Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
Ekspansja liderów innowacji
Na to czekaj± wszyscy zainteresowani nowymi technologiami w przemy¶le. Lista wystawców to jedno, ale ciekawo¶æ tego, co wiod±ce firmy poka¿± na swoich stoiskach, towarzyszy zwiedzaj±cym a¿ do momentu otwarcia targowych hal. W najbli¿szej edycji ITM INDUSTRY EUROPE nie zabraknie ¶wiatowych marek, za którymi pod±¿a oferta wyznaczaj±ca najwy¿sze standardy w tej bran¿y. Niektóre firmy ju¿ maj± jasno sprecyzowane plany swojej aktywno¶ci na czerwcowych targach w Poznaniu.
W tym roku na zwiedzenie ekspozycji bloku targów przemys³owych trzeba zarezerwowaæ sobie odpowiednio du¿o czasu. Tyle ile wymaga zapoznanie siê z ofert± zgromadzon± w a¿ dziesiêciu halach Miêdzynarodowych Targów Poznañskich. Najbli¿sza edycja (4-7 czerwca 2024 r.) bêdzie jeszcze bardziej interaktywna, pe³na specjalnych pokazów, pracuj±cych maszyn i robotów.
- Realizujemy w tym roku pomys³ specjalnej Strefy z nowymi technologiami z obszaru optymalizacji procesów w przemy¶le. To tutaj w otoczeniu innowacyjnego sprzêtu bêdzie mo¿na sprawdziæ jak zwiêkszyæ swoj± wydajno¶æ operacyjn±, poprawiæ jako¶æ i precyzjê poszczególnych procesów oraz oceniæ rozwi±zania z zakresu: automatyki, robotyki, pneumatyki i integracji systemów. W tej przestrzeni zwiedzaj±cy zobacz± tak¿e roboty wspó³pracuj±ce ró¿nych producentów. Takie nowoczesne rozwi±zania dla fabryk przysz³o¶ci bêd± równie¿ obecne na najwiêkszej Scenie Tech w Polsce, któr± przygotowujemy wraz z DBR77. Mówi±c o pokazach, zachêcam do zapoznania siê z ofert± prezentowan± w ramach Salonu Obróbki Powierzchni. Udzia³ potwierdzi³o ju¿ blisko czterdzie¶ci kluczowych dla tego sektora firm. Oczywi¶cie na targi ITM przyje¿d¿a siê zobaczyæ pawilony maszynowe wiêc tym bardziej nas cieszy, ¿e w tej edycji zg³osi³o siê do nich tak wielu wystawców. Ekspozycji potowarzyszy program oparty o eksperckie wyst±pienia uwzglêdniaj±ce kierunek zmian, w którym pod±¿a nowoczesny przemys³ - zapowiada Anna Lemañska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.
Ambasador targów ITM INDUSTRY EUROPE
Zbli¿aj±ca siê edycja to tak¿e szczególny moment wdro¿enia nowego projektu jakim jest Ambasador Targów ITM INDUSTRY EUROPE 2024. To niekwestionowany lider bran¿y, który poprzez swoje dzia³ania propaguje ideê targów w celu zwiêkszenia ich rozpoznawalno¶ci i popularno¶ci. Swoj± aktywno¶ci± zachêca partnerów i klientów do bli¿szego poznania tego wydarzenia. W tym roku tytu³ Ambasadora zosta³ przyznany firmom: GF Machining Solutions oraz Eagle Lasers. - Mamy nadziejê, ¿e ta nowa koncepcja zostanie ciep³o przyjêta zarówno przez wystawców jak i zwiedzaj±cych i liczymy na to, ¿e grono Ambasadorów bêdzie siê sukcesywnie poszerzaæ – dodaje Anna Lemañska-Kramer.
Eagle Lasers szykuje spektakularne pokazy
ITM Europe Industry to kolejny przystanek na trasie jednego z Ambasadorów targów - Eagle Lasers Metal Tour 2024, w trakcie której maszyny Eagle Lasers iNspire 30kW podró¿uj± po najwa¿niejszych wydarzeniach bran¿owych na ca³ym ¶wiecie, daj±c przyk³ad najnowszych osi±gniêæ technologicznych. - Nasza obecno¶æ na targach to nie tylko szansa na nawi±zywanie nowych kontaktów biznesowych, ale równie¿ okazja do podtrzymania obecnych relacji z klientami, którzy korzystaj± z naszych rozwi±zañ. Mamy mo¿liwo¶æ pochwalenia siê rozwi±zaniami w zakresie obróbki blach, a nasi klienci mog± na ¿ywo zobaczyæ innowacyjne wdro¿enia i nowo¶ci w zakresie procesów ciêcia, a tak¿e zarz±dzania nimi - komentuje Marcin Czajor, szef Sprzeda¿y na Polskê.
