Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: kwartalnik
Nakład: 2000-2500 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

Koalicja Bezpieczni w Pracy: 46 proc. pracowników biurowych w Polsce doświadczyło mobbingu

2019-10-15

Dane z najnowszego raportu „BezpieczeÅ„stwo pracy w Polsce 2019” pokazujÄ…, że skala wystÄ™powania negatywnych zjawisk psychospoÅ‚ecznych na rynku pracy jest ogromna. 46 proc. pracowników biurowych i fizyczno-umysÅ‚owych przyznaÅ‚o, że padÅ‚o ofiarÄ… mobbingu. Ponad poÅ‚owa doÅ›wiadczyÅ‚a przemocy sÅ‚ownej, a 14 proc. przemocy fizycznej w miejscu pracy.

 

Koalicja Bezpieczni w Pracy: 46 proc. pracowników biurowych w Polsce doÅ›wiadczyÅ‚o mobbingu

 

Zmiany w Å›rodowisku pracy oraz rosnÄ…cy udziaÅ‚ usÅ‚ug w sektorze zatrudnienia znaczÄ…co wpÅ‚ynęły na formy organizacji wykonywania obowiÄ…zków. Zjawiska te powodujÄ… modyfikacjÄ™ wyzwaÅ„, przed jakimi stajÄ… sÅ‚użby bhp. Zagrożenia psychospoÅ‚eczne sÄ… definiowane jako nowopowstaÅ‚e czynniki ryzyka. Nie zagrażajÄ… one wprost fizycznie pracownikowi, natomiast ich wystÄ™powanie prowadzi do szkód w zdrowiu somatycznym, psychicznym i spoÅ‚ecznym pracowników, a w konsekwencji absencji, spadku efektywnoÅ›ci czy decyzji o odejÅ›ciu z pracy, co przekÅ‚ada siÄ™ na kondycjÄ™ caÅ‚ej organizacji. - W ciÄ…gu ostatniej dekady na rynku pracy miaÅ‚y miejsce dynamiczne przeksztaÅ‚cenia kultury pracy, zmiany organizacyjne i pokoleniowe. Niestety, z regulacyjnego punktu widzenia, polskie prawo pracy nie nadążaÅ‚o za nimi. W efekcie zmiany w zakresie Å›rodowiska pracy i niedostosowanie do nich przepisów wywiera negatywny wpÅ‚yw na polskiego pracownika, a także stwarza zagrożenie dla rodzimych firm – uważa Anna JabÅ‚oÅ„ska, dyrektor zarzÄ…dzajÄ… CWS Polska, przewodniczÄ…ca Koalicji Bezpieczni w Pracy. - WÅ›ród nowych zjawisk sÄ… takie, o których wczeÅ›niej – z różnych wzglÄ™dów – nie mówiÅ‚o siÄ™ gÅ‚oÅ›no. Ustawodawca podjÄ…Å‚ niewystarczajÄ…ce kroki w celu stworzenia regulacji prawnych rozszerzajÄ…cych spektrum możliwoÅ›ci walki z tego typu dyskryminacjÄ… jak molestowanie. Mamy nadziejÄ™, że tegoroczna edycja raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy bÄ™dzie pretekstem do otwarcia szerokiej dyskusji na temat zagrożeÅ„ psychospoÅ‚ecznych z przedstawicielami zawiÄ…zków pracodawców, pracowników, instytucji kontrolnych i badawczych, stowarzyszeÅ„ zajmujÄ…cych siÄ™ tÄ… tematykÄ…, a także przedstawicielami ustawodawcy – dodaje Anna JabÅ‚oÅ„ska.

