Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: kwartalnik
Nakład: 2000-2500 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Aktualności

 

Przemysłowa rewolucja postępuje coraz szybciej

2019-06-01

Cyfrowo-technologiczno-biznesowy wyÅ›cig przyspiesza. Coraz trudniej znaleźć siÄ™ w czołówce, coraz Å‚atwiej poza peletonem. Czerwcowe targi Innowacje-Technologie-Maszyny ITM Industry Europe odbywajÄ…ce siÄ™ pod hasÅ‚em „Na drodze do PrzemysÅ‚u 4.0” pomogÄ… odpowiedzieć na pytanie, czy polskie firmy majÄ… szansÄ™ w tej rywalizacji i gdzie wÅ‚aÅ›ciwie jest ten peleton.

 

Przemysłowa rewolucja postępuje coraz szybciej

 

Rewolucja cyfrowa, PrzemysÅ‚ 4.0 – o tych hasÅ‚ach dyskutujemy od lat, a praktyczne efekty zdajÄ… siÄ™ być maÅ‚o widoczne. Ta rewolucja nie epatuje widocznymi z daleka budowlami, olbrzymiÄ… infrastrukturÄ… czy wielkimi piecami. Fundamentalne zmiany coraz częściej zachodzÄ… w technologiach, maszynach czy wewnÄ…trz mikroprocesorów. Skutki dla przemysÅ‚u sÄ… jednak odczuwalne już dziÅ›, co widać na targach ITM Industry Europe.

– W ramach bieżącej edycji ITM Industry Europe skupimy siÄ™ na upowszechnianiu koncepcji SMART Industry – w centrum uwagi znajdÄ… siÄ™ digitalizacja, integracja i automatyzacja procesów technologicznych, a wystawcy zaprezentujÄ… maszyny, urzÄ…dzenia, rozwiÄ…zania technologiczne i oprogramowanie dziaÅ‚ajÄ…ce zgodnie z tematykÄ… PrzemysÅ‚u 4.0 i Smart Factory – podkreÅ›la Joanna Kucharska, dyrektor targów ITM Industry Europe organizowanych przez GrupÄ™ MTP. Wydarzenie odbywajÄ…ce siÄ™ cyklicznie na terenie MiÄ™dzynarodowych Targów PoznaÅ„skich w tym roku zyskaÅ‚o nowÄ… nazwÄ™. WczeÅ›niej funkcjonowaÅ‚o pod nazwÄ… Innowacje-Technologie-Maszyny ITM Polska.

 

Sztuczna inteligencja wkracza do przemysłu

Z raportu Accenture Technology Vision 2019 wynika, że 41 proc. menedżerów na Å›wiecie (31 proc. w Polsce) wskazuje sztucznÄ… inteligencjÄ™ (AI) jako technologiÄ™, która bÄ™dzie miaÅ‚a najwiÄ™kszy wpÅ‚yw na ich firmy w ciÄ…gu najbliższych trzech lat. Na badania nad AI sÄ… obecnie przeznaczane najwiÄ™ksze pieniÄ…dze, jeÅ›li chodzi o nowe technologie. 

Liderami w tej dziedzinie sÄ… Stany Zjednoczone (ze wzglÄ™du na technologie) i Chiny (ze wzglÄ™du na ilość danych, jakimi dysponujÄ… chiÅ„skie firmy, potrzebnych do doskonalenia samouczÄ…cych siÄ™ algorytmów). Sztuczna inteligencja nie jest już melodiÄ… przyszÅ‚oÅ›ci. Najnowsze rozwiÄ…zania i technologie Internetu Rzeczy coraz odważniej wchodzÄ… do przemysÅ‚u. Najlepszy dowód to nowoÅ›ci i produkty nagrodzone ZÅ‚otym Medalem MiÄ™dzynarodowych Targów PoznaÅ„skich podczas targów ITM Industry Europe. 

