Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Innoform 2022

Informacje prasowe

 

Obrotowy piorunochron: nowa rolka prowadząca firmy igus chroni przed iskrami

2022-06-24

W przemyśle, iskry spowodowane brakiem rozproszenia ładunków elektrostatycznych mogą prowadzić do kosztownych awarii maszyn i systemów, a w najgorszym przypadku do wybuchów. Aby zwiększyć ochronę, firma igus rozszerzyła asortyment bezsmarowych i bezobsługowych rolek prowadzących xiros o wariant rozpraszający ładunki elektrostatyczne, wykonany ze stali nierdzewnej.

 

Obrotowy piorunochron: nowa rolka prowadząca firmy igus chroni przed iskrami

Bezsmarowa i bezobsługowa rolka prowadząca xiros ze stali nierdzewnej zapewnia bezpieczną pracę, dzięki rozpraszaniu ładunków elektrostatycznych

 

W przemyśle, iskry spowodowane brakiem rozproszenia ładunków elektrostatycznych mogą prowadzić do kosztownych awarii maszyn i systemów, a w najgorszym przypadku do wybuchów. Aby zwiększyć ochronę, firma igus rozszerzyła asortyment bezsmarowych i bezobsługowych rolek prowadzących xiros o wariant rozpraszający ładunki elektrostatyczne, wykonany ze stali nierdzewnej.

Kiedy jesteś w domu towarowym w butach na gumowych podeszwach i chwytasz się poręczy ruchomych schodów, doznajesz porażenia prądem — nieprzyjemnego, ale nie stwarzającego większego problemu. Z drugiej strony, w wielu przemysłowych operacjach produkcyjnych i przetwórczych, takich jak maszyny i instalacje do produkcji folii czy pakowania żywności sytuacja wygląda inaczej. W tym przypadku niekontrolowane wyładowania elektrostatyczne i iskry mogą prowadzić do uszkodzenia maszyny, długich przestojów i kosztownych napraw — a najgorszy scenariusz może nawet wywołać pożar czy wybuch. Aby chronić firmy przed takimi uszkodzeniami, igus opracował rolkę prowadzącą xiros ze stali nierdzewnej — rodzaj obracającego się odgromnika, który zapewnia kontrolowane wyładowanie elektrostatyczne. Stanowią one ekonomiczną alternatywę dla szczotek antystatycznych i drogich autorskich konstrukcji. Gotowe do montażu rolki prowadzące są dostępne z magazynu w rozmiarach 608, 6000 i 6001, z tubą ze stali nierdzewnej o długości od 100 do 1000 milimetrów.

Brak smarowania umożliwia wyładowanie elektrostatyczne bez ograniczeń

Nowa rolka prowadząca xiros ze stali nierdzewnej nadaje się jako rolka dla przewijania folii w maszynach pakujących. Wykonana jest z mieszanki stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego, która zapewnia rozproszenie ładunków elektrostatycznych: tuba i kulki łożyska tocznego są wykonane ze stali nierdzewnej. Pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne są wykonane z antystatycznego tworzywa sztucznego xirodur F180 o wysokiej wydajności. Mogą być stosowane w zakresie temperatur od -40°C do +80°C. W przeciwieństwie do klasycznych łożysk metalowych nie ma potrzeby stosowania smarów, które mają działanie izolujące i mogą zapobiegać przewodzeniu. Brak smarów zapewnia odprowadzanie ładunków elektrostatycznych poprzez zewnętrzną powierzchnię tuby, na pierścień zewnętrzny, następnie na kulki w łożysku i wreszcie przez pierścień wewnętrzny na wał.

Poszczególne elementy odpowiednie do kontaktu z żywnością

Jednak właściwości antystatyczne nie są jedyną zaletą bezsmarowych rolek prowadzących xiros ze stali nierdzewnej. Praca na sucho poprawia również higienę maszyn i systemów oraz zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia. Wszystkie poszczególne elementy nadają się również do kontaktu z żywnością. Użytkownicy czerpią korzyści z długiej żywotności i obniżonych kosztów konserwacji, ponieważ nie ma wkładek do ponownego smarowania łożysk tocznych. W celu szybkiego doboru odpowiedniej rolki prowadzącej firma igus opracowała ekspercką aplikację rolek prowadzących. W narzędziu online użytkownik musi określić średnicę zewnętrzną i wewnętrzną, a także długość rolki, obciążenie, rodzaj obciążenia i temperaturę otoczenia. Wprowadzając siłę i stopień nawinięcia, ekspercka aplikacja online oblicza wynikową siłę na wałku i wyświetla najlepsze rozwiązania. W drugim kroku użytkownik może wybrać rolkę prowadzącą na podstawie danych dotyczących ugięcia, masy i ceny, może pobrać dane CAD dotyczące konfiguracji i zamówić rolkę online.

 

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online z doboru łożysk kulkowych xiros. 29 czerwca, godzina 11:00. Zarejestruj się: https://content.communication.igus.net/pl-pl/xiros-online-seminar-registration-0


Źródło: igus
 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.