Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
Gdy mniejsze znaczy lepsze
Wiertło CoroDrill® 862 o geometrii -GM sprzyja uzyskaniu wysokiej jakości obróbki małych przedmiotów
W artykule James Thorpe, globalny kierownik produktu w firmie Sandvik Coromant, która jest światowym liderem w dziedzinie obróbki wiórowej metali, wyjaśnia, w jaki sposób nowy asortyment mikrowierteł CoroDrill® może pomóc producentom.
Miniaturyzacja obwodów cyfrowych umożliwia przetworzenie większej ilości danych w krótszym czasie oraz przechowywanie większej ilości danych w pamięci o takiej samej objętości.
Według firmy konsultingowej Fortune Business Insights światowy rynek usług wytwarzania sprzętu elektronicznego (EMS) ma wzrosnąć z 504,22 miliarda USD w 2022 roku do 797,94 miliarda USD do roku 2029. Jednocześnie części elektroniczne stają się coraz mniejsze. Potrzeba miniaturyzacji obwodów cyfrowych jest oczywista, gdyż mniejsze obwody umożliwiają przetworzenie większej ilości danych w krótszym czasie oraz przechowywanie większej ilości danych w pamięci o takiej samej objętości. Inne przykłady to popyt konsumencki na wyświetlacze z ekranami o większej rozdzielczości, którą osiąga się poprzez zwiększenie liczby pikseli i zmniejszenie ich rozmiaru.
Rosnące zapotrzebowanie na mniejsze części elektroniczne oznacza prawdziwe wyzwania dla producentów, w tym dotyczące procesów takich, jak mikrowiercenie, które polega na wykonywaniu otworów o średnicy poniżej 3.00 mm (0.118 cala). Techniki mikrowiercenia służą do wytwarzania różnorodnych podzespołów: od komponentów przeznaczonych dla lotniczych zaworów hydraulicznych, kopert zegarków i urządzeń medycznych po przyrządy chirurgiczne, elektronikę, siłowniki, czujniki, systemy nawigacyjne itp.
Ale na czym polegają wyzwania? W szczególności na tym, że producenci coraz częściej muszą obrabiać małe i skomplikowane przedmioty wykonane z trudnych w obróbce materiałów, takich jak Inconel, stal nierdzewna, ceramika i tytan. Trudności może sprawiać wydajna kosztowo obróbka tych materiałów przy zachowaniu najwyższej jakości, tymczasem bezbłędne wykończenie powierzchni jest równie ważne dla części lotniczych, jak i złączy światłowodowych.
Aby konkurować na rosnących rynkach usług EMS, producenci muszą utrzymywać najwyższy poziom kontroli jakości, a jednocześnie ograniczać występowanie podczas produkcji problemów, które mogą powodować nadmiar wybraków lub przestoje. W jaki sposób producenci mogą sprostać tym wyzwaniom, a jednocześnie zachować konkurencyjność? Odpowiedzią są rozwiązania wiertarskie o wysokiej wydajności.
Trwalsze narzędzia
Producenci stwierdzili, że mikrowiertła mogą wykazywać się zbyt małą trwałością podczas obróbki przedmiotów o dużej udarności, na przykład wykonanych z materiałów z grupy ISO M. W tych przypadkach konstrukcja, geometria i rodzaj pokrycia wiertła miały istotny wpływ na ich wydajność i trwałość.
Dlatego Sandvik Coromant wprowadziła na rynek dwa nowe mikrowiertła: CoroDrill® 462 o geometrii -XM i CoroDrill® 862 o geometrii -GM. Narzędzia te idealnie nadają się do precyzyjnego wiercenia w branżach, w których używa się małych przedmiotów, takich jak m.in. przemysł medyczny, lotniczy, motoryzacyjny, maszynowy, elektroniczny i produkcja zegarków. Asortyment ten obejmuje mikrowiertła wspierające obróbkę materiałów ze wszystkich grup ISO: P, M, K, S, O i H. Nowe geometrie oferują szeroki zakres średnic i długości.
Można zatem powiedzieć, że jakość mikrowiertła ma decydujący wpływ na jakość produktu końcowego po obróbce. Ale w jakim stopniu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, firma Sandvik Coromant przeprowadziła test.
Techniki mikrowiercenia służą do wytwarzania różnorodnych podzespołów, od komponentów przeznaczonych dla lotniczych zaworów hydraulicznych, po koperty zegarków i urządzenia medyczne.
Wysokiej jakości produkt
Specjaliści od narzędzi z firmy Sandvik Coromant porównali wydajność głównego mikrowiertła z oferty konkurencji z wiertłem CoroDrill® 862 o geometrii -GM.
Każde z narzędzi pracowało na obrabiarce DMG Mori Seiki Milltap 700, wykonując otwory nieprzelotowe w przedmiocie obrabianym ze stali nierdzewnej ISO M 316L. W obu przypadkach użyto tej samej nastawy narzędzia i średnicy skrawania 2.5 mm (Dc) przy prędkości (vc) 40 m/min i posuwie 0.04 (fn) mm/ostrze.
W rezultacie konkurencyjne wiertło wykonało 630 otworów do momentu stępienia.Tymczasem wiertło CoroDrill® 862 wykonało 1260 otworów, co oznacza ponad 100% przewagi nad wiertłem konkurencji pod względem trwałości.
Dlatego inżynierowie Sandvik Coromant zalecają klientom zamierzającym wiercić mikrootwory w materiałach znanych z trudnej obróbki, takich jak tytan, aluminium, szkło i ceramika, zastosowanie pokrycia z diamentu polikrystalicznego (PCD), aby zwiększyć trwałość narzędzi w tych wymagających zastosowaniach. Krytyczne znaczenie ma również zastosowanie wysokiej jakości doprowadzenia chłodziwa, umożliwiającego skuteczne odprowadzanie wiórów podczas wykonywania głębokich otworów za pomocą mikronarzędzi.
Właściwości te mają oczywiste zalety z punktu widzenia całkowitych wydatków operacyjnych (OPEX) producentów i może pomóc im w znalezieniu równowagi między jakością i produktywnością wykonywania mikrootworów w udarnych materiałach, np. z grupy ISO M. W ten sposób możemy sprawić, że – parafrazując Steve'a Jobsa – małe rzeczy będą niezapomniane ze wszystkich właściwych powodów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mikrowiertłach CoroDrill® 462 o geometrii -XM i CoroDrill® 862 o geometrii -GM, zapraszamy na stronę internetową Sandvik Coromant’s.
Źródło: Sandvik Coromant