PrzykÅ‚ady? Inteligentny system ConnECKt 4.0 Ready marki Eckert zostaÅ‚ zaprojektowany z myÅ›lÄ… o firmach, które chcÄ… być o krok przed innymi i gotowe sÄ… wkroczyć w rzeczywistość PrzemysÅ‚u 4.0. System stale monitoruje najważniejsze parametry procesów produkcyjnych, a dane oraz gotowe raporty i analizy dostÄ™pne sÄ… w dowolnym miejscu Å›wiata. Kolejny zÅ‚oty medalista to SMOOTH Monitor AX, czyli oprogramowanie sÅ‚użące monitorowaniu i analizie danych z obrabiarek w czasie rzeczywistym. Technologia SMOOTH może peÅ‚nić rolÄ™ katalizatora dla wdrożenia zasad PrzemysÅ‚u 4.0. Prezentować jÄ… bÄ™dzie w Poznaniu staÅ‚y wystawca Targów ITM - Yamazaki Mazak Central Europe Sp. z o.o. Kolejne produkty wpisujÄ…ce siÄ™ w rewolucjÄ™ przemysÅ‚owÄ… to Tokarka CLX 450 prezentowana przez firmÄ™ FAMOT Pleszew czy eviXmatic (zautomatyzowany system przeznaczony do bezdotykowej kontroli jakoÅ›ci) firmy Evatronix SA, polskiego producenta skanerów eviXscan 3D.

– eviXmatic jest odpowiedziÄ… na potrzeby firm z sektora przemysÅ‚owego w zakresie precyzyjnych pomiarów części wytwarzanych na linii produkcyjnej – mówi Adam Morawiec, wiceprezes ds. rozwoju biznesu Evatronix SA. System eviXmatic do Poznania przyjeżdża wprost z targów Rapid+ TCT w Detroit, gdzie w maju miaÅ‚ swojÄ… Å›wiatowÄ… premierÄ™.

 

Cyfrowe znaczy konieczne

Ze wspomnianego raportu Accenture wynika również, że wchodzimy w erÄ™ postcyfrowÄ…. Nie oznacza to jednak, że technologie cyfrowe stanÄ… siÄ™ bezużyteczne – wrÄ™cz przeciwnie, w najbliższym czasie stanÄ… siÄ™ tak powszechne, że przestanÄ… być źródÅ‚em przewagi konkurencyjnej. StanÄ… siÄ™ po prostu warunkiem koniecznym do rozwoju firmy.

– Zapomnijmy o czasach, gdy w Polsce produkowaliÅ›my na zamówienie, korzystajÄ…c z technologii dostarczanych przez klientów. DziÅ› tempo naszej ekspansji zagranicznej dyktujÄ… firmy z wÅ‚asnÄ… technologiÄ…, które majÄ… do zaoferowania swoim odbiorcom innowacyjne produkty, tworzone specjalnie dla nich – mówi MaÅ‚gorzata Bieniaszewska, wÅ‚aÅ›cicielka firmy MB Pneumatyka z Sulechowa, dostarczajÄ…cej komponenty do wiÄ™kszoÅ›ci pneumatycznych ukÅ‚adów hamulcowych montowanych w samochodach użytkowych na Å›wiecie. 

Czy mamy szansÄ™ w tym wyÅ›cigu? WedÅ‚ug ubiegÅ‚orocznego raportu McKinseya mamy potencjaÅ‚. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jesteÅ›my zacofani pod wzglÄ™dem infrastruktury – 90 proc. populacji ma dostÄ™p do usÅ‚ug 4G. To poziom podobny jak w znacznie lepiej rozwiniÄ™tych krajach zachodnioeuropejskich. Inna sprawa, jak z technologii korzystamy. – PrzedsiÄ™biorcy majÄ… tu ogromnÄ… rolÄ™ do odegrania. To my możemy mieć bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na poziom edukacji w Polsce w szkoÅ‚ach zawodowych i na uczelniach. PowinniÅ›my z nimi bezpoÅ›rednio wspóÅ‚pracować, tworzÄ…c nowe, potrzebne nam kierunki. JeÅ›li bÄ™dziemy czekać aż ktoÅ› to zrobi za nas nie odegramy żadnej roli w przemysÅ‚owej rewolucji, bo nie bÄ™dziemy mieli fachowców – dodaje MaÅ‚gorzata Bieniaszewska.    

