Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Informacje prasowe

 

Innowacyjne rozwiązanie dla wymagających zadań automatyzacji

2022-01-21

Wraz z postępem cyfrowej transformacji trend w kierunku robotyki nabiera tempa. Jednak czas i koszty związane z programowaniem różnych modeli robotów sprawiają, że wiele firm zastanawia się dwa razy nad zastosowaniem zautomatyzowanych wieloosiowych robotów. acp systems AG jest ekspertem, jeśli chodzi o wymagające zadania automatyzacji. Korzystając z innowacyjnego oprogramowania ArtiMinds RPS, ścieżki ruchu dowolnego modelu robota - dowolnego producenta - można teraz programować intuicyjnie. To nie tylko sprawia, że automatyzacja oparta na robotach jest znacznie prostsza, szybsza i wydajniejsza, ale także umożliwia realizację aplikacji, które wcześniej były niemożliwe.

 

Innowacyjne rozwiązanie dla wymagających zadań automatyzacji

Proste wdrożenie złożonych aplikacji robotów

Wraz z postępem cyfrowej transformacji trend w kierunku robotyki nabiera tempa. Jednak czas i koszty związane z programowaniem różnych modeli robotów sprawiają, że wiele firm zastanawia się dwa razy nad zastosowaniem zautomatyzowanych wieloosiowych robotów. acp systems AG jest ekspertem, jeśli chodzi o wymagające zadania automatyzacji. Korzystając z innowacyjnego oprogramowania ArtiMinds RPS, ścieżki ruchu dowolnego modelu robota - dowolnego producenta - można teraz programować intuicyjnie. To nie tylko sprawia, że automatyzacja oparta na robotach jest znacznie prostsza, szybsza i wydajniejsza, ale także umożliwia realizację aplikacji, które wcześniej były niemożliwe.


Programowanie ścieżek ruchu w sposób intuicyjny i niezależny od producenta nie tylko sprawia, że automatyzacja oparta na robotach jest łatwiejsza, szybsza i wydajniejsza. Pozwala również na realizację aplikacji, które kiedyś były niemożliwe. 

Niezależnie od tego, czy chodzi o złożone operacje czyszczenia za pomocą technologii strumienia śniegu na sucho quattroClean, nakładanie elastycznych folii i podłoży na zakrzywione powierzchnie, czy też precyzyjne szlifowanie i polerowanie powierzchni o dowolnym kształcie — to tylko niektóre z typowych zadań robotów są w stanie działać wydajnie, niezawodnie i powtarzalnie. Mimo to firmy produkcyjne o niewielkich lub średnich ilościach produktów, o szerokim lub często zmieniającym się asortymencie części lub przetwarzające złożone komponenty, są często szczególnie niechętne do wdrażania robotów. Powodem tego nie jest sprzęt — obecnie dostępna jest szeroka gama robotów po stosunkowo niskich kosztach. Utrudnieniem jest planowanie, kompilowanie i utrzymywanie programów robotów. Do tej pory wiązało się to z dużym nakładem pracy, a także z programistami uzależnionymi od producenta, co również kosztowało dużo pieniędzy. Szczególnym wyzwaniem jest programowanie złożonych sekwencji ruchu dla aplikacji opartych na czujnikach.


Od złożonych zadań czyszczenia na sucho i aplikacji elastycznych folii na zakrzywionych powierzchniach po precyzyjne szlifowanie i polerowanie powierzchni o dowolnym kształcie, oprogramowanie ArtiMinds RPS ułatwia programowanie robotów, w tym odpowiedniego sprzętu peryferyjnego, takiego jak chwytaki, kamery i czujniki siły-momentu, bez konieczności samodzielnego pisania ścieżki kodu.

