Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Informacje prasowe

 

Obniżenie kosztów, optymalizacja jakości i powtarzalności

2022-05-06

Aby zapewnić optymalną opiekę nad pacjentem, różne obszary trzpieni biodrowych muszą spełniać różne wymagania dotyczące powierzchni. Aby uzyskać gładką i wypolerowaną na wysoki połysk powierzchnię w obszarze szyjki implantów, producent części precyzyjnych zastąpił szlifowanie ręczne, a następnie elektropolerowanie, dwuetapowym zautomatyzowanym procesem obróbki wibrościernej. Urządzenie do przeciągania R 4/700 SF firmy Rösler umożliwia precyzyjną obróbkę pojedynczych części dwunastu trzpieni biodrowych jednocześnie. Poza znacznymi oszczędnościami kosztów i czasu skutkuje to poprawą i powtarzalnością jakości.

 

Obróbka częściowa trzpieni biodrowych w procesie wykańczania przy użyciu urządzeń do przeciągania 

Obniżenie kosztów, optymalizacja jakości i powtarzalności

Firma MBN Präzisionstechnik GmbH z siedzibą w Pottendorf w Dolnej Austrii od 20 lat zajmuje się obróbką mechanicznych elementów precyzyjnych i podzespołów. Koncentruje się na produkcji implantów i narzędzi chirurgicznych z tytanu i stali nierdzewnej. Firma, która posiada certyfikat zgodności z normą DIN 13485, dysponuje nie tylko najnowocześniejszym parkiem maszynowym, w tym rozwiązaniami do znakowania laserowego i technologią pomiarową 3D, ale także pomieszczeniami czystymi do powlekania i sterylnego pakowania produktów.


W przypadku obróbki trzpieni biodrowych firma MBN Präzisionstechnik zastępuje szlifowanie ręczne, a następnie elektropolerowanie, dwustopniowym, zautomatyzowanym procesem obróbki wibrościernej. Urządzenie do przeciągania R 4/700 SF firmy Rösler umożliwia precyzyjną obróbkę pojedynczych części do dwunastu trzpieni biodrowych jednocześnie. Poza znacznymi oszczędnościami kosztów i czasu skutkuje to poprawą i powtarzalnością jakości.

Wyzwanie: częściowa obróbka różnych trzpieni biodrowych Produkcja jest w jak największym stopniu zautomatyzowana i zapewnia pełną identyfikowalność od surowca do gotowego produktu. Do niedawna jednak polerowanie szyjek implantów stawu biodrowego nadal wykonywano ręcznie, stosując ręczne szlifowanie wstępne i dokładne, a następnie elektropolerowanie. Ten etap produkcji nie tylko powodował ogromne nakłady czasu, personelu i kosztów, ale także nie był optymalny pod względem powtarzalności i trwałości. Dlatego dyrektor zarządzający Thomas Müllner już od dawna szukał alternatywy w postaci zautomatyzowanego procesu. 

„Ponieważ polerować można tylko dokładnie określony obszar i konieczna jest obróbka różnych typów trzpieni o różnych rozmiarach, automatyzacja stanowiła pewne wyzwanie. Pierwsze testy i obróbkę próbną przeprowadzono u jednego z konkurentów firmy Rösler, ale nie udało się uzyskać zadowalających wyników”. 

Wykańczanie metodą przeciągania

Na polecenie jednego z klientów końcowych MBN przeprowadzono dalsze próby w austriackim oddziale firmy Rösler, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie i dysponuje centrum testowym i usługowym. Zastosowano urządzenie do przeciągania. To specjalne urządzenie do obróbki wibrościernej umożliwia bardzo precyzyjną i ukierunkowaną indywidualną obróbkę przedmiotów o skomplikowanych kształtach i wysokiej jakości. Dokładnie powtarzalne parametry procesu gwarantują powtarzalność wyników. „Rozległe know-how i doświadczenie zakładu kontraktowego w znacznym stopniu przyczyniły się do tego, że w próbach wykańczania metodą przeciągania bardzo szybko udało nam się opracować dwuetapowy proces obejmujący etapy szlifowania na mokro i polerowania na sucho, dzięki któremu osiągamy niezmiennie dobre wyniki w krótkich czasach obróbki”, wspomina Thomas Müllner. Ponadto decydującym czynnikiem był silnik wibracyjny umieszczony pod pojemnikiem roboczym, który jest techniczną zaletą urządzenia do przeciągania firmy Rösler. „Wibracje pojemnika roboczego zapewniają optymalne wymieszanie medium obróbczego i jednorodną obróbkę wszystkich istotnych obszarów trzpieni biodrowych”, dodaje dyrektor zarządzający.


