Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

TOOLEX 2023

Informacje prasowe

 

Wyższa kultura pracy

2022-07-22

Duże zbiory danych oraz Przemysłowy Internet Przedmiotów (IIoT) umożliwiają pracownikom łatwiejszą i bardziej scentralizowaną kontrolę nad danymi oraz dostęp do nich. Ale czy technologie te mogą również podnieść kulturę pracy w hali produkcyjnej? Na pytanie to postanowiła odpowiedzieć firma OSI Precision.

 

Wyższa kultura pracy

W jaki sposób Przemysł 4.0 może przyczynić się do podniesienia kultury pracy w hali produkcyjnej i poprawienia rentowności

Duże zbiory danych oraz Przemysłowy Internet Przedmiotów (IIoT) umożliwiają pracownikom łatwiejszą i bardziej scentralizowaną kontrolę nad danymi oraz dostęp do nich. Ale czy technologie te mogą również podnieść kulturę pracy w hali produkcyjnej? Na pytanie to postanowiła odpowiedzieć firma OSI Precision, instalując oprogramowanie stworzone przez firmę Sandvik Coromant, czołowych specjalistów od narzędzi do obróbki, aby wspomóc wdrażanie standardu Przemysł 4.0. 

OSI Precision, producent z branży maszynowej z kanadyjskiej prowincji Quebec zajmujący się obróbką złożonych detali, od dawna współpracuje z Sandvik Coromant i wykorzystuje odporne na zużycie narzędzia tej marki w kilku tokarkach numerycznych oraz frezarce w swojej hali produkcyjnej. 

Tym razem firma OSI postanowiła nadać temu partnerstwu nowy kierunek – monitorowania obróbki. Zamiarem firmy było lepsze połączenie ze sobą dziewięciu obrabiarek numerycznych w hali produkcyjnej, ale w praktyce firma Sandvik Coromant musiała pomóc OSI w konsolidacji analizy sterowania i wydajności wszystkich obrabiarek. Należało zrobić to w sposób szybki, bezpieczny i umożliwiający wykorzystanie potencjału, jaki niesie ze sobą ewolucja firmy w stronę Przemysłu 4.0.

Obrabiarki pochodziły od różnych dostawców (DMG, Mazak, Correa i Parpas) oraz były w różnym wieku, co dodatkowo utrudniało ich połączenie. Ponadto każda z obrabiarek była droga w eksploatacji, zatem układ sterowania wybrany przez OSI miał mieć duży wpływ na rentowność produkcji.

Klient rozpoczął poszukiwanie oprogramowania na początku 2019 roku, a ostateczna umowa z Sandvik Coromant została podpisana w maju. Firma Sandvik Coromant rozpoczęła w lecie gromadzenie danych z większości obrabiarek, a wstępny projekt pilotażowy został wdrożony przed nadejściem jesieni.

„Zanim wybraliśmy Sandvik Coromant, przez kilka miesięcy analizowaliśmy wszystkie dostępne narzędzia, aby wybrać właściwego partnera do projektu” – wyjaśnia Hubert Breton, kierownik ds. wydajności operacyjnej i technologii cyfrowych w OSI Precision. 

„Stosowaliśmy maksymalnie 15 kryteriów. Układy sterowania i monitorowania musiały być uniwersalne, konfigurowalne i łatwo adaptować się do różnych typów obrabiarek. Konieczne było także zintegrowanie ich z naszymi innymi układami cyfrowymi – bazami danych itd. – oraz zastosowanie wygodnego interfejsu dla operatorów”.

Ostatecznie firma OSI zdecydowała się na stworzoną przez firmę Sandvik Coromant platformę CoroPlus® MachiningInsights, nowoczesne, oparte na chmurze rozwiązanie do monitorowania obróbki. Głównym powodem było pełne zaufania partnerstwo i wsparcie techniczne. 

