Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Intec 2023

Informacje prasowe

 

Filtry oparów chłodziwa i mgły olejowej

2020-03-09

Filtry skutecznie usuwają mgłę oleju i emulsji obróbczych w obrabiarkach, zadymienie i opary powstające w trakcie operacji produkcyjnych na stanowiskach pracy.

 

Filtry oparów chłodziwa i mgły olejowej

Chłodziwo stosowane w obrabiarkach używane jest w trakcie procesów obróbki. Praca narzędzi, zwłaszcza wysokoobrotowych powoduje rozbryzgi chłodziwa i unoszenie się jego oparów w obrabiarce a także po całej hali produkcyjnej. Wdychane przez pracowników powietrze wraz z jego oparami jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Aby temu zapobiec, firma MARCOSTA oferuje urządzenia do pochłaniania oparów chłodziwa i mgły olejowej. Urządzenia są instalowane na obrabiarce lub obok niej.  Skroplone chłodziwo z powrotem wraca do obrabiarki. Firmy mogą starać się o dofinansowanie na urządzenia do oczyszczania powietrza gdyż uruchomione zostały fundusze na program poprawy warunków BHP w zakładach pracy.

Zasada działania urządzenia Filtermist 

Perforowany bęben wyposażony w specjalne łopatki obraca się z duża prędkością. Mgła olejowa zasysana jest do bębna, gdzie uderza z wielką prędkością o łopatki  wywołując koalescencje mgły, to znaczy łączenie się pojedynczych cząstek. Proces łączenia się cząstek i zmniejszenie generowanego hałasu wspomagają specjalne wkładki bębna. Siła odśrodkowa wtłacza olej do zewnętrznego pojemnika urządzenia, a stamtąd olej przepływa do maszyny, gdzie możne być ponownie wykorzystany. Poprzez górną część urządzenia czyste powietrze przesyłane jest ponownie do środowiska pracy.

Dlaczego warto wybrać urządzenia Filtermist 

 • Mgła olejowa jest niebezpieczna dla zdrowia.
 • Powoduje powstawanie śliskich powierzchni na podłogach.
 • Może doprowadzić do zatkania szybów wentylacyjnych.
 • Oficjalne wymogi stają się coraz bardziej rygorystyczne.
 • Powoduje redukcję zużycia energii i kosztów ogrzewania.
 • Niskie koszty utrzymania dzięki eliminacji drogich filtrów.
 • Urządzenia Filtremist posiadają lekką i kompaktową konstrukcję, co pozwala na montowanie ich bezpośrednio na narzędziach maszyn. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie cennej przestrzeni i nie wymaga dodatkowych wsporników.

 

Wersje i modele filtrów mgły olejowej

Seria S 
Ultrakompaktowe filtry mgły olejowej / Wiele możliwości montażu

Kolektory mgły olejowej Filtermist serii S są kompaktowe, lekkie i przeznaczone do bezpośredniego montażu na obrabiarkach. Mogą być również montowane na stojakach podłogowych i wspornikach montażowych urządzeń.
Kolektory mgły olejowej serii S wyposażone w silniki o mocy 0,18 kW lub 0,55 kW są urządzeniami energooszczędnymi.

Seria FX 
Kompaktowe filtry mgły olejowej

Urządzenia z serii FX można montować na wiele sposobów, np. na stojakach podłogowych, na maszynach czy na ruchomym stojaku CSXSprawdzone w branży rozwiązanie do eliminacji mgły olejowej ze środowisk produkcyjnych, cieszące się zaufaniem największych światowych producentów od 1969 roku.

 

Seria S Fusions  
Kolektory mgły czystego oleju

Jest to kompaktowy i oszczędny sposób na usuwanie submikronowych cząstek mgły czystego oleju z powietrza. Łącząc zaawansowany technologicznie samościekowy filtr syntetyczny z technologią Filtermist, S Fusion skutecznie usuwa cząstki submikronowe wywarzane w zastosowaniu czystego oleju. Jednocześnie to rozwiązanie oferuje alternatywę dla innych produktów na rynku chłodziw wysokociśnieniowych.

