Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Innoform 2022

Informacje prasowe

 

Czyszczenie strumieniem suchego lodu w produkcji akumulatorów

2021-09-02

Na tegorocznych targach parts2clean, acp systems AG (hala 4, stoisko B 04) zaprezentuje technologię czyszczenia suchym lodem quattroClean, suche i zrównoważone rozwiązanie do różnych zadań związanych z produkcją akumulatorów litowo-jonowych i ogniw paliwowych. Proces ten można łatwo zintegrować ze zautomatyzowanymi środowiskami produkcyjnymi i jest już wykorzystywany w różnych zastosowaniach seryjnych, na przykład do czyszczenia powierzchni łączonych przed kontaktem z ogniwami akumulatora.

 

Systemy acp na targach parts2clean 2021 

Czyszczenie strumieniem suchego lodu w produkcji akumulatorów

Niezależnie od tego, czy jest to pojazd z napędem elektrycznym, czy stacjonarne urządzenie magazynujące energię, akumulatory litowo-jonowe stanowią znaczną część wartości dodanej. Ich produkcja przyniosła szereg nowych i zmodyfikowanych zadań związanych z czyszczeniem części.

 
Aby zapewnić wysoką gęstość energii i bezpieczną eksploatację akumulatora, czyste punkty styku są niezbędne dla połączenia elektrycznego między ogniwami akumulatora a ogranicznikiem, w tym przypadku z ołowianą ramą. Foto: Shutterstock/Sergii Chernov

CO2 – suchy lłd, efektywny i neutralny dla klimatu

W tym celu na tegorocznych targach parts2clean, acp systems AG zaprezentuje swoją technologię odśnieżania quattroClean, suche, skuteczne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie do czyszczenia, które można łatwo zintegrować z zautomatyzowanymi zakładami produkcji akumulatorów i ogniw paliwowych. Technologia umożliwia usuwanie nie tylko zanieczyszczeń cząsteczkowych aż do zakresu submikrometrowego, ale także błonowo-chemicznych z części lub całych powierzchni w niezawodny i powtarzalny sposób. Czynnikiem czyszczącym jest ciekły, nie powodujący korozji dwutlenek węgla, który wytwarzany jako produkt uboczny procesów chemicznych oraz wytwarzania energii z biomasy, a zatem neutralny dla klimatu.

Proces ten jest już wykorzystywany w różnych zastosowaniach do masowej produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Należą do nich czyszczenie powierzchni stykowych ogniw baterii – pryzmatycznych, cylindrycznych (okrągłych) lub woreczkowych – a także ramek ołowianych czy powierzchni łączących płytek drukowanych. Ponieważ nawet minimalne zanieczyszczenie na łączonych powierzchniach może skutkować nieodpowiednim kontaktem, ważne jest, aby usunąć zanieczyszczenia w postaci cząstek i folii w celu zapewnienia wydajności i bezpieczeństwa.

Suchy proces jest również wykorzystywany do produkcji ogniw paliwowych tlenowo-wodorowych z atmosferą wodorową. Na przykład jest wdrażany do czyszczenia bipolarnych płyt wykonanych ze stopów stali nierdzewnej po obróbce laserowej. Pozostawia to na powierzchni resztki odprysków, które pogarszają wydajność i dlatego muszą być całkowicie usunięte. Technologia czyszczenia na sucho i bez pozostałości jest również stosowana do czyszczenia zanieczyszczeń cząsteczkowych i błonowych z procesów wstępnych, takich jak wykrawanie.

Doskonałe wyniki czyszczenia uzyskiwane dzięki systemowi quattroClean są zasługą specjalnej konstrukcji odpornej na zużycie dwuskładnikowej dyszy pierścieniowej. Ciekły dwutlenek węgla przechodzi przez dyszę i rozszerza się po wyjściu, tworząc drobne kryształy CO2. Są one następnie wiązane w oddzielny płaszczowy strumień sprężonego powietrza i przyspieszane do prędkości naddźwiękowej. Odrzutowiec łatwo skupia się na określonym obszarze. Podczas uderzania w czyszczoną powierzchnię cztery skuteczne mechanizmy (termiczny, mechaniczny, rozpuszczalnikowy i sublimacyjny) gwarantują niezawodne usuwanie zanieczyszczeń. Są one zdmuchiwane z powierzchni przez siłę aerodynamiczną sprężonego powietrza i wyrzucane z modułu czyszczącego przez zintegrowany system ssący. Ponieważ krystaliczny dwutlenek węgla całkowicie sublimuje podczas etapu czyszczenia, obrabiane powierzchnie/części są suche i można je od razu wprowadzić do następnego etapu w łańcuchu produkcyjnym.


Dzięki współdziałaniu czterech mechanizmów czyszczących strumień quattroClean skutecznie usuwa zanieczyszczenia cząsteczkowe aż do zakresu submikrometrowego, a także zanieczyszczenia błonowe w niezawodny i powtarzalny proces. Foto: acp systems AG
 

Elastyczna integracja z procesem produkcyjnym

Skalowalność i kompaktowy rozmiar systemu czyszczenia quattroClean oznacza, że można go zintegrować niemal w dowolnym miejscu z zautomatyzowaną linią produkcyjną akumulatorów lub ogniw paliwowych. Proces jest projektowany i walidowany zgodnie z wymaganiami klienta i aplikacji poprzez testy w centrum technicznym acp. Aby zapewnić jednolite wyniki, system czujników monitoruje konsystencję strumienia w każdej dyszy. Monitorowany jest również dopływ sprężonego powietrza i CO2 do dysz oraz czas piaskowania. Zmierzone wartości są automatycznie zapisywane i mogą być przesyłane przez standardowe interfejsy do nadrzędnego systemu w celu uzyskania wszystkich danych produkcyjnych.

 

acp systems AG na parts2clean:

Hala 4, Stoisko B 04

Messe Stuttgart, od 5 do 7 października 2021.

 

www.acp-systems.com

 

Źródło: acp systems AG

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.