„Od wielu lat współpracujemy z Sandvik Coromant na polu narzędzi skrawających” – wyjaśnia. „Od wielu lat otrzymujemy doskonałe wsparcie od firmy i od naszej osoby kontaktowej” – mówi Breton

Bijal Patel współpracował z OSI Precision nad projektem jako starszy specjalista do spraw obróbki wspomaganej cyfrowo w firmie Sandvik Coromant. „Dysponowanie danymi to pierwszy krok do uzyskania doskonałej wydajności i rentowności obrabiarek oraz możliwości samodzielnego pomiaru parametrów ich pracy” – twierdzi Patel. „Na tym etapie pojawia się oferta Sandvik Coromant”.

Dla OSI Precision decydującym argumentem były także plany dalszej rozbudowy platformy CoroPlus® MachiningInsights przez Sandvik Coromant. „Naprawdę podobało nam to, co zobaczyliśmy, w tym możliwość integracji z samymi obrabiarkami. Ten czynnik także wpłynął na naszą decyzję”. 

Projekt pilotażowy

Firma OSI Precision zgodziła się być wśród pierwszych użytkowników CoroPlus® MachiningInsights. Platforma ta nie tylko umożliwia producentom lepszy przegląd obrabiarek numerycznych i procesów obróbki, lecz także dostarcza narzędzia analityczne, dzięki którym można wyeliminować częste przyczyny przestojów i ograniczeń wydajności. 

„MachiningInsights automatyzuje procesy gromadzenia i analizy danych” – wyjaśnia Patel. „Ostateczny cel oprogramowania, czyli uzyskanie przez zakłady obróbki skrawaniem całkowitej przejrzystości w zakresie wykorzystania obrabiarek, wydawał się idealnie współgrać z cyfrową przemianą OSI Precision w kierunku Przemysłu 4.0 oraz stanowić rozwiązanie łatwe do wdrożenia przez nasz personel”. 

Zarządzane przez operatorów parametry i dane dotyczą wymian narzędzia i detalu, złamań i awarii obrabiarki. Dane dostarczone przez narzędzie do monitorowania obróbki mogą okazać się szczególnie przydatne przy próbach identyfikacji przyczyn przestojów obrabiarki. W firmie Sandvik Coromant wiedziano, jakie znaczenie ma kultura pracy w OSI Precision.

„Myślę, że wszystko sprowadza się do tego, jak ludzie traktują się nawzajem, co obejmuje także korzystanie z danych, zarządzanie danymi i ich udostępnianie oraz lepsze raportowanie – i co za tym idzie lepszą komunikację – w zakładzie” – mówi Patel.

W OSI Precision najpierw wdrożono CoroPlus® MachiningInsights w ramach projektu pilotażowego: trzech operatorów obrabiarek pracowało na sprzęcie po przeprowadzeniu szkolenia wewnętrznego nadzorowanego przez Bretona. Jednocześnie Breton objaśnił zasady i cele projektu pilotażowego. Druga część szkolenia była bardziej praktyczna i dotyczyła możliwości sterowania systemem z iPada.

 

„Wdrożenie było bardzo ważne, aby zyskać pewność, że wszyscy zaangażują się i będą dążyć do tego samego celu” – dodaje Breton. „Rzeczą istotną było, aby angażować ludzi w projekt bezpośrednio, a nie rozwijać go w izolacji”.

 

Duże możliwości personalizacji 

Przystępując do projektu pilotażowego, pracownicy OSI musieli przyzwyczaić się do korzystania z całkowicie nowego oprogramowania. Na szczęście platforma CoroPlus® MachiningInsights jest łatwa do uruchomienia i użytkowania, czemu sprzyja łatwość logowania i prosty interfejs z menu. Platformę można również łatwo personalizować, w przypadku korzystania zarówno z kanałów dostępowych dla operatorów na iPadach, jak i z pulpitów. „W OSI do personalizacji pulpitów zastosowano wszystkie informacje uznane przez nas za istotne, modyfikując wersję interfejsu dostarczoną przez Sandvik Coromant” – wyjaśnia Hubert.