Szybkie i wydajne programowanie za pomocą innowacyjnego narzędzia

Firma acp systems AG, która specjalizuje się w złożonych zadaniach automatyzacji, takich jak czyszczenie części przemysłowych i obróbka powierzchni, a także mikrodozowanie i opracowywanie inteligentnych rozwiązań manipulacyjnych, pokonała te przeszkody dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu programowemu firmy ArtiMinds Robotics. ArtiMinds Robot Programming Suite (RPS) umożliwia intuicyjne programowanie robotów wielu różnych i znanych producentów, w tym kompatybilnych urządzeń peryferyjnych, takich jak chwytaki, kamery i czujniki siły-momentu, bez konieczności pisania jednej linii kodu. W tym celu programowanie offline i online jest płynnie łączone, umożliwiając wydajne generowanie programów oraz spójne planowanie, programowanie i uruchamianie.


Możliwość włączenia danych CAD do generowania ścieżek i komponentów sensorycznych oznacza, że programy robotów można szybko i skutecznie dostosować do różnych geometrii komponentów. Foto: acp systems AG

Łatwe rozwiązywanie złożonych zadań automatyzacji

Poniższy przykład ilustruje wynikające z tego korzyści. Podczas zautomatyzowanego procesu quattroClean czyszczenia elementów o silnej strukturze z powierzchniami o dowolnym kształcie, podcięciami i zintegrowanymi rurami, robot musi być w stanie precyzyjnie pokonywać złożone krzywe i geometrie ścieżki. Stosowanie konwencjonalnych technik do programowania i dopasowywania tych sekwencji ruchu jest niezwykle trudne i czasochłonne oraz wymaga dużej wiedzy eksperckiej.

W przeciwieństwie do tego, dane części CAD można łatwo importować do środowiska symulacji 3D i programowania offline za pomocą narzędzia oprogramowania ArtiMinds RPS, które następnie automatycznie generuje niezbędne ścieżki ruchu. Sekwencja różnych procesów, tj. ruchów i etapów pracy, które robot musi wykonać podczas czyszczenia, jest generowana przez przeciąganie i upuszczanie wstępnie zaprogramowanych modułów funkcyjnych. Tryb programowania robota można następnie wykorzystać do dopasowania sekwencji do części, a tym samym przetestowania programu. W ostatnim kroku wygenerowany program jest automatycznie tłumaczony na język docelowy robota. W połączeniu z parametrami specyficznymi dla procesu i zadania, takimi jak czas wtrysku, ciśnienie i przepływ objętościowy dla dwutlenku węgla i sprężonego powietrza, a także liczba dysz wtryskowych, aplikacja może być skutecznie zautomatyzowana za pomocą robotów w stosunkowo krótkim czasie.


Programowanie offline i online jest płynnie połączone, dzięki czemu programy mogą być efektywnie generowane i konsekwentnie planowane, programowane i uruchamiane. Źródło obrazu: ArtiMinds

Podczas nakładania folii i podłoży, w tym folii dotykowych i elastycznych płytek drukowanych na zakrzywione powierzchnie, konieczne jest unikanie kieszeni powietrznych lub zanieczyszczenia cząstkami. Dodatkowo robot musi odkleić warstwę ochronną, nie uszkadzając folii znajdującej się pod spodem. Aby to zapewnić, robot ma chwytak wzorowany na ludzkiej dłoni, który trzyma folię jak rolkę i nakłada ją na powierzchnię bez zatrzymywania powietrza. To zadanie jest również jedną z aplikacji, które stawiają wysokie wymagania programowaniu robotów, jeśli chodzi o automatyzację. Do tej pory konieczne było wiele kosztownych godzin programowania, obszerne testy i regulacje, aby precyzyjnie dostosować ścieżkę ruchu do odpowiedniej powierzchni o dowolnym kształcie. Możliwość integracji danych CAD do generowania ścieżek i komponentów sensorycznych może znacznie uprościć i skrócić programowanie robotów również w tych zastosowaniach. Ponadto wszelkie niezbędne zmiany można szybko i sprawnie wprowadzić we własnym zakresie.

www.acp-systems.com

www.artiminds.com

 

 

Źródło: acp systems AG

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.