Tytu³: ¦wiat Obrabiarek i Narzêdzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Czêstotliwo¶æ: kwartalnik
Nak³ad: 2000-2500 egz.
Rok za³o¿enia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Intec

Aktualno¶ci

 

Rozpoczynamy dekadê przemys³u 5.0

2024-06-11

Trendy w automatyzacji i robotyzacji, interaktywne pokazy, najnowsze rozwi±zania dla fabryk przysz³o¶ci a tak¿e setki maszyn dla przedsiêbiorstw produkcyjnych zdominowa³y w tym roku ekspozycjê targów ITM INDUSTRY EUROPE. Zakoñczon± 7 czerwca edycjê odwiedzi³o 14.726 profesjonalistów by zapoznaæ siê z ofert± ponad siedmiuset wystawców, która zajê³a a¿ dziesiêæ pawilonów. W Poznaniu na inauguracji targów symbolicznie rozpoczêto dekadê przemys³u 5.0.

 

Rozpoczynamy dekadê przemys³u 5.0

Trendy w automatyzacji i robotyzacji, interaktywne pokazy, najnowsze rozwi±zania dla fabryk przysz³o¶ci a tak¿e setki maszyn dla przedsiêbiorstw produkcyjnych zdominowa³y w tym roku ekspozycjê targów ITM INDUSTRY EUROPE. Zakoñczon± 7 czerwca edycjê odwiedzi³o 14.726 profesjonalistów by zapoznaæ siê z ofert± ponad siedmiuset wystawców, która zajê³a a¿ dziesiêæ pawilonów. W Poznaniu na inauguracji targów symbolicznie rozpoczêto dekadê przemys³u 5.0.

- Idea przemys³u 4.0 , o której zaczynali¶my mówiæ dekadê temu, dzi¶ jest codzienno¶ci± i jest mocno widoczna na ITM INDUSTRY EUROPE w ofercie produktów i technologii prezentowanych na targach. Mo¿emy ¶mia³o powiedzieæ, ¿e rozpoczynamy dekadê przemys³u 5.0. Najwiêkszym wyzwaniem bêdzie po³±czenie robotyzacji i automatyzacji z czynnikiem ludzkim. W tej edycji mo¿na zwiedziæ ekspozycjê ponad siedmiuset wystawców. - mówi³ podczas ceremonii otwarcia targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING Filip Bittner, wiceprezes Zarz±du Grupy MTP.

Tegoroczna edycja tego kluczowego dla bran¿y przemys³owej i logistycznej wydarzenia trwa³a cztery dni od 4 do 7 czerwca 2024 r. i odby³a siê tradycyjnie na terenie Miêdzynarodowych Targów Poznañskich. 

W blasku nagród

Produkt, który otrzymuje Z³oty Medal MTP musi wyró¿niaæ siê nowoczesno¶ci± i unikalno¶ci±. Takie w³a¶nie s± rozwi±zania nagrodzone podczas tegorocznych targów. Kapitu³a Konkursu postanowi³a przyznaæ a¿ dwadzie¶cia dwa Z³ote Medale produktom zg³oszonym przez wystawców targów ITM INDUSTRY EUROPE. Dodatkowo piêæ tych presti¿owych wyró¿nieñ otrzyma³y firmy prezentuj±ce swoj± ofertê na targach MODERNLOG.

Na czele kapitu³y konkursu stan±³ prof. dr hab. in¿. Micha³ Wieczorowski, Prorektor ds. rozwoju i wspó³pracy z gospodark± Politechniki Poznañskiej. Jak podkre¶la³ przewodnicz±cy, wybór laureatów by³ bardzo trudny z uwagi na ich wysoki poziom innowacyjno¶ci oraz unikalne cechy zwi±zane ze zrównowa¿onym rozwojem. Nowo¶ci± tegorocznej edycji konkursu Z³oty Medal MTP targów ITM INDUSTRY EUROPE i MODERNLOG by³o przyznanie specjalnej nagrody Grand Prix za wyj±tkowe rozwi±zanie, które poruszy³o ekspertów, pokazuj±c ciekawe mo¿liwo¶ci. Takim okaza³o siê byæ ProtoPlastMaker 4.0 - centrum addytywno-skrawaj±ce obróbki tworzyw sztucznych zg³oszone przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wyprodukowane przez PPHU POLIGRAF WIES£AW KASPROWIAK. W tym roku tak¿e po raz pierwszy kapitu³a przyzna³a wyró¿nienie Eco Prize Grupy MTP - za najbardziej ekologiczny produkt po¶ród nagrodzonych. Za taki uznano produkt Altergrinding E firmy Lubrinnova, zg³oszony przez SYNTACO Sp. z o.o. 