Go¶cie Eagle podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE bêd± mieli okazjê zapoznaæ siê z najnowszymi osi±gniêciami w dziedzinie maszyn do ciêcia laserem fiber oraz rozwi±zañ automatyzacyjnych. Przygotowana bogata gama materia³ów informacyjnych, takich jak filmy z ciêcia, animacje, literatura i próbki materia³ów, pozwoli zainteresowanym lepiej zapoznaæ siê z technologi± Eagle Lasers. Prowadzone bêd± bie¿±ce pokazy ciêcia oraz pokazy zaplanowane i rozmieszczone w blokach tematycznych, z uwzglêdnieniem grubo¶ci oraz rodzajów materia³ów. To zapewni go¶ciom targów unikaln± mo¿liwo¶æ zapoznania siê z technologiami, dok³adnie dopasowanymi do ich potrzeb. Eksperci firmy Eagle bêd± równie¿ aktywni w konferencjach towarzysz±cych ITM INDUSTRY EUROPE, co bêdzie dodatkow± okazj± dla uczestników do uzyskania eksperckiej wiedzy i wymiany do¶wiadczeñ z najlepszymi w bran¿y.
Obróbka na ¿ywo na stoisku GF Machining Solutions
- Z rado¶ci± przyjmujemy presti¿owe wyró¿nienie, jakim jest nadanie nam tytu³u Ambasadora Targów ITM INDUSTRY EUROPE 2024! Jest to dla nas potwierdzenie d³ugotrwa³ego zaanga¿owania w rozwój i promocjê tej wyj±tkowej imprezy - mówi Marcin Tarasiuk, Head of Sales, GF Machining Solutions. Na stoisku Ambasadora targów bêd± odbywa³y siê pokazy dwóch technologii obróbki. Jedn± z nich bêdzie obróbka skrawaniem, która zostanie zaprezentowana na przyk³adzie 5-osiowego centrum frezerskiego Mikron MILL E 700U, dedykowanego m.in. dla przemys³u lotniczego, medycznego i motoryzacyjnego. Ta zaawansowana obrabiarka jest wyposa¿ona w 60-pozycyjny magazyn narzêdzi, sterowanie Heidenhain TNC 640 i linia³y optyczne, zapewniaj±ce wysok± precyzjê i efektywno¶æ produkcji. Frezarka ta, dziêki silnikom momentowym w uk³adzie napêdu sto³u uchylno-obrotowego, zapewnia dynamiczn± obróbkê, a jej wydajno¶æ wspiera wrzeciono Step-Tec, osi±gaj±ce maksymaln± prêdko¶æ 20 000 rpm w zaledwie 2,5 sekundy. Go¶cie GF Machining Solutions zobacz± tak¿e pokazy elektrodr±¿enia drutowego na przyk³adzie AgieCharmilles CUT F 600 z najnowszym sterowaniem UNIQUA. Sercem tej dr±¿arki jest generator IPG, który umo¿liwia kontrolê parametrów iskry na wszystkich etapach produkcji. Automatycznie dostosowuje parametry obróbki podczas ciêcia zgrubnego i wykañczaj±cego. Oprócz prezentacji obróbki na ¿ywo, na stoisku firmy bêdzie mo¿na zobaczyæ detale wyprodukowane na najpopularniejszych modelach obrabiarek GF. Ponadto, osoby zainteresowane systemami automatyzacji bêd± mia³y okazjê zapoznaæ siê z szerok± ofert± System 3R, a tak¿e poznaæ nasz± ofertê certyfikowanych materia³ów eksploatacyjnych i pakietów us³ug serwisowych.
