Tytu³: ¦wiat Obrabiarek i Narzêdzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Czêstotliwo¶æ: dwumiesiêcznik
Nak³ad: 2000-3000 egz.
Rok za³o¿enia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Aktualno¶ci

 

ITM_talks 4: b±d¼my ciekawi nowych technologii

2021-03-02

O naukow± ciekawo¶æ oraz poszerzanie kompetencji in¿ynierskich w zakresie druku 3D zaapelowali go¶cie kolejnego odcinka ITM_talks. To jedyny sposób, aby firmy nie znalaz³y siê na marginesie trwaj±cej ju¿ rewolucji technologicznej – przekonywali przedstawiciele producenta przemys³owych drukarek 3D, dostawcy filamentów i pó³produktów oraz wyk³adowca akademicki.

 

ITM_talks 4: b±d¼my ciekawi nowych technologii 

O naukow± ciekawo¶æ oraz poszerzanie kompetencji in¿ynierskich w zakresie druku 3D zaapelowali go¶cie kolejnego odcinka ITM_talks. To jedyny sposób, aby firmy nie znalaz³y siê na marginesie trwaj±cej ju¿ rewolucji technologicznej – przekonywali przedstawiciele producenta przemys³owych drukarek 3D, dostawcy filamentów i pó³produktów oraz wyk³adowca akademicki. 

Druk 3D wróci³ do publicznej dyskusji za spraw± zaanga¿owania tej bran¿y w pomoc s³u¿bie medycznej podczas walki z pandemi±. O potencjale wytwarzania przyrostowego warto jednak rozmawiaæ w zdecydowanie szerszym kontek¶cie – przekonywali uczestnicy czwartego ju¿ odcinka ITM_talks, który odby³ siê w online 23 lutego 2021 r. W spotkaniu wziêli udzia³  dr in¿. Marcin Królikowski, Adiunkt na Wydziale In¿ynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Radomir Ochocki, Dyrektor Zarz±dzaj±cy, IGUS oraz Wiktor Krupiñski, Kierownik Dzia³u R&D, VSHAPER. Dyskusjê moderowa³ Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznañskiej.

Nauka czy biznes – dok±d zmierza druk 3D? 

Jedn± z pierwszych kwestii, które poruszono podczas spotkania by³ kierunek rozwoju druku 3D. Czy bran¿a zmierza w kierunku komercjalizacji dotychczasowych rozwi±zañ? – Pole do odkryæ w druku 3D jest ogromne, zarówno je¶li chodzi o in¿ynieriê procesu, jak i nowe technologie, nowe materia³y i ich hybrydy, a tak¿e hybrydowe technologie, ³±cz±ce technologie przyrostowe z ubytkowymi – t³umaczy³ dr in¿. Marcin Królikowski. Naukowiec przedstawi³ krótki przegl±d znacz±cych osi±gniêæ, wymieniaj±c drukowanie tkanek i implantów w warunkach przestrzeni kosmicznej, tak¿e drukowanie nanostruktur i mikrorobotów oraz wykorzystanie druku przestrzennego 3D w medycynie. W przypadku tej dziedziny dr Królikowski zaznaczy³, ¿e dzieje siê bardzo du¿o – od drukowania tabletek, po wytwarzanie implantów antybakteryjnych. Tak¿e inne bran¿e korzystaj± z mo¿liwo¶ci druku 3D, w¶ród nich mo¿na wymieniæ automotive, modê, budownictwo i wiele innych. – Nauka przeplata siê z technik± i nie mo¿na powiedzieæ, ¿e kiedykolwiek skoñczy siê ta wspó³praca – podsumowa³ wyk³adowca ZUT. 

Podczas dyskusji nie zabrak³o odniesieñ do bran¿y medycznej, we wspó³pracy z któr± du¿e do¶wiadczenie posiada firma VSHAPER. – Bran¿a medyczna jest bardzo specyficzna i wymagaj±ca. Druk 3D przy wykorzystaniu polimerów nie posiada jeszcze certyfikacji medycznej, co stanowi jego g³ówn± barierê rozwoju i zatrzymuje go w bardziej w o¶rodkach badawczych ni¿ firmach produkcyjnych, ale s± jeszcze dwie dziedziny w bran¿y medycznej, w których z powodzeniem drukowanie 3D jest wykorzystane. W¶ród nich nale¿y wymieniæ szablony medyczne, które s± u¿ywane do testowych operacji, czy te¿ formuje siê na tych szablonach tkanki przed ich wszczepieniem. Docieraj± do nas informacje, ¿e wykorzystanie szablonów 3D przez lekarzy pozwala skracaæ docelowe operacje o kilka godzin, co jest kluczowe dla dobrostanu pacjenta – wyja¶nia³ Wiktor Krupiñski z VSHAPER.  

