Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

Rozwiązanie wydajnej ekstrakcji odpadów w procesie

2019-09-25

Obróbka wielu nowych i powstających materiałów, w szczególności kompozytów, tworzyw sztucznych i pianek, często prowadzi do powstawania drobnych produktów odpadowych i pyłów.

 

Rozwiązanie wydajnej ekstrakcji odpadów w procesie

 

  • Ekonomiczne, możliwe do modernizacji rozwiązanie usuwania pyłu i cząstek w nowych i istniejących centrach obróbczych.
  • Znacznie zmniejsza uszkodzenia i zużycie spowodowane ściernymi odpadami.
  • Odpowiedni zarówno do ciecia na mokro, jak i na sucho.
  • Rozwiązuje zagrożenia dla zdrowia wynikające z wdychania pyłu.
  • Zapewnia płynna operacje ciecia, usuwając odpady ze strefy ciecia.
  • Wymaga tylko zasilania powietrzem i może być sprzężony z wieloma istniejącymi systemami ekstrakcji.

  

  • Konstrukcja jest kompatybilna z szeroką gamą rozwiązań narzędziowych NIKKEN i może być dopasowana do ogromnego wyboru centrów obróbkowych z niewielkimi dodatkowymi wymaganiami.
  • Brak jakichkolwiek ruchomych części lub elektroniki oznacza, że V-Ex jest wysoce odporny na zatory i może być używany zarówno do cięcia na mokro, jak i na sucho.
  • Siła ssania jest zapewniona przez pojedynczy 6-barowy strumień powietrza – coś, co jest już obecne w większości centrów obróbczych dostępnych na rynku.

 

    Ekstrakcja odpadów w procesie

Produkty uboczne procesu obróbki nie służą żadnemu użytecznemu procesowi i są zwykle szkodliwe dla procesu obróbki i żywotności centrum obróbczego. Przede wszystkim pyły ścierne mogą powodować szybkie zużycie elementów kulowych, wrzecion i prowadnic, które są zazwyczaj kosztowne w usuwaniu.

Oprócz uszkodzenia maszyny, wdychanie takich materiałów może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, jeśli zostaną zebrane w powietrzu.

Obecne rozwiązania ekstrakcji są kosztownym dodatkiem i często wymagają specjalnego centrum obróbczego.

Może to zwiększyć o ponad 10% ostateczny zakup takiego rozwiązania i jest koniecznością, biorąc pod uwagę „Przepisy dotyczące kontroli substancji niebezpiecznych dla zdrowia z 2002 r.” oraz „Dostarczanie i używanie przepisów dotyczących sprzętu roboczego 1998 (PUWER)”

Wysoki koszt i obowiązek BHP często uniemożliwiają starania o obróbkę nowych materiałów dla wielu w szczególności tych, które mogą wytwarzać pył w dużych ilościach.

NIKKEN Kosakusho Europe Ltd opracował zatem tanie, możliwe do modernizacji rozwiązanie do usuwania cząstek stałych z maszyny.

To ostatecznie pozwala poszerzyć zakres możliwości dostępnych w portfolio. (Patent WO 2018/141972)

 

KONCEPT

Opatentowana konstrukcja nie zawiera ruchomych części i wymaga jedynie 6-barowego dopływu powietrza. Wykorzystując jedynie dopływ powietrza, ekstraktor zwielokrotnia przepływ powietrza z wlotu do wylotu, usuwając kurz i cząsteczki z otoczenia narzędzia tnącego i wyrzucając je z duża prędkością. Wylot może być połączony z workiem filtracyjnym, systemem filtracji, dalsza pompa próżniowa lub po prostu wężem odpowietrzającym, w zależności od zastosowania i właściwości materiału. Brak ruchomych części i elektroniki oznacza, że urządzenie może być używane zarówno w aplikacjach na mokro, jak i na sucho, o różnej wielkości cząstek i nie ma problemu z pyłami przewodzącymi.

Konstrukcja jest taka, ze jest kompatybilna z szeroka gama centrów obróbczych i może być zmodernizowana z niewielkimi modyfikacjami.

Podobnie, jeśli konieczna jest wymiana narzędzi, NIKKEN może zaoferować rozwiązania na zamówienie, aby automatycznie usunąć obudowę z obszaru potrzebnego do zapewnienia pełnej funkcjonalności ATC.

 

WYDAJNOŚĆ

Testy wydajności przeprowadzono przy ciśnieniu wejściowym 6 bar i rurze pneumatycznej o średnicy 6 mm, zapewniając przepływ na wejściu 2,5 cmm. Prędkość wylotowa mierzono jako 21,9 m / s, a natężenie przepływu wynosiło 5,8 cmm, przy czym przepływ zasysania stanowił 3,3 mm.

Wskazuje to na mnożenie przepływu powietrza 2.32 (232%) razy natężenie przepływu wejściowego zmierzone na wyjściu i szybkość ekstrakcji 3.3 cmm lub 55 litrów/sekundę.

 

V-Ex ZESTAW

Jednostka V-Ex jest dostarczana jako zestaw.

 

 

Aby uzyskać więcej informacji lub prezentacje produktu na żywo, skontaktuj się z Centrum Innowacji NIKKEN Zespół Europe (NICe):

info@nikken-world.com


Kontakt w Polsce:

o.cebrat@nikken.de

0048\ 501-161-220

 
 
 
 
 
Źródło: NIKKEN Deutschland GmbH
 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.