Nowo¶ci od firmy TRUMPF Polska
Na targach ITM INDUSTRY EUROPE nie mo¿e zabrakn±æ jednego z niekwestionowanych liderów bran¿y przemys³owej – firmy TRUMPF Polska. Jak zapowiada za³oga - z niecierpliwo¶ci± czekaj± na kolejn± edycjê tego wydarzenia - ¿eby us³yszeæ o najnowszych trendach w bran¿y metalowej takich jak: rozwi±zania w zakresie automatyzacji procesów produkcji – panaceum na deficyt wykwalifikowanej kadry, jak równie¿ podniesienie rentowno¶ci produkcji, czy te¿ mo¿liwo¶ci wykorzystania AI w przemy¶le –technologii, która szturmem podbija XXI w. Cyfryzacja w przemy¶le nabiera rozpêdu, firma TRUMPF Polska dostrzega ten trend i za nim pod±¿a. W tym roku wystawca podczas targów zaprezentuje g³ównie maszyny laserowe: niezwykle wydajn± wycinarkê 2D TruLaser 5030 fiber z rezonatorem 24 kw, laserow± stacjê znakuj±c± w 3D TruMark Station 7000, laserow± stacjê spawaj±c± TruLaser Station 7000, w której po raz pierwszy jest u¿yty laser z zielon± wi±zk± ¶wiat³a. TLS przewidziany jest do wysokojako¶ciowego spawania miedzi z minimalnymi rozpryskami. Na stoisku firmy TRUMPF Polska bêdzie mo¿na zobaczyæ tak¿e ergonomiczn± prasê krawêdziow± TruBend 7050. Nie zabraknie rozwi±zañ z zakresu efektywnego zarz±dzania fabryk±: SmartFactory dla ka¿dego czy oprogramowania Oseon umo¿liwiaj±cego usieciowienie produkcji i ³±czenie wszystkich maszyn w fabryce (równie¿ innych producentów).
Prze³omowe technologie na stoisku AMADY
Podczas tegorocznej edycji targów ITM Industry Europe firma AMADA zaprezentuje najnowsz± wycinarkê laserow± Amada – Ventis AJe z rezonatorem fiber o mocy 6 kW. Urz±dzenie pozwala uzyskaæ bardzo wysok± jako¶æ wi±zki, która jest niezbêdna do uzyskania najlepszych rezultatów ciêcia. Wycinarka laserowa Ventis AJe 6kW wykorzystuje opracowan± przez firmê AMADA prze³omow± technologiê Locus Beam Control (LBC), ¿eby zapewniæ elastyczne rozwi±zanie, które jest dostosowane do wszelkich potrzeb w zakresie ciêcia laserowego. Now± wycinarkê wraz z rezonatorem Amada z pojedynczym modu³em diodowym opracowano z my¶l± o wysokiej prêdko¶ci i wydajno¶ci procesu ciêcia. Technologia LBC umo¿liwia przesuwanie wi±zki lasera zgodnie z okre¶lonymi wcze¶niej wzorami niezale¿nie od ruchu g³owicy tn±cej lasera, zapewniaj±c optymalne usuwanie materia³u. Tê technologiê mo¿na te¿ wykorzystywaæ do wycinania ma³ych okr±g³ych otworów bez ruchu g³owicy tn±cej lasera, co umo¿liwia znacznie szybsz± obróbkê. Podczas testów – wycinania 100 otworów o ¶rednicy 1,5 mm – osi±gniêto oszczêdno¶æ czasu o 70%.
Niew±tpliwy atut to modu³owa konstrukcja rozwi±zañ automatyzacyjnych firmy AMADA. Zarówno autonomiczne procesy – takie jak monitorowanie szk³a ochronnego, soczewki, kszta³tu i stanu technicznego dyszy, centryczno¶ci wi±zki lasera – jak i automatyczne wznowienie obróbki po kolizji g³owicy s± wykonywane bez udzia³u operatora i zapewniaj± niezawodne funkcjonowanie maszyny. W¶ród nowych cech i funkcjonalno¶ci wycinarki Ventis AJe 6kW warto zwróciæ uwagê równie¿ na nowy system sterowania AMNC 4ie. Zaprojektowano go z my¶l± o ³atwiejszej obs³udze maszyny i szybszej obróbce dziêki mocniejszemu procesorowi. Dziêki zmniejszonemu zu¿yciu energii i niewielkim rozmiarom wycinarka laserowa Ventis-AJe 6kW jest idealn± maszyn± do zwiêkszenia produkcji.
