Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

STOM 2023

Informacje prasowe

 

Inteligentne rozwiązanie do wydajnego, precyzyjnego czyszczenia

2020-10-06

W wielu branżach i na wielu rynkach przedsiębiorstwa stają przed coraz większymi wymaganiami dotyczącymi czystości swoich części. Często można to osiągnąć tylko dzięki wysoce precyzyjnym procesom czyszczenia dostosowanym do określonych wymagań. Do takich zastosowań firma UCM opracowała nową, ekonomiczną serię czyszczenia ultradźwiękowego UCMSmartLine.

 

UCMSmartLine - wysoce elastyczny, modułowy ultradźwiękowy system precyzyjnego czyszczenia

Inteligentne rozwiązanie do wydajnego, precyzyjnego czyszczenia

 

Oparty na standardowych modułach, zawiera zintegrowane systemy elektryczne i sterujące do procesów czyszczenia, płukania, suszenia, załadunku i rozładunku, a także wszechstronny system transportu. Moduły można skonfigurować w celu tworzenia niestandardowych, rozszerzalnych systemów do czyszczenia wstępnego, pośredniego i końcowego.


Dzięki modułowej koncepcji UCMSmartLine, wielokomorowe systemy mycia zanurzeniowego mogą być indywidualnie projektowane do szerokiego zakresu zastosowań. Układ elektryczny i sterujący jest już zintegrowany w każdym module. Foto: UCM AG

Szwajcarska firma UCM AG jest oddziałem grupy SBS Ecoclean, która specjalizuje się w czyszczeniu dokładnym i precyzyjnym. Dzięki nowo opracowanej serii wielokomorowych zanurzeniowych systemów czyszczenia UCMSmartLine firma odpowiada na trend, który pojawia się od pewnego czasu w wielu branżach i który coraz bardziej nabiera tempa. Ze względu na nowe i bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące produktów, zmiany w technologiach produkcji, klejenia i powlekania, a także bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe w niektórych sektorach, wymagania dotyczące czystości komponentów stale rosną. Między innymi firmy z sektora medycznego, przemysłu zegarmistrzowskiego i jubilerskiego, optyki, precyzyjnej i mikro technologii, przemysłu motoryzacyjnego i dostawców, producentów obrabiarek i przemysłu powłokowego stoją przed wyzwaniem spełnienia tych rygorystycznych specyfikacji czystości cząstek i folii za pomocą niezawodnych procesów po konkurencyjnych cenach. Podobną sytuację można zaobserwować również w sektorze MRO (konserwacja, naprawy, remonty) z branż takich jak lotnictwo, elektronika, inżynieria medyczna itp.


Standardowy automatyczny system transportu wyposażony jest w serwonapęd zapewniający wyjątkowo delikatny transport przedmiotu obrabianego i specyficzne dla części podnoszenie części wstępnie suszonych, gdy opuszczają one ostatni zbiornik. Foto: UCM AG

Optymalna zdolność adaptacji i rozszerzone możliwości dla przyszłych operacji

Dzięki sprytnie zaprojektowanej koncepcji modułowej nowej UCMSmartLine, bardzo kompaktowe ultradźwiękowe wielokomorowe systemy czyszczenia zanurzeniowego mogą być zbudowane z trzema do dziewięciu etapami czyszczenia i płukania do czyszczenia wstępnego, pośredniego i końcowego. Dzięki temu system może być indywidualnie konfigurowany do szerokiego zakresu zastosowań i dostosowywany w dowolnym momencie do zmieniających się warunków rynkowych. Dostępne są podwójne i potrójne moduły dla etapów procesu „czyszczenie i płukanie” lub „czyszczenie, czyszczenie i płukanie” i można je dowolnie łączyć. Za pomocą dodatkowego modułu można zintegrować dwustopniowe dokładne i precyzyjne procesy płukania z kaskadową odwróconą osmozą lub wodą zdemineralizowaną.

