Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
Praca zdalna - przeciwdziałanie COVID-19
W jakiej formie pracodawca ma powierzyć pracownikowi pracę zdalną - ustna, czy pisemna?
Ustawa nie wskazuje formy polecenia pracy zdalnej. W konsekwencji należaÅ‚oby uznać, że takie polecenie może zostać wydane w dowolnej formie, również ustnie. W interesie obu stron stosunku pracy (pracownika i pracodawcy) byÅ‚oby jednak potwierdzenie faktu polecenia pracy zdalnej (np. pismo skierowane do pracownika, sÅ‚użbowy e-mail).
Na jak długi okres praca zdalna może być powierzona?
Ustawa nie okreÅ›la maksymalnego okresu wykonywania pracy zdalnej. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy – może to być czas oznaczony, jednakże uzasadniony przeciwdziaÅ‚aniem COVID-19. JednoczeÅ›nie należy wskazać, że art. 3 ustawy utraci moc po upÅ‚ywie 180 dni od dnia wejÅ›cia w życie ustawy. Wydaje siÄ™ zatem, że czas, na jaki pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, nie może wykraczać poza ww. okres.
Czy pierwotnie określony czas świadczenia pracy zdalnej może być skracany lub wydłużany?
Ustawa nie zawiera żadnych ograniczeÅ„ w tym zakresie, należy zatem uznać, że dopuszczalne jest zarówno skrócenie jak i wydÅ‚użenie okresu Å›wiadczenia pracy zdalnej na czas oznaczony i uzasadniony przeciwdziaÅ‚aniem COVID-19.
Czy pracownik może zakwestionować polecenie dotyczące pracy zdalnej?
ObowiÄ…zkiem pracownika jest stosować siÄ™ do poleceÅ„ przeÅ‚ożonych, które dotyczÄ… pracy, jeżeli nie sÄ… one sprzeczne z przepisami prawa lub umowÄ… o pracÄ™ (art. 100 § 1 k.p.). Dotyczy to także polecenia pracy zdalnej.
Czy odmowa świadczenia pracy zdalnej jest podstawą do pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności (kara porządkowa)?
Odmowa wykonania polecenia pracodawcy, o ile nie jest ono sprzeczne z prawem lub umowÄ… o pracÄ™, może skutkować naÅ‚ożeniem na pracownika kary porzÄ…dkowej. Zgodnie z art. 108 § 1 k.p. pracodawca może stosować karÄ™ upomnienia lub nagany za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porzÄ…dku w procesie pracy, jak również przepisów bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy.
Czy praca zdalna może być powierzona niezależnie od warunków mieszkaniowych, rodzinnych. Co w sytuacji, gdy w miejscu zamieszkania w ocenie pracownika praca nie może być Å›wiadczona ze wzglÄ™du na warunki i stosunki panujÄ…ce w domu?
Przepisy ustawy nie odwoÅ‚ujÄ… siÄ™ do warunków mieszkaniowych lub rodzinnych pracownika przy polecaniu pracy zdalnej. Jednak w przypadku zgÅ‚oszenia przez pracownika braku możliwoÅ›ci Å›wiadczenia pracy w miejscu zamieszkania, pracodawca powinien wyznaczyć pracownikowi inne miejsce wykonywania pracy zdalnej.
Czy polecenie dotyczące pracy zdalnej musi zawierać uzasadnienie?
Ustawa nie przewiduje obowiązku uzasadniania polecenia pracy zdalnej. Stanowi natomiast, że pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną tylko w celu przeciwdziałania COVID-19. Polecając pracownikowi pracę zdalną pracodawca powinien więc działać w ww. celu.
Czy są konkretne okoliczności (np. zachorowania w okolicy, regionie gdzie ma siedzibę pracodawca) upoważniające pracodawcę do stosowania pracy zdalnej? Czy wystarczy jego przeświadczenie i doświadczenie życiowe?
W rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiÄ…zaniach zwiÄ…zanych z zapobieganiem, przeciwdziaÅ‚aniem i zwalczaniem COVID-19,... za „przeciwdziaÅ‚anie COVID-19” rozumie siÄ™ wszelkie czynnoÅ›ci zwiÄ…zane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu siÄ™, profilaktykÄ… oraz zwalczaniem skutków choroby. Zatem przesÅ‚anki polecenia pracownikowi pracy zdalnej sÄ… szerokie i w praktyce każdy pracodawca, choćby ze wzglÄ™du na profilaktykÄ™, może polecić pracownikom pracÄ™ zdalnÄ….
Czy pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej w innym miejscu niż dom pracownika?
Zgodnie z art. 3 ustawy w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Takie brzmienie przepisu wskazuje, że pracodawca może powierzyć wykonywanie pracy zdalnej także w innym miejscu niż dom pracownika.
Jakie są uprawnienia pracownika w razie zamknięcia zakładu pracy lub niemożności wykonywania pracy zdalnej z powodu COVID-19?
W przypadku, gdy pracodawca bÄ™dzie musiaÅ‚ zamknąć swój zakÅ‚ad pracy albo jego część, bÄ…dź gdy nie ma możliwoÅ›ci polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej zastosowanie znajdzie art. 81 § 1 Kodeksu pracy.
Z przepisu tego wynika, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli byÅ‚ gotów do jej wykonywania, a doznaÅ‚ przeszkód z przyczyn dotyczÄ…cych pracodawcy przysÅ‚uguje wynagrodzenie:
W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokoÅ›ci minimalnego wynagrodzenia za pracÄ™, ustalanego na podstawie odrÄ™bnych przepisów.
Należy bowiem uznać, że konieczność zamkniÄ™cia zakÅ‚adu pracy w celu przeciwdziaÅ‚ania COVID-19 bÄ™dzie przyczynÄ… dotyczÄ…cÄ… pracodawcy - mimo, że bÄ™dzie to przyczyna niezawiniona przez pracodawcÄ™ (podobnie jak odciÄ™cie prÄ…du w mieÅ›cie w tym również w zakÅ‚adzie pracy co uniemożliwia pracÄ™, powódź która zalaÅ‚a zakÅ‚ad pracy itp.)
ŹródÅ‚o: PaÅ„stwowa Inspekcja Pracy, GÅ‚ówny Inspektorat Pracy