Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Intec 2023

Informacje prasowe

 

Procesy przygotowania powierzchni o lepszej jakości, większej wydajności i niższych kosztach

2022-06-10

Aby sprostać dzisiejszym wymaganiom dotyczącym jakości i długiej żywotności, złożone stalowe elementy spawalnicze stosowane w produkcji wagonów kolejowych, a także sprzętu rolniczego i budowlanego, przed malowaniem wymagają śrutowania. Maszyny do czyszczenia strumieniowo ściernego z ciągłym podawaniem materiału RHBD-K firmy Rösler zostały opracowane specjalnie do automatycznej obróbki tak dużych i ciężkich elementów.

 

Skuteczne śrutowanie stalowych elementów spawanych w wagonach kolejowych oraz maszynach rolniczych i budowlanych

Procesy przygotowania powierzchni o lepszej jakości, większej wydajności i niższych kosztach

Aby sprostać dzisiejszym wymaganiom dotyczącym jakości i długiej żywotności, złożone stalowe elementy spawalnicze stosowane w produkcji wagonów kolejowych, a także sprzętu rolniczego i budowlanego, przed malowaniem wymagają śrutowania. Maszyny do czyszczenia strumieniowo ściernego z ciągłym podawaniem materiału RHBD-K firmy Rösler zostały opracowane specjalnie do automatycznej obróbki tak dużych i ciężkich elementów. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań sprzętowych uzyskuje się nie tylko doskonałe wyniki śrutowania, ale także umożliwia się łączenie z zabudowanymi po śrutowaniu systemami malarskimi. Ogólne wyniki to lepsza jakość, wyższa wydajność i doskonała efektywność kosztowa.


Maszyny do czyszczenia strumieniowo ściernego z podawaniem ciągłym (dł. x wys. x szer.: ok. 20 000 x 6 500 x 6 000 mm), z wlotem, komorą wyrzutową i wylotową, są zwykle wyposażone w 8 do 16 turbin wyrzutowych. Są one ustawione pionowo w czterech rzędach w układzie X i przesunięte względem siebie. Taki układ turbin zapewnia doskonałe pokrycie strumieniem na wszystkich powierzchniach stalowych elementów spawanych.

Nowoczesne wagony kolejowe, a także sprzęt rolniczy i budowlany muszą spełniać surowe wymagania dotyczące jakości, długiego okresu eksploatacji i efektywności kosztowej. W tym kontekście kluczową rolę odgrywa wydajny proces produkcyjny, obejmujący śrutowanie profili ram, ram dolnych, zawieszeń kół, belek poprzecznych itp. Zgodnie z odpowiednimi wymaganiami technicznymi, śrutowanie gwarantuje optymalne przygotowanie powierzchni poprzez czyszczenie, usuwanie zgorzeliny i/lub rdzy z komponentów przed malowaniem. Maszyny do czyszczenia strumieniowo ściernego z ciągłym podawaniem materiału z serii RHBD-K firmy Rösler Oberflächentechnik GmbH zostały zaprojektowane specjalnie do ciągłego, automatycznego oczyszczania strumieniowo ściernego dużych ilości stalowych elementów spawanych o skomplikowanych kształtach. Dzięki najnowocześniejszej technologii wyposażenia można uzyskać wykończenie powierzchni SA 2,5 z chropowatością w zakresie od 6 do 12 mikronów. Modułowa koncepcja wyposażenia pozwala na dostosowanie wielkości i właściwości technicznych śrutownic dokładnie do danego zadania wykończeniowego - zarówno w formie samodzielnych jednostek, jak i integracji z liniami produkcyjnymi. Elastyczne systemy zasilania i swobodnego transportu zapewniają ciągłe przechodzenie komponentów przez systemy śrutowania, malowania i suszenia bez konieczności wielokrotnego załadunku/rozładunku.

Wysokowydajne turbiny gwarantują szybką, wydajną i energooszczędną pracę

Maszyny do czyszczenia strumieniowo ściernego są wyposażone w unikalne, szczególnie wydajne turbiny o wysokiej wydajności z serii Gamma G i Rutten Gamma. Poszczególne elementy turbiny mogą być dostarczane z różnych materiałów, takich jak odlewy stalowe, stal narzędziowa lub stali z dodatkiem węglików spiekanych, albo jako kombinacje tych materiałów.