Ultradźwiękowe moduły czyszczące, które są standardowo podgrzewane i wyposażone w obwód filtrujący, można również dostosować do szerokiego zakresu zastosowań. Umożliwia to stosowanie ultradźwięków pojedynczych (25, 40, 80 kHz), podwójnych (25/50, 40/80 kHz), a także wieloczęstotliwościowych (40/80/120 kHz). Przetworniki ultradźwiękowe są umieszczone na dnie i / lub po jednej stronie zbiorników o wymiarach 370 x 420 x 390 mm (dł. X szer. X wys.). Części są suszone promieniowaniem podczerwonym, gorącym powietrzem lub w próżni. W zależności od zastosowania te technologie suszenia można również stosować w połączeniu. Stacje załadunku i rozładunku UCMSmartLine mogą być umieszczone z przodu lub z boku, w zależności od dostępnej przestrzeni i układu instalacji, aby zapewnić optymalny przepływ materiału. Zadania te mogą być wykonywane ręcznie lub automatycznie.

Do zastosowań czyszczących wymagających wyjątkowo czystego środowiska można zainstalować jeden lub dwa filtry HEPA na górze obudowy, w zależności od długości systemu. Z reguły używane są dwa pola przepływu; który tworzy atmosferę w pomieszczeniu czystym od ostatniego stanowiska płukania do stacji rozładunku. UCMSmartLine można również podłączyć do pomieszczenia czystego.


W systemie czyszczącym można zintegrować do dziewięciu etapów czyszczenia i płukania i wyposażonych w zmienne wyposażenie do stosowania z ultradźwiękami pojedynczej, podwójnej i wieloczęstotliwościowej. Foto: UCM A

Zaprojektowany z myślą o maksymalnej niezawodności procesu w standardzie

Wewnątrz systemu części są transportowane standardowym automatycznym systemem transportowym z serwonapędem. Umożliwia to dostosowanie prędkości transportu do czyszczonych części. W rezultacie części są traktowane wyjątkowo delikatnie podczas obróbki. Oprócz zapobiegania uszkodzeniom i zarysowaniom wrażliwych elementów obrabianych, zapobiega również unoszeniu się elementów na powierzchnię. W razie potrzeby można zwiększyć prędkość na większości odcinków linii, aby zapewnić wyższą przepustowość. Kolejną zaletą serwonapędu jest specyficzne dla części wyjmowanie z ostatniego zbiornika do płukania w celu wstępnego suszenia części. Pomaga to zapobiegać powstawaniu plam podczas późniejszego procesu suszenia.

W wersji standardowej system posiada statyczny regał transportowy wykonany ze stali nierdzewnej, który jest zaprojektowany dla maksymalnej wagi wsadu 20 kg. Ponadto, regały transportowe, które można obracać wzdłuż osi wzdłużnej, są dostępne dla towarów masowych wymagających zwiększonego mieszania części. Inny rodzaj regału transportowego może być obracany wzdłuż osi pionowej z prędkością 200 obr / min podczas procesów mokrych i do 1000 obr / min podczas procesu na sucho. Te stojaki służą między innymi do czyszczenia mikrosoczewek w optyce.

Jeśli wymagana jest większa przepustowość, system można wyposażyć w drugi automatyczny system transportu.

Zbiornik przelewowy opracowany przez UCM gwarantuje również niezmiennie dobre wyniki czyszczenia zgodnie z wymaganiami: We wszystkich zbiornikach czyszczących i płuczących media są wprowadzane od dołu i pompowane do góry, gdzie przelewają się z dwóch stron. Stwarza to stały przepływ w zbiornikach i zapewnia dokładne czyszczenie i płukanie części. Przepływ zapewnia również, że oderwane cząstki i inne pozostałości są natychmiast usuwane ze zbiorników, minimalizując w ten sposób ryzyko ponownego zanieczyszczenia części podczas ich przenoszenia lub wyjmowania. Zbiorniki zostały zaprojektowane tak, aby można je było szybko i całkowicie opróżnić i aby nie tworzyły się kieszenie brudu lub zanieczyszczeń. To samo dotyczy orurowania systemu czyszczącego, który jest przeznaczony do temperatur do 70 ° C.