W 2016 roku gospodarka cyfrowa w Polsce stanowiÅ‚a 6,2 proc. PKB, czyli nieco poniżej Å›redniej dla Europy Åšrodkowo-Wschodniej (6,7 proc.) i już wyraźniej mniej niż w przypadku cyfrowych liderów – w Szwecji jest to 9 proc. Utrzymanie obecnego tempa rozwoju pozwoli na wzrost udziaÅ‚u gospodarki cyfrowej w PKB z obecnych 6,2 proc. do 9 proc. Cele powinny być ambitniejsze – uzyskanie 15 proc. udziaÅ‚u do 2025 daÅ‚oby dodatkowy pkt procentowy wzrostu PKB każdego roku, a samo PKB wzrosÅ‚oby o 275 mld zÅ‚. Jest siÄ™ o co bić.

– DziÄ™ki takim wydarzeniom jak targi ITM Industry Europe nasz przemysÅ‚ staje siÄ™ coraz nowoczeÅ›niejszy. Nie tylko dlatego, że coraz wiÄ™cej maszyn do produkcji importujemy. Potrafimy ich też coraz wiÄ™cej wytwarzać i eksportować. Wzrost importu maszyn Å›wiadczy o tym, że koniunktura w polskim przemyÅ›le nadal jest bardzo dobra, mimo ochÅ‚odzenia w Niemczech i na Zachodzie Europy – mówi Jerzy Wonka, prezes firmy analitycznej InfoCredit Service, partnera targowego serwisu Strefa Wystawcy. 

WedÅ‚ug danych firmy InfoCredit, Polska wiÄ™cej maszyn do produkcji importuje niż eksportuje, ale nasza sprzedaż zagraniczna w latach 2015-2018 stale rosÅ‚a. JeÅ›li chodzi o maszyny do obróbki metalu eksport w ostatnim roku wzrósÅ‚ o 25 proc. Nadal najważniejszym polskim odbiorcÄ… maszyn sÄ… Niemcy, ale polskie firmy coraz wiÄ™cej eksportujÄ… poza UniÄ™ EuropejskÄ…, do takich krajów jak Turcja, Rosja, USA, Chiny i Ukraina. To widać na targach ITM, na których z roku na rok przybywa zwiedzajÄ…cych ze Wschodu i spoza UE.

Na cyfrowej rewolucji w przemyÅ›le bardzo mocno korzysta także branża IT. – Z naszych danych wynika, że w ostatnich piÄ™ciu latach bardzo mocno rosÅ‚y przychody firm tworzÄ…cych oprogramowanie i ich rentowność sprzedaży. Sterowanie cyfrowe w przemyÅ›le staje siÄ™ standardem, korzystajÄ… wiÄ™c na tym także firmy tworzÄ…ce oprogramowanie – dodaje Jerzy Wonka.

 

Technologie w służbie bezpieczeństwa

Nowe technologie to również nowe sposoby dbania o bezpieczeÅ„stwo, ale także zagrożenia. JeÅ›li chodzi o bezpieczeÅ„stwo cyfrowe sprawa jest jasna – to wyÅ›cig miÄ™dzy hakerami i administratorami. Oprócz wszelkiego rodzaju zabezpieczeÅ„ cyfrowych, firewalli, antywirusów potrzebna jest fizyczna ochrona coraz powszechniejszych podczas produkcji robotów i coraz bardziej zautomatyzowanych magazynów.

– InwestujÄ…c w maszyny do produkcji i zabezpieczenia systemowe czÄ™sto zapominamy o bezpieczeÅ„stwie pracowników, czy odpowiednim wydzieleniu produkcji. Najnowsze rozwiÄ…zania dla przemysÅ‚u zabezpieczajÄ… proces produkcji, chroniÄ… mienie i przede wszystkim zaÅ‚ogÄ™ w pracy. PrzemysÅ‚owa rewolucja sÅ‚uży nie tylko odbiorcy koÅ„cowego produktu, ale przede wszystkim ludziom, którzy ten produkt wytwarzajÄ…. BezpieczeÅ„stwo produkcji to także brak przestojów i ograniczenie kosztów wypadków – mówi Sebastian Chrzanowski-Sawicki, dyrektor generalny firmy Troax Safety Systems Polska.

 

 

ŹródÅ‚o: Grupa MTP

 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u ytkownik w. Korzystaj c ze strony zgadzasz si na ich zapisywanie w pami ci urz dzenia zgodnie z ustawieniami przegl darki. Wi cej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno ci.