Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
Od obróbki 3-osiowej do 5-osiowej
HURCO w sposób pewny i niezawodny wspiera operatora przy optymalizacji procesów obróbki
Intuicyjnie obsługiwane sterowanie Max 5 firmy HURCO zwiększa wydajność maszyny. (foto: HURCO)
„Każdy, kto chce produkować regularnie wysoce skomplikowane elementy konstrukcyjne, nie powinien bać się zainwestować w maszynę 5-osiową“, zaleca Sebastian Herr, kierujący Działem Zastosowań w firmie HURCO. „Jeśli na maszynie 3-osiowej muszę ciągle cztery czy pięć razy mocować od nowa obrabiane przedmioty, to lepiej opłaca się od razu mieć maszynę 5-osiową.“ Dobrym modelem dla rozpoczynających pięciostronną obróbkę w ramach produkcji pojedynczych części lub małych serii, jest centrum obróbkowe VC 500i firmy HURCO. Dzięki łatwemu i szybkiemu programowaniu, jak też koncepcji ruchomego stojaka, ta 5-osiowa maszyna ze stojakiem ruchomym i wbudowanym stołem uchylno-obrotowym nadaje się do szerokich zastosowań w realizacji zamówień, począwszy od tych drobnych, realizowanych na zlecenie, aż po regularne wytwarzanie części do maszyn. Podobnie, jak to ma miejsce w przypadku maszyny 3-osiowej, obróbka odbywa się liniowo, tyle, że z kilku stron jednocześnie. Dlatego też przej-ście z obróbki 3-osiowej na obróbkę 5-osiową nie wymaga długiego szkolenia.
3-osiowe maszyny HURCO można bez problemu dozbroić
Każda maszyna HURCO wyposażona jest w oprogramowanie, umożliwiające obróbkę 5-osiową. „Jeśli okaże się, że w produkcji tylko okazyjnie ma miejsce obróbka bardziej skomplikowanych części, gdzie konieczne są dwie lub trzy operacje mocowania, to o wiele bardziej ekonomiczne jest dozbrojenie posiadanej maszyny 3-osiowej“, mówi Sebastian Herr. Dozbrojenie wyposażenia maszyny możliwe jest w ciągu jednego dzień, do tego dochodzi jeszcze tylko jeden dzień na przeszkolenie pracowników. Maszyna dostarczona z konfiguracją 3-osiową nie jest wyposażona w odpowiednie prowadnice i skale optyczne ze szklanymi linijkami, dlatego też pracuje nieco mniej subtelnie. „Przy pomocy maszyny 5-osiowej zasadniczo mogę osiągnąć większa precyzję w obróbce danego elementu konstrukcyjnego“, uzupełnia kierownik Działu Zastosowań firmy HURCO.
Harmonijne współdziałanie maszyny i sterowania dialogowego WinMax
Centrum obróbkowe HURCO dysponuje opracowanym w firmie i już zintegrowanym systemem sterowania CNC. W połączeniu z interfejsem użytkownika systemu WinMax prowadzi ono operatora w formie dialogu realizowanego w trakcie obróbki, od jednej operacji do kolejnej i umożliwia tym samym szybkie opanowanie intuicyjnego programowania maszyny. Cykle tworzące prostokąt, gwint, litery napisów, aż po cykle tworzące skomplikowane kontury – wszystkie one zgrupowane zostały w operacje obróbki zorientowane na dany cel. Tym samym możliwa jest znaczna redukcja czasu programowania, a nowi pracownicy mogą bardzo szybko zostać wdrożeni do pracy. Sterowanie Max 5 umożliwia poza tym wczytywanie plików 3D z systemów CAD bezpośrednio do formatu STEP. Dzięki tej opcji importu (Solid Model-Import-Option) firmy HURCO jeszcze bardziej skraca się czas programowania i tym samym operacje - poczynając od zamocowania obrabianego przedmiotu aż do powstania gotowego elementu konstrukcyjnego - są mniej podatne na błędy. Skomplikowane rysunki w formacie DXF mogą być wczytywane przez wejście USB lub wejście LAN bezpośrednio na 19-calowy ekran i potem poddawane obróbce.
Intuicyjnie obsługiwane sterowanie Max 5 firmy HURCO zwiększa wydajność maszyny. (foto: HURCO)
O firmie HURCO
Firma HURCO Companies Inc. powstała w 1968 roku. Specjalizuje się w technologii przemysłowej, opracowując i wytwarzając interaktywne komputerowe systemy sterowania, oprogramowanie oraz wspomagane komputerowo obrabiarki i komponenty. Rynek docelowy stanowi przede wszystkim dostosowana do wymagań klienta produkcja jednostkowa i małoseryjna w dużych przedsiębiorstwach w branżach takich jak lotnictwo i astronautyka, przemysł obronny, technika medyczna, energetyka, transport i technika komputerowa. Firma ma główną siedzibę w Indianapolis w stanie Indiana (USA) i posiada zakłady produkcyjne zlokalizowane na Tajwanie, we Włoszech i w USA. Swoje produkty sprzedaje w Ameryce Północnej, Europie i w Azji. Spółki-córki w Niemczech, we Włoszech, Francji, Anglii, Polsce, Chinach, Indiach, Singapurze, Południowej Afryce oraz w USA odpowiedzialne są za o dystrybucję, wsparcie techniczne i ser-wis.
HURCO GmbH Deutschland z siedzibą w Pliening koło Monachium to spółka-córka, pełniąca kluczową funkcję: odpowiada za sprzedaż i obsługę klienta na terenie całej Europy. Niemiecka spółka-córka istnieje od 1988 r. i zatrudnia około 100 osób.
Kontakt:
HURCO GmbH, Gewerbestraße 5 a, 85652 Pliening
Imke Blohm, tel.: +49 89 905094 28,faks: +49 89 905094 90
iblohm@hurco.de
Źródło: HURCO GmbH