Tytu³: ¦wiat Obrabiarek i Narzêdzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Czêstotliwo¶æ: kwartalnik
Nak³ad: 2000-2500 egz.
Rok za³o¿enia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Toolex 24

Aktualno¶ci

 

Dyplomacja wahad³owa w odniesieniu do gospodarki

2024-07-22

„C³a celne na samochody elektryczne” to prowokacyjny temat, który sk³oni³ niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka do udania siê pod koniec czerwca w trudn± podró¿ do Chin. Trudne, poniewa¿ choæ Habeck nie chcia³ przedstawiaæ nierównego obrazu sytuacji w Europie, z pewno¶ci± chcia³ zapobiec na³o¿eniu ce³ na chiñskie samochody elektryczne ze wzglêdu na krajow± gospodarkê.

 

Dyplomacja wahad³owa w odniesieniu do gospodarki

Obrabiarki jako barometr rynku

„C³a celne na samochody elektryczne” to prowokacyjny temat, który sk³oni³ niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka do udania siê pod koniec czerwca w trudn± podró¿ do Chin. Trudne, poniewa¿ choæ Habeck nie chcia³ przedstawiaæ nierównego obrazu sytuacji w Europie, z pewno¶ci± chcia³ zapobiec na³o¿eniu ce³ na chiñskie samochody elektryczne ze wzglêdu na krajow± gospodarkê. W koñcu czo³owi niemieccy producenci posiadaj± du¿e fabryki w Chinach i reprezentuj± jednych z najwiêkszych dostawców samochodów elektrycznych z Chin do Europy. Na korytarzach Ministerstwa Gospodarki odbi³ siê echem kolejny temat: obawa dotycz±ca ce³ odwetowych na pojazdy z silnikami spalinowymi eksportowane do Chin z Niemiec. Nie by³ to tak¿e pozytywny scenariusz dla niemieckiej gospodarki. Celem dyplomacji wahad³owej Habecka by³o zapobie¿enie za³amaniu i tak ju¿ kurcz±cego siê rynku. To dlatego, ¿e dok³adnie wie, jak wszystko w Niemczech zale¿y od produkcji samochodów.


Struktura klientów bran¿y obrabiarek w dalszym ci±gu w du¿ym stopniu zale¿y od bran¿y motoryzacyjnej. Niemieckie Stowarzyszenie Konstruktorów Obrabiarek (VDW) opisze pozycjê niemieckiego przemys³u obrabiarek na rynku ¶wiatowym. | Prawa autorskie: Landesmesse Stuttgart GmbH

Niemiecki przemys³ obrabiarek jest równie¿ w du¿ym stopniu zale¿ny od producentów samochodów i ich dostawców. Choæ udzia³ ten spad³ z 42 proc. (2019 r.) do 31 proc. (2021 r.), frezowanie bloków silników, toczenie wa³ów i formowanie blach to w dalszym ci±gu najwa¿niejsze czynno¶ci dodane dla klientów obrabiarek. Jak stwierdzi³o równie¿ Niemieckie Stowarzyszenie Konstruktorów Obrabiarek (VDW) w swoim Raporcie rynkowym za rok 2023, znaczenie produkcji samochodów (OEM) znacznie spad³o w porównaniu z rokiem 2019, ale nadal pozostaje najwiêksz± bran¿± klientów.

Poszukiwanie przyczyn trendu równie¿ tutaj nie zajmuje du¿o czasu. Przyk³adowo Niemieckie Stowarzyszenie Konstruktorów Obrabiarek (VDW) stwierdzi³o, ¿e g³ówn± przyczyn± upadku sektora samochodowego by³ proces transformacji w bran¿y wraz z coraz wiêkszym przesuniêciem inwestycji w stronê elektromobilno¶ci. W zwi±zku z t± sytuacj± nikt z bran¿y obrabiarek nie potrzebuje wojny handlowej z najwiêkszym rynkiem zbytu dla swojej zmieniaj±cej siê grupy klientów.

