Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

METAV 2020
METAV 2020

Informacje prasowe

 

Uchwyty MAPAL błyszczą nowym blaskiem

2019-09-02

Od 1993 r. MAPAL stworzył szerokie portfolio w dziedzinie technologii mocowania: od kasety zaciskowej do specjalnego uchwytu hydraulicznego. Firma prezentuje teraz zupełnie nowy wygląd narzędzi. W ten sposób cała gama będzie miała nie tylko jednolity wygląd, ale również dzięki inteligentnemu projektowi wykorzystano dodatkowy potencjał o odpowiedniej wartości dodanej dla klienta.

 

Uchwyty MAPAL błyszczą nowym blaskiem

Do tej pory projektowanie przemysłowe i produktowe odgrywało raczej mniej istotną rolę podczas opracowywania uchwytów w MAPAL. Skupiono się przede wszystkim na niezawodnej funkcji. W rezultacie programiści stopniowo budowali szerokie portfolio, które jednak nie miało jednolitego wyglądu. Aby zmienić tę sytuację, MAPAL zaangażował ekspertów z wielokrotnie nagradzanej agencji projektowej w Schwaebisch Gmuend, Niemcy.


Dla porównania: z lewej poprzedni projekt dwóch uchwytów, po prawej stronie te same uchwyty w nowej koncepcji projektu.

 

Starannie przemyślany projekt wykorzystuje potencjał

Nie tylko wygląd uchwytu miał zostać zrewidowany, ale przede wszystkim wartość dodana dla klienta miała zostać wygenerowana dzięki starannie przemyślanemu wzornictwu przemysłowemu. Dlaczego? Pomysłowy projekt to nie tylko wizualna atrakcja, ale także wykorzystanie potencjału ekonomicznego i ekologicznego. Od tego momentu projektanci produktu wraz z osobami odpowiedzialnymi za produkty w MAPAL przygotowali nową koncepcję opartą również na funkcji i analizie FEM (MES - Metoda Elementów Skończonych – przyp. Redakcja)

Uchwyty zaprojektowane zgodnie z tą koncepcją błyszczą przysłowiowo z nowym blaskiem. Jednym z elementów nowej koncepcji jest genialne wykończenie powierzchni. To wykończenie powierzchni, wykonane specjalnie opracowaną metodą polerowania, zapewnia, że uchwyty są bardziej odporne na korozję niż kiedykolwiek wcześniej.

Łatwa i zrozumiała „niezawodna obsługa”

Kolejnym wymogiem dotyczącym nowego projektu było tak zwane „niezawodne obchodzenie się”; to jest łatwa, zrozumiała obsługa uchwytów. Elementy operacyjne miały zostać szybko zidentyfikowane, a obsługa informacji zrozumiała. Wymagania te zostały spełnione z jednej strony przez niebieski kolor tych elementów, takich jak śruba uruchamiająca na uchwycie hydraulicznym, a z drugiej strony przez wewnętrznie opracowane symbole, które zawierają odpowiednie informacje, niezależnie od powiązanego języka.

Wreszcie zbadano i zoptymalizowano kształt uchwytów, ich wagę i wykorzystanie materiału. Nowy kształt spełnia wymagania dotyczące jak największej stabilności przy optymalnym wykorzystaniu zasobów. Nawet najmniejsze oszczędności masy na uchwytach mają zasadnicze efekty, które stają się widoczne w użyciu w długim okresie. Między innymi, im lżejszy uchwyt, tym mniej energii jest potrzebne podczas przyspieszania i hamowania wrzeciona.

Korporacyjny design tworzy uznanie

Dzięki nowej korporacyjnej konstrukcji pełny zakres technologii mocowania można natychmiast zidentyfikować jako pochodzący od MAPAL - wszystko pochodzi od tego samego producenta. Jest to tym ważniejsze dla firmy, że historycznie MAPAL często nie jest postrzegany jako producent uchwytów. MAPAL zaprezentuje po raz pierwszy tę koncepcję na targach EMO 2019 w Hanowerze.

 

Źródło: MAPAL Dr. Kress KG

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.