 

Opcje montażowe

 Bezpośredni montaż

Urządzenia Filtremist posiadają lekka i kompaktowa konstrukcje, co pozwala na montowanie ich bezpośrednio na narzędziach maszyn. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie cennej przestrzeni i nie wymaga dodatkowych wsporników.

Stojaki podłogowe

Rozkładany stojak podłogowy Filtermist podzielony jest na sekcje, co umożliwia łatwe transportowanie przyrządu. Stojak posiada dowolnie regulowana wysokość, a wstępnie nawiercone otwory w podstawie umożliwiają przykręcenie go do podłogi. Stojaki są przeznaczone do urządzeń z serii S i FX, a dopasowane uchwyty gwarantują bezpieczne mocowanie urządzenia do każdego modelu.
Filtermist oferuje także niskopoziomowe stojaki ułatwiające konserwacje.

Zaczepy do montażu na maszynie

Te wszechstronne stojaki zostały zaprojektowane tak, aby pasować bezpośrednio do narzędzi, w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Każda instalacja bierze pod uwagę miejsce, zastosowanie, dostępność bieżącej konserwacji i rozmiar urządzenia. Stojaki do narzędzi maszyny są dostępne dla urządzeń z serii S i FX.

Ruchomy stojak CSX z wstępnym separatorem

Stojak łączony posiada wbudowany separator wstępny, który idealnie sprawdza sie w przypadku bardziej obciążających zastosowań, np. do szlifierek. Duże drzwiczki ułatwiają dostęp do wnętrza podczas przeglądu lub serwisowania stojaka. Stojak CSX posiada 4 samonastawne kółka z blokada, kolanko wlotowe pod katem 90 stopni, separator wstępny i odpływ o średnicy 50 mm z zaworem.

Zastosowanie

Sprawdzone doświadczenie 

 

Posiadając niemal 50 lat doświadczenie w dziedzinie efektywnych systemów odprowadzania mgły olejowej, współpracując z rządowymi instytutami badawczymi oraz światowymi producentami maszyn rozwinięto najbardziej znany i najczęściej wykorzystywany system odprowadzania mgły olejowej na świecie. Urządzenia Filtermist sprawdzają się w dziesiątkach tysięcy zastosowań – od wysokoprecyzyjnych systemów obróbki CNC do tradycyjnych, otwartych szlifierek. 


Przykłady zastosowania filtrów na obrabiarkach


EDM/obróbka elektroiskrowa, Szlifowanie, Centra obróbcze, Piły przemysłowe


Przetwórstwo spożywcze, Tokarki, Mycie części, Specjalne przeznaczenia
 

Firma Filtermist wyznacza standardy branżowe od przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego do przetwarzania żywności i producentów sprzętu medycznego.

Dostępne urządzenia wykonane są ze stali miękkiej lub nierdzewnej, można zamontować na nich dziesiątki akcesoriów tworząc wyjątkowe rozwiązania dostosowane niemal do każdego problemu związanego z mgłą olejową.

Urządzenia Filtermist cieszą się zaufaniem czołowych producentów, chroniąc ludzi od szkodliwych lotnych cząstek mgły olejowej.

Przemysł

Kolektory mgły olejowej Filtermist zapewniają skuteczne usuwanie mgły olejowej w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, spożywczym, produkcji wyrobów medycznych i innych.

Przemysł lotniczy

Produkty Filtermist zostały docenione przez wielu wiodących światowych producentów przemysłu lotniczego, którzy wymagają skutecznego usuwania szerokiego zakresu zanieczyszczeń z powietrza w swoich zakładach. Nasze produkty i usługi pomagają tym producentom sprostać wymogom przepisów BHP i przepisom z zakresu ochrony środowiska, minimalizować narażenie pracowników na szkodliwe substancje, zapewniać ciągłość produkcji i osiągać optymalne poziomy wydajności. Producenci muszą stosować się do surowych norm wydajności i jakości narzuconych przez ISO/TC 20 – komitet techniczny Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO).