Ci±g³a dywersyfikacja

Warto przyjrzeæ siê temu zjawisku w dwuletnim badaniu struktury klientów firm cz³onkowskich VDW. W 2021 r. w tym badaniu wziê³o udzia³ oko³o 50 firm cz³onkowskich i zg³osi³o ³±cznie oko³o 12 300 maszyn o warto¶ci 4,6 miliarda euro. Choæ najnowsze dane zawarte w raporcie za 2023 r. nadal nie s± dostêpne, tendencja ta wyra¼nie siê potwierdza. Trzy lata temu by³o oczywiste, czego mo¿na siê spodziewaæ w tym roku: niemiecki przemys³ obrabiarek poszerza swoj± bazê. Liczby wyra¼nie pokazuj±, ¿e bran¿e klientów s± znacznie bardziej zró¿nicowane ni¿ kilka lat temu.

W 2019 r. trzy najwiêksze grupy klientów – in¿ynieria mechaniczna, producenci samochodów i dostawcy komponentów motoryzacyjnych – mia³y dwie trzecie udzia³u, podczas gdy dwa lata pó¼niej ten sam odsetek wynosi³ ju¿ tylko 60%. Przemys³ motoryzacyjny odpowiada zatem za oko³o jedn± trzeci±, podczas gdy w 2019 r. wynosi³ 42%. Sam przemys³ budowy maszyn jako odbiorca obrabiarek zwiêkszy³ swój udzia³, a tak¿e dywersyfikowa³ siê: budowa obrabiarek z udzia³em 5,3 proc., narzêdzia do wykrawania i skrawania z nieco ponad 4 proc. oraz technika napêdowa z 1,3 proc. najwa¿niejszych podsektorów.


Sytuacja na ¶wiatowych rynkach producentów i konsumentów obrabiarek bêdzie równie¿ omawiana na AMB w dniach 10–14 wrze¶nia 2024 r. | Prawa autorskie: Landesmesse Stuttgart GmbH

Eksport na rekordowym poziomie

Spójrzmy jeszcze raz na wschód: je¶li presja ze strony Chin wzro¶nie w zakresie elektromobilno¶ci, jaka bêdzie sytuacja w przypadku obrabiarek? Mierz±c warto¶æ produkcji lub warto¶æ konsumpcji w lokalnej walucie Renminbi, Chiny wyprodukowa³y wiêcej obrabiarek, ni¿ po raz pierwszy za¿±dano w zesz³ym roku. Kraj ten wyeksportowa³ do innych krajów obrabiarki o warto¶ci 7,3 mld euro, a nastêpnie Japonia, która wyeksportowa³a obrabiarki o warto¶ci 6,3 mld euro. Jednak Niemcy nadal pozostaj± mistrzem ¶wiata w eksporcie obrabiarek o warto¶ci prawie 8 miliardów euro. Analiza warto¶ci bezwzglêdnych maszyn do ciêcia i formowania produkowanych na poszczególnych rynkach pokazuje, ¿e zdecydowanie liderem s± Chiny. Przy wielko¶ci produkcji przekraczaj±cej 25 miliardów euro Chiny produkuj± prawie tyle samo, co Niemcy, Japonia i USA razem wziête.

Choæ konkurencja na rynkach ¶wiatowych ro¶nie, nie mo¿na powiedzieæ, ¿e w sektorze technologii ciêcia i formowania grozi wojna handlowa. Z analizy VDW wynika, ¿e ??to raczej niemieccy, szwajcarscy i japoñscy producenci równie¿ odegrali wa¿n± rolê w zapewnieniu, ¿e eksport z Chin by³ w zesz³ym roku na rekordowym poziomie.

Konkurencyjne porównanie regionów pokaza³o, ¿e kraje europejskie i USA rzeczywi¶cie nadrobi³y zaleg³o¶ci: podczas gdy Chiny (- 2%), Japonia (- 8%) i Tajwan (- 16%) odnotowa³y spadek, wielko¶æ produkcji w Niemczech (+ 9%), USA (+ 8%), W³oszech (+ 6%) i Hiszpanii (+ 22%) by³y w ubieg³ym roku znacznie wy¿sze ni¿ w 2022 r. – choæ czasami na znacznie ni¿szym poziomie.