>>Lista wszystkich laureatów Nagrody Z³oty Medal 2024

Ceremonia otwarcia by³a tak¿e momentem triumfu wystawców targów ITM INDUSTRY EUROPE, którzy najciekawiej zaaran¿owali swoje stoiska zdobywaj±c uznanie kapitu³y a w rezultacie presti¿ow± nagrodê Acanthus Aureus. 

Gor±ce debaty, spektakularne pokazy i gratka dla „gamerów”

Jak przekonywaæ firmy do wdro¿enia automatyzacji, jak obliczaæ ¶lad wêglowy w przedsiêbiorstwach, jak zbudowaæ bli¼niaka cyfrowego? - to tylko czê¶æ pytañ, na które odpowiadali eksperci podczas dyskusji toczonych w trakcie ITM INDUSTRY EUROPE. Nie zabrak³o te¿ widowiskowych pokazów na stoiskach wystawców i w strefach specjalnych oraz warsztatów zakoñczonych certyfikatem.

Uczestnicy targów ITM INDUSTRY EUROPE mogli m.in. zaczerpn±æ wiedzy na temat technologii jutra w Fabryce Przysz³o¶ci przygotowanej przez DBR77. Od wczesnych godzin rannych nie cich³y tam tak¿e rozmowy na Scenie Tech. S³uchacze dowiedzieli siê m.in. jak tworzy siê Bli¼niaka Cyfrowego a tak¿e jak market place mo¿e zrewolucjonizowaæ zarz±dzanie zasobami. Poruszono tak¿e temat AI i wp³ywu sztucznej inteligencji na dzia³alno¶æ fabryk.

- Widocznym trendem jest stosowanie zrobotyzowanych procesów tam, gdzie wymagana jest szczególna precyzja, która przekracza mo¿liwo¶ci cz³owieka. – mówi³ podczas targów Tomasz Haiduk, prezes, Forum Automatyki i Robotyki Polskiej.

Niuanse wspó³pracy robota i cz³owieka mo¿na by³o bli¿ej poznaæ w Strefie Robotów Wspó³pracuj±cych, która by³a nowo¶ci± tegorocznej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE. W jednym miejscu i czasie przedstawiono ofertê niemal wszystkich kluczowych producentów cobotów. Spektakularnie pokazy towarzyszy³y tak¿e Strefie Bezpieczeñstwa, gdzie piêæ wiod±cych firm dzia³aj±cych w bran¿y bezpieczeñstwa przemys³owego po³±czy³o si³y, tworz±c innowacyjne widowisko w postaci testów uderzeniowych. 

Jednocze¶nie w innych salach w ramach przestrzeni wystawienniczej debatowano m.in. o bezpieczeñstwie maszyn i ich wp³ywie na konkurencyjno¶æ a tak¿e obalano mity dotycz±ce AI i analityki w przemy¶le. Eksperci TIDK zastanawiali siê wspólnie czy przemys³ jest gotowy na AI i czy to ju¿ jest dobry moment na rozwijanie kompetencji w zespole w tym zakresie.

Na stoisku redakcji Lakiernictwa Przemys³owego mo¿na by³o zobaczyæ interaktywn± wystawê urz±dzeñ do malowania oraz produktów dedykowanych lakierowaniu. Uczestnicy testowali w praktyce urz±dzenia, m.in. pistolety i pompy, a tak¿e samodzielnie malowali detale farb± proszkow± czy na mokro. Ponadto redakcja przygotowa³a specjalne wyk³ady bran¿owe.

Prawdziwa gratka czeka³a tak¿e w Strefie Pneumat.Game, gdzie mo¿na by³o wzi±æ udzia³ w Turnieju S³u¿b Utrzymania Ruchu, zagraæ w wyj±tkowe bo pneumatyczne pi³karzyki, przej¶æ labirynt skonstruowany przez Politechnikê Krakowsk± lub zagraæ we flippera.

