Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Informacje prasowe

 

Raport użytkownika Takumi: Zainwestować w dokładność

2021-09-20

Firma Peter Löffler Maschinenbau GmbH to przedsiębiorstwo idealne: produkuje narzędzia, zatrudnia dziewięciu pracowników nastawionych na produkcję jednostkową, działających zwykle pod presją czasu i zawsze coś obliczających, z zatemperowanym ołówkiem w ręku. Gdzie zatem tkwi tajemnica sukcesu? Kryje się ona w doświadczeniu i niezawodności. A także, rzecz jasna, w jakości, którą ostatnio zapewnia Takumi VC 1052.

 

3-osiowe bramowe centrum obróbkowe

Zainwestować w dokładność


Centrum obróbkowe VC 1052 firmy Takumi zostało zaprojektowane specjalnie do produkcji narzędzi i form.

Dla Petera Löfflera termin to rzecz święta: „Jeśli ustalę coś z klientem, to może on być pewien, że otrzyma to na czas”. Obrabiany przedmiot nie wychodzi od nas bez kontroli. Po prostu wszystko musi się zgadzać” – mówi Löffler, który w branży działa od kilkudziesięciu lat, a własną firmę prowadzi od ponad 25 lat. Specjalizuje się w produkcji narzędzi i form, produkuje głównie pojedyncze części. Również niewielkie serie należą do palety produktów, jakie powstają w tej firmie mieszczącej się w Eigeltingen, niedaleko Jeziora Bodeńskiego, choć zdarza się to raczej rzadko. Odbiorcami frezowanych i toczonych części są producenci narzędzi i form, przyrządów i prototypów oraz urządzeń z zakresu automatyzacji. Dla nich wszystkich najważniejsza jest jakość i terminowość. Aby je zagwarantować, Peter Löffler wyspecjalizował się w zakresie frezowania 5-osiowego i toczenia materiałów w oparciu o systemy CNC -  od aluminium, stali i stali szlachetnej po metale nieżelazne i tworzywa sztuczne. 

Sterowanie określiło kierunek rozwoju

Teraz Peter Löffler uzupełnił swój park maszynowy o 3-osiowe centrum obróbkowe firmy Takumi. „Dla mnie ważna była dokładność” – tak Löffler określa podstawową przyczynę tych zmian, by następne przejść do przedstawienia etapów rozwoju swojej firmy: „Jeden z naszych konkurentów od lat frezuje w oparciu o rozwiązania firmy HURCO i jest bardzo zadowolony. My z kolei nasze elementy precyzyjne tworzymy przy użyciu systemów sterowania Heidenhain. Nie chciałem instalować drugiego systemu sterowania, ponieważ chciałem, by każdy pracownik był w stanie pracować na każdej maszynie. Wszyscy powinni być w stanie zrobić to samo. Zapytałem więc HURCO, czy oferują maszyny z systemem sterowania Heidenhain”. W ten sposób nawiązany został kontakt z firmą HVS Werkzeugmaschinen, przedstawicielstwem handlowym i serwisowym firmy HURCO/Takumi w Ölbronn-Dürrn koło Pforzheim.


Podczas produkcji jednostkowej obowiązuje zasada wykonania danego elementu od razu w sposób idealny.

Dzięki maszynie VC 1052 firmy Takumi Peter Löffler zdecydował się w końcu na centrum obróbkowe zaprojektowane specjalnie do produkcji narzędzi i form. Centrum to, wyposażone w system sterowania „Heidenhain TNC 640”, jest przeznaczone do bardzo precyzyjnej obróbki metodą skrawania, jak wszystkie modele z serii VC. Wysoką dynamikę zapewniają nie tylko TNC 640, ale także kulkowe prowadnice liniowe i optymalnie dopasowanedo zastosowania we wszystkich osiach silniki Heidenhain. Wysokowydajne wrzeciono zapewnia prędkość do 12 000 obr./min i ma moc 14 kW. Opcjonalnie maszyna może być wyposażona w chłodzone śruby pociągowe toczne; na życzenie może być również zainstalowany stół obrotowy do produkcji z użyciem czwartej lub piątej osi.


Inne zalety Takumi to długotrwała stabilność, ale także dostęp do pulpitu maszyny i do samej maszyny podczas wkładania do niej obrabianych elementów.

Firma Maschinenbau Löffler stosuje SK 40jako uchwyt narzędziowy. „Oczywiście, większe uchwyty są bardziej stabilne” – dzieli się informacją właściciel firmy. „Jednak dzięki solidności Takumi, SK 40 jest dla nas właściwym i ekonomicznie najlepszym rozwiązaniem”. Wszystkie materiały są więc konsekwentnie frezowane przez maszynę”. Tolerancje produkcyjne rzędu jednej setnej są zachowane w sposób wręcz niezawodny. Dla Petera Löfflera szczególnie ważne są wysokość w osiZ i przesuw w osi X. „Używamy Takumi do obróbki bardzo długich elementów” – wyjaśnia. „Wszystko, co jest dłuższe niż 850 mm, trafia na maszynę. Zaletą Takumi jest jej długotrwała stabilność, ale także dostęp do pulpitu maszyny i do samej maszyny podczas wkładania do niejobrabianych elementów. Nie ma również problemów z załadunkiem przy użyciu suwnic”.


Dla Petera Löfflera termin to rzecz święta: „Stawiam na terminowość i wysoką jakość wykonania”.

Od razu idealnie

„Jesteśmy producentami pojedynczych części”, Peter Löffler wraca do opisu profilu swojej firmy. „Jeśli dany element jest wykonany niewłaściwie, nie możemy go poprawić”. Należy go wyprodukować od nowa. Obowiązuje więc zasada, że musi to być wykonane od razu idealnie. Dlatego też tak bardzo jesteśmy zadowoleni z maszyny Takumi”. Maszyna pracuje bez problemów, do tej pory ani razu nie był potrzebny serwis. „W każdej chwili zainwestowałbym ponownie w serię VC” – podsumowuje Löffler – „dziś jednak wybrałbym maszynę o jeden numer większą, model VC1200”. Przyznaje, że jest bardzo zadowolony ze swojego modelu VC 1052: „Takumi doskonale spełnia nasze wymagania. Pracuje cicho, z dużą precyzją i stanowi bardzo dobre uzupełnienie naszego parku maszynowego. Mógłbym kupić gdzie indziej maszyny takiej samej jakości, ale to byłoby za znacznie wyższą cenę”.

 

Źródło:
Raport użytkownika Takumi 
Peter Löffler Maschinenbau GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.