Patel dodaje: „Dzięki zdalnemu dostępowi na iPadzie, operatorzy mogą nie tylko zobaczyć aktualny stan obrabiarek, lecz także dane dotyczące ich wydajności w okresie od dnia połączenia w sieci. Operatorzy mają dostęp do danych empirycznych każdej wyprodukowanej części, każdego wykorzystywanego narzędzia i każdej zmiany, a nawet dane dotyczące wpływu operatorów na obróbkę”.

Mimo to na początku projektu operatorzy OSI mieli pewne obawy – także dlatego, że dane z CoroPlus® MachiningInsights miały służyć do pomiaru wydajności i wykonywanych czynności. 

„Ważne było przekonanie ludzi, że nie jest to system nadzoru. Zamiast nadzorować, MachiningInsights stymuluje ciągłe ulepszenia i wzrost konkurencyjności, aby każdy mógł lepiej wykonywać swoją pracę, oraz wykorzystuje dane jako czynnik zachęcający do wprowadzania ulepszeń. 

„Ostrożnie podchodzimy do kwestii wewnętrznego udostępniania danych, aby każdy zdawał sobie sprawę, że ma to sprzyjać wysiłkom na rzecz ciągłych ulepszeń. Kluczowe znaczenie ma tu personalizacja raportowania” – przekonuje Breton. 

Przy wsparciu Sandvik Coromant firmie wkrótce udało się wykazać zalety nowego, cyfrowego podejścia w sensowny sposób: aby zademonstrować zalety systemu, posłużono się danymi. Wkrótce operatorzy OSI byli w pełni zaangażowani w nowy projekt.

Ponieważ firma OSI Precision musiała współpracować z różnymi dostawcami obrabiarek, pojawiło się wyzwanie: konieczność instalacji adapterów przekształcających dane z każdej z obrabiarek tak, aby były kompatybilne z platformą CoroPlus® MachiningInsights. Wszystkie sygnały i dane z obrabiarek są tłumaczone na język jednej obrabiarki, po czym przedkładane łącznie do analizy przez OPS. 

„W przypadku pierwszych adapterów przedstawiciele Sandvik Coromant byli obecni w zakładzie, co bardzo pomogło w instalacji adapterów przez producentów obrabiarek. Pojawił się także problem z kompatybilnością jednego z adapterów, ale w Sandvik Coromant szybko rozwiązano problem online, przekazując sprawę odpowiednim osobom” – mówi Hubert.

W istocie wsparcie dla projektu udzielone przez Sandvik Coromant było w 95% zdalne. Firmy OSI i Sandvik Coromant komunikowały się regularnie za pośrednictwem platform Zoom i TeamViewer, a instalacja i konfiguracja rozwiązania do monitorowania obrabiarek także odbyły się zdalnie. OSI Precision planuje wykorzystywać dane uzyskane podczas projektu pilotażowego do wprowadzania ulepszeń w przyszłości, a także rozszerzyć stosowanie systemu na pozostałych 15–20 operatorów. 

Wyższa kultura pracy

Zdaniem Huberta, projekt pilotażowy okazał się sukcesem: „Dotychczas współpracuje się nam doskonale, a system jest naprawdę łatwy w obsłudze. Udało nam się również zintegrować te dane z innym oprogramowaniem, korzystając ze stworzonego przez Sandvik Coromant interfejsu programowania aplikacji (API), dla którego otrzymaliśmy doskonałe wsparcie z Niemiec.

„System nigdy nie uległ awarii i nie było konieczne wykonywanie czynności offline. Jak dotąd system jest absolutnie niezawodny i zgodnie z oczekiwaniami nasi operatorzy korzystają z niego przez 90% czasu. Myśląc o przyszłości, firma OSI Precision przewiduje, że system potwierdzi swoją konkurencyjność i firma będzie szybko dostarczać klientom złożone podzespoły po obróbce, wykonane na zamówienie. 

„Ponadto nowa technologia zwiększyła wydajność operatorów OSI. Jesteśmy na dobrej drodze, by zmienić naszą kulturę pracy na lepsze” – kończy Hubert.

 

Źródło: Sandvik Coromant

 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.