Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

Optymalizacja frezowania w celu eliminacji drgań

2021-10-13

Lider w dziedzinie obróbki skrawaniem metali, firma Sandvik Coromant wprowadziła na rynek nowe narzędzie do frezowania z wysokimi posuwami. Frez CoroMill® MH20 jest przeznaczony przede wszystkim do frezowania kieszeni w przedmiotach z materiałów należących do grup ISO S, M i P. Dzięki zapewnieniu wysoce niezawodnej i wolnej od drgań obróbki, zwłaszcza na długich wysięgach, frez CoroMill® MH20 gwarantuje najlepsze w swojej klasie bezpieczeństwo krawędzi skrawających dla szeregu branż i nadaje się szczególnie do obróbki podzespołów lotniczych.

 

Optymalizacja frezowania w celu eliminacji drgań

Firma Sandvik Coromant wprowadza na rynek nowe narzędzie do frezowania z wysokimi posuwami 

CoroMill® MH20 stanowi uzupełnienie produktów z asortymentu CoroMill® i zapełnia strategiczną lukę w linii produktów do frezowania z wysokim posuwem przy użyciu płytek wymiennych. Narzędzie to, zaprojektowane pod kątem niezawodności przy minimum drgań, zostało przystosowane do zastosowań znanych z trudności z obróbką przedmiotów, takich jak branża wydobywcza ropy naftowej i gazu, produkcja form i matryc oraz przemysł lotniczy.

Możliwość obróbki na długich wysięgach sprawia, że narzędzie przynosi szczególne korzyści w branży lotniczej. Stanowi to ważny wymóg przy obróbce głębokich, wąskich kieszeni podczas wytwarzania przedmiotów składających się na ramę kadłuba samolotu, takich jak belki wsporcze stosowane w podsegmencie ram kadłubów lotniczych. Belki te są często wytwarzane z kutego tytanu, co w połączeniu z koniecznością obróbki na długich wysięgach tworzy trudne środowisko z dużym ryzykiem występowania drgań. 

W odróżnieniu od popularnej koncepcji z płytkami czteroostrzowymi, konstrukcja frezu CoroMill® MH20 zakłada korzystanie z płytki dwuostrzowej. Jest to szczególnie korzystne, ponieważ najsłabszy fragment płytki znajduje się daleko od strefy skrawania, co zwiększa niezawodność i ochronę przed zużyciem. Oznacza to również, że obróbka wokół narożnika lub ścianki nie będzie wpływać na kolejną krawędź skrawającą lub nacierające naroże, co zapewnia równomierne parametry dla całej krawędzi. 

Innym innowacyjnym aspektem frezu CoroMill® MH20 jest geometria krawędzi skrawającej płytki. Zakrzywiony kształt płytki oznacza stopniowy i lekki przebieg obróbki przy mniejszym zużyciu energii, co umożliwia stosowanie mniejszych obrabiarek, natomiast zoptymalizowana linia głównej krawędzi skrawającej i promień naroża płytki jeszcze bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa obróbki i umożliwia niezawodną obróbkę bezzałogową.

„Obróbka przedmiotów dla sektorów takich, jak przemysł lotniczy, branża wydobywcza ropy naftowej i gazu oraz produkcja form i matryc może być dużym wyzwaniem” – wyjaśnia Sangram Dash, menedżer ds. zastosowań w firmie Sandvik Coromant. „W samej branży lotniczej producenci muszą mierzyć się z takimi warunkami obróbki, jak cienkie ścianki, głębokie kieszenie lub ciasne narożniki. Podczas projektowania CoroMill® MH20 priorytetem były dla nas surowe wymogi obowiązujące we wszystkich tych branżach. Na przykład narzędzie to jest w stanie wykonywać kilka różnych rodzajów zabiegów technologicznych, co ogranicza liczbę niezbędnych narzędzi, przezbrajanie i czynności obsługowe niezbędne podczas produkcji, czego skutkiem jest skrócenie czasów realizacji i poprawa ekonomiki produkcji. Ponadto jest to pierwsza koncepcja obróbki z wysokim posuwem, w ramach której Sandvik Coromant wprowadza specjalne geometrie płytek dla różnych obszarów ISO, aby podnieść poziom niezawodności obróbki i zwiększyć produktywność.

„Zwłaszcza inżynierowie pracujący w przemyśle lotniczym nie mogą pozwolić sobie na błędy wobec bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa obowiązujących w przypadku podzespołów silników lotniczych, dlatego możliwość dostarczania niezawodnych narzędzi i powtarzalnej trwałości to dla Sandvik Coromant najwyższy priorytet”.

Podczas projektowania frezu CoroMill® MH20 ogromną rolę odgrywało zwiększenie trwałości narzędzia i jego niezawodności. Porównanie CoroMill® 415 z innym narzędziem marki Sandvik Coromant do frezowania z wysokim posuwem, wykazało wzrost trwałości narzędzia o 32% połączony ze znacznie wyższą jakością przedmiotu, podczas obróbki tytanowej części wspornika skrzydła. Ponadto, dalsze testy porównujące frez z narzędziami konkurencji wykazały większą niezawodność i bezpieczniejszy przebieg obróbki przedmiotów ze stali i stali nierdzewnej.  

Aby dowiedzieć się więcej o nowym frezie CoroMill® MH20, odwiedź witrynę Sandvik Coromant.

 

Źródło: Sandvik Coromant

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.