Druk 3D a technologie przyrostowe 

Rozmowa ekspertów potoczy³a siê  nastêpnie w kierunku rozwa¿añ na temat druku 3D w relacji z wytwarzaniem ubytkowym. Radomir Ochocki, Dyrektor Zarz±dzaj±cy, IGUS wyrazi³ opiniê, ¿e bran¿a druku 3D wraz z komercjalizacj±, coraz wiêkszymi bud¿etami oraz rosn±c± skal± dzia³ania mo¿e czerpaæ z rozwi±zañ CNC. – Osi±gniêcia bran¿y 3D s± ju¿ naprawdê du¿e, nie potrzebujemy w niej struktur podporowych, mo¿emy drukowaæ nie tylko z góry, zostawiaj±c jedn± ¶cie¿kê materia³u, ale robimy to pod ró¿nymi k±tami i na ró¿nych p³aszczyznach i to jest przyk³ad ¶wietnej implementacji – komentowa³ przedstawiciel IGUS. –  Druk 3D móg³by i¶æ wzorem CNC w wiêksz± dynamikê i zaimplementowanie napêdów indukcyjnych, powszechnie stosowanych np. w ciêciu laserem. Oczywi¶cie technologia druku 3D musi jeszcze zd±¿yæ za tymi napêdami w osi±ganiu wy¿szych dok³adno¶ci. Z pewno¶ci± te¿ automatyzacja procesu drukowania mog³aby pomóc w osi±gniêciu lepszego poziomu kosztowego tej technologii. 

Na pytanie czy da siê po³±czyæ zalety technologii ubytkowych z drukiem przestrzennym, dr Królikowski odpowiedzia³, ¿e s± to technologie w rzeczywisto¶ci nieroz³±czne: – W in¿ynierii mechanicznej ka¿dy element wyprodukowany metodami wytwarzania przyrostowego z metali musi byæ pó¼niej obrobiony metodami obróbki ubytkowej, czyli obróbki skrawaniem. Oba dzia³ania ³±cz± siê w ka¿dym elemencie. Idealnym rozwi±zaniem by³oby zaproponowanie obrabiarki zajmuj±cej siê zarówno wytwarzaniem przyrostowym, jak i ubytkowym – wyja¶nia³ dr in¿. Marcin Królikowski. 

Co dalej z drukiem 3D? 

Wiktor Krupiñski podsumowuj±c spotkanie powiedzia³, ¿e rewolucja dzieje siê tu i teraz na p³aszczy¼nie druku 3D dla medycyny, wdra¿ania zastosowañ przemys³owych czy jako metoda produkcji seryjnej, a mo¿liwie, ¿e w przysz³o¶ci równie¿ do wielkoseryjnej.  – Ci którzy przegapi± w tej chwili rozwój technologii 3D (…)nie bêd± mogli w przysz³o¶ci skorzystaæ z jej osi±gniêæ, bo zabraknie ludzi z odpowiedni± wiedz±, którzy mogliby przeprowadziæ jej wdro¿enie. My¶lê, ¿e jeste¶my w idealnym momencie, aby zastanowiæ siê nad wykorzystaniem druku 3D na wiêksz± skalê ni¿ tylko i wy³±czenie tworzenie prototypów.

Nie uda siê jednak tego osi±gn±æ bez odpowiedniej edukacji oraz kszta³cenia kadry in¿ynierskiej, którzy mogliby rozwijaæ siê z ca³± bran¿±. – My¶lê, ¿e w najbli¿szych latach technologie addytywne stan± siê pe³noprawnymi i powszechnymi metodami wytwarzania – ocenia³ Krupiñski.

Dyskusjê zakoñczy³ Radomir Ochocki, przypominaj±c powiedzenie, ¿e jedyn± sta³± rzecz± w ¿yciu jest zmiana i 2020 rok nam o tym przypomnia³. – ¯yjemy w bardzo dynamicznym ¶wiecie, w którym druk 3D zostanie z nami na pewno na sta³e. Obowi±zkiem in¿yniera jest ciekawo¶æ i ¶ledzenie nowinek, bycie na czasie z takimi technologiami jak druk 3D i wierzê, ¿e to zainteresowanie wytwarzaniem przyrostowym powinno pojawiaæ siê automatycznie. Warto ¶ledziæ rozwój druku 3D, bo na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy, a mo¿e nawet w przysz³o¶ci zast±pi inne technologie wytwarzania tworzyw polimerowych czy metalowych. 

To jednak nie wszystkie ciekawe wypowiedzi, które pad³y podczas czwartego odcinka ITM_talks. Wszystkim, którzy chc± dowiedzieæ siê wiêcej o potencjale druku 3D w przemy¶le zachêcamy do obejrzenia nagrania: https://youtu.be/2PQdyD4VbvY  

Spotkania z serii ITM_talks stanowi± zapowied¼ nadchodz±cych targów ITM Industry Europe, Modernlog oraz 3D Solutions, które odbêd± siê na terenie MTP w terminie 31.08-3.09.2021 r. Wydarzeniom bêd± towarzyszy³y bran¿owe konferencje, w tym projekt promuj±cy rozwój przemys³u 4.0 Kongres Industry NEXT. The New Reality oraz II edycja Konferencji Smart Warehouse. 

Wiêcej na: www.itm-europe.pl

 

¬ród³o: Grupa MTP

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u¿ytkowników. Korzystaj±c ze strony zgadzasz siê na ich zapisywanie w pamiêci urz±dzenia zgodnie z ustawieniami przegl±darki. Wiêcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno¶ci.