Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Intec 2023

Informacje prasowe

 

Emax EVOlution - Szlifierka elektryczna Made in Japan

2019-12-17

Czy sprawdzają Państwo kto produkuje używane przez Was urządzenia codziennego użytku czy te wykorzystywane w firmie? Na pewno tak. Utarło się, że na większości produktów odnajdziemy informację: Made In China (wyprodukowano w …).

 

Emax EVOlution
Szlifierka elektryczna Made in Japan

 

Próżno szukać informacji na produktach wyprodukowanych w naszym kraju: Made in Poland, polscy producenci wolą pisać Made in EU (wyprodukowano w Unii Europejskiej). Nie zamierzam oceniać tutaj co i gdzie jest produkowane, ale chciałbym zwrócić uwagę, że mikroszlifierki z pewnością są ocechowane Made in Japan i fakt ten napawa nas, jako dystrybutora NAKANISHI wielką dumą.

 

Dokładność i precyzja szlifowania

Wysokoobrotowa szlifierka elektryczna Emax EVOlution to jedna z wielu szlifierek ręcznych japońskiej firmy NSK Nakanishi. Jest to zaawansowane technicznie urządzenie wykorzystywane dla przyspieszenia wykańczania powierzchni form i podniesienia jakości ich wykonania. Marka NSK Nakanishi jest rozpoznawalna w wielu krajach Azji, Ameryki Północnej i Europy czyli prawie na całym świecie.

Nazwa szlifierki Emax EVOlution sugeruje nam ewolucję, rozwój firmy z Japonii, a także jej produktów. Szlifierka została opracowana na bazie modelu Electer E-max i wzbogacona o pożyteczne funkcje zamknięte w nowym urządzeniu kontrolnym i 2 nowych silnikach.

Szybkość, precyzja, moc i wszechstronność zastosowań tego urządzenia całkowicie spełniają wymagania klientów produkujących formy. Zestaw składa się z jednostki sterującej, silnika i końcówki roboczej. W zależności od zastosowanej końcówki (do wyboru jest 13 końcówek) można pracować z ruchem obrotowym i posuwisto-zwrotnym narzędzia.

Sterownik NE249 służy do obsługi pracy szlifierki. Posiada funkcje regulacji obrotów w zakresie od 1000 obr/min do 40000 obr/min za pomocą wygodnego w użyciu pokrętła. Obroty urządzenia pokazywane są na cyfrowym wyświetlaczu. Wyświetlacz ten informuje również o wykrytych błędach oraz przeciążeniu urządzenia.

Nowym i istotnym rozwiązaniem jest dodanie sygnalizatora obciążenia silnika w formie zapalających się diód (3 zielone diody to bezpieczna praca, 2 pomarańczowe i 1 czerwona dioda informuje o przeciążeniu i konieczna jest przerwa w pracy zapobiegająca uszkodzeniu zestawu).

Istnieje możliwość podłączenia pedału nożnego i sterowanie szlifierką za jego pomocą. Do sterownika można podłączyć 2 silniki z różnymi końcówkami i za pomocą przycisku na sterowniku uruchamiać silnik A lub B (praca naprzemienna). Zwarta, niewielka budowa i uchwyt umożliwiają wygodne przenoszenie zestawu w warsztacie pracy.

Sercem każdego systemu napędzającego jest silnik beszczotkowy, zbudowany z wykorzystaniem pierwiastków ziem rzadkich (samar, kobalt), odporność na wysokie temperatury gwarantuje długotrwałą, bezusterkową pracę. Zadane obroty nie zmieniają się nawet pod dużym obciążeniem co pozwala na stabilną obróbkę szlifowania czy cięcia precyzyjnego.

Producent proponuje 2 typy nowych silników elektrycznych:

Typ Standardowy, model ENK-410S

 • obroty 1000-40.000 obr/min,
 • moment obrotowy 4,3 cN-m,
 • moc 73W,
 • waga bez przewodu 90g.
 • o typie silnika informuje kolor włącznika na rękojeści: niebieski.

Typ Momentowy, model ENK-250T

 • obroty 1000-25.000 obr/min,
 • moment obrotowy 4,8 cN-m,
 • moc 76 W,
 • waga bez przewodu 147g
 • kolor włącznika: zielony.

Poniżej 7 końcówek spośród 13 dostępnych, z przykładowymi sposobami ruchu. Oprócz końcówek obrotowych z możliwością mocowania narzędzi na trzpieniach o średnicy max ø 6,00 mm można wykorzystywać końcówki z ruchem posuwisto-zwrotnym.

 1. IR-310, końcówka obrotowa, pierścieniowa. Obrót pierścienia o 90 stopni powoduje otwarcie tulejki zaciskowej i uwolnienie narzędzia; takie rozwiązanie umożliwia błyskawiczną wymianę narzędzia.
 2. Końcówki kątowe, narzędzie może być skierowane pod kątem 45 i 90 stopni do głowicy.
 3. LUSTER LS-100, końcówka o kształcie pistoletowym z ruchem posuwisto zwrotnym z regulowanym na mimośrodzie skokiem w zakresie od 0 do 6mm, 0~7600 cykli/minutę
 4. Mini-LUSTER ML-8, końcówka z ruchem posuwisto-zwrotnym o stałym skoku 0,8 mm, 0~9000 cykli/minutę.
 5. Swing-LUSTER, końcówka z ruchem prawo-lewo, zakres ruchu narzędzia 0~1,6 mm, 0~9000 cykli/minutę.
 6. Hammer (funkcja uderzania), ilość uderzeń 25~5000 powtórzeń/min, zakres siły uderzeń: 4,4~7,1 N.

Opisywany w artykule zestaw Emax EVOlution, a także inne rozwiązania dla narzędziowni, zakładów utrzymania ruchu czy warsztatów będziemy prezentować na targach MACH-TOOL w Poznaniu w dniach od 4 do 7 czerwca 2019 roku na naszym stoisku nr 1 w hali 3. Gdyby chcieli Państwo poznać zalety używania tego i innych urządzeń NSK Nakanishi, zadzwońcie do nas lub wyślijcie zapytanie, przyjedziemy i zademonstrujemy dokładność i precyzję szlifowania w Waszej firmie. Ten japoński produkt może być Wasz!

Kontakt:
Marek Adelski,
kom. 693 371 202, tel. (52) 354 24 24,
e-mail: m.adelski@oberon.pl

 

Wyłączny dystrybutor NAKANISHI na terenie Polski

OBERON® Robert Dyrda

Ul. Cicha 15, 88-100 Inowrocław,
Tel.: (52) 354 24 00, fax: (52) 354 24 01,
e-mail: oberon@oberon.pl, www.oberon.pl

 

 

Źródło: OBERON / forumnarzedziowe.pl

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.