Używanie płynów do obróbki metali do smarowania narzędzi i utrzymywania niskiej temperatury komponentów podczas typowych zastosowań w przemyśle lotniczym i kosmicznym może wytwarzać szereg zanieczyszczeń w powietrzu, w tym mgiełkę oleju i chłodziwa, kurz, opary, parę i dym.

Jeśli te zanieczyszczenia nie są skutecznie kontrolowane, mogą powodować znaczące problemy w wielu obszarach działalności. Dobrze udokumentowano, że narażenie na te płyny może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym astmę zawodową, zapalenie skóry, uszkodzenie wątroby, a nawet raka. Ponadto zła jakość powietrza może skutkować gorszą jakością produktu, awariami sprzętu, niższym poziomem wydajności pracowników, a także kosztownymi konsekwencjami nieprzestrzegania przepisów branżowych.

Przemysł motoryzacyjny

Filtermist może poszczycić się współpracą z największymi światowymi producentami OEM i przedstawicielami łańcuchów dostaw w przemyśle motoryzacyjnym w zakresie skutecznego usuwania mgły olejowej i mgły chłodziwa, pary i oparów z hal produkcyjnych.

Skuteczne usuwanie mgły olejowej i oparów powstających w procesach produkcyjnych w przemyśle motoryzacyjnym może pomóc w zapewnieniu stałej wydajności urządzeń i przyczynić się do stałego spełniania norm w zakładach przestrzegających specyfikacji IATF 16949. Odciąganie ciepłego powietrza z obudowy obrabiarek może pomóc w kontrolowaniu temperatury otoczenia wewnątrz maszyny, utrzymując ją na stabilnym poziomie, co z kolei przekłada się na ograniczony wzrost temperatury i pomaga zminimalizować zakres błędów.

Przemysł spożywczy

Seria ze stali nierdzewnej
Dwie wersje kolektorów mgły olejowej Filtermist serii FX i S: wykonane ze standardowej stali miękkiej, jak również ze stali nierdzewnej, do stosowania w środowiskach.

Inżynieria ogólna

Przemysł wytwórczy i inżynieryjny są potocznie określane jako „brudne”, głównie ze względu na fakt, że wiążą się z wysokim stopniem zanieczyszczenia podczas procesów produkcji. Działania, na które składają się szlifowanie, cięcie, frezowanie, toczenie i mycie elementów mogą przyczyniać się do powstawania mgły olejowej, pary wodnej lub oparów.

Podczas gdy większe cząsteczki, takie jak kurz, trafiają do nosa i ust, drobne cząsteczki, takie jak mgła olejowa i dym olejowy, przechodzą przez ludzkie „filtry” i przedostają się do układu oddechowego i/lub krwiobiegu. Ponieważ cząstki pochodzące z niektórych nowoczesnych maszyn są zwykle mniejsze niż dotychczas generowane zwiększa się ich negatywny wpływ na zdrowie pracowników, gdyż tradycyjne filtry nie są w stanie wychwycić tych submikronowych cząstek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że obecnie ponad 65 milionów ludzi cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), na którą co roku umiera 3 miliony osób, co czyni ją trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Narażenie na niebezpieczne cząstki unoszące się w powietrzu można znacznie zredukować poprzez skuteczny system odciągu.

Produkcja obrabiarek

Sieć dystrybutorów współpracuje z producentami obrabiarek oraz ich dystrybutorami w celu zapewnienia użytkownikom końcowym wysoce zaawansowanego i skutecznego systemu usuwania mgły olejowej w miejscach pracy. Przyczyniają się tym samym do ochrony stanu zdrowia i właściwej kondycji ich pracowników oraz wspieraniu ich w spełnianiu wszystkich norm branżowych.

Przepisy dotyczące zawartości mgły olejowej w powietrzu są różne w poszczególnych krajach, co nie zmienia faktu, że prawie wszystkie kraje wprowadziły wytyczne dotyczące ochrony zdrowia pracowników w ich miejscach pracy. Filtry mgły olejowej Filtermist pomagają firmom stosującym obrabiarki chronić zdrowie swoich pracowników i minimalizują stopień narażenia na szkodliwe cząsteczki mgły olejowej w powietrzu.

