Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Aktualności

 

Nowe technologie rozpalają biznes

2019-09-11

Termin „Przemysłowy Internet Rzeczy” (IIoT) obejmuje całą gamę nowych technologii, które otwierają innowacyjne możliwości produkcyjne. Będzie to stanowić podstawę dla nowych obszarów działalności.

 


Nowe technologie rozpalają biznes

EMO Hannover 2019 poświęci osobne forum dla technologii przyszłości

 

Znaczenie IIoT nie powinno być niedoceniane i zostanie mu poświęcona uwaga, na jaką zasługuje w trakcie targów EMO Hannover 2019 podczas forum Nowe technologie - przyszłe możliwości. W ciągu pięciu dni eksperci przemysłowi oraz naukowcy będą prowadzić rozmowy w hali 9 na temat przyszłych technologii, które mogą przekształcić się w ważne filary obróbki metali. Udział jest bezpłatny, rozmowy będą prowadzone w języku angielskim.

Przemysłowy Internet Rzeczy obejmuje takie koncepcje, jak procedury addytywne, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, ekonomia platformy, umati, OPC UA i 5G. Ale co tak naprawdę oznaczają te modne słowa? I w jaki sposób te technologie mogą zwiększyć tworzenie wartości w sektorze produkcyjnym?

 

Praktyczne połączenie sieciowe na poziomie maszyny i biznesu

Znalezienie bezpiecznego sposobu wymiany znormalizowanych danych i informacji na wszystkich poziomach w świecie sieci, od czujników po firmy IT, jest najlepszym sposobem na zmniejszenie kosztów inżynierii i zwiększenie bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o wymianę danych, rynek wybrał niezależny od platformy protokół OPC UA jako standardową strukturę interoperacyjności przemysłowej. Dlaczego? W jaki sposób można połączyć istniejące maszyny bez OPC UA, które zostały już dostarczone? Forum przedstawi przegląd obecnej sytuacji oraz mapę drogową OPC UA we wtorkowe popołudnie. Ponadto doświadczeni przedsiębiorcy pokażą, w jaki sposób systemy ochrony i bezpieczeństwa cybernetycznego mogą utorować drogę do udanych, bezpiecznych i przyjaznych dla użytkownika aplikacji IIoT.

Wszyscy eksperci zgadzają się, że kluczowym elementem przyszłych modeli biznesowych będzie tworzenie wartości za pośrednictwem usług cyfrowych. Umożliwią one konstruktorom obrabiarek spełnienie wymagań klientów i utrzymanie własnych pozycji wśród międzynarodowej konkurencji. Określeniem, które pojawiło się w tym względzie, jest „gospodarka platformowa”. Przedsiębiorcy, którzy zdobyli już doświadczenie w tej dziedzinie, będą informować o skalowalnych platformach cyfrowych i o tym, w jaki sposób firmy produkcyjne mogą korzystać z modeli biznesowych opartych na subskrypcji.

Łączność umati i 5G

Łączność musi być możliwa nie tylko od maszyny do maszyny, ale wzdłuż całego łańcucha wartości, jeżeli ogromny potencjał produkcji przemysłowej ma zostać wykorzystany. Eksperci z międzynarodowych firm omówią, w jaki sposób Industry 4.0 i IIoT mogą stać się rzeczywistością w całym niemieckim przemyśle. Tematy obejmą wydajność danych i niezawodną komunikację radiową. Ponadto forum „5G. Make manufacturing smart” będzie dostarczać informacje na temat 5G w środowisku przemysłowym. Forum będzie koordynowane przez „5G Alliance for Connected Industries and Automation”, lub w skrócie 5G-ACIA. Jest to główne globalne forum projektowe 5G do zastosowań przemysłowych.

Wreszcie, uniwersalny interfejs obrabiarek umati ma na celu wprowadzenie znacznych postępów w Industry 4.0. To, co zaczęło się jako inicjatywa VDW (Verband Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken - Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Maszyn), rozwinęło się w ruch wspierany na całym świecie, aby zapewnić proste, ale bezpieczne połączenia między obrabiarkami a systemami informatycznymi w środowisku produkcyjnym. Podczas piątkowego forum publiczność będzie mogła zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami technicznymi, dowiedzieć się, jakie perspektywy widzą firmy w Umati, które  zaangażowane są w inicjatywę od samego początku  oraz dowiedzą się, w jaki sposób mogą wziąć udział w programie inne firmy.

Oprócz rozmów na temat łączności EMO Hannover zaprezentuje również pierwszą wizytówkę 5G - Ericsson (Sztokholm), Makino Europe (Hamburg) i Fraunho-fer Institute for Production Technology (IPT). Wdrażając technologię 5G, robot będzie pobierał narzędzia z półki, mierzył je i ładował do maszyny za pomocą specjalnie opracowanego systemu transportu bez kierowcy. Dane są przesyłane niezwykle szybko między centralną jednostką sterującą a robotem za pośrednictwem 5G. Odwiedzający wizytówkę mogą dowiedzieć się, jak zintegrować procesy 5G ze swoimi systemami produkcyjnymi na stoisku Makino (B36) w hali 12.

Sztuczna inteligencja i druk 3D

Rozmowy we wtorek rano pokażą, że sztuczna inteligencja (AI), a w szczególności uczenie się maszyn (ML), zmierzają teraz do praktycznego wdrożenia. Główne pytanie, na które należy odpowiedzieć, dotyczy tego, w jaki sposób firmy mogą uzupełnić automatyczną produkcję metodami ML lub AI. Prelegenci przedstawią także konkretne przykłady, takie jak sterowane głosem systemy operacyjne maszyn opartych na sztucznej inteligencji lub zapobieganie rozmowom.

Przedstawiona zostanie również praktyczna aplikacja ML do planowania i zarządzania operacjami.

Oczywiście odbędą się również rozmowy na temat procesów addytywnych, które już weszły do przetwórstwa metali, szczególnie w sektorze lotniczym i w technologii medycznych. Otworzą się również dalsze obszary zastosowania ze względu na szybki postęp techniczny i badania nad ciągle nowymi materiałami do przemysłowego druku 3D. Ale w jaki sposób firmy mogą zacząć integrować procesy addytywne ze swoją produkcją? Jakie szczególne cechy należy wziąć pod uwagę? Wszystko zostanie ujawnione publiczności w środę i czwartek.

 

Otwarte forum z blokami tematycznymi odbędzie się na stoisku I24 w hali 9.

 

Autor: Gerda Kneifel, VDW

 

Źródło: VDW German Machine Tool Builders’ Association

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.