Warsztaty z certyfikatem czyli jak obliczaæ ¶lad wêglowy

W przedsiêbiorstwach produkcyjnych ¶lad wêglowy powstaje bezpo¶rednio w dzia³alno¶ci wytwórczej przedsiêbiorstwa, ale te¿ w procesach poprzedzaj±cych wytwarzanie produktów oraz w procesach wprowadzania produktów na rynek. Jak obliczaæ ¶lad wêglowy i jak nim zarz±dzaæ dla spe³nienia wymagañ regulacyjnych i zwiêkszenia konkurencyjno¶ci? Na to pytanie mo¿na by³o uzyskaæ odpowied¼ podczas warsztatów odbywaj±cych siê w trakcie targów. Jak przekonywano podczas warsztatów, obecnie obowi±zuj±ce nowe regulacje wymagaj± od przedsiêbiorców raportowania poziomu ¶ladu wêglowego. Warsztaty zakoñczone certyfikatem dotycz±ce obliczania, raportowania i redukowania ¶ladu wêglowego zorganizowane zosta³y przez Centrum Przemys³u 4.0 Politechniki ¦l±skiej we wspó³pracy z Grup± MTP. 

 Przemys³ wspierany przez naukê

Targi ITM INDUSTRY EUROPE to miejsce gdzie szczególnie mocno wybrzmiewa wspó³praca nauki i przemys³u. - Wspó³czesne maszyny s± bardzo mocno zcyfryzowane i zrobotyzowane. Dlatego pierwiastek naukowy jest tutaj bardzo istotny. Polskie uczelnie techniczne s± doskonale przygotowane do tego ¿eby wesprzeæ przemys³ - podkre¶la³ Miros³aw Pajor, prof. nadzw., dziekan, Wydzia³ In¿ynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

Widz±c potencja³ wspó³pracy na linii biznes-nauka Grupa MTP podjê³a decyzjê o zainicjowaniu nowej koncepcji: Strefy Nauki i Startupów. Idea polega na zebraniu w jednym miejscu najciekawszych innowacji z polskich uczelni oraz stworzeniu wystawcom i go¶ciom targowym dogodnej mo¿liwo¶ci dyskusji z osobami odpowiedzialnymi za wspó³pracê polskich jednostek naukowych z otoczeniem. Za przygotowanie i prowadzenie Strefy odpowiada Porozumienie Spó³ek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii, ³±cznie skupiaj±ce ponad 120 jednostek zajmuj±cych siê transferem wiedzy. Podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE Strefê Nauki i Startupów stworzy³o 15 uczelni, które zaprezentowa³y a¿ 32 innowacyjne rozwi±zania pod wspólnym has³em „Nauka dla przemys³u ery cyfrowej”. Jej wa¿nym punktem programowym by³o spotkanie uczelnianych spó³ek celowych i centrów transferu technologii z Panem Micha³em Doligalskim, Dyrektorem Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wy¿szego po¶wiêcone rozwojowi styku nauka-biznes. - Spotkanie oceniam jako niezwykle udane! Wypracowali¶my wspólnie 6 konkretnych rekomendacji przysz³ych rozwi±zañ systemowych, w których ¶rodowisko transferu technologii mo¿e aktywnie pomóc. Dotycz± one m.in. rozwijania funduszy wyspecjalizowanych w inwestowaniu w akademickie spó³ki typu spin-off oraz miêdzyresortowej wspó³pracy na rzecz kreowania tzw. rynku beta, w którym polskie przedsiêbiorstwa wspólnie zamawiaj± technologie w polskiej nauce.–podsumowa³ spotkanie dr in¿. Jakub Jasiczak, Przewodnicz±cy Porozumienia Spó³ek Celowych, koordynuj±cy przygotowanie Strefy. 