Wszystkie zbiorniki mokre systemu, który w całości wykonany jest ze stali nierdzewnej polerowanej elektrolitycznie, posiadają dwustronny przelew, który zapewnia natychmiastowe usunięcie oderwanych cząstek i innych zanieczyszczeń. Minimalizuje to ryzyko ponownego zakażenia podczas przenoszenia części. Foto: UCM AG

Wysoka elastyczność dzięki zintegrowanym układom elektrycznym i sterującym

Technologia elektryczna i sterująca jest już zintegrowana z każdym modułem nowej UCMSmartLine. Ta konstrukcja typu plug-and-play odgrywa główną rolę w zmniejszaniu ilości miejsca wymaganego dla ultradźwiękowego wielokomorowego systemu czyszczenia zanurzeniowego. Eliminuje również potrzebę oddzielnej szafy sterowniczej. Dzięki temu systemy można szybko uruchomić i w dowolnym momencie dodać dodatkowe moduły.

Imponujący projekt z korzyściami dla zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska

Oprócz wydajności i możliwości adaptacji, całkowicie zamknięta UCMSmartLine wykonana z elektropolerowanej stali nierdzewnej imponuje również swoim wyglądem. Standardowe panele przednie są wykonane z wysokiej jakości bezpiecznego szkła i nie są tylko elementem optycznym. Zapobiegają również wydostawaniu się oparów z instalacji do otoczenia, co w zależności od zastosowanego środka czyszczącego mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia. W porównaniu z wieloma otwartymi systemami dostępnymi na rynku, panele zmniejszają również straty ciepła, co ogranicza zużycie energii. Osuszacze przykryte jeszcze bardziej obniżyły koszty energii, a także zwiększają przepustowość przy krótszych czasach suszenia.

Kontroler systemu oparty na komputerze PC można zintegrować z systemami wykonawczymi wyższego poziomu (MES) za pośrednictwem interfejsów.

Dzięki swojej modułowości i dużej elastyczności w zakresie konfiguracji systemu i projektowania procesów, nowa UCMSmartLine obejmuje niezwykle szeroki zakres zastosowań w branżach zaawansowanych technologii, a także w obszarach MRO. Jednocześnie nowoczesna koncepcja modułowa oznacza, że system czyszczenia może być produkowany ekonomicznie i przy krótkich terminach dostaw.

Kontact
UCM AG,
Volker Lehmann, 9424 Rheineck, Switzerland, 
Phone +41 71 88667-60, www.ucm-ag.com
Ecoclean GmbH,
Roger Kohnen, 52156 Monschau, Germany, 
Phone +49 2472 83-0, www.ecoclean-group.net

Informacje o SBS Ecoclean
Grupa SBS Ecoclean opracowuje, produkuje i sprzedaje przyszłościowe maszyny, systemy i usługi do zastosowań związanych z czyszczeniem części przemysłowych i obróbką powierzchni. Jej wiodące na świecie rozwiązania pomagają firmom na całym świecie w prowadzeniu wydajnej i zrównoważonej produkcji zgodnie z wysokimi standardami jakości. Baza klientów pochodzi z przemysłu motoryzacyjnego i jego dostawców, a także z szerokiej gamy sektorów rynku, od sprzętu medycznego, mikrotechnologii i urządzeń precyzyjnych, poprzez inżynierię mechaniczną i optyczną po systemy energetyczne i przemysł lotniczy. Sukces Ecoclean opiera się na innowacjach, najnowocześniejszych technologiach, zrównoważonym rozwoju, bliskości z klientem, różnorodności i szacunku. Grupa zatrudnia ponad 900 pracowników w 12 oddziałach w dziewięciu krajach na całym świecie.

 
Źródło: Ecoclean GmbH
 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.