Trzpienie biodrowe są mocowane do specjalnie zaprojektowanego urządzenia mocującego, które może być stosowane do różnych typów i rozmiarów trzpieni. W pierwszym etapie do szlifowania na mokro stosuje się mieszaninę materiałów ściernych wiązanych tworzywem sztucznym z odpowiednią domieszką.


Automatyczna obróbka z dwoma pojemnikami roboczymi

Firma MBN Präzisionstechnik zdecydowała się na kompaktowe urządzenie do przeciągania R 4/700 SF. Maszyna typu „plug-and-play” ma pojemnik roboczy o średnicy 700 mm i karuzelę dla czterech wrzecion roboczych z trzema mocowaniami części każde. Karuzela i wrzeciona robocze są napędzane oddzielnymi silnikami, dzięki czemu ich ruchy można regulować indywidualnie i niezależnie od siebie. Wyposażenie urządzenia obejmuje również drugi pojemnik roboczy, który można łatwo i szybko wymienić za pomocą wózka przemysłowego. 

Przed przystąpieniem do szlifowania maskuje się obszary trzpieni biodrowych, które nie będą obrabiane, a implanty są ręcznie mocowane w uchwytach przedmiotu obrabianego. „Skonstruowaliśmy w tym celu urządzenie mocujące, które możemy stosować do wszystkich typów i rozmiarów trzpieni” – zauważa Thomas Müllner. Mocowania są następnie łączone z wrzecionami roboczymi. Po uruchomieniu odpowiedniego programu obróbki, który jest zapisany w dowolnie programowalnym układzie sterowania urządzenia, wrzeciona przechodzą ruchem obrotowym do medium obróbczego. Do szlifowania na mokro stosuje się mieszaninę materiałów ściernych o różnej geometrii, wiązanych tworzywem sztucznym, z dodatkiem odpowiedniej domieszki. Karuzela i wrzeciono poruszają się w przeciwnych kierunkach z określoną prędkością. 


W drugim etapie procesu pojemnik roboczy jest po prostu wymieniany. 
Polerowanie odbywa się na sucho przy użyciu niskopylącego produktu z celulozy kukurydzianej. 

Po upływie około połowy czasu obróbki – czyli mniej niż jednej godziny – następuje zwykle zmiana kierunku obrotów. Zapewnia to równomierną obróbkę szyjek trzpieni ze wszystkich stron. Do oczyszczania cieczy z procesu szlifowania na mokro firma MBN Präzisionstechnik zainwestowała dodatkowo w półautomatyczny system cyrkulacji wody technologicznej Z 800 firmy Rösler. Recyrkulacja cieczy technologicznej chroni środowisko i znacznie obniża koszty procesu.

Polerowanie odbywa się za pomocą roślinnego środka do polerowania na sucho. W przypadku tego etapu procesu, w którym czas obróbki jest znacznie krótszy niż 20 minut, pojemnik roboczy jest po prostu wymieniany. „Z jednej strony, automatyczny proces wykańczania metodą przeciągania pozwolił nam jeszcze bardziej zwiększyć jakość i powtarzalność. Z drugiej strony, na szlifowanie i polerowanie szyjek trzpieni przeznacza się tylko około jednej trzeciej wcześniejszych kosztów. Oznacza to, że inwestycja ta zwraca się po około trzech latach” – podsumowuje Thomas Müllner.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rosler.com

 

Źródło: Rösler Oberflächentechnik GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.