Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Informacje prasowe

 

Dziesięciokrotne zwiększenie okresu sprawności i większe bezpieczeństwo procesu

2021-03-30

W ramach procesu ciągłej optymalizacji procesów, firma voestalpine Rotec GmbH zastąpiła, jako światowy producent w produkcji rur precyzyjnych, obróbkę ręczną krawędzi narzędzi zautomatyzowanym systemem polerowania planetarnego Rösler R 4/700 SF. Dzięki procesowi polerowania planetarnego jednego elementu na sucho, trwałość użytkową można co najmniej podwoić. W przypadku niektórych narzędzi okres funkcjonalności można nawet zwiększyć dziesięciokrotnie. Z tego względu czas zwrotu z inwestycji (ROI) obejmuje okres znacznie poniżej dwóch lat.

 

Zaokrąglanie komponentów oprzyrządowania w drodze zastosowania technologii polerowania planetarnego

Dziesięciokrotne zwiększenie okresu sprawności i większe bezpieczeństwo procesu 


Kompaktowa, uniwersalna polerka planetarna R 4/700 SF wyposażona jest w karuzelę z czterema trzpieniami obrotowymi, Każdy trzpień mieści trzy elementy obrabiane. Osobne napędy rotacyjne karuzeli i trzpieni umożliwiają indywidualną, całkowicie niezależną regulację ich prędkości obrotowych. W celu ergonomicznego, prostego i szybkiego załadunku trzpieni, karuzelę można przemieścić do stanowiska załadunku/rozładunku za naciśnięciem przycisku. 
Foto: Rösler Oberflächentechnik GmbH

 

Posiadająca jedenaście zakładów produkcyjnych w Europie, Ameryce Północnej i Azji firma voestalpine Rotec jest globalną spółką specjalizującą się w produkcji, uszlachetnianiu i zbycie precyzyjnych rur stalowych. Ponieważ firma należy do działającej na płaszczyźnie międzynarodowej korporacji z branży stalowej i technologicznej voestalpine, klienci mają bezpośredni dostęp do wszechstronnego know-how, poczynając płynnej stali do kompletnych rur.  Rozwój innowacyjnych produktów i technologii produkcyjnych odbywa się w czterech oddziałach. W ramach struktury korporacyjnej, voestalpine Rotec, z siedzibą w austriackim Krieglach, należy do oddziału formowania metali. W tej placówce firma wytwarza głównie rury naprężające dla branży motoryzacyjnej. Kompleksowe wyposażenie produkcyjne do wytwarzania elementów rur jest również projektowane i produkowane w tym samym miejscu.  

Hannes Winkler, zastępca dyrektora zakładu voelstalpine Rotec odpowiedzialny za optymalizację procesu, wyjaśnia: „Aby mieć możliwość wytwarzania produktów po konkurencyjnych kosztach w skali międzynarodowej, nasza firma stosuje proces ciągłego doskonalenia.”

Redukcja kosztów poprzez zwiększenie trwałości użytkowej oprzyrządowania

Jeszcze zanim zużycie stanie się widoczne, narzędzia takie jak trzpienie i matryce należy wymieniać, z uwagi na mikropęknięcia na krawędziach. Niejednokrotnie krawędzie obrabiano w takim przypadku ręcznie. Jednak rzadko pozwalało to na wydłużenie trwałości użytkowej narzędzi. Przy około 50 milionach komponentów wytwarzanych rocznie, oprzyrządowanie stanowiło istotny czynnik kosztowy. Dlatego nie dziwi fakt, iż specjalista ds. optymalizacji procesów poszukiwał zautomatyzowanego, powtarzalnego procesu zaokrąglania krawędzi w celu przedłużenia trwałości użytkowej oprzyrządowania. 

Efektywna kosztowo obróbka na sucho za pomocą polerki planetarnej

Zaokrąglanie krawędzi narzędzi to idealne zastosowania technologii polerowania planetarnego. Ten wyjątkowy system masowego wykańczania umożliwia precyzyjne, ukierunkowane wykańczanie powierzchni złożonych elementów obrabianych o wysokiej wartości. Precyzyjnie określone parametry procesu gwarantują całkowicie powtarzalne rezultaty wykańczania. ”Wcześniej pracowałem u dostawcy części dla sportów motorowych, dzięki czemu wiedziałem, iż Rösler Oberflächentechnik buduje takie wyposażenie. Dlatego najpierw skontaktowałem się z Rösler.  Oczywiście kontaktowaliśmy się też z innymi dostawcami urządzeń do wykańczania masowego, z prośbą o wykonanie dla nas obróbki próbnej" - kontynuuje Hannes Winkler. Ostatecznie klient wybrał system R 4/700 SF, gdyż Rösler był jedynym dostawcą zdolnym do zaoferowania procesu wykańczania na sucho dla narzędzi. Hannes Winkler dodaje: “Rozwiązanie na sucho wyeliminowało system oczyszczania wody technologicznej, niezbędny przy rozwiązaniach obróbki na mokro. Nie tylko zmniejszyło to wydatki inwestycyjne, ale zapewniło też niższe koszty eksploatacji.  Oczywiście ważną rolę w naszej decyzji odegrała też jakość i długa trwałość użytkowa, oraz wysoka dostępność wyposażenia firmy Rösler.”  