ASTOR od dekady rozwija ideê przemys³u 4.0 w Polsce
Automatyzacja, oprogramowanie, robotyzacja i intralogistyka. Po³±czenie tych elementów sk³ada siê na Przemys³ 4.0. Tê synergiê w dzia³aniu zobaczyæ bêdzie mo¿na ju¿ 4-7 czerwca podczas targów ITM Industry Europe na stoisku ASTOR.
Obecno¶æ ASTOR na targach ITM Industry Europe to okazja, by przyjrzeæ siê temu, jak obecnie wygl±daj± technologie Przemys³u 4.0 i jak zmieni³y siê od momentu og³oszenia Czwartej Rewolucji Przemys³owej. - W tym roku mija dok³adnie 10 lat od ¶wiatowej premiery inicjatywy Przemys³u 4.0. A poniewa¿ lubimy dzia³aæ pioniersko w ró¿nych zakresach, dlatego zespó³ ASTOR od 2014 r. strategicznie zaanga¿owa³ siê w rozwój tej idei w Polsce - zarówno w kontek¶cie edukacji, jaki i tworzenia nowych rozwi±zañ. W tym czasie pracowali¶my nad badaniami rynku, przygotowali¶my 4 eksperckie publikacje whitepaper, stworzyli¶my koncepcjê In¿yniera 4.0™, wprowadzali¶my do Polski metodologiê badania dojrza³o¶ci cyfrowej ADMA, pomagamy budowaæ strategie 4.0, wspó³prowadzimy programy MBA w tym zakresie, zbudowali¶my 2 showroomy technologiczne, w których przeszkolili¶my w tym czasie ju¿ ponad 4 000 osób. Wspó³tworzymy tak¿e wspólnie z partnerami hub4industry – europejski hub cyfrowych innowacji. - mówi Jaros³aw Gracel, prezes ASTOR i dodaje: - Idea Przemys³u 4.0 wp³ynê³a tak¿e na rozwój naszej organizacji i kszta³t obecnej strategii biznesowej firmy. Targi zawsze s± doskona³± okazj±, by zaprezentowaæ efekty pracy naszych zespo³ów i Partnerów. A sporo zmieni³o siê tak¿e u nas w ci±gu minionej dekady. To pierwszy raz w historii, kiedy wystawiamy siê na targach ITM INDUSTRY EUROPE. Wspólnie z Partnerami poka¿emy nasze nowe oblicze, którym s± 4 technologiczne linie biznesowe: automatyzacja, oprogramowanie przemys³owe, robotyzacja oraz intralogistyka. Na stoisku pojawi± siê partnerzy ASTOR z Polski i Europy ¦rodkowo-Wschodniej. Zaprezentowane zostan± nowe marki rozwi±zañ w dziedzinie intralogistyki oraz robotyzacji.
Na stoisku ASTOR odwiedzaj±cy bêd± mogli zobaczyæ na ¿ywo m.in. dzia³anie zautomatyzowanej koñcówki linii produkcyjnej sk³adaj±cej siê z celi do paletyzacji EtE®flow Pallet Cell 500, robota mobilnego Agilox oraz systemu EtE®flow end of line, opartego na sterownikach Astraada. Uwagê przykuæ mo¿e tak¿e nowa wersja rozwi±zania A-Frame od partnera ASTOR - IntherGroup. To innowacyjne, w pe³ni zautomatyzowane rozwi±zanie do realizacji zamówieñ sk³adaj±cych siê z ma³ych, szybko rotuj±cych artyku³ów.
Nie zabraknie oprogramowania w postaci systemów IT od AVEVA, w tym AVEVA PI System, który od tego roku dostêpny jest w dystrybucji ASTOR. Pozwala on na dostêp i rozbudowan± analizê danych z wielu ró¿nych ¼róde³ i lokalizacji. Pojawi± siê równie¿ zrobotyzowane stanowiska Kawasaki Robotics, Epson czy frezarka CNC zbudowana na podzespo³ach Astraada wraz z robotem edukacyjnym Astorino, który wspiera edukacjê adeptów robotyki w ponad 40 placówkach w Polsce i na ¶wiecie.
Najbli¿sza edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE, Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog oraz Targów Kooperacji Przemys³owej Subcontracting odbêdzie siê 4-7 czerwca 2024 r. na terenie Miêdzynarodowych Targów Poznañskich. Na kilka tygodni przed targami swój udzia³ potwierdzi³o ju¿ ponad czterystu wystawców a liczba ta sukcesywnie ro¶nie.
Wiêcej informacji: www.itm-europe.pl