Nowa ods³ona MM Speakers Corner

Podczas targów ITM Industry Europe na specjalnie wybudowanej scenie w ramach wydarzenia MM Speakers Corner organizowanego przez redakcjê MM Magazynu Przemys³owego, odby³y siê eksperckie debaty, dyskusje i prezentacje. –Wdra¿anie innowacji, pod±¿anie za nowymi trendami jest kluczowe, ¿eby odnie¶æ sukces rynkowy. O tym. jak to zrobiæ i w jaki kierunku pod±¿aæ mo¿na siê by³o dowiedzieæ w trakcie MM Spekers Corner. - podkre¶la³ Pawe³ Kruk redaktor naczelny i wydawca marki medialnej MM Magazyn Przemys³owy. Mened¿erowie firm przemys³owych prezentowali swoje nowo¶ci oraz dyskutowali na temat tematów najbardziej nurtuj±cych ¶wiatowy i polski przemys³. Pierwszy dzieñ wydarzenia odbywa³ siê pod has³em Najnowsze trendy w Przemy¶le. W swoich prezentacjach i debatach zaproszone firmy omawia³y wdro¿enia i rozwi±zania w przemy¶le obejmuj±ce rosn±ce zastosowanie sztucznej inteligencji i automatyzacji, zrównowa¿one praktyki produkcyjne, oraz rozwój technologii Internetu Rzeczy (IoT). Z kolei jak przekonywaæ polskie firmy do automatyzacji odpowiadali liderzy innowacji podczas drugiego dnia Speakers Corner - Obni¿amy ryzyko do minimum. Liczymy czas zwrotu inwestycji, pokazujemy, ¿e to siê zwyczajnie op³aca. Stawiamy te¿ na sytuacje win-win. – dzieli³ siê strategi± firmy Wojciech Trojniar z firmy ASTOR.- My wierzymy w marketing szeptany. Jeden zadowolony klient napêdza kolejnych- mówi³ Mariusz Banachowicz z firmy Remmert. Z kolei Adam Szlendak , Dyrektor Zarz±dzaj±cy w Dalmec Polska przekonywa³, ¿e podstawa to dobra strategia marketingowa i komunikacja z klientem. – Stawiamy na edukacjê klienta w zakresie naszych rozwi±zañ. Pomagamy uzyskaæ dotacje czy leasing. Ponadto sukcesywnie zwiêkszamy bezpieczeñstwo zastosowania naszych produktów. – podkre¶la³.

Wszyscy rozmówcy zgodzili siê z koñcow± tez±, ¿e automatyzacja i robotyzacja polskiego przemys³u napotykaj± bariery takie jak wysokie koszty wdro¿enia, brak wykwalifikowanych specjalistów oraz opór przed zmianami w tradycyjnych strukturach organizacyjnych. Jednocze¶nie stanowi± one ogromn± szansê na zwiêkszenie konkurencyjno¶ci, poprawê efektywno¶ci produkcji oraz redukcjê kosztów operacyjnych poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. 

Ostatni dzieñ MM Speakers Corner po¶wiêcono Zielonej transformacji w przemy¶le, która-jak podkre¶lano w trakcie debaty - stanowi szansê na zrównowa¿ony rozwój, zwiêkszenie efektywno¶ci energetycznej oraz poprawê reputacji przedsiêbiorstw dziêki wdra¿aniu ekologicznych technologii i praktyk. Zagro¿eniem w implementacji tych rozwi±zañ mog± byæ wysokie koszty inwestycyjne, konieczno¶æ zmiany dotychczasowych procesów produkcyjnych oraz ryzyka utraty konkurencyjno¶ci w krótkim okresie.

 Ambasadorzy targów ITM

Nowym projektem tegorocznej edycji by³o nadanie tytu³u Ambasadora targów ITM INDUSTRY EUROPE. Tytu³ ten przypad³ w udziale dwóm firmom: EAGLE oraz GF Machining Solutions - liderom bran¿y, którzy poprzez swoje dzia³ania propaguj± ideê targów w celu zwiêkszenia ich rozpoznawalno¶ci i popularno¶ci. – Targi ITM INDUSTRY EUROPE , to jedno z najwa¿niejszych wydarzeñ w naszym kalendarzu. S± okazj± do spotkañ i wymiany do¶wiadczeñ, ale te¿ do zaprezentowania naszych nowych produktów. Rozmawiamy z naszymi klientami i poznajemy ich potrzeby. Coraz wiêksze zainteresowanie wzbudza automatyzacja. Jest to wymuszone przez rynek i braki operatorów wiêc w tym kierunku bêdziemy siê nadal dynamicznie rozwijaæ. Nasz± mocn± stron± jest oferta dla szerokiej gamy naszych klientów, zarówno tych zajmuj±cych siê produkcj± seryjn± jak i narzêdziowni produkuj±cych wyroby jednostkowe -  dzieli³ siê swoimi do¶wiadczeniami S³awomir Go³êbiewski z firmy GF Machining Solutions. 

O wa¿nej roli targów ITM INDUSTRY EUROPE w strategii marketingowej firmy mówi³ tak¿e Jacek Baran z EAGLE Sp. z o.o.: - Udzia³ w targach pomaga zdobyæ nowe kontakty biznesowe i spotkaæ siê z naszymi klientami. W tym roku cieszymy siê szczególnie poniewa¿ jeste¶my Ambasadorem tego wydarzenia. Jeste¶my tu od wielu lat i cenimy fakt, ¿e za ka¿dym razem to okazja do pokazania nowo¶ci w naszej ofercie. Pokazujemy jak maszyna pracuje na ¿ywo. Mo¿na tu dotkn±æ elementy wyciête w³a¶nie na targach. Go¶cie targowi jako pierwsi poznaj± detale naszych rozwi±zañ i mog± zdobyæ przewagê konkurencyjn± oraz obni¿yæ koszty produkcji. Zauwa¿amy, ¿e nasi klienci k³ad± coraz wiêkszy nacisk na automatyzacjê procesów wycinania laserowego.

