Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
Technologia strumieniowa CO jako wydajny proces usuwania zadziorów
Gratowanie i czyszczenie elementów plastikowych za pomocą zestalonego CO2 odbywa się w jednym suchym procesie
Obecnie praktycznie nie ma ograniczeń w stosowaniu tworzyw sztucznych. Od technologii medycznej poprzez inżynierię samochodową i elektronikę po produkty gospodarstwa domowego i produkty rekreacyjne, uniwersalne urządzenia polimerowe umożliwiają innowacyjne rozwiązania. Niezależnie jednak od tego, czy komponenty są formowane wtryskowo czy obrabiane mechanicznie, na powierzchni znajdują się pozostałości, które należy usunąć, aby uzyskać wysoką jakość dalszej obróbki lub aby elementy obrabiane i komponenty działały idealnie. Jeśli chodzi o zadziory i pozostałości po obróbce, technologia quattroClean firmy acp systems AG jest skuteczną i wydajną alternatywą do usuwania zadziorów i czyszczenia twardych i kruchych tworzyw sztucznych, takich jak polisiarczek fenylenu (PPS) i polieteroeteroketon (PEEK).
Dzięki technologii quattroClean twarde i kruche tworzywa sztuczne, takie jak PEEK i PPS, mogą być obrabiane i czyszczone w jednym procesie. (foto: acp systems AG)
Przyjazny dla środowiska, skuteczny i suchy proces obróbki
Modułowy system quattroClean współpracuje z ciekłym dwutlenkiem węgla, który ma praktycznie nieograniczony okres trwałości i jest wytwarzany jako produkt uboczny w procesach chemicznych, a także wytwarzanie energii z biomasy. CO2 jest zatem gazem neutralnym dla środowiska, niepalnym i nietoksycznym.
W procesie usuwania zadziorów i czyszczenia dwutlenek węgla jest podawany przez nie zużywającą się dwuelementową dyszę pierścieniową systemu quattroClean, która rozszerza się na wylocie, tworząc drobny strumień suchego lodu (CO2). Jest on następnie wiązany przez strumień sprężonego powietrza z płaszczem i przyspieszany do prędkości naddźwiękowej. Gdy nieścierny strumień śniegu i sprężonego powietrza uderzy w temperaturze minus 78,5 ° C na obrabianą powierzchnię, następuje połączenie efektów termicznych, mechanicznych, sublimacyjnych i rozpuszczalnikowych.
Efekt termiczny jest częściowo odpowiedzialny za działanie gratujące. Chłodzenie wstrząsowe powoduje, że zadziory stają się kruche. Ponadto objętość CO2 wzrasta około 600 razy, gdy zmienia się ze stanu stałego w stan gazowy, tworząc fale mikro-ciśnienia, które rozprzestrzeniają się z dużą prędkością. Powstała siła jest wystarczająca do usunięcia zadziorów z elementów.
Łącznie cztery mechanizmy działania mają również efektywny i jednorodny efekt czyszczenia. Usuwają cząstkowe zanieczyszczenia, np. zadziory, kurz i cząstki, równie niezawodnie i konsekwentnie, między innymi zanieczyszczenia, pozostałości środków oddzielających i silikony. Proces usuwania zadziorów i czyszczenia jest tak delikatny dla materiałów, że można go nawet stosować do czyszczenia delikatnych i drobno ustrukturowanych powierzchni.
Oderwane zadziory i zanieczyszczenia są usuwane z powierzchni elementu dzięki sile aerodynamicznej sprężonego powietrza i transportowane przez urządzenie ssące zintegrowane z komorą przetwarzania. Ponieważ CO2 sublimuje natychmiast pod ciśnieniem atmosferycznym, komponenty są suche po zakończeniu etapu czyszczenia i mogą być natychmiast przetwarzane lub pakowane.
Zadziory na częściach po procesie formowania wtryskowego są usuwane niezawodnie i powtarzalnie. (foto: acp systems AG)
Ekonomiczne rozwiązanie - również do integracji produkcji
Proces quattroClean może być efektywnie skalowalny a oszczędzając miejsce dostosowany do różnych geometrii komponentów, aby umożliwić częściową lub pełną obróbkę powierzchni. Dzięki próbom w centrum technicznym acp systems, takim jak przepływy objętościowe sprężonego powietrza i dwutlenku węgla, strefa strumienia i czas, są precyzyjnie dostosowane do danej aplikacji. Uwzględniają one również właściwości materiału oraz zadziory i zanieczyszczenia, które należy usunąć. Parametry te mogą być zapisywane w programach sterujących jako programy czyszczenia dla specyficznych części.
Dostosowanie do odpowiedniego gratowania, specyfikacje czystości i czasu cyklu, acp systems opracowuje zindywidualizowane koncepcje instalacji w oparciu o standardowe moduły, które mogą być obsługiwane jako samodzielne rozwiązania lub zintegrowane z linią produkcyjną lub sieciowym środowiskiem produkcyjnym. To ostatnie jest możliwe dzięki możliwościom przemysłowym systemu quattroClean 4.0. System można łatwo zintegrować i sterować komputerami nadrzędnymi wyższego poziomu za pomocą standardowych interfejsów. Aby zapewnić pełną dokumentację i identyfikowalność, wszystkie parametry procesu są automatycznie zapisywane i przesyłane do komputera głównego.
Dostosowane do specyficznych wymagań dotyczących gratowania, czystości i specyfikacji czasu cyklu opracowywane są indywidualne koncepcje systemowe. Tutaj proces jest wykonywany jednocześnie z góry I z dołu. (foto: acp systems AG)
O firmie acp systems AG
Firma acp systems AG, założona w Stuttgarcie w 1997 r., Jest dziś jednym z międzynarodowych liderów rynku i technologii wydajnego czyszczenia strumieniem śniegu CO2. Opatentowana przez firmę technologia quattroClean umożliwia suche, materiałowe i oszczędzające zasoby usuwanie cząstek stałych i pozostałości folii z praktycznie wszystkich materiałów inżynierskich. Suchy proces otwiera również możliwość czyszczenia komponentów elektronicznych i elektromechanicznych. Skalowalny proces quattroClean z obsługą Industry 4.0 może być łatwo dostosowany do różnych geometrii komponentów do czyszczenia na całej powierzchni lub częściowego, np. gdzie stosuje się szczeliwa i kleje lub do spawania, klejenia, powlekania lub montażu. Inną podstawową kompetencją acp jest automatyzacja procesów czyszczenia i ich integracja w połączone linie produkcyjne, montażowe i powłokowe.
Źródło: acp systems AG / SCHULZ. PRESSE. TEXT.