Produkcja wyrobów medycznych

Filtermist współpracuje z największymi na świecie producentami wyrobów medycznych w celu zapewnienia czystego i wydajnego środowiska pracy poprzez szeroka gamę zaawansowanych technologicznie kolektorów mgły olejowej.

Stosowanie się do szeregu norm zarządzania jakością, z których kluczową jest norma ISO 13485 – system zarządzania jakością dedykowany producentom wyrobów medycznych jest koniecznością w branży medycznej. Norma ta ma na celu zapewnienie, że organizacje przestrzegają zasad kontroli jakości, identyfikowalności, walidacji procesów i zarządzania ryzykiem.

Produkowane wyroby medyczne montowane są w urządzeniach z wielu specjalizacji, począwszy od ortopedii i stomatologii, poprzez aparaturę diagnostyczną, anestezjologiczną i do dróg oddechowych, aż po urządzenia do transfuzji krwi i dożylnego podawania leków.

Każdy przemysł charakteryzuje się określonymi procesami produkcyjnymi, w trakcie których istnieje ryzyko narażenia zdrowia pracowników. Od tych procesów zależy też jakość produktu końcowego i wydajność pracowników.

Producenci wyrobów medycznych korzystając z szerokiej gamy produktów i usług firmy Filtermist,  zapewniają czyste i wydajne środowiska pracy.

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Narażenie na mgłę olejową w powietrzu może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym chorób układu oddechowego i skóry. Mgła olejowa może również stanowić zagrożenie bezpieczeństwa pracy – zaolejone podłogi stanowią ryzyko poślizgnięcia się, a nagromadzenie się warstwy olejowej może stanowić zagrożenie pożarowe. Może ona również prowadzić do uszkodzenia czułych urządzeń elektrycznych, powodując niepotrzebne przestoje w produkcji.

Przepisy dotyczące zawartości mgły olejowej w powietrzu są różne w poszczególnych krajach, co nie zmienia faktu, że prawie wszystkie kraje wprowadziły wytyczne dotyczące ochrony zdrowia pracowników w ich miejscach pracy. Filtry mgły olejowej Filtermist pomagają firmom stosującym obrabiarki chronić zdrowie swoich pracowników i unikać narażania ich na szkodliwe cząsteczki mgły olejowej w powietrzu poprzez skuteczne filtrowanie zanieczyszczonego powietrza u źródła. Płyn chłodzący jest gromadzony lub przekazywany do ponownego użycia, a czyste powietrze jest wtłaczane z powrotem do hali produkcyjnej.

Wydajny odciąg jest koniecznością!

Pomimo obowiązujących przepisów mających na celu ochronę zdrowia pracowników i jakości powietrza w pomieszczeniach, nadal w wielu krajach pracownicy są codziennie narażani na potencjalnie zagrażające im życiu cząsteczki stałe.

Dane statystyczne

W stanie spoczynku dorośli oddychają z częstotliwością 12-20 razy na minutę. Odpowiada to od 17 280 do 28 800 oddechów dziennie – średnio 23 040 oddechy dziennie. Jest to około 960 oddechów na godzinę. Pomnożenie tej liczby przez średni czas pracy wynoszący 8 godzin dziennie wskazuje, że pracownik wykonuje średnio 7680 oddechów w zanieczyszczonym środowisku pracy każdego dnia!

Co może zrobić pracodawca, aby zminimalizować narażenie na zanieczyszczenia?

Istnieje szereg środków, które pracodawcy mogą podjąć, aby pomóc chronić swoich pracowników przed narażeniem na niebezpieczne cząstki unoszące się w powietrzu:

 • przeprowadzić ocenę ryzyka i określić niezbędne środki ostrożności
 • zapobiegać i właściwie kontrolować narażenie
 • zapewnić stosowanie i konserwację środków kontroli
 • monitorować jakość powietrza

 

Przedstawiciel w Polsce

www.marcosta.pl

 

Zebrał i opracował: Paweł Mróz

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.