Wahania w przychodz±cych zamówieniach

Wed³ug VDW liczby te nie powinny przes³aniaæ faktu, ¿e lata 2024 i 2023 to w Niemczech „trudne czasy”. Powód: wiele pustych stron w ksiêgach zamówieñ. Pod wp³ywem wysokiej inflacji w ubieg³ym roku nap³ywaj±ce zamówienia niemieckich producentów obrabiarek spad³y nominalnie o 11 proc. Analiza ¶redniej 3-miesiêcznej liczby przychodz±cych zamówieñ niemieckiego przemys³u obrabiarek pokazuje zmienn± krzyw±: plusy i minusy w liczbie przychodz±cych zamówieñ rosn± i s± odczuwalne przez lata, a nie przez kwarta³y. Nie jest zatem zaskakuj±ce, ¿e niemiecki minister gospodarki stara siê, za pomoc± wahad³owej dyplomacji, utrzymaæ krótsz± i bardziej p³ask± krzyw± spadkow±.

Tabela przedstawiaj±ca strukturê klientów firm cz³onkowskich VDW

Struktura klientów bran¿y obrabiarek w dalszym ci±gu jest w du¿ym stopniu uzale¿niona od bran¿y motoryzacyjnej – choæ ze znacznie mniejszym spadkiem.

  • Bran¿a motoryzacyjna 31% (2019: 42%)
  • In¿ynieria mechaniczna 29% (2019: 24%)
  • Produkcja wyrobów metalowych 12,4% (2019: 7,5%)
  • In¿ynieria lotnicza 5,4% (2019: 6,7%)
  • Przemys³ elektrotechniczny 4,4% (2019: 3,0%)
  • Mechanika precyzyjna 1,9% (2019: 1,8%)
  • Technologia medyczna 1,5% (2019: 1,2%)


Ponad 1200 firm z 30 krajów zaprezentuje swoje rozwi±zania dla bran¿y obróbki metali na targach AMB 2024 w Stuttgarcie. | Prawa autorskie: Landesmesse Stuttgart GmbH

Miejsce spotkania AMB 2024

Ponad 1200 firm z 30 krajów zaprezentuje swoje rozwi±zania dla bran¿y obróbki metali na targach AMB 2024 w Stuttgarcie. Od 10 do 14 wrze¶nia ca³kowicie zajête tereny targowe w Stuttgarcie bêd± miejscem wielu ró¿norodnych tematów: zaprezentowane zostan± obrabiarki i linie produkcyjne wraz z ich uk³adami sterowania i napêdami, a tak¿e zwi±zanymi z nimi narzêdziami i systemami mocowania. Po raz kolejny zaprezentowane zostan± tak¿e rozwi±zania z zakresu automatyki oraz systemy pomiarowe i testuj±ce. W obszarze Przemys³u 4.0 zaprezentowane zostan± tak¿e rozwi±zania dotycz±ce sztucznej inteligencji i sieci inteligentnych, aplikacji CAD/CAM oraz robotyki wspó³pracuj±cej. Specjalny pokaz Niemieckiego Stowarzyszenia Konstruktorów Obrabiarek (VDW) i Niemieckiej Federacji In¿ynierów (VDMA) po¶wiêcony inicjatywie umati (uniwersalny interfejs technologii maszynowej) uwydatni zalety standardów otwartych interfejsów opartych na OPC UA. W SmartFactory przy Entrance East zostanie równie¿ zaprezentowana interakcja maszyn w ca³kowicie zautomatyzowanym ³añcuchu procesów.

¬ród³o: Landesmesse Stuttgart GmbH

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u¿ytkowników. Korzystaj±c ze strony zgadzasz siê na ich zapisywanie w pamiêci urz±dzenia zgodnie z ustawieniami przegl±darki. Wiêcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno¶ci.