Subcontracting Meetings - potêga spotkañ face to face

Sto dwana¶cie spotkañ na ¿ywo dla ponad stu uczestników z  trzynastu krajów Republika Czeska, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Wêgry, Indie, W³ochy, Litwa, Macedonia Pó³nocna, Polska, Hiszpania, Ukraina. Tak w liczbach mo¿na podsumowaæ tegoroczne spotkania kooperacyjne w ramach targów SUBCONTRACTING odbywaj±cych siê w trakcie targów ITM INDUSTRY EUROPE. 

Taka forma nawi±zywania kontaktów biznesowych pozwala zarówno wystawcom jak i zwiedzaj±cym spotkaæ siê z konkretnym partnerem, który oferuje poszukiwany  produkt i us³ugê. -W ci±gu pó³godzinnej rozmowy z partnerem mo¿na uzyskaæ wiele cennych informacji. Tak jak w ¿yciu – podstaw± jest komunikacja. Je¶li zdajesz siê tylko na kontakt elektroniczny to  po prostu nie bêdziesz  niczego wiedzia³. Face to face to najlepsze spotkania -tak efektywno¶æ udzia³u w targach i spotkaniach SUBCONTRACTING MEETINGS podsumowuje jeden z uczestników Stanislav Klimek  z Tøinecké ®elezárny - Moravia Steel.

Innowacyjne rozwi±zania dla logistyki

Ekspozycja targów MODERNLOG umo¿liwi³a zapoznanie siê z najnowszymi technologiami logistycznymi, oferowanymi przez ponad 100 wystawców. W ramach wydarzenia odbywa³y siê tak¿e pokazy maszyn na ¿ywo w strefie In4Log, stworzonej we wspó³pracy z Wydawnictwem MEDIALOG i partnerami technologicznymi. W zainscenizowanym obiekcie logistycznym zosta³y zademonstrowane nowoczesne usprawnienia dla magazynu XXI wieku. Partnerzy wydarzenia zadbali o pokazanie procesów magazynowych z wykorzystaniem licznych nowo¶ci. W drugim dniu targów rozpoczê³a siê najwa¿niejsza konferencja magazynowa w Polsce, czyli Smart Warehouse, sk³adaj±ca siê z 5 paneli dyskusyjnych i analiz case studies. Uczestnicy wydarzenia w ci±gu 2 dni nabyli poka¼n± dawkê wiedzy z zakresu logistyki 4.0 i nowoczesnych rozwi±zañ dla magazynów przysz³o¶ci. Tegoroczne otwarcie u¶wietni³a obecno¶æ Ignacego Niemczyckiego — Podsekretarza stanu Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który doceni³ rolê targów w rozwoju polskiego przemys³u i logistyki. - Nasza gospodarka musi przej¶æ od fazy imitacji do fazy innowacji i bêdzie to musia³o siê wydarzyæ w ci±gu najbli¿szej dekady. Kluczowa jest oczywi¶cie, zw³aszcza z perspektywy przemys³u cyfryzacja i udana cyfryzacja wymaga kompleksowego podej¶cia, ale te¿ wspó³pracy z administracj± rz±dow±. Firmy potrzebuj± rozszerzonego wsparcia, uszytego na miarê. Dlatego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii prowadzimy prace nad strategi± cyfryzacji polskich przedsiêbiorstw. – doda³ minister zachêcaj±c obecnych na targach przedstawicieli bran¿y przemys³owej i logistycznej do w³±czenia siê w proces konsultacji. 

Zwiedzaj±cy mogli równie¿ wzi±æ udzia³ w 2. Edycji Konferencji Rega³owej Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli mo¿liwo¶æ zapoznania siê z nowo¶ciami w obszarze informatyzacji w logistyce wewnêtrznej. 

Nastêpna edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING 
zaplanowana jest na 3-6 czerwca 2025 r. 

Wiêcej: www.itm-europe.pl

¬ród³o: Grupa MTP
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u¿ytkowników. Korzystaj±c ze strony zgadzasz siê na ich zapisywanie w pamiêci urz±dzenia zgodnie z ustawieniami przegl±darki. Wiêcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno¶ci.