Misę obróbczą polerki planetarnej typu plug-and-play można łatwo wymienić za pomocą wózka widłowego. Umożliwia to szybkie przełączanie pomiędzy różnymi zastosowaniami bez konieczności wymiany czynnika do obróbki.  
Foto: Rösler Oberflächentechnik GmbH

Zautomatyzowane wykańczanie idealnie dostosowane do różnych narzędzi

Sercem kompaktowej polerki planetarnej typu plug and play jest karuzela wyposażona w cztery trzpienie obrotowe, na każdym z których można zamontować trzy elementy obrabiane. Karuzela i trzpienie obrotowe wyposażone są w osobne silniki napędowe, co umożliwia ustawienie całkowicie różnych prędkości obrotowych dla karuzeli i trzpieni.  Misa technologiczna wypełniona jest przez czynniki obróbkowe, w tym przypadku kruszone skorupy orzechów oraz tlenek glinu. Silnik wibracyjny zamontowany pod misą zapewnia optymalne mieszanie czynnika obróbkowego. W razie potrzeby misę można szybko wymienić za pomocą wózka widłowego.   

W ramach procesu wykańczane narzędzia ręcznie mocuje się do specjalnie zaprojektowanych uchwytów, które z kolei przyłącza się do trzpieni obrotowych wyposażonych w szybkozłącza. W celu ułatwienia tej operacji, operator przemieszcza wrzeciona do stanowiska załadunku/rozładunku poprzez naciśnięcie przycisku. Umożliwia to szybki, ergonomiczny i prosty załadunek/rozładunek elementów obrabianych. 

Po uruchomieniu odpowiedniego programu, zapisanego w programowalnym układzie sterowania, karuzela z trzpieniami jest obniżana tak, aby trzpienie zanurzyły się w czynniku obróbkowym. Karuzela i trzpienie obracają się w prawo i w lewo, z zadanymi prędkościami obrotowymi. W środowym punkcie cyklu obróbkowego – zależnie od wykańczanych narzędzi, całkowity czas wykańczania różni się w zakresie od 15 do 45 minut – kierunek obrotu zazwyczaj się zmienia. Gwarantuje to równe zaokrąglenie krawędzi narzędzia ze wszystkich stron. 

Stale rosnąca gama elementów obrabianych skraca czas amortyzacji

Początkowo planowano zastosowanie polerki planetarnej do pięciu często stosowanych typów narzędzi. Hannes Winkler wyjaśnia: "Nowy mechaniczny system polerowania planetarnego dał tak dobre rezultaty, że trwałość użytkową tych komponentów można było praktycznie podwoić. A w niektórych przypadkach wzrosła ona nawet dziesięciokrotnie. Od chwili przyjęcia polerki planetarnej do eksploatacji około sześciu miesięcy temu, powiększyliśmy zakres wykańczanych mechanicznie elementów do około 20 różnych typów narzędzi. Pomogło to zredukować okres amortyzacji znacznie poniżej dwóch lat. Dzięki ciągłemu dodawaniu kolejnych elementów, czas amortyzacji skróci się jeszcze bardziej". Dzięki temu pozytywnemu doświadczenia grupa voelstapine wyznaczyła firmę Rösler na wyłącznego dostawcę tego konkretnego sposobu wykańczania.  

Oprócz mechanicznego zaokrąglania krawędzi dodatkowych typów narzędzi, specjalista ds. optymalizacji procesu rozważa też zastosowanie polerskie. Hannes Winkler podsumowuje: “W tej chwili przeprowadzamy próby obróbcze. Jeśli rezultaty spełnią nasze oczekiwania, zakupimy drugą instalację obróbczą wraz z niezbędnym czynnikiem do obróbki. Kluczową zaletą polerki planetarnej firmy Rösler jest możliwość łatwej wymiany mis obróbkowych, dzięki czemu możemy szybko przełączać się między różnymi zastosowaniami.” 

Rösler Oberflächentechnik GmbH
Od ponad 80 lat prywatna firma Rösler Oberflächentechnik GmbH jest aktywnie zaangażowana w dziedzinie przygotowania i wykańczania powierzchni. Jako światowy lider na globalnym rynku oferujemy obszerne portfolio urządzeń, materiałów eksploatacyjnych i usług w zakresie technologii masowej obróbki wykańczającej i śrutowania dla szerokiego spektrum różnych branż przemysłowych. Nasza oferta, około 15000 materiałów eksploatacyjnych, opracowanych w centrach testowych na całym świecie, służy naszym klientom w szczególności do rozwiązywania ich indywidualnych potrzeb w zakresie obróbki wykańczającej. Pod marką AM Solutions oferujemy liczne rozwiązania sprzętowe oraz usługi w zakresie wytwarzania przyrostowego/druku 3D. Wreszcie, co nie mniej ważne, nasz centralny ośrodek szkoleniowy „Akademia Röslera” oferuje praktyczne seminaria z zakresu masowej obróbki wykańczającej i śrutowania oraz szczupłego zarządzania i wytwarzania przyrostowego. Oprócz niemieckich zakładów produkcyjnych w Untermerzbach/Memmelsdorf i Bad Staffelstein/Hausen grupa Rösler posiada globalną sieć 15 oddziałów produkcyjnych/sprzedażowych i 150 przedstawicielstw handlowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rosler.com

 

Źródło: Rösler Oberflächentechnik GmbH

 

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.