W porównaniu z konwencjonalnymi turbinami strumieniowymi, specjalna konstrukcja Y i optymalna krzywizna łopatek wyrzucających w turbinach Gamma G zapewnia znacznie większą prędkość wyrzutu i bardziej precyzyjny strumień. Dzięki temu uzyskuje się znacznie większą wydajność śrutowania. Jednocześnie turbiny te pozwalają zaoszczędzić znaczną ilość energii - średnio około 25%. I wreszcie, co nie mniej ważne, ich specjalna konstrukcja Y umożliwia wykorzystanie obu stron łopatek wyrzucających, dzięki czemu czas pracy jest co najmniej dwukrotnie dłuższy niż w przypadku łopatek wyrzucających w turbinach konwencjonalnych. Dzięki systemowi szybkiej wymiany łopatek wyrzucających można je łatwo wymienić bez konieczności demontażu turbiny z obudowy.

Typ, wielkość i liczba turbin są indywidualnie konfigurowane w celu dokładnego dopasowania do wymagań klienta w zakresie wydajności, kosztów eksploatacji i energii oraz konserwacji.

Solidne urządzenia, które są łatwe w konserwacji i zapewniają długi okres eksploatacji

Przed i za komorą czyszczenia maszyny do czyszczenia strumieniowo ściernego RHBD-K są wyposażone w komorę wlotową i wylotową. W razie potrzeby to ostatnie pomieszczenie może zostać zaprojektowane jako komora śrutownicza do ręcznego oczyszczania strumieniowo ściernego szczególnie skomplikowanych przekrojów powierzchni stalowych elementów spawanych. Komora czyszczenia jest wykonana z odpornej na zużycie stali manganowej. Sekcje krytyczne w komorze czyszczenia zawierają dodatkową wykładzinę składającą się z łatwo wymienialnych płyt ścieralnych, również wykonanych ze stali manganowej. Gwarantuje to optymalną ochronę przed zużyciem i zapewnia długą żywotność urządzeń. W zależności od zastosowanego ścierniwa i agresywności procesu śrutowania, dostępne są inne wykładziny ścieralne w postaci specjalnych odlewów stalowych i stali z dodatkiem węglików spiekanych. Wszystkie części wyposażenia wymagające regularnego serwisowania są łatwo dostępne. Pomaga to nie tylko wydłużyć czas pracy urządzeń, ale także obniżyć koszty eksploatacji.


Oprogramowanie Rösler Smart Solutions umożliwia monitorowanie i sterowanie procesami roboczymi i produkcyjnymi. Ponadto pomaga łączyć i przetwarzać odpowiednie dane robocze.

Inteligentne rozwiązania Smart Solutions - cyfrowe podejście do bardziej efektywnego śrutowania

Firma Rösler opracowała innowacyjne rozwiązania cyfrowe, aby dostosować szybko rozwijającą się cyfryzację i komunikację urządzeń i procesów produkcyjnych do technologii śrutowania. Odpowiednie moduły programowe i sprzętowe są dostępne w wersjach podstawowej "basic", zaawansowanej "advanced" i premium. W zależności od indywidualnych potrzeb klienta możliwe jest łączenie tych modułów. Na przykład, umożliwiają one łączenie parametrów śrutowania - prędkości obrotowej turbiny, przepustowości ścierniwa i czasu śrutowania - w jedną wartość operacyjną zwaną "wydajnością śrutowania" oraz rejestrowanie wszystkich czynników wpływających na jakość śrutowania. Monitorowanie w czasie rzeczywistym wszystkich wartości poboru, takich jak zużycie energii, sprężonego powietrza i materiałów do śrutowania, dostarcza cennych informacji na temat rzeczywistego stanu urządzeń do śrutowania. Jednocześnie archiwizacja rzeczywistych parametrów roboczych umożliwia wykrywanie trajektorii i trendów eksploatacyjnych. Dla celów konserwacji zapobiegawczej i minimalizacji nieplanowanych przestojów urządzeń rejestruje się czasy pracy i przestojów każdej turbiny. Ułatwia to przygotowanie harmonogramów konserwacji, co przekłada się na wydłużenie czasu pracy urządzeń i lepsze planowanie produkcji. Ponadto zarejestrowane wartości eksploatacyjne pomagają w tworzeniu specjalnych list z funkcją "mail to" - wysyłania mailem, w celu zamawiania potrzebnych części zamiennych i zużywających się.

www.rosler.com

 


Źródło: Rösler Oberflächentechnik GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.