Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Informacje prasowe

 

Szkolenie inżynierów w czasach postpandemicznych

2022-01-26

Z badań przeprowadzonych przez agencję Search Consultancy wynika, że sektor produkcyjny bardziej niż jakakolwiek inna branża cierpi z powodu niedoborów kompetencyjnych: 85% firm uskarża się na brak wykwalifikowanych pracowników. Takie ośrodki, jak Centra Sandvik Coromant chcą zmienić ten stan rzeczy i zapewnić specjalistyczne szkolenia inżynierom na całym świecie. Jednak pandemia wyhamowała konsekwentnie prowadzone szkolenia wielu osób, wskutek czego branża musi teraz nadrabiać zaległości. W tym artykule Daniel Strandell, globalny menedżer Centrów Sandvik Coromant, mówi o tym, jak firma Sandvik Coromant wspiera podnoszenie kwalifikacji przez pracowników.

 

Szkolenie inżynierów w czasach postpandemicznych

W jaki sposób firma Sandvik Coromant wspiera podnoszenie kwalifikacji w branży

Firma Sandvik Coromant stworzyła instytucję o światowym zasięgu: Centra Sandvik Coromant, rozmieszczone na całym świecie i zajmujące się szkoleniem klientów w zakresie podstawowych umiejętności obróbki skrawaniem metali oraz prezentacją tworzonych przez firmę najnowocześniejszych technik obróbki. W ośrodkach tych klienci mogą uczestniczyć w wykładach, prezentacjach i pokazach w środowisku produkcyjnym, którym towarzyszy promowanie opracowanych przez Sandvik Coromant produktów i technik obróbki. Jako pierwszy producent w sektorze narzędzi skrawających firma Sandvik Coromant stworzyła ośrodki zajmujące się zastosowaniem narzędzi i obecnie prowadzi Centra Sandvik Coromant w Europie, obu Amerykach i Azji. 

Jednak podczas pandemii COVID-19 ograniczenia wymusiły na wielu zakładach produkcyjnych zamknięcie drzwi przed odwiedzającymi i odwiedziny w zakładach ustały całkowicie. W rezultacie w całej branży inżynierowie stracili ponad półtora roku ważnych szkoleń i edukacji. Jak zatem możemy domknąć tę lukę?

Przejście online

Luka kompetencyjna jest problemem od wielu lat, ale pandemia spowodowała nasilenie tego zjawiska w wielu branżach przemysłu. W istocie 58% respondentów w przeprowadzonym niedawno przez firmę McKinsey badaniu deklaruje, że domknięcie luki kompetencyjnej, jaka dotyka personel w ich firmach, zyskała jeszcze wyższy priorytet w czasach postpandemicznych.

Obiekty takie, jak Centra Sandvik Coromant odgrywają kluczową rolę w oferowaniu inżynierom szczegółowych praktycznych szkoleń, które firmy mogą wykorzystywać w kontekście swojej działalności. Jednak w okresie, gdy centra były zamknięte dla gości, firma Sandvik Coromant starała się zapewnić swoim klientom jak największe wsparcie. Jedynym sposobem na podtrzymanie kontaktu było przeniesienie działalności online, i udało się to dzięki serii webinariów, sesjom szkoleniowym poświęconym konkretnym produktom oraz pokazom na żywo, transmitowanym w formie wideokonferencji. 

Przykładem są sesje wirtualne obejmujące serię comiesięcznych sesji przekazujących wiedzę na temat narzędzi monolitycznych, które rozpoczęły się w styczniu 2021 roku. Sesje online dotyczyły zagadnień o zasadniczym znaczeniu dla obróbki metalu skrawaniem: od wiercenia i frezowania po bardziej szczegółowe obszary, takie jak obróbka aluminium podczas produkcji podzespołów motoryzacyjnych oraz obróbka materiałów kompozytowych. Ich celem było przekazanie kluczowej wiedzy o zastosowaniach narzędzi tym, którzy nie mogli odbywać szkoleń w zakładach.

Nie ulega wątpliwości, że firmy nigdy nie traktowały problemu luki kompetencyjnej z większą powagą, niż obecnie. Wielu producentów zaczęło inwestować w konkretnie ukierunkowane szkolenia, przy czym duży nacisk kładzie się na zmianę kwalifikacji i ich podnoszenie. Jednak praca w świecie wirtualnym ma swoje ograniczenia. Firmy – zwłaszcza działające w branży produkcyjnej – muszą tworzyć z pracowników społeczność, aby podnosić ich kwalifikacje. Ponadto nie mogą skupiać się wyłącznie na aktualnie zatrudnionych.

Aby domknąć lukę

Firma Sandvik Coromant współpracuje z wieloma klientami, dla których luka kompetencyjna jest główną motywacją do inwestycji w szkolenia. Kolejne badania agencji Search Consultancy, poświęcone zagadnieniu luki kompetencyjnej, wykazały, że zdaniem 40% uczestników brak wykwalifikowanych kandydatów jest głównym czynnikiem zwiększającym niedobór kompetencji.

Choć inwestycje w kwalifikacje aktualnie zatrudnionych pracowników są ważne, branża musi pamiętać o kolejnym pokoleniu inżynierów. Zgodnie z opublikowanym w 2020 roku raporcie organizacji  EngineeringUK, prawie 50% nastolatków w wieku od 11 do 19 lat wie „niewiele” lub „prawie nic” o pracy inżyniera. Ponadto pandemia wpłynęła także na wiek rozpoczęcia kariery zawodowej, o czym świadczy badanie przeprowadzone przez firmę BAE Systems. Wynika z niego, że w Wielkiej Brytanii 40% młodych ludzi w wieku od 16 do 24 lat odkłada plany związane z karierą na czasy po pandemii.

Aby wesprzeć przyszłych inżynierów, firma Sandvik Coromant aktywnie współpracuje ze szkołami i uniwersytetami nad kształceniem studentów w zakresie kluczowych technik obróbki wiórowej. Przykładem jest współpraca firmy z uczelnią Rensselaer Polytechnic Institute nad wytworzeniem części do samochodów wyścigowych biorących udział w konkursie dla studentów. W ramach tej współpracy firma Sandvik Coromant zalecała dobór odpowiednich narzędzi do obróbki podzespołów samochodu wyścigowego wykonanych z aluminium lotniczego i odpowiednich technik obróbki, a także udzielała ogólnego doradztwa w zakresie obróbki skrawaniem. Ponadto firma Sandvik Coromant oferuje kilka programów edukacyjnych, w ramach których studenci mogą pracować w firmie przez dwa tygodnie lub sześć miesięcy po ukończeniu szkoły. 

O ile zasoby dostępne online stanowią skuteczne rozwiązanie tymczasowe, obiekty takie jak Centra Sandvik Coromant umożliwiają odwiedzającym zanurzenie się w autentycznym środowisku produkcyjnym, co jest bardzo wartościową metodą szkolenia. Jeśli uwzględnimy wpływ ostatnich 18 miesięcy na stan kompetencji w branży, staje się oczywiste, że luka kompetencyjna jest teraz większa. Patrząc w przyszłość uważamy, że oferowanie mieszanki wirtualnych i osobistych szkoleń zarówno raczkującym, jak i doświadczonym inżynierom będzie kluczem do stworzenia wykwalifikowanej siły roboczej.

Jeśli chcesz znaleźć Centrum Sandvik Coromant położone najbliżej Twojej lokalizacji, odwiedź stronę www.sandvik.coromant.com/sandvik-coromant-center/

 
 
Źródło: Sandvik Coromant
 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.