Szkolenia bhp bez tematyki zagrożeń psychospołecznych

Badanie „BezpieczeÅ„stwo pracy w Polsce 2019. Mobbing, depresja, stres w miejscu pracy” zostaÅ‚o przeprowadzone przez agencjÄ™ SW Research na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy. GrupÄ™ respondentów stanowiÅ‚o 1500 osób zatrudnionych na etacie, wykonujÄ…cych prace biurowe lub fizyczno-umysÅ‚owe w różnych sektorach polskiej gospodarki – od przemysÅ‚u, przez handel, edukacjÄ™, administracjÄ™, aż po budownictwo czy sektor HORECA. Wprawdzie 92 proc. badanych przyznaÅ‚o, że braÅ‚o udziaÅ‚ w szkoleniu bhp w obecnej pracy, to tylko w 58 proc. przypadków obejmowaÅ‚o ono zagrożenia psychospoÅ‚eczne. WÅ›ród branż najbardziej niepokojÄ…co wypadÅ‚ pod tym wzglÄ™dem sektor opieki zdrowotnej, gdzie odsetek odpowiedzi pozytywnych wyniósÅ‚ jedynie 52 proc., 34 proc. udzieliÅ‚o odpowiedzi negatywnej. Dodatkowo, tylko 40 proc. respondentów biorÄ…cych udziaÅ‚ w badaniu wskazaÅ‚o, że temat zagrożeÅ„ psychospoÅ‚ecznych byÅ‚ podejmowany bezpoÅ›rednio z przeÅ‚ożonym. – Ten stosunkowo niski odsetek można tÅ‚umaczyć poprzez fakt, że postrzeganie tej tematyki jako istotnego wyzwania na rynku pracy jest stosunkowo Å›wieże, a tego typu czynniki, jak stres, nadal wielu osobom wydajÄ… siÄ™ czymÅ› zwykÅ‚ym w miejscu pracy. Temat zagrożeÅ„ psychospoÅ‚ecznych powinien być obowiÄ…zkowo poruszany nie tylko podczas wstÄ™pnych szkoleÅ„ bhp, ale i szkoleÅ„ onboardingowych z bezpoÅ›rednim przeÅ‚ożonym. WpÅ‚ynie to na zwiÄ™kszenie wzajemnego zaufania, uÅ‚atwi mierzenie siÄ™ z codziennymi wyzwaniami w zespole oraz pomoże zbudować przyjaznÄ… atmosferÄ™ pracy, która – jak pokazuje badanie – jest ceniona przez pracowników – uważa Robert Komarowski, starszy manager ds. logistyki w ILS – GK Inter Cars S.A., ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Mobbing po polsku

Wyniki badania nie napawajÄ… optymizmem. 63 proc. respondentów zapytanych o doÅ›wiadczenie negatywnych sytuacji w miejscu pracy spotkaÅ‚o siÄ™ z nieodpowiednim traktowaniem ze strony przeÅ‚ożonego. Równie czÄ™sto wystÄ™powaÅ‚a przemoc sÅ‚owna (53 proc.). Niemal poÅ‚owa badanych (46 proc.) odpowiedziaÅ‚a, że jest ofiarÄ… mobbingu. Z terminem „mobbing” zetknęła siÄ™ zaÅ› wiÄ™kszość pracowników (78 proc.). Najczęściej bywa on definiowany jako nÄ™kanie (22 proc.), stres, presja, wymuszenia (15 proc.) lub przeÅ›ladowanie (15 proc.). – Tak wysoki odsetek osób, które spotkaÅ‚y siÄ™ z mobbingiem w miejscu pracy, może wynikać również z braku Å›wiadomoÅ›ci peÅ‚nej definicji zjawiska, którego istotÄ… jest trwaÅ‚ość i uporczywość, a wiÄ™c dÅ‚ugotrwaÅ‚y proces nÄ™kania, upokarzania czy wykluczania pracownika. Niemniej to jest dobry moment, aby bić na alarm i wprowadzić odpowiednie regulacje, które wyposażajÄ… pracodawcÄ™, w tym sÅ‚użby bhp, w odpowiednie narzÄ™dzia do walki z zagrożeniami psychospoÅ‚ecznymi – twierdzi PrzemysÅ‚aw Lewicki, kierownik ds. BHP i ZarzÄ…dzania CiÄ…gÅ‚oÅ›ciÄ… Biznesu DHL Supply, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy. 

Zmiany albo brak rÄ…k do pracy

Jedynie co czwarty badany (26 proc.) przyznaÅ‚, że w jego organizacji prowadzono dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu przeciwdziaÅ‚anie mobbingowi. – Programy uÅ›wiadamiania pracowników odnoÅ›nie zjawiska mobbingu oraz jego możliwych konsekwencji sÄ… bardzo istotne. To nie jest tak, że zawsze mobbinguje pracodawca czy bezpoÅ›redni przeÅ‚ożony, bo zdarza siÄ™, że dopuszcza siÄ™ tego inny pracownik. Nie zawsze też osoba mobbingujÄ…ca jest Å›wiadoma tego, co robi. Dlatego tak ważnÄ… kwestiÄ… jest edukacja w tym zakresie, która pozwala wychwytywać negatywne zjawiska już na samym poczÄ…tku i im przeciwdziaÅ‚ać – sÄ…dzi PrzemysÅ‚aw Lewicki. – Zagrożenia psychospoÅ‚eczne majÄ… negatywny wpÅ‚yw nie tylko na pracownika, ale przede wszystkim na organizacjÄ™ – jej reputacjÄ™, efektywność pracy, czy – jak pokazuje badanie – bardzo ważnÄ… dla pracowników atmosferÄ™ w przedsiÄ™biorstwie. W dobie braku rÄ…k do pracy firmy nie mogÄ… pozwolić sobie na ignorowanie wystÄ™powania tego typu zagrożeÅ„ – dodaje PrzemysÅ‚aw Lewicki. 

