Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
Tydzień Sztucznej Inteligencji
Prognozy analityków sugerują, że w nadchodzących latach aż 25% zawodów w USA i Europie zostanie zastąpionych przez sztuczną inteligencję. Już dziś niektóre firmy deklarują korzystanie ze wsparcia chatbota GPT w swoich biznesach. Zainteresowanie tematem sztucznej inteligencji jest globalne, a eksperci ciągle opracowują nowe jej zastosowania, mające na celu m.in. oszczędność cennego czasu.
29 stycznia, sztuczna inteligencja zawitała do miasta nauki – Katowic, w którym odbywa się Tydzień Sztucznej Inteligencji w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Podczas wydarzenia będziemy śledzić różnorodne zastosowania sztucznej inteligencji i dowiemy się, co na jej temat mają do powiedzenia eksperci i naukowcy. Ostatnie wykłady i dyskusje są zaplanowane na 4 lutego. Kuratorem tego wydarzenia jest dr hab. Jan Kozak, prof. UE, który jest kierownikiem Katedry Uczenia Maszynowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, ale też naszym przedstawicielem na wydarzeniu, jako lider grupy badawczej w Łukasiewicz – EMAG oraz dyrektor konsorcjum Cyber Science. Podczas panelu dyskusyjnego w ostatnim dniu, dr hab. Jan Kozak opowie o tym, jak sztuczna inteligencja pomaga nam wszystkim poruszać się i uczyć.
W Łukasiewiczu sztuczną inteligencją zajmujemy się na co dzień, a nasze projekty wykorzystujące AI są różnorodne. Warto przypomnieć, że Sieć Badawcza Łukasiewicz uczciła 200. rocznicę urodzin swojego patrona, Ignacego Łukasiewicza, przy wsparciu sztucznej inteligencji. We współpracy z polskim studiem Juice, ożywiliśmy Ignacego - zespół animatorów i ekspertów od uczenia maszynowego przez wiele miesięcy pracował nad wizerunkiem, głosem i charakterem tej postaci. Zespół świetnie wywiązał się z zadania. Nasz Ignacy podróżuje z nami po Polsce i pokazuje młodym, że nauka potrafi bawić i uczyć każdego z nas!
Pod pojęciem "sztuczna inteligencja" kryją się zarówno proste rozwiązania, jak inteligentne smartfony, jak również bardzo złożone procesy, takie jak algorytmy uczenia maszynowego, które wspomagają podejmowanie decyzji w sposób efektywny, niewykonalny dla człowieka. Przykładem może być skanowanie pola walki w czasie rzeczywistym, które - po raz pierwszy na wielką skalę - wykorzystywane jest w walkach na Ukrainie: setki dronów obserwują front, a algorytmy SI typują cele, prawdopodobne miejsca ukrycia przeciwnika czy lokalizację artylerii wroga.
Przedstawiamy projekty wykorzystujące sztuczna inteligencje w mniej oczywisty sposób
Projekt iCOS
Maciej Szymkowski, Dominika Grajewska, Bartosz Jura, Dawid Plaskowski
Łukasiewicz – PIT jest odpowiedzialny za integracje z demonstratorem, jakim jest robot polowy. W ramach tego projektu opracowują algorytmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do obserwacji roślin i chwastów, a także tworzą mapy pola, na których oznaczone są poziomy zachwaszczenia poszczególnych obszarów.
SMILE
Dawid Kulpa
Łukasiewicz – ILOT przygotowuje platformę wielosensorową, której praca wspomagana jest przez algorytmy sztucznej inteligencji. Podstawowym scenariuszem ich wykorzystania jest detekcja obiektów i cech na zdjęciach multispektralnych w czasie rzeczywistym.
AgriFoodTEF
Maciej Szymkowski, Dominika Grajewska, Bartosz Jura, Dawid Plaskowski
Łukasiewicz – PIT testuje inteligentne rozwiązania dla nowoczesnego rolnictwa. Może to obejmować zastosowanie sztucznej inteligencji, algorytmów uczenia maszynowego oraz innych innowacyjnych rozwiązan mających na celu usprawnienie procesów uprawy roślin, monitorowanie plonów, identyfikacje chorób czy efektywne zarządzanie zasobami w rolnictwie.
Saufex
Tomasz Chłon
Głównym celem projektu Łukasiewicz – PORT, finansowanego z programu Horyzont Europa, jest poprawa wykrywania, analizy i przeciwdziałania obcej manipulacji i ingerencji informacyjnej (FIMI), czyli skuteczniejsza walka z dezinformacja.
ULTIMATE
Grzegorz Gawdzik
W ramach projektu Łukasiewicz – PIAP planowany jest rozwój hybrydowej sztucznej inteligencji klasy przemysłowej, a także opracowanie narzędzi do wyjaśniania, oceny i walidacji algorytmów AI, jak również sprawdzania ich zgodności z wytycznymi etycznymi i prawnymi. Rozwiązania te zostaną przedstawione i zwalidowane na przykładach rzeczywistych zastosowań przemysłowych w robotyce (współpraca człowieka i robotów w ramach działań logistycznych) i przestrzeni kosmicznej (wykrywanie awarii satelitów).
Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz