dyszli wykonane ze stali jakościowej 42CrMo4 w różnych wariantach. Zadanie utrudniała konieczność wykonania stosunkowo dużej liczby otworów i pasowań, z kolei podczas wiercenia otworów konieczne było użycie środka chłodząco-smarującego. 


Rzut oka na nieobrobione ucha dyszli potwierdza, że trzeba usunąć jeszcze sporo materiału. Źródło: SW GmbH

Konstrukcja zakupionej w tym celu frezarki BA 722 jest zasadniczo podobna do już wykorzystywanej BA 322.  Większe, również dwuwrzecionowe centrum obróbcze było niezbędne przede wszystkim ze względu na fakt, że obróbce poddawano znacznie większe ilości materiału niż miało to miejsce w przypadku części do motocykli. W przypadku uch dyszli, których waga w zależności od wariantu dochodzi do 18 kg, podczas obróbki trzeba usunąć do 3 kg materiału na sztukę. Chociaż obmiary wynoszą od 5 do 15 mm, to dla „konia pociągowego” BA 722 nie jest to żaden problem. Dzięki dwóm wrzecionom nawet w przypadku tego trudnego w obróbce materiału może sfrezować do 2 ton wiórów na godzinę pracy. Niemniej jednak urządzenie można wykorzystywać zarówno do prac z użyciem siły, jak i toczenia precyzyjnego, np. podczas toczenia interpolacyjnego półkul do sprzęgieł. 


Obszar roboczy BA 722 z czterema zamocowanymi uchami dyszla. Po prawej oba wrzeciona. Źródło: SW GmbH

Wysoka jakość usług i wsparcia – lepsza niż wzorowa

„Wsparcie ze strony firmy SW było lepsze niż wzorowe”, wspomina F. Bernhofer. Podczas krytycznego, początkowego etapu projektu to przede wszystkim C. Stempfer niestrudzenie uczestniczył w „leczeniu chorób wieku dziecięcego” i optymalizacji procesów, zdarzało się, że i poza standardowymi godzinami pracy. Również obsługa techniczna realizowana przez stacjonujących na miejscu w Austrii techników SW i zaopatrzenie przez nich w części zamienne nie pozostawiały nic do życzenia. Ponadto realizowano również wsparcie zdalne i doradztwo online. Ogólnie rzecz ujmując, wsparcie i obsługa były nie tylko dobre, ale i przebiegały bez komplikacji. Pierwsze dostarczone urządzenie okazało się być tak udane, że drugie zostało zamówione wkrótce, ponieważ wzrosła liczba zamówień u klienta. Wydajność urządzeń jest bardzo wysoka pomimo sporego obciążenia. „Jestem tak zadowolony z BA 722, że zainicjowaliśmy już rozmowy na temat kontynuacji automatyzacji w nadchodzącym roku”, podsumowuje F. Bernhofer.


Długie „pukle” w pojemniku na wióry potwierdzają, że materiał nie jest łatwy w obróbce. Źródło: Klaus Vollrath

Centra obróbcze serii BA 722

Frezarskie centra obróbcze serii BA 7 są budowane w wersjach z jednym, dwoma, trzema lub czterema równolegle pracującymi wrzecionami. Zaprojektowano je tak, aby spełniały wysokie wymagania stawiane podczas wysokowydajnej obróbki elementów z żeliwa, staliwa lub stali oraz były odpowiednio wytrzymałe i trwałe. Dotyczy to w szczególności wrzecion i stołów obrotowych, które dzięki wysokim wartościom przyspieszeń i prędkości przesuwu osiągają krótkie czasy wiór-do-wióra, a w związku z tym wysoką wydajność. Dzięki równoczesnemu obniżeniu ruchomej masy zespołu trzyosiowego o 2000 kg są one jednak bardziej energooszczędne od swoich poprzedników. Z punktu widzenia użytkownika należy podkreślić łatwość załadunku i rozładunku poprzez pionowe umieszczenie zmieniacza palet na zespołach obrotowo-skrętnych, jak również optymalne odprowadzanie wiórów dzięki obróbce wykonywanej w pozycji poziomej. 


Widok ogólny nowego centrum obróbczego BA 722. Źródło: Klaus Vollrath

Dostosowanie się do wymagań klienta jest możliwe dzięki dwóm wariantom: jeden to wersja z wrzeciennikiem blokowym ze stałym rozstawem wrzecion 700 mm, drugi – wersja bardziej elastyczna ze zmiennym rozstawem wrzecion. W tym przypadku odległość wrzecion może być dowolnie zaprogramowana w programie CNC w przedziale od 600 do 700 mm. Pozwala to na przykład na umieszczenie elementów w odległości 300 lub 600 mm z jednej strony palety i w odległości 350 lub 700 mm z drugiej strony, lub też z pośrednią wartością odległości. Dzięki temu BA 7 idealnie nadaje się do produkcji średnio- i wielkoseryjnej wielkoformatowych, skomplikowanych elementów z żeliwa, staliwa lub stali.

 

Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW) z siedzibą w Schramberg-Waldmössingen w Niemczech jest międzynarodowym dostawcą rozwiązań dla zaawansowanych systemów obróbki metali dostosowanych do konkretnych detali. Jedną z jego głównych kompetencji są wysokowydajne wielowrzecionowe centra obróbkowe, z ponad 3000 zainstalowanymi u klientów na całym świecie w wielu różnych sektorach przemysłu. Aby móc zaoferować odpowiednie rozwiązanie dla każdego zastosowania, firma stale rozwija nowe możliwości obróbki i optymalizuje istniejące techniki we własnym centrum technologicznym. SW oferuje również kompleksową ofertę konsultacji i usług. Grupa SW, zatrudniająca obecnie około 1000 pracowników na całym świecie, odnotowała sprzedaż w wysokości 400 milionów euro w 2018 roku.

 

 

 

Źródło: SW GmbH / ABOPR

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.