Potrzebne nowe rozwiÄ…zania w prawie pracy

Bagatelizowanie wystÄ™powania i eskalacji czynników psychospoÅ‚ecznych może przynieść w przyszÅ‚oÅ›ci wysokie koszty. Choroby zawodowe, problemy psychiczne, destrukcyjny wpÅ‚yw stresu na zdrowie fizyczne czy wpisane ostatnio przez WHO na listÄ™ chorób wypalenie zawodowe stanowiÄ… realne i coraz wiÄ™ksze zagrożenie dla pracownika. Wypadki przy pracy niosÄ… za sobÄ… okreÅ›lone skutki – ekonomiczne, spoÅ‚eczne, zdrowotne i etyczne, nie tylko dla pracowników, ale i ich rodzin. Ekonomicznie problem ten dotknie zarówno pracodawców, jak i budżet paÅ„stwa, poprzez obciążenie systemu ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych. Firmy zaÅ› w dÅ‚uższej perspektywie bÄ™dÄ… musiaÅ‚y zmierzyć siÄ™ z poważnym ograniczeniem liczby pracowników na rynku pracy, co już teraz jest bolÄ…czkÄ… polskich przedsiÄ™biorstw. - ObowiÄ…zujÄ…cy Kodeks pracy zostaÅ‚ uchwalony w 1974 r. I choć po drodze mieliÅ›my szereg nowelizacji, to nadal brakuje w nim nowoczesnego i holistycznego spojrzenia na regulacje w zakresie prawa pracy, w tym na zagrożenia psychospoÅ‚eczne. Najwyższy czas, aby zainicjować dziaÅ‚ania, które pozytywnie wpÅ‚ynÄ… na Å›rodowisko pracy, tym samym – w dÅ‚uższej perspektywie – pozwolÄ… budować w Polsce zdrowy i silny biznes – dodaje Anna JabÅ‚oÅ„ska. 

Badanie zostaÅ‚o przeprowadzone w daniach 29.07–09.08.2019 r. na zlecenie Koalicja Bezpieczni w Pracy, w skÅ‚ad której wchodzÄ… CWS Polska, PW Krystian, TenCate Protective Fabrics, Lafarge w Polsce, SEKA S.A., Inter Cars i DHL w Polsce, reprezentowany przez dwie dywizje: DHL Parcel i DHL Supply Chain. Cel Koalicji realizowany jest poprzez dziaÅ‚alność edukacyjnÄ… na temat obowiÄ…zujÄ…cych norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyÅ›ciach wynikajÄ…cych z wdrażania wysokich standardów bezpieczeÅ„stwa w miejscu pracy.

LINK DO RAPORTU:

http://bit.ly/Raport_Bezpieczenstwo_Pracy_w_Polsce_2019

 

Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.

Ciekawostki na temat kultury bezpieczeÅ„stwa w pracy można znaleźć również na portalu Facebook www.facebook.com/bezpieczniwpracy oraz LinkedIn https://www.linkedin.com/company-beta/17927028/?pathWildcard=17927028.

Koalicja Bezpieczni w Pracy zawiÄ…zana zostaÅ‚a z inicjatywy firm CWS Polska, PW Krystian oraz TenCate Protective Fabrics w 2014 roku, w celu promowania kultury bezpieczeÅ„stwa w miejscu pracy wÅ›ród pracowników i pracodawców. Jeszcze w tym samym roku do grona koalicjantów dołączyÅ‚a firma Lafarge w Polsce, w 2015 roku SEKA S.A., w 2017 firma Inter Cars, a w 2018 DHL w Polsce, reprezentowany przez dwie dywizje: DHL Parcel i DHL Supply Chain. Cel Koalicji realizowany jest poprzez dziaÅ‚alność edukacyjnÄ… na temat obowiÄ…zujÄ…cych norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyÅ›ciach wynikajÄ…cych z wdrażania wysokich standardów bezpieczeÅ„stwa w miejscu pracy.

 

ŹródÅ‚o: Koalicja Bezpieczni w Pracy / FleishmanHillard

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u ytkownik w. Korzystaj c ze strony zgadzasz si na ich zapisywanie w pami ci urz dzenia zgodnie z ustawieniami przegl darki. Wi cej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno ci.